Šta je novo?

Nove registarske tablice

Rekli su da ce poceti pocetkom 2009 poslje neove godine e sad da vidimo koliko su od rjeci. Svraticu u Beograd na :kafa: u januaru pa bi bilo ljepo vidjeti neku novu :D !!!

SRB-RS-CG-RSK
 
Nova vozačka dokumenta i tablice u 2009.

Autor: Beta | 11.12.2008. - 11:42

Registarske tablice sa oznakama Srbije i nove saobraćajne i vozačke dozvole izdavaće se tek posle usvajanja novog Zakona o bezbednosti saobraćaja, potvrdio je agenciji Beta ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

"Sačekaćamo donošenje novog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima a mislim da će to biti veoma brzo. Zakon je godinama na razmatranju i nikako da se svi slože oko rešenja, zato mora da se to preseče i da se zakon usvoji", rekao je ministar.
Prema njegovoj proceni, zakon će se veoma brzo naći na vladi, a usvajanje u parlamentu se može očekivati u prvih nekoliko meseci 2009. godine.
Potom će, kazao je Dačić, početi izdavanje novih vozačkih i saobraćajnih dozvola i registarskih tablica.
"Potrebno je da svi ti obrasci budu u skladu sa evropskim standardima, da se ne bi desilo da za nekoliko godina moramo ponovo da ih menjamo", naveo je.

Prvobitno je bilo predviđeno da se nove tablice i dozvole izdaju od jula ove godine. Izdavanje je odloženo, a mediji su prenosili da su postojali problemi sa štampanjem saobraćajnih dozvola kao i da su nadležni želeli da izbegnu gužve u isto vreme kada je počelo izdavanje biometrijskih pasoša i ličnih karata.
Krajem jula usvojene su izmene pravilnika kojim je propisano da će, "dok se ne steknu tehnički i drugi uslovi" tablice i saobraćajne dozvole biti izdavani po starim propisima.
Novi pravilnik predviđa da se postojeće tablice, sa zastavom SRJ odnosno SCG, zamene u roku od godinu dana, prilikom redovnog produžetka registracije. Nove tablice biće bele boje, sa plavim poljem na levoj strani, na kojoj je ispisana međunarodna oznaka Srbije - SRB.
Na tablici će biti crnim latiničnim slovima ispisana oznaka registarskog područja, potom crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg je ćirilicom ispisana oznaka registarskog područja.
Umesto kombinacije 4 do 6 brojeva, kao do sad, registarska oznaka sastojaće se od tri ili četiri cifre i kombinacije slova na dve pozicije. U kombinaciju ulaze sva srpska latinična slova, kao i slova W, X i Y.
Saobraćajna dozvola biće veličine kreditne kartice - dimenzija 54 sa 86,5 milimetara, sa tekstom na srpskom i na engleskom jeziku, moći će da se automatski očitava i imaće više zaštitnih elemenata.
Novost je registraciona nalepnica, koja će se lepiti na vetrobransko staklo prilikom prve i svake sledeće registracije.

Registarske oznake za 59 gradova i opština
Registarske oznake imaće 59 gradova i opština, što znači da se uvodi 18 novih oznaka. MUP je prvobitno predvideo, radi "racionalizacije i efikasnijeg rada policije", 34 područja - ukidanje osam registarskih oznaka koje sada postoje i uvođenje jedne nove.
Posle protesta u nekim mestima koja je trebalo da ostanu bez "svoje" oznake, propisan je novi pravilnik i sva veća mesta u Srbiji su dobila svoje tablice.
Kao i do sada, postojaće područja: Aranđelovac (AR), Beograd (BG), Bor (BO), Valjevo (VA), Vranje (VR), Vršac (VŠ), Gnjilane (GL), Gornji Milanovac (GM), Đakovica (ĐA), Zaječar (ZA), Zrenjanin (ZR), Jagodina (JA), Kikinda (KI), Kragujevac (KG), Kraljevo (KV), Kosovska Mitrovica (KM), Kruševac (KŠ), Leskovac (LE), Loznica (LO), Niš (NI), Novi Pazar (NP), Novi Sad (NS), Pančevo (PA), Peć (PE), Paraćin (PN), Pirot (PI), Požarevac (PO), Prizren (PZ), Priboj (PB), Priština (PR), Prokuplje (PK), Ruma (RU), Smederevo (SD), Sombor (SO), Sremska Mitrovica (SM), Subotica (SU), Trstenik (TS), Užice (UE), Uroševac (UR), Čačak (ČA) i Šabac (ŠA).
Nova područja su: Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Bečej (BČ), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kanjiža (KA), Knjaževac (KŽ), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP), Petrovac na Mlavi (PT), Svilajnac (SV), Smederevska Palanka (SP), Stara Pazova (ST), Ćuprija (ĆU) i Šid (ŠI).
Samo napred... :bash: Dok usvojimo nove tablice ponovo ce se promeniti ime drzave.
 
Bas me zanima koje ce tablice da izdaju u medjuvremenu kad su stigli do 935 000 a mozda i vise!!!! :notok: :rant: :rant:
 
у чему је сада проблем, зашто још нема нових таблица? зар још нису усвојили тај закон?
 
Usvojice ga prije nego udju u evropsku uniju nadam se. :bash:
 
ако до јула ништа не ураде (тада морам ауто на регистрацију) онда су стварно... :notok:
јбт, колко се ова тема већ развлачи по форуму, више од две године? страшно.
 
Ja svaki put kad vidim da je aktivna ova tema pomislim da je neko napokon dobio nove tablice :)
Nemate pojma koliko sam se puta ispalio.:)
 
boris73":1xs7jhqd je napisao(la):
у чему је сада проблем, зашто још нема нових таблица? зар још нису усвојили тај закон?
Pa naravno da nisu kada se tuku i vredjaju po skupstini
cid_001701c83382e036ec4030a5d859com.gif
Strasno !
 
jedina dobra stvar u ovome je to što sada ima ipak vremena da angažuju nekog kvalitetnog dizajnera i, koliko toliko, poprave stvar sa tablicama
 
Bgexplorer nisi jedini koji pomisli da se nesto pozitivno desilo. Kad procitamo tek se onda razocaramo. Jedina drzava smo u regionu koja ima praistorijske tablice i razno razne nastavke i plastike koje otpadaju nakon par dobrih rupa .
 
Ma nema od toga nista . Jel ima neko neki e-mail i adresu na koju mozemo da saljemo zalbe ili tako nesto , mada sta vradi kad nece menjati dok god se zakon ne uusvoji . A ove ovce dok god se psuju i tuku po skupstini nece nista uraditi. st*** nevidjena. sramota. :notok: :rant:
 
@Rave92

Imam pitanje za CG tablice. Video sam kola sa tablicama Žabljaka, ali je kukica na Ž bila mikroskopski mala da se ni ne vidi pa je registracija ličila na ZB, a piše ŽB.

Sam to samo video neku loše nakačenu, ili je stvarno to slovo Ž loše urađeno?
 
shmeksi":2cb7ubhy je napisao(la):
@Rave92

Imam pitanje za CG tablice. Video sam kola sa tablicama Žabljaka, ali je kukica na Ž bila mikroskopski mala da se ni ne vidi pa je registracija ličila na ZB, a piše ŽB.

Sam to samo video neku loše nakačenu, ili je stvarno to slovo Ž loše urađeno?
To sam i ja video, mislim da je tako odštampano. Čak sam pomislio da uopšte nije kukica već da je ravna crta iznad Z.
 
Tihi_SRB":2kseoqtq je napisao(la):
Ma nema od toga nista . Jel ima neko neki e-mail i adresu na koju mozemo da saljemo zalbe ili tako nesto , mada sta vradi kad nece menjati dok god se zakon ne uusvoji . A ove ovce dok god se psuju i tuku po skupstini nece nista uraditi. st*** nevidjena. sramota. :notok: :rant:
Pa nije to valjda toliki problem da bi se slali mejlovi i žalbe...
 
boris73":x9lwi6qu je napisao(la):
ако до јула ништа не ураде (тада морам ауто на регистрацију) онда су стварно... :notok:
јбт, колко се ова тема већ развлачи по форуму, више од две године? страшно.
haha... današnje ''novosti''

Tek od jula nove tablice
Z. U. - J. B, 16.02.2009 20:13:26
NOVE registarske tablice koje će pratiti i nove saobraćajne dozvole počeće da se izdaju početkom jula ove godine, saznaju "Novosti" u MUP Srbije.
Sve je spremno za ovaj veliki posao, ali je do odlaganja došlo da se ne bi stvarale još veće gužve u policijskim stanicama. u MUP procenjuju da će do jula većina građana zameniti postojeća lična dokumenta, pa će zamena registarskih tablica i saobraćajnih dozvola teći bez problema. Tim pre što će zamena trajati godinu dana, i obavljaće se istovremeno sa produženjem registracije automobila.
Prema rečima Dragana Kusonića, direktora somborske "Boje", koja je sa Zavodom za izradu novčanica potpisala ugovor o izradi novih modernih registarskih tablica, sve je spremno za početak ovog velikog posla, samo se čeka "dozvola".
Vrednost ovog posla je procenjena na više od devet miliona evra, a u pogonu "Boje" će se izrađivati blanko tablice. One će se zatim dorađivati u Zavodu za izradu novčanica, koji će biti nosilac posla, jer ima sve uslove za izradu kvalitetne zaštite, koja će biti i trajna.
Srbiji je potrebno četiri miliona tablica za dva miliona vozila, a prema dogovoru, "Boja" treba mesečno da proizvede 330.000 registarskih tablica. Na tablicama će biti urađena reflektirajuća folija, a po potrebi i posebno ugrađen čip.
Na ovaj način Srbija će biti jedna od retkih zemalja u okruženju koja će ispunjavati sve evropske standarde i smanjiti rizik od bilo kakvog falsifikata.
Ministarstvo unutrašnjih poslova sa "Bojom" sarađuje više od 30 godina, i ovo preduzeće u poslednje tri godine isporučilo je 1.696.138 komada registarskih tablica. MUP je, sa svoje strane, još pre nekoliko meseci odobrio konačnu verziju - veličinu, izgled i vrstu zaštite registarskih tablica.


NAJMODERNIJA OPREMA
U NOVU modernizovanu proizvodnu liniju u somborskoj Fabrici za signalizaciju "Boje", koja je puštena u rad pre godinu dana, uloženo je osam miliona evra. Linija je potpuno automatizovana i za jedan čas može da proizvede 3.000 tablica.


Link: http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=138077
 
shmeksi":26ydfd4j je napisao(la):
@Rave92

Imam pitanje za CG tablice. Video sam kola sa tablicama Žabljaka, ali je kukica na Ž bila mikroskopski mala da se ni ne vidi pa je registracija ličila na ZB, a piše ŽB.

Sam to samo video neku loše nakačenu, ili je stvarno to slovo Ž loše urađeno?
Hm.. nisam vidjeo puno tablice Zabljaka. Ne vidi se dobro ona kukica, lose su je izgleda uradili.

Goldstein":26ydfd4j je napisao(la):
boris73":26ydfd4j je napisao(la):
ако до јула ништа не ураде (тада морам ауто на регистрацију) онда су стварно... :notok:
јбт, колко се ова тема већ развлачи по форуму, више од две године? страшно.
haha... današnje ''novosti''

Tek od jula nove tablice
Z. U. - J. B, 16.02.2009 20:13:26
NOVE registarske tablice koje će pratiti i nove saobraćajne dozvole počeće da se izdaju početkom jula ove godine, saznaju "Novosti" u MUP Srbije.
Sve je spremno za ovaj veliki posao, ali je do odlaganja došlo da se ne bi stvarale još veće gužve u policijskim stanicama. u MUP procenjuju da će do jula većina građana zameniti postojeća lična dokumenta, pa će zamena registarskih tablica i saobraćajnih dozvola teći bez problema. Tim pre što će zamena trajati godinu dana, i obavljaće se istovremeno sa produženjem registracije automobila.
Prema rečima Dragana Kusonića, direktora somborske "Boje", koja je sa Zavodom za izradu novčanica potpisala ugovor o izradi novih modernih registarskih tablica, sve je spremno za početak ovog velikog posla, samo se čeka "dozvola".
Vrednost ovog posla je procenjena na više od devet miliona evra, a u pogonu "Boje" će se izrađivati blanko tablice. One će se zatim dorađivati u Zavodu za izradu novčanica, koji će biti nosilac posla, jer ima sve uslove za izradu kvalitetne zaštite, koja će biti i trajna.
Srbiji je potrebno četiri miliona tablica za dva miliona vozila, a prema dogovoru, "Boja" treba mesečno da proizvede 330.000 registarskih tablica. Na tablicama će biti urađena reflektirajuća folija, a po potrebi i posebno ugrađen čip.
Na ovaj način Srbija će biti jedna od retkih zemalja u okruženju koja će ispunjavati sve evropske standarde i smanjiti rizik od bilo kakvog falsifikata.
Ministarstvo unutrašnjih poslova sa "Bojom" sarađuje više od 30 godina, i ovo preduzeće u poslednje tri godine isporučilo je 1.696.138 komada registarskih tablica. MUP je, sa svoje strane, još pre nekoliko meseci odobrio konačnu verziju - veličinu, izgled i vrstu zaštite registarskih tablica.


NAJMODERNIJA OPREMA
U NOVU modernizovanu proizvodnu liniju u somborskoj Fabrici za signalizaciju "Boje", koja je puštena u rad pre godinu dana, uloženo je osam miliona evra. Linija je potpuno automatizovana i za jedan čas može da proizvede 3.000 tablica.


Link: http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=138077


O.O.... kod nas bi se vec do tada trebale sve zamijeniti.


A kako misli da Srbija rijesi problem sa "crnogorcima" ili kako ih vec zovu. Da li ce im dozvoliti da preregistruju ili ce oni i dalje da voze sa crnogorskim tablicama? Drzava samo gubi (mislim vasa), nasa dobija... A i izgleda da ce vise biti MNE tablica nego SRB...
 
ето ти га сад. како су само кнапирали да буде јул месец...
можда и муп посећује овај наш сајт? да л сте некад размишљали о томе.
ај да им поверујемо и у овај термин... :vops:
 
Ja im ne vjerujem . Vjerujte mi prije cu je sam napraviti :) nego sto oni poste u promet.
 
Tihi_SRB":1snwtfgr je napisao(la):
Ja im ne vjerujem . Vjerujte mi prije cu je sam napraviti :) nego sto oni poste u promet.
Ovo je sramota što se dešava sa tablicama, ali setimo se i halabuke kako pasoši i lične neće nikada.
 
Kao i do sada, postojaće područja: Aranđelovac (AR), Beograd (BG), Bor (BO), Valjevo (VA), Vranje (VR), Vršac (VŠ), Gnjilane (GL), Gornji Milanovac (GM), Đakovica (ĐA), Zaječar (ZA), Zrenjanin (ZR), Jagodina (JA), Kikinda (KI), Kragujevac (KG), Kraljevo (KV), Kosovska Mitrovica (KM), Kruševac (KŠ), Leskovac (LE), Loznica (LO), Niš (NI), Novi Pazar (NP), Novi Sad (NS), Pančevo (PA), Peć (PE), Paraćin (PN), Pirot (PI), Požarevac (PO), Prizren (PZ), Priboj (PB), Priština (PR), Prokuplje (PK), Ruma (RU), Smederevo (SD), Sombor (SO), Sremska Mitrovica (SM), Subotica (SU), Trstenik (TS), Užice (UE), Uroševac (UR), Čačak (ČA) i Šabac (ŠA).
Nova područja su: Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Bečej (BČ), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kanjiža (KA), Knjaževac (KŽ), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP), Petrovac na Mlavi (PT), Svilajnac (SV), Smederevska Palanka (SP), Stara Pazova (ST), Ćuprija (ĆU) i Šid (ŠI)
U pa ovo je super !
Bas mi je drago sto su odustali od onog glupog plana oko ukidanja pojedinih podrucja, sto je bilo suludo.
Napokon "decentralizacija registarskih podrucja" :vops:
 
па кад у црној гори може свака општина да има своје регистарско подручје, може вала и код нас свака трећа.
ипак, и даље су многи градови остали "у сенци" оближњих.
колико видим, југ србије је и даље централизован.
нема беле паланке, власотинца, куршумлије, сјенице, бујановца, рашке...
 
Vrh