Уобичајена пракса је да се оне налазе
а) у центру града, када држава жели да покаже присутност, утицај (без жеље да улазим у политичке расправе, али није случајна ни локација амбасаде Хрватске у Кнеза Милоша, Србије у Подгорици - на шеталишту, у Херцеговачкој улици, или америчких амбасада широм света... дипломатија је веома суптилна работа, са много нијанси), или из историјских разлога, с обзиром да је некада било важније да буде лоцирана ближе локалним властима, па су куповане или грађене зграде у самом центру;
б) у посебним, дипломатским, квартовима, најчешће из разлога безбедности, али и зато што су ту обично налазе мало отменије (и скупље) зграде (Дедиње, Сењак, Неимар). Нпр. Скандинавци воле да су груписани, па су им често амбасаде веома близу, што је и код нас случај. Када се страсти буду смириле на Балкану вероватно ћемо и ми и наш комшилук да се понашамо мало прагматичније.
Позиција наше амбасаде у Прагу и амбасаде Чешке у Београду одражавају веома блиске везе Југославије и Чехословачке у међуратном периоду, када су ове две државе уз Румунију формирале војнополитички савез Малу Антанту.
У Будимпешти је наша амбасада на самом Тргу хероја. Прича се да је ту зграду на поклон добио Лаза Костић од неке мађарске грофице
а да је касније прешла у власништво државе. Зграда има и историјску важност за Мађарску, с обзиром да се у њој склонио и затражио азил Имре Нађ, председник Владе Мађарске у време револуције 1956. (као Асанж у Лондону ових дана). Током кризе која је уследила снајпером је чак убијен наш аташе за штампу, а Нађ се касније предао совјетским властима уз гаранције да ће му бити омогућено да напусти земљу. Међутим, то није испоштовано, тако да је убијен две године касније.
Амбасада Србије у Паризу је веома близу Тријумфалне капије у прелепој згради. Сећам се да је пре неколико година била емисија о њој на РТС-у, пошто је тих дана била отворена за јавност. Можда је има негде на нету.
Ако неко има још неку причу о амбасадама, могао би да је постави овде.