Šta je novo?

Ne da(vi)mo Beograd!

Posejdon, prekini da lažeš. Razumem da ste svesni da gubite Beograd ali loše vam ide laganje. Prekini da se kriješ iza lažnog nika i stani iza svojih tvrdnji svojim likom, imenom i prezimenom kao što ja činim iza svog. Prestani biti kukavica.
Svako dobro od Miloša Vučkovića koji se ne plaši vašeg nasilja i laži.
 
Posejdon, prekini da lažeš. Razumem da ste svesni da gubite Beograd ali loše vam ide laganje. Prekini da se kriješ iza lažnog nika i stani iza svojih tvrdnji svojim likom, imenom i prezimenom kao što ja činim iza svog. Prestani biti kukavica.
Svako dobro od Miloša Vučkovića koji se ne plaši vašeg nasilja i laži.

20220227_232453.jpg
 
A propos kvalifikacija ljudi koji su na listi Moramo/Ne davimo Beograd moram da primetim jednu stvar - Srbi vole da kukaju, ali ne daj bože da se angažuju. To sam shvatio (još u osnovnoj, ali se nisam i pomirio sa tim) pre nedelju dana kad sam na temi o Linijskom parku u razgovoru o uništavanju tvrđave predložio da se aktivirano, organizujemo i probamo da sprečimo. Ostavio sam post i na temi o rušenju spomenika kulture, otvorio novu temu, pozvao ljude da se jave... Epilog je nekoliko lajkova, jedan komentar podrške i mrtva tišina. Dakle, svi toliko zabrinuti, svima se ne sviđa, ali svi bi da ne rade ništa po tom pitanju.

Tako da, kakve god da su im kvalifikacije (a priznajem, nisu spektakularne), oni su se bar društveno angažovali, makar i od toga napravili profesiju. Za to vreme, naš najveći domet je prijavljivanje nečega sa foruma beokomu (uz par svetlih izuzetaka).
 
Slažem se, ali ,,,

Ljudi jednostavno nemaju vremena za praktično angažovanje. Ja mogu da pričam za sebe. Možda sam i mogao da se malo više angažujem dok sam bio frilenser 100%, ali sada sa full-time poslom, ne stižem ni da vežbam koliko želim, a kamoli da se angažujem konkretno.

Ljudi sa decom - tek oni nemaju vremena.

Za angažovanje su potrebni ljudi koji su plaćeni za to - znači NVO, ali tu mislim na pravi NVO, a ne ove koji samo organizuju panele i ne izlaze napolje.

Pa evo, imamo našeg Vučka koji je izginuo za trolu i mnoge druge stvari, ali nema tu para od kojih može da se živi.

Svi vi ostali koji stižete da radite i angažujete se konkretno - SVAKA ČAST
 
Nije prijavljivanje Beokomu sve. Ima ovde ljudi koji su izlazili na proteste, ljudi koji utiču na druge i šire objektivnu istinu (koju, iznenađujuće, uprkos informacionom dobu i dalje mnogi ne znaju), ljudi koji se angažuju za neke promene u gradu...

To je što se politčko-društvenih dešavanja tiče.
A čisto društvenih angažovanja je mnogo više.

Ali suštinski se slažem da je veliki deo naroda inertan i nezainteresovan. Ne moram da gledam društveno-politička dešavanja da bih to uvideo. Dovoljno je samo da se nekad javi neki problem u zgradi i većinu boli uvo da konstatuje uopšte, a par njih odma popuje ''neko bi trebalo da _________ (plati, sredi, popravi, okreči, prijavi...)''.
Dakle deo njih prosto voli da žive kao svinje, naviknuti su na to, a drugi deo smatra ispod časti da se on nečim bavi, pa bi uvek da neko drugi obavi sve. Tek 5% ljudi, ako i toliko, uzme i sredi nešto ili se ponudi da pomogne.

Ovo je narod većinski ''boli me uvo'' i ''neko bi trebalo...'' mentaliteta.
 
Dobra gradacija, i ja sam par puta razmišljao na taj način, kao piramidu. Ne samo za sebe nego za sve ljude. Šta prioritizujemo i kako.
 
S tim što ne bih sročio i ograničavao se na ''gradski izbori'' ili ''republički izbori'' jer to podrazumeva samo politička dešavanja na izbornim procesima.

Nego samo ''grad'', pa ''zemlja'' pa ''svet''. Znači sve u okviru tih entiteta, ne samo politička dešavanja.


Takođe, ono što je tužno je koliko ljudi danas nisu svesni koliku moć i glas imaju. Primera radi, prost Youtube kanal sa ''amaterskim'' sadržajem ima moć da utiče ne samo na svoje okruženje, nego na ceo svet. Znamo neke od njih i sa ovog foruma, jer ih ljudi često kače i citiraju pa se diskutuje o tome.

Informaciono doba je. Istina je da je to donelo mnogo inertnih balvana (pogotovu među mladima), ali istina je da je to donelo i mogućnost da se običan smrtnik Pera Perić čuje, ne samo u gradu, nego širom sveta, ako ima dovoljno dobre i razrađene ideje. I na to, da okupi druge ljude sa istim idejama ili ciljevima.

Ali mnogi ljudi prosto nisu svesni toga, te moći i potencijala koje imaju. Kao što je potpuno zaboravljena moć štrajkova, bojkota, građanske neposlušnosti...
Razloga za to je mnogo, ali jedan od njih je definitivno i nametanje modernog neofeudalizma i novih izroda kapitalizma, gde se ceo život vrti i svodi na posao i profit. I naravno da u takvim okolnostima sve će manje ljudi da se cima da tamo popravlja nešto na zgradi ako ne mora, da se bori za pravdu, da hvata korporacije za j... i slično.
 
@astrodule
@Bender Rodriguez

Moje iskustvo je nešto drukčije i rekao bih da apsolutno nema veze sa time koliko je ko zauzet privatnim obavezama i poslom. Počeću od zgrade u kojoj živim.

Komšije iz prizemlja konstatuju da je centralni odvod za đubre zapušen. Dolaze na prvi sprat i tu bacaju đubre. I tako sve dok se ne zapuši i na prvom spratu. Komšije sa međusprata između prvog i drugog sprata prestaju da bacaju đubre na prvom spratu i počinju da bacaju na drugom. Komšije sa prvog sprata i iz prizemlja počinju da ostavljaju đubre u sobici gde se nalazi centralni odvod. Kada se i ona popuni, počinje se sa ostavljanjem đubreta uz ogradu na spratu, koja je između stepeništa za prizemlje i drugi sprat. Kada se popuni i taj prostor, onda se đubre ostavlja na prostoru između vrata liftova (zgrada ima dva lifta, jedan pored drugog sa malim razmakom između). Niko da nađe za shodno da pozove profesionalnog upravnika i javi da je otvor zapušen. Jedino majka i ja to radimo.

U više navrata sam, kroz razgovor sa ljudima preko foruma i društvenih mreža, došao do zanimljivih, poražavajućih činjenica. Ljudi pišu kako su od njih (uzeti po sopstbenom izboru bilo koji kraj kao primer) izgleda svi digli ruke i kako nikome nisu bitni. Tada ih pitam da li su prijavljivali ikome te svoje probleme, pošto je vremenski potrebno isto koliko i da se napiše jedan post. Odgovori su bili u preko 90% slučajeva da nemaju oni šta da se cimaju, kada postoje ljudi koji su plaćeni da ovakve probleme rešavaju, da idu gradom i da popisuju ama baš svaki problem koji postoji, parafrazirano.

Kada bih pitao ljude kojima smeta neka novogradnja ili nešto sl. , zašto nešto ne urade po tom pitanju, gotovo da je odgovor postao standardizovan: "Pa šta ja tu mogu kad je on mnogo jak i ima dobru zaleđinu".

Kada je uvedeno stajalište Rudo za linije 34, 36 i 38A, u smeru ka Prokopu, na FB za Senjak sam pisao kako su konačno, nakon mog višegodišnjeg dopisivanja sa nadležnima i prebacivanja loptice nadležnosti sa jednih na druge, uspostavili isto, napao me neki lik kako bolje da ništa nisam ni radio, jer je stajalište na krajnje nebezbednom mestu i da se tu kola zaleću, te da može neko da nastrada. Osim mene, još par ljudi je napisalo kako nikada nije videlo da se kola tuda zaleću, niti da je neko nastradao. Odgovorio sam mu i da ja ne mogu da utičem na to kako će nešto da bude 100% urađeno onako da bude svima po volji. Takođe sam ga pitao i da li je primetio da ljudi po izlasku iz troli kod Rudog, pretrčavaju Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića, sa sve koferima, jer im tako lakše nego da idu ispod nadvožnjaka trotoarom i da li je to prijavio nadležnima, pošto je to daleko više opasnije. Naravno, odgovor nikada nisam dobio, a ni taj lik mi se više nije obratio. Od kako je pomenuto stajalište uvedeno, gotovo da nisam video da neko pretrčava pomenuti bulevar, već uglavnom na tom stajalištu čekaju 34 ili 36.

Takođe sam bio i u prilici da čujem kako su ljudi iz jednog dela grada kivni na druge i pišu kako nije u redu da se daju predlozi za poboljšanje prevoza u nekom kraju, ali ne i njihovom. I još dodaju kako tim drugima nije ni potrebno poboljšanje prevoza, jer im je prevoz super, a da je kod njih katastrofalan. I kada predložim da daju konkretan predlog, pošto smatram da su najupućeniji u to šta im je potrebno, uglavnom, ili se ućute, ili kažu ono čuveno da postoje nadležni koji su zaduženi i plaćemi za to i da nemaju oni šta da se cimaju.

Kada su izbori u pitanju, velika većina ljudi koja nije zadovoljna trenutnim stanjem (pišem uopšteno i odnosi se na sve vlasti od uvođenja viošestranačja), na pitanje pa zašto ne izađu na izbore i glasaju za nekog drugog, i tako X puta dok ne nađu onog sa kojim su zadovoljnim, dobijem odgovor da nemaju za koga da glasaju. Sa druge strane, u nekoliko navrata sam prisustvovao scenama gde se ljudi nerviraju što nema gradskog prevoza, jer će da zakasne na Farmu / Zadrugu / Parove , i to izbor potrćčka / izbacivanje...

Takođe, vrlo često čujem penzionere, dok stojim na stajalištu i čekam prevoz, kako idu u nabavku u Megamarkete, jer kući imaju unuke koje mrzi da idu, a ne mogu da ih gledaju kako sede kući gladni, dok njihovi roditelji rade i nemaju dovoljno vremena za nabavku. Odgovor je delom i prafraziran i sublimacija više stvari.

P.S.
Moguće i da sam nešto propustio. Ovo je ono čega sam se prvog setio.
 
Pre nego što jasno iznesete cilj da želite da postavite solarne panele na većinu zgrada u Beogradu, uradite domaći, vidite koja je to investicija, koji je period povrata iste, koje su uštede, troškovi...delovalo je neozbiljno da na pitanje jel znate koliko to košta date odgovor pa videćemo.
 
Начелно се слажем, треба ићи са јасним прорачунима али у земљи која се гуши у фосилним горивима и има несташице струје због недостатка квалитетног угља није потребна нека виша математика да се утврди зашто је добро имати соларну енергију као енергетску резерву у престоници
 
Apsolutno se tu slažemo samo je stvar pristupa kampanji i odnosa prema gradjanima.

Beograd je imao mnogo takvih primera, gde su su u kampanji lupetali i obećavali bukvalno, što kaže naš narod, kule i gradove...pa tek kad dodju na vlast vide da li je nešto uopšte moguće...

Al ko još pamti šta se obećava u kampanji.
 
Treba biti realan i reći nešto što je narodu razumljivo. Solarni paneli nisu rešenje. Rešenje (u našim uslovima) je gas i subvencije za prelazak na gas, pelat, tj. na bilo šta što nije ugalj ili mazut za početak.

I obavezna nasumična kontrola kvaliteta vazduha što izlazi iz dimnjaka. Verujem da uopšte nije teško dokazati prisustvo plastike ili nekih drugih opasnih materija u pećima i to treba strogo kažnjavati. To ne može da se shvati kao represija, jer u svakom naselju ljudi znaju ko loži đubre i zbog koga smrdi ceo kraj.
 
Zabrana prodaje mokrog lignita je jednostavna, jeftina i dovoljna mera koja kvalitet vazduha moze da vrati iz III i IV u drugu kategoriju.
Medjutim en vidim da oni to imaju u programu.
 
Bila bi korisnija da radi svoj posao kako treba 🤣
 
Danas smo potpisali sporazum sa komšijama iz inicijative #sačuvajmozelenuzvezdaru sa kojima smo se prethodnih godina borili protiv plana detaljne regulacije za ovaj deo Zvezdare. Beograd mora postati zelen, održiv, solidaran i pravedan grad. #ZaDobarGrad

"mora postati zelen, održiv, solidaran i pravedan"
Pa to su lepe fraze koje moze da izgovori bilo koji politicar, cak i Vesic.
Ako hocete vlast, ako hocete privilegiju vlasti, borite se muski.
Sada vlast urnise ljude koji rade na pijacama sa fiskalizacijom.

Pridjite im, pomognite im.

S obzirom na situaciju, na stetu koju nam je vlast nanela, sve sto radite je mlako.
Narod je bio spreman da ide na proteste. To ste zaustavili, zajedno sa Manojlovicem.

Glasacu verovatno za vas, ne zato sto ste dobri, nego zato sto ste za sada najmanje kompromitovani.
 
Vlast zahteva odgovornost, cenzus skupstinu fotelju, platu i restoran.
 
Vlast zahteva odgovornost, cenzus skupstinu fotelju, platu i restoran.
Potpuno tačno. Sadašnja vlast je tu odgovornost iskoristila za punjenje sopstvenih džepova, spajanje države i kriminala u jednu celinu i još jednu podelu ovog naroda.
Zato idemo dalje, njima je rok istekao. Vreme je da se penzionišu ali iza rešetaka.
 
Vrh