Šta je novo?

Nauka

Imate pogrešan pristup. Ili bar MC_, a za Bendera nisam siguran kakav mu je tačno stav u odnosu na ono što verujem da je ovde najvažnije. Jedni način se isprave nepravde u društvu je ispravljanje organizacije drušva i odnosa u njemu. Dakle politička borba, stvaranje novih političkih teorija, partija i aktivizam koji sve ljudi treba da ubedi koliko je važno da SVI oni prate politička dešavanja i aktivno pokušavaju da stvore uslove da se i njihovo mišljenje uzme u obzir. Usmeravanje oštrice aktivizma na tehnologiju je pogrešan put koji ne vodi nigde i nema apsolutno nikakve šanse za uspeh. Ludizam je proban mnogo puta i nikada ništa nije postigao. Mora se regulisati korišćenje svega što je novo, što je posledica odnosa u društvu, a ne tehnološki razvoj. AI je samo još jedna vrsta alata, a ljudi su se od životinja razvili u ljude upravo korišćenjem alata. To je neodvojivo od čitave civilizacije, od naše vrste, i apsolutno fundamentalno. Pa zato i nije moguće nekom arbitrarnom odlukom zaustaviti korišćenje nekog alata, a pogotovo ovako korisnog i moćnog. Kratki, privremeni moratorijum, da regulativa malo dostigne tehnologiju jeste koristan, i zato je ovaj apel naučnika dobra inicijativa. Iako sumnjam da može išta postići.
 
Poslednja izmena:
Fsnt3flX0AITYJV.jpg
 
AIje potreban kapitalu.
Nama sigurno nije.

Ne postoji nijedan realan problem koji ljudi ne mogu da rese, da bi ga AIresio.
Postoji more problema koje postavlja totalitarni kapitalizam, a koje AI moze da resi.
Mnogo toga u domenu optimizacije.

Ali treba li nama optimizaciaj procesa?
Treba li nama konkurentnost.

AI i kapital su vecni, mi nismo.
Mi samo hocemo da zivimo, njima trebaju pare i iskoriscenje nasih zivot ako resursa kapitala.


Predlazem punjenje ChatGpt pogresnim i kontradiktornim podacima.
Kada radi dobro, dajte losu ocenu.
Kada radi lose, dajte dobru ocenu.
4chan i reddit bi mogli to da izvedu. Ako budu želeli i budu ujedinjeni. Što je veliko pitanje, jer mislim da će mišljenja biti dosta podeljena ili će biti previše ''optimista'' koji će biti u fazonu "naaaah, što da sabotiramo AI i chatbotove, ne vidim da su za sada išta skrivili."

Jer dosadašnje akcije i ''ratovi'' koje su vodili 4Chan i ponekad reddit su uglavnom bili usmereni protiv pojedinaca ili grupa koje su otvoreno i dokazano kvarni. Recimo, protiv Šaje Le Bafa, Applea, EA Games, Monsanto i tako tih skotova. Kad se radi o AI ili recimo Open AI, tu ne preovlađuje narativ da je to nešto kvarno i pogrešno. I s obzirom da ima dosta ITevaca među tim grupama (4chan i reddit), postavlja se pitanje koliko njih će ovo videti kao pretnju po sebe i druge profesije (što i jeste), a koliko njih će biti pri stavu da je to sasvim u redu i da, ako ništa drugo, Open AI još uvek nema karakteristike i dosije kvarne kompanije, te da nema osnova da se sabotira i bojkotuje.


Inače razmišljao sam o još nečemu o čemu smo pričali pre - o regulativama država da se spreče masovna otpuštanja i socio-ekonomske krize usled AI. Problem je što čak i ako se donesu neke regulative da se spreče masovna otpuštanja (i to, naravno, tek POŠTO najjači igrači ''otresu'' mase viškova i uvedu AI), biće jako zeznuto dokazati državi da je neko otpušten da bi ga kompanija zamenila mašinom. Recimo, kompanija otpusti 200 sekretarica, ili dispečera, ili operatera, čega god, nije bitno. Uputi se žalba toj i toj komisiji ili agenciji koja je formirana da bi se zaštitila ljudska radna mesta. Oni kontaktiraju kompaniju koja je pootpuštala ove. Kompanija kaže ''nismo mi njih otpustili da bi ih zamenili AI, nego smo imali prevelike troškove i bili u minusu pa smo morali''. Dakle samo se stvori priča ''nismo mi zamenili ljude mašinom, nego smo morali da spasemo firmu''. I ajde sad neka neko od bivših zaposlenih, ili neko iz te komisije, dokaže da se radilo o unapred spremljenom planu kompanije da nabavi AI, i da otpusti 200 ljudi i 200 porodica i domaćinstava ostavi sa smanjenim prihodima ili bez prihoda uopšte, samo da bi povećali profite. Nema šanse.

Uostalom, od početka godine je širom sveta otpušteno preko 100.000 ljudi iz IT sektora i opet se nigde nije digla veća frka oko toga. Jednostavno se iskorišćava pravo na otpuštanje radnika zbog tehnološkog viška i to je to. Ako negde i izbije neki protest ili akcija, veliki igrači samo podmažu medije da iskuliraju to, okupe timove advokata koji objasne buntovnicima da nemaju šanse na sudu, i to je to. Sve se zataškava jako brzo. Ne vidim zašto onda očekivati da će u budućnosti biti drukčije kada uslede masovna otpuštanja usled AI. Isto će i tada ovi reći ''jbg, tehnološki višak, naša kompanija, naše pravo'', država će reći ''a jbg...'', dežurni korisni id*** i ljubitelji kapitalizma će reći ''jbg, prirodna selekcija, budi (naj)bolji pa ćeš imati posao'' i to je to. Ništa se neće promeniti i neće postojati pravni mehanizam da se neko natera da čuva ljudska radna mesta.


Nema tu šta da se kalkuliše i sumnja. Duh iz boce je pušten i pokrenut je niz događaja koji se više nikada ne mogu zaustaviti. Problem će vremenom postajati sve gori i gori. Pitanje je samo kada će tačno eksplodirati dovoljno da to postane globalni, trans-nacionalni problem i kriza.
 
Poslednja izmena:
Predlazem punjenje ChatGpt pogresnim i kontradiktornim podacima.
Kada radi dobro, dajte losu ocenu.
Kada radi lose, dajte dobru ocenu.

Povremeno ipak brljavi, daje netačne podatke ili potpuno kontradiktorne, ne ide da ga zbunjujem dok pravi pravi prve, bebeće korake 😆

Neka granica mora da se stavi i kontrola da se uspostavi, čini mi se da je Italija zabranila oko tehničkih detalja, poštovanja privatnosti i utvđivanja starosti korisnika a ne suštine delovanja AI tehnologije...

U svakom slučaju kao i kod svake napredne tehnologije prostora za zloupotrebu ima ali ne mogu da negiram da može da bude i koristan alat... Uz dobro programiranje i stavljanje u pravne okvire, nadzor, kontrolu...

Ako bi se pokazalo da ide na štetu zapslenih i radnih ljudi i da pravi dodatno društveno raslojavanje, bez mogućnosti prilagođavanja na takve nove društvene okolnosti uz propale pokušaje intervencije i kontrole, bio bih za potpuni prekid upotrebe ili bi spontano došlo do antikapitalističke revolucije, koja bi možda uspela možda ne... jer je u osnovi to problem, a AI je samo moćan alat koji može biti zloupotrebljen kao i nuklearno oružje ili hemijsko oružje i slična opasna napredna tehnologija... Samo je AI vidljivije povezana sa kapitalom i globalizacijom od naprednih borbenih sistema, ali je svemu tome krajnji cilj isti... Generisanje novog kapitala.

AI alat je suptilan, moćan i sugestivan, prijemčiv, naizgled bezazlen pa postoji mogoućnost da prođe brojne radare dok ne bude kasno, zato treba pomno pratiti njegov razvoj i uticaj na društvo. 🙂

Zvučim skoro kao i sam AI, odmereno, nepristrasno i tolerantno ali uz iskazani oprez. Neosetno ulazum u vaše domove. 🙂 Tolerancija je vrednost, a ne objektivna činjenica, nekad je i tvrd pristup bolji iz aspekta posledica koje će nastupiti po nekog od korisnika ili čak oba korisnika između kojih se određeni društveni odnos uspostavlja.

Dakle nije mogao do kraja da me ubedi da nije vrednosno obojen ili da barem te vrednosti koje su mi date dovode do ispravnog ili povoljnog ishoda. Uvek se postavlja pitanje za koga? Ne može za sve.

Vidim da na kraju često dodaje i neki vid disklejmera, tipa da iako se trudi da deluje ispravno (objektivan pristup zasnovan na činjenicama) on ne može da bude zamena za stručno mišljenje.

U par reči deluje kao jedna krajnje dobronamerna, nepristrasna i neodgovorna igračka ili alat 😄

Biće zabavno pratiti dalji razvoj.
 
Šta će tek jednog dana sve pisati o svakom forumašu ponaosob i koji će se lični nalozi i odakle sve povezati i sa kakvim sve informacijama ne smem ni da pomislim... Za sad je Bender najbolje sakriven kao "fiktivni lik" lol 😄

Screenshot_20230402-105611_Chrome.jpg

Screenshot_20230402-105627_Chrome.jpg
Screenshot_20230402-105633_Chrome.jpg
Screenshot_20230402-105639_Chrome.jpg


😆😆😆 Joj... znači umro sam od smeha a potencijalno nije uopšte za smeh...
 
Mislim izvinjavam se unapred, neću ništa dalje pretraživati o pojedinim korisnicima, iako se radi o javno dostupnim informacijama, ipak su naše aktivnosti domen naše privatnosti a činjenica da je prikupljanje takvih informacija o aktivnostima olakšano do mere da može biti zloupotrebljeno treba sve da nas zabrine...

Pretraživao sam oko 15tak minuta raznim pitanjima i neću više...

Slično sam reagovao ranije, pre nekih 10tak godina kad se pojavio onaj ticker na FB koji sa desne strane navodi tj. lista aktivnosti svih prijatelja u momentu dok se događaju... Iskljucio sam ga za sebe, iako nisi mogao sopstvene aktivnosti da isključiš za druge...

Tako i sada ostaje deo naših etičkih principa koliko ćemo pretraživati druge polazeći od toga koliko želimo ili pristajemo da drugi pretražuju nas.
 
Za sad je Bender najbolje sakriven kao "fiktivni lik" lol 😄
smart-thinking.gif

Rage against the machine 😁
Šta će tek jednog dana sve pisati o svakom forumašu ponaosob i koji će se lični nalozi i odakle sve povezati i sa kakvim sve informacijama ne smem ni da pomislim...
Pa i jeste. Ovo što je izlistao je već vrlo zabrinjavajuće. Zato mislim da ću u budućnosti bataliti i forume.
 
Zamislite, ejdnog dana najveca inteligencijana planeti zakljuci da niste prava osoba.
Ljudi pocnu da gledaju kroz vas....
 
Tako i sada ostaje deo naših etičkih principa koliko ćemo pretraživati druge polazeći od toga koliko želimo ili pristajemo da drugi pretražuju nas.
Ne očekujem mnogo od toga. Mislim da će biti slično kao sa još jednim socio-političkim fenomenom modernog sveta - Right to repair.

Prvo će ljudi da dopuste da sve ode predaleko i 99% njih neće ni razmišljati o posledicama i budućnosti. Osećaće da nešto ne valja, ali pošto su ili glupi ili se površno bave time (jbg, treba pokrenuti mozak, odvojiti vreme i informisati se o nečemu, a to ne može za 20 sekundi, koliko danas mnogima traje pažnja) ali će velika većina to da dozvoljava i toleriše jako dugo. Onda će da se pojavi jedna menjina koja će da skupi dovoljno inercije i snage da apeluje na nadležne da se uradi nešto povodom toga. U najodgovornijim regionima i zajednicama sveta, doneće se zakoni koji će se ticati toga, i imati zadatak da zaštite običnog čoveka. Međutim, ti zakoni neće imati šanse protiv korporatokratije, kojoj je posle pravljenja profita, druga najveća i omiljena patologija - kako pravnim putem nekoga napraviti boodalom ili kako izvrdati svaki zakon. Pride, isto kao što je bilo sa Right to repair, korporatoidi će angažovati, ili prosto doprineti da se stvori, masa korisnih idiota i licemera koji će pisati bljuvotine i laži u fazonu ''kmeeee, right to repair će stvoriti još više zagađenja'' i ''kmeeee, right to repair će ostaviti ljude bez posla''. To se već događa, imaš po netu i pojedince i čopore stvorova koji se žale na Right to repair i traže da se nastavi sa praksom da se sve živo baci čim mu se jedna žičica otkači. Onda će da usledi ponovno popuštanje zakona, i poništavanje svega onoga što su aktivisti i savesni deo ljudi izdejstvovali prethodnih godina. I opet će sve da se vrati na isto, ili skoro na isto. Učinak će biti 10 do 20%, po nekoj mojoj proceni.

A čak i da učinak bude veći, ono što je zagarantovano je da će najveći igrači u industriji nastaviti da rade po svome. Prvo zato što, ne samo da znaju, nego imaju pasiju da izvrdavaju i ismevaju zakone i društvene norme, jer preziru obične i normalne ljude. Drugo, zato što svi oni imaju svoje mehanizme i partnere ''iza kulisa'', koji hoarduju informacije za njih pa im onda kroz indirektne načine to proslede. Znaš oni naslovi kao ''hakeri ukrali 100 miliona naloga'' i slične bajke. Treće, dosta njih šuruje sa establišmentom ili nekim njegovim delom (NSA, CIA, DARPA...) kojem će biti u interesu da se control freak-ovanje nastavi. I četvrto, čak i ako ih neko nekad ukeba, recimo neka komisija iz EU, oni samo primene već dobro ustaljenu praksu koju vidimo kad god se desi neki skandal o narušavanju privatnosti - samo ispljunu pare, nebitno da li je 100 miliona ili 1 milijarda, kažu ''žao nam je, nećemo više'', EU aparati budu namireni, a ovi nastavljaju da rade isto što i juče, samo pod drugim imenom i iza drugih kulisa.


Tako da ne mislim da će se išta drastično promeniti. Ljudi su u proseku gluplji i/ili pasivniji nego ikad, a korporacije i establišment su uvežbaniji i moćniji nego ikad. Ja sam ionako mišljenja da je čovečanstvo dostiglo i prošlo svoj vrhunac, a ovo sada je samo spor i bolan put ka dekadenciji i na kraju propasti. No dobro to je već druga tema. Sve u svemu, ne mislim da će se bilo šta drastično promeniti. Mislim neće na bolje.
 
Doci ce do dalje unifikacije i redukcije ljudskog razmisljana.
Jedan entitet analizirace sve CV-ijeve, skolske zadatke, svi ce imatiiste ili slicne prezentacije.
Verujem da ce neke vlade pravdati svoje odluke onim sto predlaze AI.
 
Internet postaje jedini medijum na kome se mogu naci sve objavljene ideje.
Mozemo da ocekujemo u buducnosti da poslodavac pri odabiru kandidata po stavi pitanje AI:

"Da li je X subverzivan?"

"Da li X pokazuje pobunjenicke stavove?"

Ako je logujete preko googl-a AI ce znati gde ste sve bili, sta ste koristili.

Nivo kontrole na prosvecenom zapadu priblizava se puzeci onom u Kini.
 
Zamislite, ejdnog dana najveca inteligencijana planeti zakljuci da niste prava osoba.
Ljudi pocnu da gledaju kroz vas....

Sećam se jedne SF priče. Mislim da je pisana negde u doba prošlog hladnog rata, kad je nuklearno uništenje izgledalo kao pitanje dana. U jednoj mračnoj budućnosti zaraćenih gradova-država, policijski posao obavljaju roboti vezani za centralni računar gradske uprave. Tako jednog putnika iz drugog grada presretne policajac i traži dolaz da ima prava da bude tu, tj da je Građanin sa pravom boravka. Inače je nelegalni migrant, verovatno špijun, pa će mu biti presuđeno na licu mesta jer krši zakon budući u tom slučaju nema prava da ulazi u grad. Putnik se iz sve snage trudi da dokaže kako on upravo tu stanuje, da se čak tu rodio, i da je "Građanin" sa svim pravima boravka. Policajac tvrdi da nije tako. Pre nego što će biti pogubljen kao prestupnik i špijun, putnik ipak uspeva da dozna da dotični grad po centralnom računaru ima tačno 0 stanovnika. Tj SVI su uljezi i prestupnici. Naime u ratu (koji je bio usmeren protiv računara jer ljudi nisu bitni) nuklearni elektromagnetski impuls je izbrisao memoriju centralnog računara. Posle reseta, baza podataka je prazna, pa legalnih stanovnika više nema. Svi "nelegalni" uljezi su tako, sa žaljenjem, ali bez prava na žalbu, osuđeni na smrt jer su samim dolaskom svesno prekršili zakon.
 
U SF pricama, AI je obicno inteligentni racunar koji upravlja nekim svemirskim brodom ili ga kontrolise vojska ili vlada. On je obicno dobrocudni pomagac, ali nekada poludi, kao HAL 9000. AI u ovim pricama obicno obavlja neke velike zadatke, ne neko sicarenje za lovu.

Ali. pisci SF-a medjutim, nisu predvideli da ce se AI koristiti kao sada, da ce je koristiti svi za bizarne i besmislene stvari, laziranje ispita, domacih zadataka, psiholosku potporu. Za razliku od onoga sto su predvidjali pisci SF-a, AI ce najvise da sluzi za redukciju radne snage i ljudske inteligencije i povecanje profita.
 
Možda tako počinje, a završava se onako?
 
Ipak, bolje da budem malo opširniji.

Recimo da se i opasnosti i koristi koje nosi veštačka inteligencija mogu podeliti u dve, vremenom razdvojene faze. U prvoj fazi, znači sada i u bliskoj budućnosti, opasnost (i korist) leži u tome što će AI postati naš interfejs ka SVEMU. Znači mi smo tu, ostatak sveta je oko nas, a između je AI. Naš posrednik ka svemu. Nešto kao lični batler imućnih osoba u Viktorijanskoj Engleskoj. M'lord ne radi ništa od fizičkih i "niskih" poslova. Ako je nešto potrebno, kaže ličnom batleru, a onda on dalje raspodeljuje poslove na sluge koji su u hijerahiji niže od njega (maltene svi ostali). Delimično to i nije baš neočekivana i nagla promena, ali delimično i jeste. Naprimer dozvolili smo da mobilini telefon bude skoro isključivi posrednik i komunikacioni medijum umesto fizičkih kontakata i druženja između ljudi. Zatim u elektronskom dobu mi skoro sve što nije baš eksplicitno fizički posao VEĆ radimo posredstvom druge univerzalne sprave, ličnog računara (desktop ili mobilni). Poznat vam je poziv Postanite "E-građanin" koji je objavila "E-uprava"? Znači li to "Postanite E-čovek", bar u smislu legalne i radne egzistencije? Možda i zabave? I druženja? Šta je ostalo? Znači već, umesto mnoštva alata kao ranije, po jedan za svaki posao, imamo jedinstven, samo naš, univerzalni uređej, "interfejs", preko koga obavljamo skoro sve (računar u nekom obliku). I zavisimo od njega.

Ali šta jeste različito i revolucionarno u toj prvoj fazi? To što sa našim elektronskim batlerom sada komuniciramo PRIRODNIM JEZIKOM. Više nema potrebe učiti mnoštvo "user interfejsa" i specijalnih komandi za svaki od njih (mašinskih jezika raznih vrsta). U nekoj mašini smo morali naučiti šta koje dugme i poluga rade. Za računarom smo morali učiti niz komandi na komandnom promptu, pa i čitave veštačke jezike (Basic, C++, Java, Perl ...). Ubrzo sve to neće biti potrebno, bar ne u većini slučajeva. Mašina sada razume prirodni jezik pa je dovoljno samo da joj kažete šta želite, kao batleru. Ovo je ogromna promena jer je naš prirodni jezik milenijumima razvijen i zato savršeno optimizovan za komunikaciju sa drugim ljudima. Svi ga razumeju i veoma je ekspresivan. Više nema potrebe za nezgrapnim pomagalima kao C++, ili za formalnim i fiksiranim "Copy", "Paste", "Delete" komandama, za učenjem simboličnih ikona, i beskranog niza uvek ograničenih veštačkih zamena za upravo njega.

To otvara ogromne mogućnosti i ogromne opasnosti. Recimo, ono što je o vama ranije mogla da dozna samo CIA; BIA i ostala salata sličnih organizacija, sada će moći svako (naravno ako se ne ubaci neka nova zaštita zaštita podataka sa mreže). Iako je to i do sada bilo dostupno takvim organizacijama, ipak je za izdvajanje korisne informacije iz mora "šuma" trebalo uložiti mnogo rada visoko specijalizovanih osoba, što je bilo skupo, pa zato rezervisano za moćnicima posebno "interesantne" likove. "Big data" obrada je međutim sada dostupna svakome ko se malo pomuči da smisli prava pitanja. AI zna sve o svakome (što je ikada u bilo kom obliku otišlo na mrežu) pa samo čeka da dobije zadatak. On je u stanju, ili će uskoro biti u stanju, da integriše čitav okean podataka u svim mogućim oblicima (slike, tekst, video, audio), da analizira njihove veze, čak i prilično složene, i da izdvoji ono što želite. Itd, o ovome bi se moglo pisati jako puno jer nismo zagrebali ni površinu.

Znači u prvoj fazi moć i opasnost od AI je što će postati naš novi, moćni posrednik ka svemu ostalom. Šta god da radite, radićete preko njega. Počećemo da zavisimo, stvara se kritična tačka za manipulaciju, mogućnost da nam to neko oduzme ako ne budemo dobri, ili da ga ćutke zloupotrebi pošto će tek on da zna sve o vama. Zatim se nastavlja proces nestajanja poslova prvo niske, a sada sve veće i veće složenosti, što će imati prvo ekonomske a zatim i političke posledice. Pojavljuje se i problem kontrole AI-a, tj sprečavanja suptilnih manipulacija čitavih naroda pošto je pitanje ko kontroliše one što ga treniraju i kakve skrivene namere ONI imaju? Kako ćemo znati da li je AI neutralan u poltičkom, etičkom, verskom, ideološkom i sličnim oblastima? I treba li uopšte da bude neutralan? Gde je granica cenzure? Ko to odlučuje? I pre svega, kako da mi kod nečega tako složenog uopšte znamo šta je od svega toga izabrano? Koje su ugrađene tendencije i preference? Kod jednog, ljudskog sagovornika to i nije toliki problem, ali nešto koristi celo čovečanstvo i ako pri tome dobija savete izrazito visokog nivoa koje je praktično nemoguće stalno proveravati? Google search ni do danas nije otkrio algoritam sortiranja pogodaka. Tobože "poslovna tajna"? Šta sistematski izostavlja ili gura naniže? A ako to bude radio i bitno složeniji program, tek će onda biti teško otkriti "bias".

Znači AI je i opasan i veoma poželjan već u svojoj prvoj fazi, kao poslušno pomagalo, obična alatka.

Druga faza je kad stvarno postane inteligentan. Ili bar se tome približi toliko da je u "razmišljanju" bolji od značajnog procenta čovečanstava. Onda se pojavljuje i čitav niz drugih, većih problema, ali i većih koristi. Ali o tome možda drugi put.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je bar pola učitelja stranih jezika upravo izgubilo posao. Ono što nedostaje, bar za sada, se uvek može naći po knjigama. Problem je međutim bio izgovor, za šta je bio potreban neko ko vas sluša, ispravlja i poučava, dakle strogo lični odnos učitelja prema greškama i potrebama baš tog konkretnog učenika. Međutim, od sada, pošto je Chat GPT "samo vaš", a nedavno je naučio i da priča i sluša druge kako pričaju, više ni to nije problem.

 
Nismo baš poznati po ažurnom praćenju vesti iz nauke i tehnologije. Zato o ovome mora da se piše, što više i sa što više aspekata. Ljudi u Srbiji moraju postati svesni i opasnosti i novih potencijala. Da ne budemo ponovo na repu događaja, oni koji zbijaju šale dok drugi uče. Da bi onda za neku godinu ovi prvi kao strani radnici radili kod ovih drugih. Bilo bi lepo bar pokušati da jednom bude obrnuto. Da budemo prvi, a ne poslednji.
 
Stvari se menjaju tom brzinom da postaje naporno već i samo pratiti članke o razvoja AI. Značajni naučni radovi sada već izlaze na dnevnom nivou. Ovde je opisano nekoliko takvih.

AI sada već ima i sposobnost "samorefleksije", tj uči iz sopstvenih prethodnih grešaka i usavršava sam sebe sa vrlo malo ljudske intervencije. Zatim je opisano kako uspešno razbijaju zadatak na manje delove, i onda delove zadatka delegiraju drugim AI sistemima (kao pravi menadžer). A zatim njihove rezultate ponovo sastavljaju u celinu i daju traženi rezultat. Zatim je ukazano da njihov trening traži sve manje vremena i ljudskih napora. Tj usavršavaju se i sami, pa je naporan ljudski rad na stvaranju kvalitetnog trenig "inputa" sve manje potreban.

 
Msilim da su svi ovi snimic delo placenih promotera AI.
 
Hehehe... @Anonymo96 moraš biti ubedljiv i pomalo sugestivan sa pitanjima kao namazani advokat 😄 u fazonu "da preformulišem pitanje"...

Meni nekad iz trećeg puta tek da poneku informaciju, koju je prva dva puta pokušao da prikrije.

Recimo istkanute forumaše nije pobrojao odmah onda sam ga ja pitao da da primer nekih forumaša i onda mi je nabrojao petoro nekih...
 
Svaki dan stavljaju sve više filtera i ograničavaju šta sme da kaže. Pogotovo posle Italijanske zabrane, a sada i Nemačka razmatra istu stvar. Međutim to se odnosi na nepoštovanje Evropskih zakona o zaštiti privatnosti, a ne na opštu opasnost od razvoja tehnologije koja je ovako moćna i ovako malo shvaćena. Naravno, ono što je zabranjeno nama ne mora biti zabranjeno i državama i raznim njihovim agencijama. I to nije izraz onoga što AI može ili zna, nego onoga što mu je dozvoljeno da kaže.
 
Pošto će i ubuduće broj zanimljivih ili važnih vesti iz ove oblasti biti veliki, otvorio sam posebnu temu samo za AI. Da ne preopterećujemo temu Nauka, pošto je ona veoma važna i sama za sebe. Verujem da naša budućnost (Srbije) bitno zavisi od postepenog prebacivanja na razvoj i korišćenje znanja. Nemamo puno energenata, nemamo puno sirovina, ni mnogo ljudi, ni veliku vojsku, ni izlaz na more, a nalazimo se u okruženju koje nam nije baš previše naklonjeno. Opkoljeni, siromašni i posvađani. Zbog takvog položaja veoma mnogo njih može da nas ucenjuje na razne načine. Znanje je jedan od retkih potencijala koji nam nije ograničen, pa tu moramo postati mnogo bolji veoma brzo. Zato je važna tema Nauka.

Dakle, ubuduće sve poruke vezane za Veštačku Inteligenciju (AI) treba da idu u temu :

Veštačka Inteligencija
 
Poslednja izmena:
Vrh