Šta je novo?

Nauka

Evo ti još malo materjala za razmišljanje. Koliko sam razumeo, originalni rad je prilično star, što znači da je u pitanju veoma stara i ne previše napredna verzija AI softvera.

Dve veštačke inteligencije igraju žmurke :)

... ali u jednom Darvinističkom univerzumu, gde pamte greške i uče iz iskustva. Rezultat ... Evolucija.

OpenAI Plays Hide and Seek…and Breaks The Game! 🤖

Nista narocito. Mreza ima cost function. Ukoliko neka slucajna akcija smanji/poveca ovu funkciju takvo ponasanje sistema bice pojacano.
Algoritam unosi svaki put slucajne vektore koji osiguravaju da razna ponasanja sistema bivaju isprobana.
Ljudima koji u svemu vide i zele da vide antropomorfno ponasanje ovo izgleda kao inteligencija.
Ljudi (u vecini kao ti) loze se na simbolicko znanje i uzivaju u ovome.
Sve ovo nije nista novo. Samo su mogucnosti racunara vece i razvijeni su efikasniji algoritmi i bolja animacija.

Ovo najvise lici na simulaciju evolucije (geneticki algoritam) , zapravo se radi o optimizaciji algoritma.
Zabavno u svakom slucaju.
 
Ja sam moram da pomenem da je početak bio jako davno... još pre 15 godina sam razgovarao sa A.L.I.C.E (Artificial Linguistic Internet Computer Entity)

I tek sam nedavno video ovde MC_ da priča o nekom AI chat programu i shvatio da je to isto to samo jako dobro unapređeno za ovih 15 godina...
Sve ovo nije nista novo. Samo su mogucnosti racunara vece i razvijeni su efikasniji algoritmi i bolja animacija.
Evo u čemu je stvar.

Nismo mi na velikoj prekretnici zadnjih nekoliko meseci zato što je napravljen napredni chat bot. To je postojalo i ranije. Već smo svi na velikoj prekretnici zato što ta činjenica pre par meseci postaje svetski poznata stvar i počinje da raste u novi svetski priznati koncept.

Chat bot nije ništa novo. AI, ili napredni VI nije ništa novo. Hive mind nije ništa novo. Neuronske mreže nisu ništa novo. Stvar je samo u tome što: 1) su za te stvari do sada uglavnom znali ljudi iz IT sfere i 2) što je dosta tih stvari bilo u takvim fazama razvoja da nisu masovno primenjivi za svakodnevne probleme i poslove. Ono što se promenilo u zadnjih nekoliko meseci jesu upravo ove dve stvari (navedene pod 1 i 2).

Dakle, do skora, par miliona ljudi širom sveta iz oblasti IT su znali da postoje mogućnosti da se (još) neki poslovi zamene mašinama i računarima. I o tome se svakako pričalo sve u šesnaest, ali onome ko nije u IT i ko ne barata tom naukom i terminologijom, sve je to delovalo daleko i apstraktno. Kada su izbacili ovaj GPT, to je odjeknulo svetom. Ne samo zbog jakog marketinga i agende, nego zato što su omogućili svakoj boodali na planeti da stupi u kontakt sa naprednim chatbotom - vrstom AI/VI da ga vidi na radu uživo.

To znači da dok su se ranije time uglavnom bavili ljudi iz ITa, sada svako može da vidi izbliza šta je to, kako radi i koji mu je potencijal. To znači da će GPT videti gomila šefova koji će da pomisle ''s ovim mi više ne treba sekretarica''. To znači da će ga videti i gomila revizorskih kuća i reći ''s ovim mi više ne trebaju ljudski revizori, ili bar ne toliko njih, AI će zameniti 2 od 3 čoveka u timu''. Videće pošta, pa će reći ne treba mi ovoliko kontrolora, jedan uz AI sada može da nadzire 20 pošti. Saobraćajna i transportna preduzeća će reći ne treba mi ovoliko dispečera ili mi ne trebaju uopšte (sem jednog glavnog). Videće televizije i reći će ne trebaju nam ljudski urednici i/ili organizatori programa. I tako dalje, i tako dalje. Videće profesije i preduzetništva širom sveta i oni će pre ili kasnije početi da otpuštaju koga god mogu i da ih menjaju AI.

Tako da nije ovde vest to što je napravljen AI/privid AI i što je naprvavljen chatbor - asistent. Vest je u tome što je u roku od par dana cela planeta upoznata sa njim. I što planovi da se ljudi isteraju sa radnih mesta i zamene mašinama više neće biti diskusija, plan, predmet i cilj samo IT industrije i onih par najvećih i najnaprednijih biznisa koji su uvek u koraku sa tehnologijom (recimo GMC, banke, MS, Google... ) nego će svi redom, od Aljaske do Australije i od Maerska do krojačke radnje (sa mnogo nardužbina) juriti AI kao sledeći veliki cilj i adut u poslovanju. A to će biti ogroman problem.

Druga stvar koja se ovde desila je da su tvorci ovakvih chatbotova i privida AI pokazali da, iako se u srži i dalje radi o naprednom algoritmu za konverzaciju povezanim sa ogromnim bazama podataka, ovakvi botovi su sada već sasvim dovoljni da obavljaju poslove: sekretarica, kontrolora, revizora, asistenata, organizatora, itd... Dakle, nema veze što je chatbot postojao i pre 10 godina. Ono što ima veze je da sada ti chatboti i slični AI-nalik entiteti i mehanizmi imaju moć i potencijal da menjaju ljudske poslove.

E to su dve vesti ovde. Kada bih pravio paralelu i analogiju, ovo što se sada dešava nije vest da je izmišljena mašina za štampanje. To se već znalo. Ovo što se sada dešava je vest da je izmišljen serijski fabrički model prese za štampanje, smanjen na veličinu jedne sobe, koji se lako proizvodi, lako prenosi, lako montira i lako (ili lakše) se prilagođava potrebama korisnika, bilo gde, bilo kad, za bilo koje potrebe i formate. E u tome je stvar. Što je prešlo u domen gde je spremno za masovnu upotrebu, a uz to je cela planeta ne samo upoznata, nego oduševljena njegovim potencijalom. A naravno, retko ko misli o dalekosežnim posledicama njegove implementacije. Svi redom, od krojačkog salona pa do Maerska, misle samo kako da ga implementiraju što pre i da već sledećeg meseca imaju smanjene troškove i povećane prihode. E TO je prava vest ovde. I TO je najveći problem u svemu ovome.
 
Poslednja izmena:
Компаније и предузетници размишљају само о брзом смањењу трошкова, али ако се тако нагло угаси велики број радних места и занимања коме ће онда продавати своје производе и услуге, због АИ биће много мање потребе за људским радом, самим тим и за људима, тада ће државе морати да воде депопулациону политику, па и бруталним методама, ограничавањем слобода и слично да не би дошло до социјалних немира
и плус ће морати да издржавају велики број људи некаквим државним минималним платама које ће свако добијати без обзира да ли ради или не, социјалним давањима итд, овде сад више нису у питању научни проналасци и напредовање техноогије који би омогућили људима алатке за лакши и успешнији рад, већ АИ која ће обесмислити било какву људску активност и људски живот, у сваком случају не очекујем ништа добро

 
@Bender Rodriguez

Da, potpuno si u pravu... Evo ja ga nisam koristio do noćas, posle par uvodnih pitanja, prešao sam na srpski jezik i krenuo da postavljam maksimalno, ali MAKSIMALNO specifična pravna pitanja... Ne pitanje gde treba samo otvoriti zakon, nego da poveže 2 zakona i uporedi sa praksom u Srbiji i da mi da maksimalno precizan odgovor kako tačno u određenoj fazi postupka za konretnu pravnu radnju, šta treba da radim i koji su rizici...

Razumeš li Bneder da bih ja ovo ranije guglao pola sata, upoređivao ili morao da pitam advokata a i tu je pitanje šta bih dobio kao odgovor, bez preuveličavanja..

Kažete doviđenja sekretaricama i IT sektoru....

Doviđenja advokati i pravni saveti... Bukvalno od noćas nemam više potrebu da konsultujem advokata po bilo kom pitanju...

Ovo će sigurno uneti revoluciju... u kom sve tačno smeru, ne smem ni da pomislim...
 
Cetvrta industrijska revolucija na pomolu.
Zemlja ce biti sve skuplja, pogotovo plodna. Ne kvadrati i beton.
Gladan sigurno nece biti onaj ko sam kopa zemlju ili proizvodi hranu. A mnogi koji su gotovani, nenaviknuti na zuljeve, rad s lopatom i krampom, vec mlacenje tastature i citanje knjige... tesko njima.
Zanat ce postati jos skuplji, tj. manuelni rad. Keramicari s 3 razreda srednje vec zaradjuju bolje od fakultetlije.
Mnoge diplome, nazalost, sluzicr samo za brisanje guze.
Ko ima decu, kako ga posavetovati, od cega ce moci da se zivi od svog rada? Koju srednju skolu da upise?
 
Ne znam čemu tolika mitologija i idealizovanje zemljoradnika i manuelnog rada. Da je biti zemljoradnik nešto tako dojajno, ne bi ljudi ŠIROM SVETA bežali iz sela u gradove.
Takođe ne znam čemu te neke ideje da su žuljevi, lopata i kramp obeležja radnog čoveka, dok onaj ko nema nešto od ta tri, ne može da bude radan i sposoban čovek, niti ima šanse da se bavi nekim fizičkim ili tehničkim poslom. Otud se posle izvlače i neke dalje ideje, da svako ko je rođen na selu izgleda i funkcioniše kao Herkules a svako ko je rođen u gradu izgleda i funkcioniše kao Hans Moleman.

I za kraj, ta ubeđenja da ljudi po selima i ruralu pršte od zdravlja i sreće, a u realnosti što se zdravlja tiče samo više trpe i ćute (i akumuliraju to u sebi, što je posle, uz odbijanje da rade preventivne preglede, plodno tlo za mnoge bolesti). A što se tiče sreće, podjednako su nesrećni kao i oni u gradu, samo što to iskazuju i ''leče'' na druge načine.
 
Компаније и предузетници размишљају само о брзом смањењу трошкова, али ако се тако нагло угаси велики број радних места и занимања коме ће онда продавати своје производе и услуге, због АИ биће много мање потребе за људским радом, самим тим и за људима, тада ће државе морати да воде депопулациону политику, па и бруталним методама, ограничавањем слобода и слично да не би дошло до социјалних немира
To jeste argument koji se često poteže u pokušaju da se ljudi umire od straha prema AI. Ali neće biti tako. Zato što su sve vlasti uvek trome i spore u uočavanju problema i promena, a još tromije i sporije u rešavanju odnosno sprečavanju istih. Dok širom sveta počnu da se donose zakoni u službi očuvanja ljudskih radnih mesta, već će stotine miliona ostati bez posla. A da ne pričam o tome da će se korupcija postarati da se sve to maksimalno prolongira i otme kontroli. Zašto? Zato što će svaki preduzetnik biti ubeđen da će on biti među retkima koji će moći da otpusti svoje ljudske radnike, zameni ih botovima, umanji troškove a poveća prihode... a da to neće imati uticaja na svetsko stanje. Razumeš, niko neće polaziti od stava ''jbt, ako ja otpustim svojih 50, i onaj svojih 50, i onaj svojih 500... nadrljaćemo svi''. Jok. Svi će polaziti od stava ''daj da se ja ratosiljam ovih mojih ljudskih balasta što pre, a za širu sliku i posledice me baš briga''.

I kao što rekoh, korupcija će se postarati da se sve to pretvori u veliki fijasko. Biće to ovako:
Transportni gigant A: e, čuli smo da donosite zakon koji će sprečiti otpuštanje tehnoloških viškova zarad AI. Ajde pomerite taj zakon za 6 meseci da mi pootpuštamo samo ovih 500, pa posle donosite šta želite. Ako nam izađete u susret, dovodimo vam posle 10 novih investitora, a vi dobijate izbore. Deal?
Transportni gigant B: e, čuli smo da te popustili ovima iz TG A. Aj popustite i nama i svi dogovori koje imamo neće ispaštati, ok?
Kompanije koje drže kol centre: E, čuli smo da ste izašli u susret ovima iz transporta. Ajde recite Peri, Miki i Lazi da na glasanju za taj zakon budu protiv, i sve vas čeka sočna nagrada. Evo prve kovertice kao kapare. Deal?
Sutradan to čuje druga kol centar kompanija pa dođe i ona da lobira i ''podmaže''. Pa sutradan neka treća, pa posle četvrta. I svi dobrano podmažu na par ključnih mesta. Par ljudi na praivm pozicijama, to ti je sve što ti danas treba da de facto držiš u šaci celu državu, ili opstruiraš pravdu, ili budeš nedodirljiv.

Kapiraš, i tako po 100 po 100 po 100 puta... širom sveta. I očas posla, imaš zakone koji kasne, imaš kompanije koje masovno izbacuju ljude na ulice, i imaš države i vlasti koje kaskaju da na to reaguju na vreme. Jer malo koga je od njih briga za dobrobit čovečanstva i šta će biti sa društvom za 5 godina ako on može ovde i sada da ima 5 hiljada evra u džepu.

Da nemamo takve primere globalnih katastrofa i hohštapleraja iz drugih polja, pa i da naivno kažemo ''neće ljudi to dozvoliti''. Ali imamo ih na pretek. Mislim mi svi na planeti živimo u ekonomskom sistemu koji je već pokazao da nije održiv i da je pravljen tako da puca svakih 15 godina. I, jel reaguje neko na to? Jel se menja nešto? Jok. Svet se vrti, problemi rastu, korupcija cveta, koverte i novčanice sleću u džepove. Opet, jer malo koga zabole šta će biti sa društvom za 5 godina. Većini je bitnije šta će biti u njihovom džepu za 5 dana. I dokle god je tako, a dok paralelno sa time napredak i forsiranje AI raste i ubrzava se, sve će više i više poslova biti ugroženo, a samim tim jednog dana i uništeno.
 
Nista narocito. Mreza ima cost function. Ukoliko neka slucajna akcija smanji/poveca ovu funkciju takvo ponasanje sistema bice pojacano.
Algoritam unosi svaki put slucajne vektore koji osiguravaju da razna ponasanja sistema bivaju isprobana.
Ljudima koji u svemu vide i zele da vide antropomorfno ponasanje ovo izgleda kao inteligencija.
Ljudi (u vecini kao ti) loze se na simbolicko znanje i uzivaju u ovome.
Sve ovo nije nista novo. Samo su mogucnosti racunara vece i razvijeni su efikasniji algoritmi i bolja animacija.

Ovo najvise lici na simulaciju evolucije (geneticki algoritam) , zapravo se radi o optimizaciji algoritma.
Zabavno u svakom slucaju.

Tačno, što se tiče tehničkog opisa. Takav algoritam ne mora biti previše složen. Ali ne slažem se sa potcenjivanjem praktičnog značaja ovakvih rezultata.

Posmatraj stvari sa obrnute tačke gledišta. Ako zanemarimo zašto i kako se ovo postepeno usavršavanje igre žmurke dešava, pa gledamo samo rezultat, ovo jeste inteligentno ponašanje ili bar veoma liči na njega (recimo da ne znamo ko su i šta su ti avatari koji se igraju). Nije li takav i Tjuringov test inteligencije? On traži da se ocena daje samo na osnovu sadržaja interakcije sa "Crnom kutijom", tj na šta razgovor sa nečim nepoznatim LIČI, da li razgovor IZGLEDA kao razgovor sa čovekom, a ne šta (po nečijem privatnom mišljenju) JESTE sa druge strane zavese, tj sa čim se razgovara, pošto to zavisi od arbitrarnih ličnih teorija šta inteligencija jeste ili nije (pošto opšteprihvaćena ne postoji). Dakle, ako se ovako (stvarno ili naoko) inteligentno ponašanje dobija sa tako jednostavnim algorimom, onda to može značiti i da mi NAŠU inteligenciju previše mistifikujemo i kujemo u zvezde praveći se da je nešto zaista posebno, neki maltene nedostižni kvalitet. Znači možda ovaj jednostavni algoritm nije ne-inteligentan, nego naša inteligencija možda nije toliko složena koliko mislimo, ako već i trivijalni algoritam lako može postići nešto nalik na njene rezultate. Pa ako ovaj prosti algoritam ima ovako zanimljive i "kreativne" rezultate, da li stvarno smemo unapred otpisivati svaku inteligenciju neuralnoj mreži sa 10 na 12 parametra (milion miliona) što kažu da ima GPT-4. Broj sinapsi u našem mozgu (dakle ne neurona, nego svih njihovih međusobnih veza) je negde oko 10 na 15. To je samo hiljadu puta više (mada je pitanje da li poredimo slične stvari).

Znači postoji opasnost da u proceni inteligencije AI softvera stalno naviše pomeramo ciljeve. Pa kako AI osvoji neke nove mogućnosti, mi odmah kažemo: "Ma nije to ništa, to nije prava inteligencija, jer mi možemo i NEŠTO više od toga!" Na kraju recimo dođemo do toga da AI ne može da napiše knjigu poput onih koje je pisao Dostojevski, ali recimo može skoro sve ostalo. I šta onda? Da li onda on treba da kaže:

"Dobro, to ne mogu da uradim, ali neka se jave svi oni LJUDI koji to mogu. Oni su slobodni i mogu da rade šta hoće. Ali ostali će da slede prirodan poredak stvari koji je očigledno najbolji za sve, da slušaju inteligenciju višu od njihove, moju."

Naravno, karikiram, pošto smo još veoma daleko od takvih gospodara, ako se to ikada i desi. Opasnost je pre u poremećaju ekonomije i društvenih odnosa. Za kojim radom će još uvek postojati potreba i koliko je školovanje potrebno da se dostigne taj nivo znanja? Koliko u kapitalizmu KOŠTA takvo školovanje i ko ga sebi može obezbediti? Znači to je opasnost, a ne diktatura kao u gornjem primeru, kao iz SF romana. Što nažalost ne znači da je opasnost manja.
 
Neka ga na ovoj temi dok se ne otvori neka druga, adekvatnija:
a1PN368_460swp.webp

Naravno, da neko napise neko predvidjanje ovakvih dogadjaja (unapred), dobio bi etiketu teoreticara zavere i ksenofoba.
 
Ne znam čemu tolika mitologija i idealizovanje zemljoradnika i manuelnog rada. Da je biti zemljoradnik nešto tako dojajno, ne bi ljudi ŠIROM SVETA bežali iz sela u gradove.
Takođe ne znam čemu te neke ideje da su žuljevi, lopata i kramp obeležja radnog čoveka, dok onaj ko nema nešto od ta tri, ne može da bude radan i sposoban čovek, niti ima šanse da se bavi nekim fizičkim ili tehničkim poslom. Otud se posle izvlače i neke dalje ideje, da svako ko je rođen na selu izgleda i funkcioniše kao Herkules a svako ko je rođen u gradu izgleda i funkcioniše kao Hans Moleman.

I za kraj, ta ubeđenja da ljudi po selima i ruralu pršte od zdravlja i sreće, a u realnosti što se zdravlja tiče samo više trpe i ćute (i akumuliraju to u sebi, što je posle, uz odbijanje da rade preventivne preglede, plodno tlo za mnoge bolesti). A što se tiče sreće, podjednako su nesrećni kao i oni u gradu, samo što to iskazuju i ''leče'' na druge načine.
Lako je od seljaka napraviti vrednog coveka u gradu, ali ovo ne vazi u vice versa, od gradskog deteta napraviti seljaka.
To ti sa velikom odgovornoscu tvrdim.
Pogledaj malo oko sebe na sta nam lici omladina. A od ljudi srednjih godina, minoran broj bi prihvatio da zivi na selu, a kamoli da kopa zemlju.

Jedan deo rodbine mi radi zemlju, polovina za dobre pare (oko 360 hektara u vlasnistvu plus u zakupu), a polovina za nikakve pare (imaju manje od 10 hektara zemlje).
Naslusao sam se mnogih prica, a nijedna nije to sto ti navodis. Vec to sto im drzava uteruje, ne isplacuje dovoljne subvencije, nudi nisku otkupnu cenu. Postane nekad neisplativo. Ne za drzavu, vec za seljaka.

Bilo je nekoliko porodica koji su nasledili kucu u selu, a zive u gradu. Tako oni dodju i kazu mi: "Posadili smo nesto paradajza i luka, no kako zivimo 150~200 km dalje, sve nam je propalo, nista od hrane." Oni su mislili da ce povremeno da dolaze, tipa jednom mesecno, ili u dva meseca, da to tako funkcionise. Gotovanski mentalitet. Malo sutra.
Pa mi lokalci iz sela kazu: "Biljku moras da gledas skoro svaki dan".

Od seljaka se ne ocekuje da bude Herkules, niti snazni Samson. Samo radne navike, od jutra do mraka.

Ukoliko dodje do ovoga sto se planira, mnogi poslovi ce biti visak. Imas situaciju da za vreme ratova 1991-1995, moja sestra od tetke, zavrsila prava, emigrirala u USA, mogla sa tom diplomom da obrise guzicu. Posto to nista ne vazi tamo, uplatila neki ekonomski kurs od 10.000 dolara godisnje (ili malo vise), u trajanju od dve godine. Radi solidan posao i zivi vec preko 20 godina.
Progutala ego i nastavila dalje.
Isto imam prijateljicu u Nemackoj, posle rata s pravnim fakultetom, spremacica po kancelarijama radila. I ona je progutala ego.

Da li ce mnogi biti spremni da progutaju ego ako ne bude posla u svojim maticnim drzavama? Da se preskoluju, predju na zanat? Morace, ako misle da prezive.
Ako ni to ne nadju, povratak na selo je izgledan. Iz betona i asfalta nece nici keleraba :)

U ovom donjem delu teksta, podebljanom, te potpuno podrzavam. Znam primere da su ljudi od 60 godina po selima imali reputaciju kako pucaju od zdravlja, nikad nisu bili kod doktora, jaki ko stena, neumorni... i odjednom dozive srcani ili mozdani udar u periodu od 60 do 65-te godine.
 
Poslednja izmena:
Neki od ljudi sa najvecim egom i najtvrdjim lobanjama koje znam jesu upravo pojedini ljudi sa sela. Sve znaju najbolje.

To sto trpe sve i svasta ne znaci da su odbacili svoj ego. Udji s njima u diskusiju oko bilo cega i cesto ces videti ego velicine planete. To sto trpe je samo deo defetisticko-ravnodusnog mentaliteta koji se u srpskim selima, pretezno juzno od Save, velica i slavi kao neka odlika zrelosti i cvrstoce. To kao cutim, trpim i prihvatam zivot onako kako mi se potrefe okolnosti. A u realnosti sta ti ljudi dozvoljavaju da im se radi, a i da im se desava sa telom i zdravljem, to je prosto neverovatno.

Inace znam dosta ljudi koji su rodjeni u gradu ovde sa mnom i opet ustaju u zoru, rade ko konji ceo dan svaki dan. Nego kao sto imamo situacije da, npr, mislimo da je zivot tezak samo onome ko hramlje, jer vidimo spolja njegovu boljku a umanjujemo muke nekoga ko ima Kronovu bolest jer se spolja ne vidi... tako imamo i situacije da se uvazava i afirmise samo muka i rad zemljoradnika, jer to deluje nekako idilicno i upecatljivo. A muka i rad coveka u gradu se sve odreda karakterisu kao gubljenje vremena i lezilebovanje, jer se ne vidi epski stereoripski bajkoviti prizor mlataranja lopatom.

Da ne pricam o tome sto onda po toj logici i ljudi koji u gradu rade kao npr. montazeri telekom usluga, ili recimo serviseri kompresora, ili dostavljaci... su svi isto pussy smoke u odnosu na selo, samo zato sto sve to rade u gradu. A u realnosti se raspadaju od posla. Kazem zato sto znam, i navodim neke konkretne primere koje znam licno.
 
Poslednja izmena:
Mnoge diplome, nazalost, sluzicr samo za brisanje guze.

Ovo je sigurno, a za sve ostalo bih morao da porazmislim... Kažeš biće skuplji zanati, ceniće se zanati, al ko će da plati sve to... Već imamo 3D štampače i odavno industrijsku proizvodnju koja će se još unaprediti i potpuno istisnuti recimo vajare, pa u IKEI kupiš keramičku vazu za 199 dinara, za te pare seljak nema šanse da izvaja nešto glineno, napravi serijsku proizvodnju i parira kompaniji...

Nisam razmišljao o daljim konsekvencama, tj. na koje će tačno struke kako da se odrazi, al sve je uvezano, tako da se generalno ne piše dobro...

Ne slažem se u delu da je vraćanje unazad (na selo) nemoguć ili neizvodljiv korak, on može biti samo težak i nužan nikako ne i neizvodljiv ili u rangu nuklerne fizike pa da treba sa divljenjem da gledam samo u seljaka umesto u naučnika ili radnika u fabrici koji se podjednako trudi za koru hleba.. Bender je to bolje objasnio...

Plašim se samo da će intervencija države svakako biti zakasnela kaskaće za realnošću, ali čini mi se i kad dođe da neće biti dovoljna. Tj. neka prilagođavanja će morati da se naprave, neka svetska tranzicija će morati da se prođe, nepravedna i bolna po mnoge i povećaće jaz između bogatih i siromašnih, ali ja ne vidim da čak ni državna intervencija to može da spreči...

Danas recimo od pojave računara, pa kasnije i interneta, jedna tehnološka revolucija je završena, nekih poslova poput daktilografa više nema (mada ipak opstaju na sudu, često na štetu stranka jer bi danas računar siguran sam, a govorim i iz prve ruke, bolje uneo izgovoreni tekst)

Ali ovo sa AI tehnologijom će biti daktilografkinje ×100 nekih drugih zanimanja gde će recimo 20% moći da se prilagode uz državnu intervenciju i nekih 20% prekvalifikuje u zanimanja za kojima postoji potreba ali ogroman broj se nikako neće snaći... Ovo će osnažiti globalizaciju i dovesti do većeg jaza, masovnih otpuštanja a tačne konsekvence i uz državnu intervenciju je teško predvideti...
 
Evo jutros kolega na jutarnjem razbudjivanju-pripremanju pise nesto u Chst GPT. 😁 Ja mu kazem "ako ako, samo ga ti puni informacijama..." On kao pa da, sto da ne. Reko kad nas zameni sve odreda, bice veselo. Kaze pa dobro nek nas zameni, ja jedva cekam. Reko a od cega ces da zivis onda. On se zezveci, kao pa od ljubavi hahaha hihihi hohoho...

Nema sta, ljudi se sprdaju, zabavljaju se, ne kapiraju uopste sta se desava. Ovo ti je kao ono kada nekada futuristicki distopijski filmovi postanu realnost. I vidis 20% ljudi kojima se grce lica od neverice i zabrinutosti, a preostalih 80% se klibere i odusevljavaju, kao jao vidi smo kao u filmu hahaha hihihi hohoho jao kako je ovo do jaja, haha zivecemo u distopiji haha kuuul...

Vazno je dobro zezanje. I dobar nalog™🤘😎
 
Budimo realni. Vecina birokratskih zanimanja (advokati , sekretarice, call centri) jeste manipulacija recima.
Takodje ono sto se trazi od ucenbika i studenata jeste vecinom bubanje, ponavljanje simbola.
U tome je chat GPT dobar.

Medjutim, Tjuringov test je sr.nje. Pretpostavimo ovakvu varijant Tjuringovog testa: dacemo nekome ko nema nikakve matematicke vestine da nauci napamet knjigu iz kvantne mehanike. Na svako pitanje dace savrsen odgovor. Da li je to znanje ili malo bolja varijanta pretrazivaca?

ChatGpt savrseno manipulise simbolima i gramatikama. Tacno se vidi sta smeraju.

Ako izuzmemo da je bubanje cinjenica kojemu su izlozeni ucenici i studenti glupo, ono ima jednu pozitivnu nuspojavu: pojeidni ucenici i studenti dodju do intuitivnog razumevanja materije, sto bih rekao da jeste znanje. Oni su kroz svoj zivot prosli ceo proces ucenja, od prirodnih brojeva do integrala. Oni su ta matematika.

Chat nije nista u sebi, ali to ne smeta zle ljude da upotrebe chatgpt kao alatku za unistenje nas vecine koji postajemo nepotrebni. Ne zato sto nas mrze, nego zato sto smo finansijski nepotrebno breme kapitalu. Yuval Hariri je vec pre par godina, kada je Svabobva elita dobila prve rezultate AI eksperimenata zakljucila ovo. Za nas ce biti rezervisano mesto na kaucu, sa dlajinskim upravljacem, da gledmao filmove koje je dizjnirala AI. Podistcice sva ponasanja koja vode nerazmnozavanju (hiperindividualizam, zensku dominaciju, opsesiju pornografijom, homoseksualizam, opsesije igricama, monastvo...). Elita zeli planetu za sebe.

I kada ChatGpt zavlada, kada AI programi postanu lekari, sta mislite da li ce bogatasi ici kod njih ili kod ljudskih lekara?
 
Reko a od cega ces da zivis onda. On se zezveci, kao pa od ljubavi hahaha hihihi hohoho...
Kazes mu, ziveces od ljubavi i vazduha...
Cuh jedan primer u kom se nas covek, Srbin hranio od sunceve energije (joga), minimalan unos hrane... pa eto ti ideja da ga malo podj*ebavas :)
Zvuci kao sektasenje, ali je rasprostranjeno na Balkanu. Ja to nikad nisam ni pokusavao...
 
Medjutim, Tjuringov test je sr.nje. Pretpostavimo ovakvu varijant Tjuringovog testa: dacemo nekome ko nema nikakve matematicke vestine da nauci napamet knjigu iz kvantne mehanike. Na svako pitanje dace savrsen odgovor. Da li je to znanje ili malo bolja varijanta pretrazivaca?

Neće dati savršen odgovor jer su pitanja na svim boljim ispitima na fakultetu takva da se traži razumevanje materije, a ne napamet naučeno znanje. Pitanja se biraju tako da pravi odgovor nije bio napisan u knjizi. To je neka složena kombinacija raznih elemenata tog znanja i daljih posledica izloženih principa, a takvih kombinacija može biti bezbroj i nije moguće sve njih eksplicitno navesti u udžbeniku iz koga se ispit sprema. Uzbuna nije nastala zato što je ChatGPT dobar u bukvalnom ponavljanju onoga što je našao na Internetu (da je neki čovek napisao), nego zbog toga što eksperimenti pokazuju da je u stanju da dolazi do kreativnih rešenja koja nigde nisu bila izložena i koja nije mogao pročitati. Složenost ovih njegovih noviteta je ono što je ovde centralno pitanje. Niko još nije siguran da li je to neka ipak trivijalna logička kombinacija elementa koje je pročitao (samo zato što ima BITNO više takvih informacija od nas), ili nešto drastično složenije, a time i sa većim potencijalima.
 
Niko još nije siguran da li je to neka ipak trivijalna logička kombinacija elementa koje je pročitao (samo zato što ima BITNO više takvih informacija od nas), ili nešto drastično složenije, a time i sa većim potencijalima.
Sasvim je sigurno da se o tome radi. Prostor neuronske mreze jedan je zakrivljeni nelinearni prostor i takve kombinacije su sasvim moguce.
 
Verovatno ste mislili da je Zemljino magnetno polje ima jednostavan oblik, kao ono kod običnog magneta?

Ustvari, trebalo bi da smo odavno mrtvi jer bez zaštitnog magnetskog polja planeta na duže staze teško može da zadrži atmosferu (zbog solarnog vetra), a nije baš sasvim jasno zašto magnetsko polje Zemlje i dalje postoji posle skoro 5 milijardi godina. Možda zato što izgleda ovako 🥳

field_glatz_big.gif


Why does the Earth have a magnetic field? The electrical conductivity of the molten plasma of the Earth's core should be able to damp the current magnetic field in only thousands of years. Yet our five billion year old Earth clearly causes magnets to point to (defined) north. The mystery is still being studied but recently thought related to motions in the Earth's liquid outer core. Specifically, as portions of the outer core cool and fall inward, oceans of the liquid iron-rich magma rise outward, forced into a helical motion by the spin of the Earth. This motion, many geologists now believe, regenerates Earth's magnetism. Pictured above, a computer simulation shows the resulting magnetic field lines out to two Earth radii, with blue lines directed inward and yellow lines directed outward.
 
Ako ste u brdima i kao pomoć u orjentaciji imate samo kompas, za koliko se u Srbiji magnetski sever razlikuje od geografskog?

Za oko 5 stepeni. Za toliko treba korigovati pravac kretanja u odnosu na ono što pokazuje kompas.

40623_2020_1288_Fig1_HTML.png


 
Pretpostavimo da saljete CV aplicirajuci za posao.
Velika je sansa da ce vas CV biti uzet u razmatranje ili odbijen na osnovu algoritma koji ga analizira, mozda cak i obicnog algoritma na bazi kljucnih reci.
 
Zanimljivo je da ChatGpt sakuplja podatke preko interneta koji su zasticeni autorsik pravima radi obucavanj mreze.
Posto se ti podaci (slike, tekstovi.. sve) ne kopiraju i ne zadrzavaju firme iz ShatGpt ne placaju niakakva autorska prava, a ipak obucajau (menjaju koeficiente) na njima.
Zanimljiv metod kradje.

Inace, sistemi za klasifikaciju, kao u primeru detekcije vatrogasnog vozila nekoliko postova iznad se naziraju na proizvod matrica,
Npr

y = X * W1.... Wn

y = 0 kad nije vatrogasno vozilo detektovano
y = 1 kad jeste

X su vrednosti svih piksela slike

W1 ... Wn su matrice dobijene obucavanjem.


Ova jednacina odlicno simulira inteligenciju, ali ona svakako to nije.
 
Zanimljivo je da ChatGpt sakuplja podatke preko interneta koji su zasticeni autorsik pravima radi obucavanj mreze.
Pa naravno da prikuplja podatke. Mislio sam da je to jasno svakome ko je iole upućen u tematiku. Sve se radi sa profitom kao krajnjim ciljem, čak i ako do njega vodi 20 koraka od kojih nekad neki može da ima i altruističku, plemenitu komponenti. Ali krajnji cilj uvek jeste samo i samo profit.
Pretpostavimo da saljete CV aplicirajuci za posao.
Velika je sansa da ce vas CV biti uzet u razmatranje ili odbijen na osnovu algoritma koji ga analizira, mozda cak i obicnog algoritma na bazi kljucnih reci.
Mislim da se takve gluposti već masovno i koriste. Sve je to deo moderne škole misli gde se ljudi zavode i tretiraju kao ''resurs'' i gde se sve podređuje optimizacijama na osnovu mrtvih brojki i proračuna. Sve se manje poverenja daje običnom čoveku. Kako budućem radniku da se dokaže na intervjuu (jer kako da se dokaže ako nikad ne bude ni pozvan), tako se i samim službama za ''ljudske resurse'' (nekada kod nas zvane kadrovska služba a sa eeeeejč aaaarrr), daje sve manje poverenja da sami, ljudski, što je moguće više procene kandidata putem razgovora. Nego sve je uvek manija da se što više automatizuje i da se što više kandidata eliminiše u prvom i drugom krugu da gospoda iz eeeejč aaaar ne bi morala previše da rade. Pa čak i po cenu da poslodavcu dođe kandidat koji bi bio odličan radnik, ali iz ovog ili onog razloga ima CV koji nije reprezentativan ili ne prolazi algoritam. A ima toga svakako. Baš sam nedavno video jedan krajnje bedno urađen CV jedne osobe a za koju znam da je vrlo vredan i požrtvovan radnik na svom mestu. E takve algoritmi i neuki HR odbacuju jer ''ne uklapaju se mrtve upuvane brojke na osnovu kojih mašina uči i odlučuje''. Što je naravno glupost neopisiva ali tako je kako je, ljudi danas vole to tako.
 
Poslednja izmena:
Zaustavljanje razvoja naprednih sistema veštačke inteligencije širom sveta i oštro kažnjavanje onih koji krše moratorijum je jedini način da se čovečanstvo spase od izumiranja, upozorio je istaknuti istraživač veštačke inteligencije.
Eliezer Judkovski je u sredu napisao mišljenje za magazin TIME, objašnjavajući zašto nije potpisao peticiju pozivajući „sve AI laboratorije da odmah zaustave na najmanje šest meseci obuku AI sistema moćnijih od GPT-4“, a multimodalni model velikog jezika, koji je OpenAI objavio ranije ovog meseca.
 
Pa naravno da prikuplja podatke. Mislio sam da je to jasno svakome ko je iole upućen u tematiku. Sve se radi sa profitom kao krajnjim ciljem, čak i ako do njega vodi 20 koraka od kojih nekad neki može da ima i altruističku, plemenitu komponenti. Ali krajnji cilj uvek jeste samo i samo profit.

Mislim da se takve gluposti već masovno i koriste. Sve je to deo moderne škole misli gde se ljudi zavode i tretiraju kao ''resurs'' i gde se sve podređuje optimizacijama na osnovu mrtvih brojki i proračuna. Sve se manje poverenja daje običnom čoveku. Kako budućem radniku da se dokaže na intervjuu (jer kako da se dokaže ako nikad ne bude ni pozvan), tako se i samim službama za ''ljudske resurse'' (nekada kod nas zvane kadrovska služba a sa eeeeejč aaaarrr), daje sve manje poverenja da sami, ljudski, što je moguće više procene kandidata putem razgovora. Nego sve je uvek manija da se što više automatizuje i da se što više kandidata eliminiše u prvom i drugom krugu da gospoda iz eeeejč aaaar ne bi morala previše da rade. Pa čak i po cenu da poslodavcu dođe kandidat koji bi bio odličan radnik, ali iz ovog ili onog razloga ima CV koji nije reprezentativan ili ne prolazi algoritam. A ima toga svakako. Baš sam nedavno video jedan krajnje bedno urađen CV jedne osobe a za koju znam da je vrlo vredan i požrtvovan radnik na svom mestu. E takve algoritmi i neuki HR odbacuju jer ''ne uklapaju se mrtve upuvane brojke na osnovu kojih mašina uči i odlučuje''. Što je naravno glupost neopisiva ali tako je kako je, ljudi danas vole to tako.

2523796A-C2D3-4AAE-8787-C5C6EF85759E.jpeg
 
AIje potreban kapitalu.
Nama sigurno nije.

Ne postoji nijedan realan problem koji ljudi ne mogu da rese, da bi ga AIresio.
Postoji more problema koje postavlja totalitarni kapitalizam, a koje AI moze da resi.
Mnogo toga u domenu optimizacije.

Ali treba li nama optimizaciaj procesa?
Treba li nama konkurentnost.

AI i kapital su vecni, mi nismo.
Mi samo hocemo da zivimo, njima trebaju pare i iskoriscenje nasih zivot ako resursa kapitala.


Predlazem punjenje ChatGpt pogresnim i kontradiktornim podacima.
Kada radi dobro, dajte losu ocenu.
Kada radi lose, dajte dobru ocenu.
 
Vrh