Šta je novo?

Nauka

Koliko su tabele koa ova dole istinite?
Ako jesu, onda to mnogo objasnjava.


Averaqe IQ 2023.

Germany 100.74
Netherlands 100.74
Slovenia 98.6
Russia 96.29
Croatia 95.75
Serbia 89.6
Bosnia 88.54
Macedonia 81.91
Kolega, kada napišeš ovakav post, ti sam pokazuješ da je "inteligencija" jedan vrlo rastegljiv i (ne)upotrebljiv pojam. Prosečan IQ (ma šta to bilo) "objašnjava" isto koliko i prosečan telefonski broj, ni manje ni više. :)

Inteligence testing
 
Poslednja izmena:
Studija Psihologija morala Džonatana Hajta, jednog od najeminentnijih psihologa današnjice, posvećena je pitanju zašto nam je toliko teško da se složimo, odnosno, zbog čega se toliko lako delimo u neprijateljske tabore, od kojih je svaki uveren u vlastitu ispravnost.

„Džonatan Hajt je jedan od najpametnijih i najkreativnijih psihologa na svetu, a njegova najnovija knjiga je izvanredno dostignuće - hrabro, briljantno i elokventno istraživanje najvažnijih pitanja današnjice. Promeniće način na koji razmišljate o liberalima i konzervativcima, ateizmu i religiji, dobru i zlu. Ovo je knjiga o kojoj će svi pričati.“ – iz recenzije prof. dr Pola Bluma (Univerzitet Jejl)

psihologija_morala_vv.jpg
 

This is really a textbook image of a human day-14 embryo," Prof Hanna says, which "hasn't been done before".
Instead of a sperm and egg, the starting material was naive stem cells which were reprogrammed to gain the potential to become any type of tissue in the body.
Chemicals were then used to coax these stem cells into becoming four types of cell found in the earliest stages of the human embryo:

  • epiblast cells, which become the embryo proper (or foetus)
  • trophoblast cells, which become the placenta
  • hypoblast cells, which become the supportive yolk sac
  • extraembryonic mesoderm cells

A total of 120 of these cells were mixed in a precise ratio - and then, the scientists step back and watch.

1694199422855.png


Manje više... Smućkaš prigramirane matične ćelije u pravilnom odnosu, odmakneš se i gledaš kako se samo razvija u embrion... 🙂

Ipak fascinantno je saznanje da ne samo (uvreženo mišljenje) da neće biti potreban otac... Neće biti potreban niko (sem naučnika) za nov život i jedva čekam da se i to oko majki demistifikuje da su i one samo deo biologije bez koga se (ne)može isto koliko i bez muškarca, a ne glavnina životne priče... Izneće oni jednog dana celu trudnoću u veštačkim uslovima ne samo začeće i prve dane razvoja embriona.. I biće to frapantan trenutak u kome ni porodica, ni nov život, ni ništa što smo do sada gledali neće više imati smisla. Biće to pravi miks ćelija, kao što su kod vradovića one njegove mandarine onako jedre i zrele i velike i savršeno pravilnog oblika, isto to čeka i ljudski rod. Ljudi bez greške i bez roditelja. Sa savršenom genetikom a začeti bez začeća. Najlepši, najjači, najinteligentniji, svi. Biće poput bogova. Nažalost to mi nećemo doživeti i uvek se postavlja pitanje cene novog života, a o njegovom trajanju i genetskim inženjeringom rešenim svim mogućim bolestima da ne govorim... Ali do toga ćemo doći jednog dana a pojam današnje porodice će biti sastavni deo udžbenika istorije kako su neki primitivni ljudi ostvarivali svoje potomstvo u dobu prvom.
 
*Samo želim da dodam da nisam hteo vradovica nešto da prozovem, deluje mi kao momak koji dobro podnosi humor i da uopšte nije ljutko 🙂 a generalno ne tagujem ljude kad ih spomenem da ih ne smaram, nego ako im je tema od interesa doći će sami...
 
Tamo se sasvim jasno kaže da je u pitanju nešto što samo LIČI na pravi ljudski zametak, i to samo u početnom stadijumu razvitka, a i to kad se "gleda iz aviona". Tj sve što oni tu vide je da spolja gledaju nekoliko ćelija koje su zauzele otprilike sličan međusobni položaj. A šta ima u njima, tj kakav je DNK kod u njima, onaj koji treba da kontroliše dalji razvitak čoveka, je sasvim druga priča. To je prosto metod analize prvih faza deljenja ćelija i ništa više. Dakle da imaju bar nešto što zakonski smeju da proučavaju malo duže.
 
Biće poput bogova. Nažalost to mi nećemo doživeti i uvek se postavlja pitanje cene novog života, a o njegovom trajanju i genetskim inženjeringom rešenim svim mogućim bolestima da ne govorim... Ali do toga ćemo doći jednog dana a pojam današnje porodice će biti sastavni deo udžbenika istorije kako su neki primitivni ljudi ostvarivali svoje potomstvo u dobu prvom.
Nece li to biti neka ruzna distopija?
Svi nadljudi, svi isti?
Kao Kalifornijanci

.


Илон Маск критиковао предлог закона у Калифорнији којим се захтева да родитељи прихвате „трансродни идентитет“ детета уколико желе да остваре право на старатељство: Потпуно лудило

 
Poslednja izmena:
Nece li to biti neka ruzna distopija?
Svi nadljudi, svi isti?

Naravno.. ali treba maštati 😄 a engleski Zuma sasvim dobrom razumem, ali mi je drago da te tema zanima... 🙂 Kao da sam ja sad pomislio eto sutra već čovek artificijelno stvoren, pa me ti razuveravaš. Čitaj malo između redova a ne samo napisano... Ushićen sam jer me futurističko distopijske teme lože 😄 a da je breakthrough vest jeste...

Kad smo već kod distopija, danas sam ponovo odgledao Ledolomac posle više godina, sjajan film...
 
Ipak fascinantno je saznanje da ne samo (uvreženo mišljenje) da neće biti potreban otac... Neće biti potreban niko (sem naučnika) za nov život i jedva čekam da se i to oko majki demistifikuje da su i one samo deo biologije bez koga se (ne)može isto koliko i bez muškarca, a ne glavnina životne priče... Izneće oni jednog dana celu trudnoću u veštačkim uslovima ne samo začeće i prve dane razvoja embriona.. I biće to frapantan trenutak u kome ni porodica, ni nov život, ni ništa što smo do sada gledali neće više imati smisla. Biće to pravi miks ćelija, kao što su kod vradovića one njegove mandarine onako jedre i zrele i velike i savršeno pravilnog oblika, isto to čeka i ljudski rod. Ljudi bez greške i bez roditelja. Sa savršenom genetikom a začeti bez začeća. Najlepši, najjači, najinteligentniji, svi. Biće poput bogova. Nažalost to mi nećemo doživeti i uvek se postavlja pitanje cene novog života, a o njegovom trajanju i genetskim inženjeringom rešenim svim mogućim bolestima da ne govorim... Ali do toga ćemo doći jednog dana a pojam današnje porodice će biti sastavni deo udžbenika istorije kako su neki primitivni ljudi ostvarivali svoje potomstvo u dobu prvom.
Нема од тога ништа. Максимумм можда, узгајање органа за замену. И то је то. И то у далекој будућности. А дотле, Ноки, пећићемо ракију у дрвеним бурадима још дуго дуго. Требаће за свадбе. Онакве какве су одувек биле.
 
Максимумм можда, узгајање органа за замену. И то је то.

Ima film i o tome zaboravio sam kako beše... Repo men tako nešto...

пећићемо ракију у дрвеним бурадима још дуго дуго. Требаће за свадбе. Онакве какве су одувек биле.


Hihihi, pečete li nešto i za razvode...

Ništa nije kakvo je oduvek bilo. 🙂 ali mi se sviđa tvoja istrajnost i gotovo pa epsko uverenje u nepromenjene okolnosti.. Baš je onako muški naivno, a samim tim je i primamljivo.. Drevne buradi.. 😄

Na trenutke mi se čini da je takav sistem bolje prirodno okruženje i za ljude poput mene. Jer pozivanje na tradiciju i ustaljene prakse i da se ništa ne dira i ne menja je savršena pokrivalica da ti sve najizopačenije prođe ispod radara...

Sigurno bi i tebi delovao normalnije da se oženim kao i stotine drugih muškaraca koje sam upoznao. Poslednji je primer od juče... Kaže da je doveo sina u sportski centar gore na Banjici na trening. Kaže - ja samo sad mogu, da mali ne ide na treninge, žena me ne bi pustila da izađem u ovo vreme...

Eto na šta ste spali, čemu služe te vaše svadbe i ti vaši brakovi 😄 dok je mali na treningu, ćale luta mračnom šumom, a nju ohrabruju da danas sve može sama i da je muškarac = opasnost.

Moraću da kontaktiram neku desničarsku patriotsku organizaciju da postanem član i da vidim, može li muškarac od mene da bude... Da malo očvrsnem i postanem i sam naivan...

Biću iskren prema njima pa šta bude... Možda mi daju šansu da se promenim, izađem na pravi put. Ako su pravi hrišćani, primiće me u svoje redove.
 
Hihihi, pečete li nešto i za razvode...
Па пече се, да има. За развод се не наздравља. Али може да мало смлачи депресију.

Ništa nije kakvo je oduvek bilo.
Па јес, има она историјска спирала, сад опет оде на другу страну. А и то је било...
 
Jedna lepa naučna priča o tome šta dugujemo našim precima. Oni koji su sami uspeli da prođu kroz užas, ostavili su nam neprocenjivo vredan poklon.

The Mystery Of The Village That Beat The Black Death | Riddle Of The Plague Survivors | Chronicle


A ako neko posle ovoga želi da pročita zaista dobar naučno fantastični roman koja će savremenom čitaocu približiti vreme kuge u srednjem veku preporučujem:

Doomsday Book, Connie Willis

"Connie Willis draws upon her understanding of the universalities of human nature to explore the ageless issues of evil, suffering, and the indomitable will of the human spirit."

Ne sećam da sam ikada u istorijskom SF-u naleteo na ovako dobro kreiranu atmosferu. Jezivo mračna, ali surovo dobra. Doduše, bilo bi fer unapred reći da pola novijih generacija čitaoca smatra da je roman "izrazito loš i dosadan" ...

Roman je pokupio maltene sve žanrovske nagrade:
Hugo Award for Best Novel (1993), Nebula Award for Best Novel (1992), Locus Award for Best Science Fiction Novel (1993), Arthur C. Clarke Award Nominee (1993), Mythopoeic Fantasy Award Nominee for Adult Literature (1993), Kurd-Laßwitz-Preis for Foreign Novel (1994), Premio Ignotus for Mejor Novela Extranjera (1995)
 
Poslednja izmena:
Živo me zanima šta bi s ovim na kraju:

2008, 2012 - Materials that directly convert radiation into electricity could produce a new era of spacecraft and even Earth-based vehicles powered by high-powered nuclear batteries, say US researchers.

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ccc
postoje li ovakvi rezultati za nas region?
Zanimljivo je da zemlje ciji stanovnici tvrde da su "srecni" (Svedska, Finska. ISland...) imaju velike stope mentalnih bolesti, alkoholizma i suicida.
Stanovnici Srbije koji tvrde da su vecinom nesrecni, su zaista nesrecni.

24978.jpeg
 
Poslednja izmena:
postoje li ovakvi rezultati za nas region?
Zanimljivo je da zemlje ciji stanovnici tvrde da su "srecni" (Svedska, Finska. ISland...) imaju velike stope mentalnih bolesti, alkoholizma i suicida.
Stanovnici Srbije koji tvrde da su vecinom nesrecni, su zaista nesrecni.

24978.jpeg

Na Balkanu je teže doći do statistika takve vrste jer je ovde kod mnogih mentalitet i tradicija da se lični problemi i negativne emocije zakopavaju i potiskuju, često čak i poništavaju. A ima i ovoga što kaže u tekstu, da mnogi Srbi odu kod lekara, iskamče mu da im da sedativ ili lorazepam (koji kardiolozi dele kao bombone, pa posle nastane zavisnost) i onda se i oni i lekar vode mišlju da su problemi rešeni. Iako naravno nisu, već su samo potisnuti i skrajnuti.

Ovde je takođe simptomatično da je mnogima sasvim ok da gutaju sedative, ali im je ispod časti i tabu da im se pripiše antidepresiv ili anksiolitik. Otud i nepotpune ili poremećene statistike, odnosno izvitoperena slika stanja među ljudima.
 
Seks i rod (gender). Nastavni film za decu u skladu sa ideoloskim/naucnim preporukama.

 
Vrh