Šta je novo?

Narodni muzej

jlaki":19l0up5g je napisao(la):
Čini mi se da su neke delove fasade već oprali, možda testiraju šta će da rekonstruišu a šta samo da operu:
Тестирају да ли ће испод млаза било шта да остане....
 
jlaki":1hvqr3lf je napisao(la):
Zašto bre fasadu barem ne srede pa posle neka se drndaju sa unutrašnjošću koliko hoće...

Само што се унутра налази бар неколико хиљада предмета који су појединачно немeрљиво вреднији од фасаде музеја.
 
Ne stavljaj so na živu ranu, Delijo.

Malo je reći da je sramota, eufemistički je i blago. Ovakav tretman Narodnog muzeja je zločin protiv nacionalne kulture i čitave ove zemlje. Mislim da Srbija nije smela da ima Ministra kulture tokom dekade bez Narodnog muzeja. Ministrovanja je smela da se poduhvati samo ona osoba koja bi ozbiljno zalegla da se ovaj problem reši. Ona za čijeg bi mandata rekonstrukcija započela i za čijeg bi se mandata privela kraju.

Eeeeeeeeeeeej, deset godina (i ko zna koliko još u budućnosti) bez Nacionalnog muzeja koji pri tom ima takvu zbirku. Čemer i jad.
 
Znate ono kada klinci igraju fudbal na poljančetu, pa se dele. Onda se postroje svi u vrstu, a dva najpopularnija, najbrža, najjača klinca koji najbolje pikaju lopte se izdvoje kao kapiteni i iz vrste biraju članove svog tima.

Proces izbora članova tima je veoma predvidljiv i gotovo bez izuzetka se sprovodi na sličan način širom planete. Izbor počinje od onih koji su najnadareniji za sport, konkretno fudbal, a završava se najčešće na dvojici najvećih "luzera" - bili oni debeljuce, cvikeraši, asmatičari, neuhranjeni, štreberi, ženski Petko, vašljivi, Cigančići, ponosni nosioci zubnih proteza, sirotani pocepanih patika, devojčice koje bi se igrale fudbala sa momcima itd. Onda jedan od dvojice kapitena teške volje, poštujući proceduru, izabere jednog od dva preostala "luzera", prepoznajući u njemu naznake makar neke koristi (tipa da bude živa stativa) i zatim trijumfalno poruči kapitenu suparničkog tima: "A eto vama ___________ (upisati ime "luzera" po izboru)!".

Taj poslednji, taj "neizabrani" nesretnik time i zvanično nosi titulu "najluzera" u kraju, apsolutno netalentovanog za fudbalske igre kojem će kapiten ekipe kom je zapala ta nesretna dužnost da ga trpi u timu, jasno poručiti da je najbolje da se ovaj ne meša u igru, da stoji sa strane i trudi se da ne pipa loptu, a ako se lopta kojim nesretnim slučajem dokotrlja do njega, da je šutne što dalje od sebe, po mogućstvu ka protivničkom golu.

Jasno je da je ovaj proces surov, ali svet malih dečaka se vrti oko fudbala i onaj ko ne zna fudbala, ne vredi ni za šta. Istina je da ovakav tretman može ostaviti posledice dečacima u kasnijem životu, ali kada se "fudbalocentrični" svet preraste i polako počinje da se ulazi u svet odraslih, ovakvi principi podele uloga postaju zastareli i nesvrsishodni, pa se često dešava da se oni koji su svojevremeno na livadi bili "neizabrani luzeri", nađu u situaciju da oni budu "kapiteni" u mnogim drugim životnim oblastima, daleko važnijim od fudbala na poljančetu.

Ostaje još samo jedan problem - taj što se upravo princip izbora malih fudbalera na poljančetu koristi pri koalicionim pregovorima o formiranju vlada u našoj dragoj zemlji, gde onaj poslednji, onaj najveći luzer koga niko neće, onaj nesvrsishodni koji samo smeta - da, baš taj - dobije na kraju resor kulture.
 
Narodni muzej još čeka iseljenje
S. POPOVIĆ - D. MATOVIĆ | 30. jun 2012. 20:56

Otvaranje „Neizložbe“ u MSU upozorilo na alarmantno stanje u kojem se nalaze naši muzeji. Akademik Mitrović: Jedino prazna kuća može da se statički i konstruktivno analizira

muzej.jpg


POSLOVI na rekonstrukciji Narodnog muzeja trenutno stoje. Od januara se čeka na iseljenje i zaposlenih i umetnina, smeštenih u depou ili već spakovanih u sanduke. Selidba je uslov da bi se izvršila statička merenja, odnosno da bi istražni radovi bili kompletirani i glavni projekat finalizovan - kaže, za „Novosti“, arhitekta Vladimir Lojanica, kome je poverena rekonstrukcija i adaptacija ove kuće kulture.

Koliko se oteglo čekanje da naša najveća muzejska institucija ponovo otvori vrata, govori i jedan zanimljiv podatak. Naime, ovog juna se navršava tačno deset godina od donatorske večeri organizovane povodom obnove Narodnog muzeja. Trebalo je obnoviti krov, fasade, afirmisati ulaz sa Trga republike, srediti klimatizaciju i sistem zaštite umetnina. U međuvremenu, urađen je megalomanski projekat, koji je kasnije i oboren...

Kamen spoticanja za realizaciju aktuelne Lojaničeve rekonstrukcije i dalje je iseljenje, koje je još u januaru akademik Brana Mitrović, predsednik Upravnog odbora Narodnog muzeja, odredio kao najhitnije. On je upozorio da je „preka nužda da se ljudi iz Narodnog muzeja isele“, jer „jedino kad se isprazni cela kuća može da se statički i konstruktivno analizira“, što je i uslov za početak prve faze rekonstrukcije. Međutim, svi zaposleni će i ovo leto provesti na Trgu republike...

Inostrane donacije, poput aktuelne pomoći SAD Etnografskom muzeju od 65.000 dolara za sanaciju 75 godina starog krova, dragocene su, ali i nedovoljne.

- Rekonstrukcija zgrade na Trgu republike počeće kada se prikupe svi papiri, neophodni za početak radova - kaže za „Novosti“ Dušica Živković, pomoćnik ministra kulture za kulturno nasleđe. - A potrebno je dobiti dosta saglasnosti.Tražimo dozvolu od gradskih vlasti za projektovanje dela zgrade u Vasinoj ulici, gde će biti depo i ulaz za kamione kako bi velike svetske izložbe mogle da gostuju u Muzeju. Takođe, neophodno je, pre početka rekonstrukcije, uraditi statički projekat, budući da ranije nije urađen.

Na pitanje da li je, u međuvremenu, „otkriven“ prostor u kome će predmeti biti bezbedni tokom rekonstrukcije, Živkovićeva odgovara da postoje dve mogućnosti, dva objekta koja, po njenim rečima, lako mogu da se adaptiraju u pristojno uređene prostore.

Na naše pitanje da li je jedan od njih zgrada Predsedništva u Pionirskom parku, koju je doskorašnji predsednik tokom izborne kampanje ponudio Muzeju ukoliko ponovo bude izabran, nismo dobili odgovor.

- Nismo osposobili ni zgradu na Trgu republike, a već tražimo dodatni prostor za muzej. Upravo za to je dobar primer Muzej savremene umetnosti u Zagrebu. Napravili su ogromnu zgradu i sad imaju problem da je ispune sadržajem - zaključuje sagovornica.

Izvor: Novosti
 
Zašto bi ga otvarali kada svi zaposleni godinama uredno dobijaju platu ,,sedeci,, kuci
a pritome štede struju, vodu, telefone . . .
a usput razvili višegodišnje tezge

Otvoriće ga samo ako su ludi :laugh: :lool: :laugh:
 
da li ce se rekonstruisati trg republike kao na onoj slici iz novina ???
 
Novi ministar kulture Bratislav Braca Petković o Narodnom muzeju:

Na početku bih citirao reči Slobodana Jovanovića koji je rekao da: „Srpski narod u utakmici naroda može da opstane samo kao kulturna snaga”. Izgubljeno je nacionalno samopouzdanje, zato moramo da uvedemo domaćinski pristup prema institucijama kulture. Srpska napredna stranka je dobila Ministarstvo kulture, ali se još uvek ne zna ko će biti ministar. U svakom slučaju, za prvih 100 dana mora da se pokaže rezultat. Narodni muzej bi mogao da bude otvoren. Da otvorimo makar jedno odeljenje, da se skine skela, odnosno da se opere fasada. Svi megalomanski projekti su besmisleni. Kopanje, pravljenje staklenih piramida po ugledu na Luvr je bespredmetno. Mi smo toliko siromašni, da nam takve egzibicije nisu potrebne. Takođe, to bi značilo još jednu deceniju nerada.

Koji su sledeći planovi?

Ideja je da se u tom zdanju na Trgu republike smesti Muzej Nikole Tesle, jer ovom velikanu treba dati mesto koje mu pripada. Neophodna je stroga kontrola trošenja novca. Narodni muzej bismo smestili u aktuelnom zdanju glavne pošte u Takovskoj ulici. To monumentalno zdanje ima ogroman prostor sa dva atrijuma, lepim salama. Drugo, tu su i tašmajdanski lagumi koji se prostiru do Vukovog spomenika. Pomenuta glavna pošta je istorijsko mesto. Tu je potpisan Hatišerif, tu je bio Karađorđev šator kada je osvajan Beograd. Reč je, zapravo, o pravom Vračarskom platou, odnosno mestu gde su spaljene mošti Svetog Save. Zgrada Predsedništva je nekada bila galerija kneza Pavla. Sada bi mogla da bude nacionalna galerija. A u zdanju Skupštine grada Beograda mogao bi da zaživi Muzej srpskih dinastija. Da prati raspon od Jovana Vladimira do krvave košulje kralja Aleksandra. Koliko danas ima učenika koji ne znaju da vam nabroje tri srpska kralja? Zar to nije poražavajuće. Narodna skupština u periodu kada ne radi isto tako bi mogla da bude dostupna za razgledanje. Napravili bismo u toj centralnoj beogradskoj zoni naš srpski Versaj.

Ostatak intervjua na sajtu Politike.
 
Činjenica je da je zgrada Uprave fondova premala za Narodni muzej što je i potvrđeno raznoraznim projektima nadgradnje za sprat ili proširenja ispod Trga....

Meni je padala napamet Beogradska zadruga, pa čak i Pošta u Savskoj, koja je ogromna, i sa kojom ni sama Pošta ne zna šta će da radi, jer joj tehnički ne treba.

Možda nije loše ni da muzej pređe u Glavnu poštu, a pošta da zadrži Savku 1 i vrati sredi je kao svoje sedište....

Ovo je gomila nabacanih ideja nove vlasti, ne bih ja to uzimao za ozboljno, ali mislim da je pokrenuto pitanje preseljenja muzeja, na neku možda i pogodniju lokaciju, te mislim da se može izroditi kvalitetna diskusija na Beobildu, sem ako već nije vođena pre par godina....
 
Braca Petković će biti ministar kulture?
Ne mogu da predvidim koliko će biti uspešan, ali on je kvantni skok u odnosu na Karl Marx-a.
 
Svidja mi se predlog da se Narodni muzej preseli u zgradu poste, a posta vrati stari izgled zgradi u Savskoj 1 i tu se smesti.
Predlog da se sadasnja zgrada Narodnog muzeja ,,dodeli'' Nikoli Tesli mi se ne dopada. Bilo bi bolje jednog dana da se izgradi novi i veoma moderan muzej negde na NBG, mozda uz obalu Save i tako razvije taj deo. Nekako mi uz naucnike i nauku ne idu dekorativne zgrade, vec nesto futuristicko.
Sadasnja zgrada Narodnog muzeja treba da ostane muzej i bilo bi dobro da postane Muzej grada Beograda. Po meni postojeca zgrada (koja nije u funkciji) nije na dovoljno dobroj poziciji za muzej grada.
 
Катастрофалан предлог! Изместити Народни музеј са главног трга у држави и у њега сместити музеј посвећен једном човеку па макар то био и Никола Тесла је ван сваке памети. Ако је већ усвојен пројекат који испуњава потребне услове онда нема више шта да се мрси око овога.
 
Ovo je stara ideja o Teslinom muzeju na mestu sadasnjeg. Pre godinu dana, a mozda i vise bilo je reci o tome u Politikinom kulturnom dodatku. To je bila ideja jednog arhitekte ali ne mogu mu se setiti imena.
 
+1 Delija
Ovi stvarno nisu normalni. Trebalo bi neko da objasni ovom ''naprednom domaćinu'' da je zgrada narodnog muzeja u veoma lošem stanju i da nikakvo pranje fasade neće biti dovoljno. Projekat rekonstrukcije je napravljen, još samo da se izmeste stvari i da rekonstrukcija počne. Ideju da se premesti Narodni muzej ne želim uopšte da komentarišem zato što je van svake pameti. Koji kr****!
 
Bivis, ja bih te zamolio da prestaneš toliko otvoreno stranački da agituješ, postaje već degutantno.

Projekat postoji, i diskutabilan je po nekoliko faktora. Takođe, čak i sa proširenjem ispod trga i dogradnjom sprata zgrada nema dovoljan kapacitet za potrebe tako velike i značajne institucije.

U svakom slučaju je potrebno za muzej obezbediti još jednu zgradu i nju takođe rekonstruisat. Plus troškovi transporta, i dupla administracija...

Da ne govorim da je zgrada neozbiljna za Narodni muzej, jer ne uliva neko poštovanje, kad je nadvisuju poslovne zgrade u susedstnu. Da podsetim i da ta zgrada nije ni gradjena za muzej, već su muzej u nju ugurali kasnije, te ne vidim sad neku paniku u premeštanju.

Treće, ne vidim da je zgrada Glavne pošte na manje važnom mestu, a pride je dominantna, tj. nije u senci svih okolnih.

Meni zgrada na Trgu odaje ovakav utisak: Evo, kulturi je dozvoljeno da bude tu, ako baš mora.
 
Govorim svoje iskreno mišljenje, i dokle god nikoga ne vređam ne razumem zašto si se ti našao uvređenim.
 
@Bivis
Ja ne želim da učestvujem u čoporativnim napadu na članove foruma - posle STF-ovog posta nemoj ovo tako da shvatiš.

O Braci Petkoviću može svašta da se kaže, ali jedno je bespredmetno - čovek je zaslužio da se smatra BEOGRAĐANINOM sa svim velikim slovima. Iako si ga nazvao "naprednim domaćinom" u posprdnom kontekstu, on je taj epitet zaslužio još mnogo pre formiranja SNS i njegovog političkog angažmana (btw, razlog za to su problemi sa ljudima iz gradskog DS-a).
Uostalom, taj "kr****" je otvorio svoj muzej, za razliku od ovih koji su muzeje pozatvarali i pokupili pare namenjene za rekonstrukciju.
 
Postavljanje Brace na ovo mesto je jedan vrlo interesantan potez.
Nisam pratio njegove javne nastupe, ako ih je i bilo, ali na osnovu njegovog dosadašnjeg rada, ima razloga za optimizam. U pitanju je pre svega jedan entuzijasta i konsuktivan čovek, a nadam se da će to i pokazati u vladi.

Pri tom sam ja politički na potuno suprotnoj strani od SNS i nemam razloge da ga blanko hvalim.
 
mekbejn":ml8r303l je napisao(la):
Postavljanje Brace na ovo mesto je jedan vrlo interesantan potez.
Nisam pratio njegove javne nastupe, ako ih je i bilo, ali na osnovu njegovog dosadašnjeg rada, ima razloga za optimizam. U pitanju je pre svega jedan entuzijasta i konsuktivan čovek, a nadam se da će to i pokazati u vladi.

Pri tom sam ja politički na potuno suprotnoj strani od SNS i nemam razloge da ga blanko hvalim.

Od nastupa ja pamtim samo konferenciju za štampu posle premijere "Sveti Georgije ubiva aždaju", gde je od prilike izjavio "ja ovde samo želim da kažem da to nije prikazano onako kako je meni moj deda pričao", dok je Lale Pavlović najstrašnije popljuvao film.

Neminovno je da će se Braca uprljati - to sleduje kada se uhvatiš sa političarima.
Ne mogu da predvidim kakav će ministar da bude jer to je nešto potpuno drugačije od svega čime se bavio.
Meni se dopada pristup "za 100 dana mora da se pokaže rezultat". To je jedini način da se nešto pokrene. A šta će biti, videćemo.
 
Занимљив коментар

Vlado Trifunovic | 20/07/2012 01:22

Gospodine Petkovicu, da li cete dozvoliti da se izavrsi ekspertiza vase zbirke?Ja, na primer, tvrdim da se u Modernoj garazi ne nalazi nijedan muzejski eksponat vec filmske makete koje ste iz Avala filma kupovali za smesne pare! Za to imam i svedoke! Automobil, za koji tvrdite da je vozio kralja Petra, nikada nije bio u voznom parku kraljevske kuce! Na automobilima je promenjena boja, stavljeni savremeni delovi sa drugih vozila, samim tim su izgubili bilo kakvo spomenicko svojstvo. A to je glavni zadatak muzeja - da cuva originalne i autenticne eksponate! Odgovorno tvrdim da u Modernoj garazi nema nijedan automobil koji ima spomenicka svojstva- a to podrazumeva da je verodostojan, originalan i autentican. Nije mi jasan potez SNSa, izuzev ako nije partijska ujdurma, na osnovu kojih kvalifikacija ste postali savetnik predsednika? Netacno je i to da ste vlasnik Moderne garaze, to je skupstina grada Beograda. Nije mi jasno da li ste vi poslasticar, reditelj ili automehanicar???

Волео бих да се ове тврдње провере.

Што се тиче музеја пројекат је готов и пројекат је сасвим добар.Ако предвиђа и могућност спајања са будућом метро станицом и Народним позориштем онда је то то.Простор јесте ограничен али то је проблем с којим се суочавају сви највећи светски музеји. И хвала Богу што нам фали простора да изложимо све што вреди! Народни музеј ни не треба својим габаритима да доминира габаритима јер он то већ ради својом позицијом на тргу. Треба узети у обзир и то што ће његова реконструкција вероватно покренути и сређивање самог трга.
 
Vrh