Šta je novo?

Narodni muzej

:laugh:

Slazem se. :)

Fascinira me ta nesposobnost centriranja objekata u prostoru, u Srbalja, koja je sveprisutna. Nikada necu razumeti... :/



Sto se samog projekta tice, lepo izgleda sam Trg, a nadogradnja je sa ulice nenametljiva, sto je pohvalno. Bar se meni tako ucinilo. :)
 
Imate izlozbu svih pristiglih radova, kojih je 69 u samom narodnom muzeju.
 
Bio sam zabranjeno je fotografisati ostale radove bar meni nisu dali i jovin je konkurisao sa sve metro stanicom ima interesantnih rijesenja po prvi put mislim da su izabrali najbolje rijesenje .A sto se centriranja konja i konjanika tice kazu da je u zlatnom presjeku mada meni tako ne izgleda bar par arhitekata koji su se zatekli gledajuci radove.A sto se predhodnog projekta tice oboren je jer nije ispunio osnovni zadatak povecao izlozbeni prostor vec ga je smanjio i jos neki detalij i naravno 25milki .Sadsnji projekat treba da se uklopi u sumu od 8/9miliona e Mislim da imaju 6mjeseci da urade glavni projekat i izvodjacki tako da tek onda ide raspisivanje tendera.Inace muzej savremene na uscu nece biti skoro zavrsen posto radi montera koja je bankrotirala a drzava duguje za radove .
 
Svidja mi se ovo ispred, naravno pod uslovom da se centrira, i mene fascinira to da je u Beogradu sve malo "smaknuto".

I imam jos dva straha:

1. Plasim se turobnog plocnika, kao sto su manje-vise SVI noviji po gradu. Lepo bi bilo da ovo doista bude svetlije i raspevanije kao na slici. Onda bi i lepa zgrada muzeja nekako "sinula"

2. I ti stubici mogu da budu jako depresivni ako ispadnu standardne sive boje betona. Ako bude svetlije, mada sigurno ne bi valjalo ni previse belo, to bi moglo jako lepo da izgleda, pod uslovom da se ne zasara grafitima. Mozda je tajna u materijalu od koga ce se to napraviti, ako bude previse glatko i polirano prosto ce da mami grafite, ako bude malo rusticnije mozda se vanalima koji bi to zasaravali malo smanji nadrazaj... ili, sto bi bilo porazavajuce ali sasvim moguce i neophodno, napraviti tako pa da se moze prefarbavati tom relativno svetlom bojom?
 
Dobio sam proverenu informaciju, konkurs je namesten.
Sva sreca pa ne dobismo sranje projekat, ali sam ubedjen da je postojao i bolji.
 
stf":23phrdga je napisao(la):
Dobio sam proverenu informaciju, konkurs je namesten.
Sva sreca pa ne dobismo sranje projekat, ali sam ubedjen da je postojao i bolji.
Ma sigurno imas proverenu informaciju, pa svi Srbi uvek imaju proverene infomacije! Medjutim, moja proverena informacija je suprotna od tvoje... Po mojoj proverenoj informaciji konkurs nije bio namesten. Kakve su to vise gluposti, dokle ce svaki konkurs i projekat otvarati sumnje i teorije zavere...? Prosao je zreo rad, koji je pre svega bio drustveno i ekonomski opravdan. Da je neko drugo vreme, mozda bi intervencija bila drugacija, ali je ova kriza samo pomogla da se konacno okrenemo sustini problema, a ne podizanju spomenika samom autoru. Mozda je bilo boljih radova, ali ovaj rad je stvarno zreo, nenametljiv i sluzi svrsi - a to je da daje mogucnost moderne prezentacije muzejskih eksponata, a to je, koliko mi se cini, za jedan muzej najbitnije. Sve ostalo je manje bitno...
 
gradjanin":3q20lpj2 je napisao(la):
stf":3q20lpj2 je napisao(la):
Dobio sam proverenu informaciju, konkurs je namesten.
Sva sreca pa ne dobismo sranje projekat, ali sam ubedjen da je postojao i bolji.
Ma sigurno imas proverenu informaciju, pa svi Srbi uvek imaju proverene infomacije! Medjutim, moja proverena informacija je suprotna od tvoje... Po mojoj proverenoj informaciji konkurs nije bio namesten. Kakve su to vise gluposti, dokle ce svaki konkurs i projekat otvarati sumnje i teorije zavere...? Prosao je zreo rad, koji je pre svega bio drustveno i ekonomski opravdan. Da je neko drugo vreme, mozda bi intervencija bila drugacija, ali je ova kriza samo pomogla da se konacno okrenemo sustini problema, a ne podizanju spomenika samom autoru. Mozda je bilo boljih radova, ali ovaj rad je stvarno zreo, nenametljiv i sluzi svrsi - a to je da daje mogucnost moderne prezentacije muzejskih eksponata, a to je, koliko mi se cini, za jedan muzej najbitnije. Sve ostalo je manje bitno...
E pa ovako kolega.
Moj profa na faksu ima naravno i svoj biro. Kada je konkurs raspisan, njegovi clanovi tima su se nalozili da ucestvuju, ali on nije hteo. Tada je rekao, da nema svrhe, jer je konkurs namesten i pobedice Lojanica mladji...........
.......zavrsi se konkurs, prionula komisija da ``razmatra`` pristigla resenja, i posle ``mukotrpno`` utrosenih sati, proglase drugi krug (koji po pravilu sluzi da se namesteni projekat doradi), i posle drugog kruga, proglasise pobednicko resenje. Ko je autor? Lojanica junior.

Prema tome, ovo prakticno nije ``proverena informacija`` , vec moje logicko zakljucivanje. Ne treba ti ni 2 grama mozga da zakljucis isto.
Ponavljam, sva sreca pa je projekat zaista dobar, ali zasto mora da se odradi tako zalosno prljavo?
 
Oh ne...Srpski nepotizam.

Lojanica mladji???A ko je stariji?
 
Znam bre,nego mislih jel on isto arhitetka?

Koji je senirov connection sa Bradicem i ostalim pajacima?
 
vucko":12b7zxba je napisao(la):
Znam bre,nego mislih jel on isto arhitetka?
Matori je isto kao i sin bio profesor na arh, Blok 19A ( stari deo) je jedan od njegovih vecih projekata koje pamtim.
 
vucko":maocqhqo je napisao(la):
Koji je senirov connection sa Bradicem i ostalim pajacima?
pajaci...

koji od ovih je Pajac:
Vladimir Veličković, slikar, arhitekte Goran Vojvodić, Vasilije Milunović, Branislav Mitrović, (predsednik UO Narodnog muzeja), Vladimir Lalo Nikolić, Vasa Perović, Borislav Petrović, Miroslav Timotijević, profesor na Filozofskom fakultetu, Tatjana Cvjetićanin, direktorka Narodnog muzeja i profesor Toma Šola, muzeolog iz Hrvatske, Ranko Božović, inženjer mašinstva i prof. Dr Dragan Buđevac.
- ko nije pajac u ovoj zemlji, pa mu je bilo mesto u ovom žiriu?
- šta si ti / čime se ti baviš pa ti je recimo jedan Vlada Veličković pajac?
 
2012, otkud je Trg Republike ruglo Beograda? Pa šta je onda Slavija? Bilo bi idealno da Kolarčeva bude pešačka zona ali to je jednostavno nemoguće zbog trolejbusa. Moguće je da Kol. bude pešačka s tim da samo trolejbusi idu preko nje. Tako je rešenje u Zagrebu na Jelačić placu (Trg republike). Sav je pešačka zona ali jednim delom idu preko njega tramvaji. Odlično izgleda.
 
Sam objekat je premali za narodni muzej prema količini eksponata
, možda muzej neceg drugog koj ima manje eksponata na primer Teslin ili ....

Kad se već čeka rekonstrukcija
(po mom viđenju,) rekonstrukcija oštećenih zgrada (u bombardovanju) na uglu Nemanjine i i Kneza Miloša bi bila po površini sasvim adekvatan prostor
Tako i tako , naša vojska u odnosu na teritoriju i broj pripadnika nema relanu potrebu za tolikom zgradom
Vojska se finasirala od naroda i sasvim je u redu da vrati narodu.

Inaće taj objekat je sasvim lep i ima ne mali arhtektonski značaj taman za narodni muzej (obe zgrade)
Dislociranjem narodnog muzeja i taj deo Beograda bi dobi malo drugačiji (topliji) značaj a tu su i ostali prateći uslovi za isti.
Time, muzej bi napokon dobio adekvatn prostor, gde bi mogao odjednom veliki broj eksponata biti prikazan.
 
a može da se preseli na lokaciju SIV-a vlada srbije i ministarstva spoljnih poslova, finansija, upravna zgrada želenice, sedište sudova i da se cela ta lokacija sa zgradama pretvori u muzeje i onda bi dobili muzejski četvrt. nešto kao u beču.

glg.png
 
Ja sam za onaj (mislim da je Rascianov) predlog da se napravi nova skupstina grada na onom trgicu u Kneza Milosa, em bi trg bio jako lep, em bi oslobodili zgradu Starog Dvora pa jos i kad se kabinet predsednika najzad iseli imali bi te dve lepe zgrade koje bi se mogle vratiti u prvobitno stanje (da ljudi vide kako su izgledali dvorovi) i da se u njima izloze recimo slike iz NM, a ostali eksponati ostanu na Trgu Republike. Sramota je da se u takve dve reprezentativne siri birokratija (znaci zive a i ponasaju se kao kraljevi) umesto da se to otvori za javnost a i turiste.
 
По теби, значи, Председништво и Скупштина града не би требало да буду у репрезентативним здањима. Оригинално размишљање, у светским оквирима.

Једино су Црвени Кмери крајем '70-их били на путу да на сличан начин раселе "бирократију".
 
Vala,bejah danas u starom dvoru,radnici u pisarnici skupstine grada na radnom mestu gledaju balkanskog spijuna a jedan kaze da odlazi do masarikove u kafic da se vidi sa nekom super cicom.I to pred amnom pricaju i rade kao da ne postojim.Predah dopise i 5 min kasnije vidim tog lika kako u belom sluzbenom mercedesu izlazi iz garaze.Mislim vr'...

Sa ovakvom birokratijom nije joj tu mesto.

Dobro je sto ce se repubicka birokratija seliti iz nemanjine i kneza milosa u SIV dok bi mogla mozda i ova gradska.Bilo bi lepo i da se sazida deo dvora koji je srusen.
 
sizif":3diy0cce je napisao(la):
По теби, значи, Председништво и Скупштина града не би требало да буду у репрезентативним здањима. Оригинално размишљање, у светским оквирима.

Једино су Црвени Кмери крајем '70-их били на путу да на сличан начин раселе "бирократију".
JT GDE sam ja to rekao?! Ali da budu u starom dvoru mi se cini totalno neprimerenim. Ta zdanja su po meni puno prikladnija za muzej, a i tim ustanovama su bolje namenske zgrade i zbog obezbedjenja (ovo je bre na glavnoj dzadi u gradu) i zbog kancelarijskog prostora, i zbog parkinga. Nemoj mi stavljati u usta nesto sto nisam rekao, to je nedostojno ovog foruma.
 
JohnyBgood":19vyl1d6 je napisao(la):
Sramota je da se u takve dve reprezentativne siri birokratija (znaci zive a i ponasaju se kao kraljevi) umesto da se to otvori za javnost a i turiste.
Извини, али ово си написао ти, а не ја. Свуда у свету седиште шефа државе и градска кућа налазе се у репрезентативним здањима. За тебе је то срамота и такав став је потпуно легитиман. Ја само кажем да је неуобичајен у традиционалним друштвима, али и истичем да ниси усамљен, тј. да су поједина егзотична друштва имала слична гледања.;)
 
sizif":c6w08sgl je napisao(la):
JohnyBgood":c6w08sgl je napisao(la):
Sramota je da se u takve dve reprezentativne siri birokratija (znaci zive a i ponasaju se kao kraljevi) umesto da se to otvori za javnost a i turiste.
Извини, али ово си написао ти, а не ја. Свуда у свету седиште шефа државе и градска кућа налазе се у репрезентативним здањима. За тебе је то срамота и такав став је потпуно легитиман. Ја само кажем да је неуобичајен у традиционалним друштвима, али и истичем да ниси усамљен, тј. да су поједина егзотична друштва имала слична гледања.;)
JT, da li ti umes da citas, gde ja tu kazem da ih treba proterati u barake ili dati im neke nereprezentativne zgrade?! Skupstina je skupstina a ne dvor, i dvorska zgrada jednostavno nije namenska. U "tradicionalnim" drustvima koja su nekada bila kraljevine ali vise nisu, dvorovi su uglavnom pretvoreni u muzeje i otvoreni za posetioce. Moguce da moderna drustva zele da drzava bude vise servis gradjana nego da cinovnici umisljaju da su nekakvi naslednici kraljevskih loza. Reprezentativno a pre svega funkcionalno DA, ali kraljevski dvorovi NE. Da li si ti nekada cuo za Versaj, Senbrun, Francusku, i Austriju, zasto mi stavljas u usta Pola Pota i Kambodzu? Prvo nekome imputiraj nesto sto nije rekao pa ga onda pljuni. Bravo.
 
Vrh