Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Evo gde se, između ostalog, bacaju pare od putarine:
 
Evo gde se, između ostalog, bacaju pare od putarine:
Tužna je ova zemlja,sticajem okolnosti mnogo rodjaka mi radi na železnici i tamo su tužili i pre nekoliko godina cela Kolubara je isto radila.
Verovatno ima još primera .

P.S. komentar se odnosi na ponašanje države.

A opet ako već ljude ne možeš da platiš kreni u modernizaciju sistema kao što Hrvati planiraju,primeni nove tehnologije a ljude rasporedi po punktovima za kontrolu i podršku vozačima pa kad već rade smenski rad 24/7 za platu od 400 eura neka bar rade u humanijem okruženju.
 
Poslednja izmena:
Gde kupiti nosač za tag?

Na sajtu puteva postoji spisak pumpi na kojima se besplatno može uzeti ali bio sam na dve sa spiska i nemaju

Na kupujemprodajem ljudi prodaju po 500-600din što je ok cena ali kapiram da uzmu 5 na pumpi pa prodaju
 
Gde kupiti nosač za tag?

Na sajtu puteva postoji spisak pumpi na kojima se besplatno može uzeti ali bio sam na dve sa spiska i nemaju

Na kupujemprodajem ljudi prodaju po 500-600din što je ok cena ali kapiram da uzmu 5 na pumpi pa prodaju
Nekad ih ima nekad nema ,najbolje da ti neko javi kad stignu na neku od pumpi.

Problem je što su malo teži za skidanje sa nosača i onda ih ljudi odlepe sa šoferke a posle izgube.

Počeli su i da ih štampaju u 3D štampačima pa ako imaš nekog u blizini i nabaviš 3D fajl možeš ga odštampati lako plus neka 3M obostrano lepljiva.
Nekad se mogu naći na Ebay pošto su univerzalni za više država gde je Kapsch prodao sistem.
Screenshot_2023-06-05-11-00-41-290_com.android.chrome-edit.jpg
 
Ja sam uzeo kod njih u Ustanickoj pre 3,4 godine, tad su mi dali dzabe 3,4 nosaca, cak sam neke poklonio komsijama.

EDIT: Posto je u Grckoj isti tag, ne znam da li se dobija i nosac, al ako se dobija, mozes da narucis Grcki tag, dobices besplatan tag a i nosac :)
 
Skinuo sam ja nosač sa satrog auta ali ako stavim duplu lepljivu izmedju koja je bela mislim da će izgledati jako vrljavo i ružno, zato sam hteo da kupim/uzmem nov nosač

Probaću sa duplo lepljivom pa ako ne budem zadovoljan kupiću tag na kp

Poslao sam i mejl "putevima Srbije", videćemo da li će odgovoriti
 
Daju u Ustaničkoj besplatno i dalje, ja sam uzimao negde u Novembru/Decembru
 
Skinuo sam ja nosač sa satrog auta ali ako stavim duplu lepljivu izmedju koja je bela mislim da će izgledati jako vrljavo i ružno, zato sam hteo da kupim/uzmem nov nosač

Probaću sa duplo lepljivom pa ako ne budem zadovoljan kupiću tag na kp

Poslao sam i mejl "putevima Srbije", videćemo da li će odgovoriti
Ima u lidlu Klett neka plastična čičak traka ponekad da se kupi isečeš po meri i ekstra. Jednu nalepiš na staklo drugu na tag, jako je lepak dobar, čak se lako i isčupa, a athezijy je jako dobra.

Sent from my T780H using Tapatalk
 
Evo jedan info za sve one koji putuju za Grčku.
Ove godine idemo na Kefaloniju i imamo dosta rampi kao i tunel ispod Preveze.

Grčka takođe ima tagove, evo par smernica za one koji putuju tamo.

Na samom Evzoniju imate beli kontenjer gde možete uzeti njihov Tag koji je BESPLATAN uz uslov uplate 15 EUR dopune. Radno vreme mislim da je od 7 do 15 tako nešto.
Procedura je kratka i tag je aktivan za 20tak min s tim da ćete u tom slučaju platiti prvu rampu u keššu.
Postoji aplikacija na kojoj u svakom trenutku vidite stanje i dopunu možete izvršiti karticom.
Rampe se sporije otvaraju i nema jurcanja kao kod nas.

E sad postoji i mogućnost apliciranja za Tag online kao što sam i ja uradio.
Procedura ukratko izgleda ovako:
Zahtev sam podneo preko sajta https://egnatia.eu/en/online-services/egnatia-pass/ za dostavu TAG uredjaja.
Prvi korak je bio popunjavanje podataka na New Customer Application, mali problem bio je oko VAT broja gde sam stavio JMBG. Grkinja me je zvala posle 15 min na mobilni i pitala za VAT broj ponovo gde sam joj rekao to isto tj izdiktirao sam joj JMBG. Nakon toga dobićete mejl sa dokumentacijom koju treba potpisati, svuda je stavljen krstić i tu sam se potpisao i skenirano im vratio na mejl, ništa drugo popunjavao nisam, znači samo potpis svuda gde je krstić. Za Vat broj su mi dali neki broj sa prefiksom RS.
Nakon toga poslali su mi broj za aktivaciju na sajtu.
Napomena isti podaci su za sajt kao i za app myegnatiapass koju sam skinuo na telefon.
Sve ovo o čemu pišem bilo je u petak, a već danas mi je tag stigao na kućnu adresu, bez ikakvih pratećih troškova.
Tag je isti kao i naš tj odgovara naš nosač.
Ostaje da ovih dana uplatim novac na Tag i odbrojavam dane do letovanja.

Usluga im je fantastična i više nego prijatno sam iznenađen i aplikacijom i odgovaranjem na mejl.

Znači open balkan do Evzonija (ako proradi kao što su obećali) pa onda Grčki tag.
Možeš li mi molim te reći sa kojim korisničkim imenom i šifrom bi trebalo da se ulogujem. Dobio sam papire koje sam potpisao i skenirane ih poslao, a u mailu koji sam dobio imam samo devetocifreni kod i ništa više...
 
Prvo treba da se registrujes na aplikaciji:
Screenshot_20230606-193554_Chrome.jpg

Kad kliknes na Register to MyEgnatiaPass potrebno je da uneses sledece:
Customer Id je btoj ugovora ( u gornhem desnom uglu papira koji si potpisao);
Tax number je broj RS xxxxxxxxxxx;
Mejl adresu iz ugovora
Screenshot_20230606-193400_Chrome.jpg

Nakon registracije salju mejl koji je potrebno potvrditi i dalje se kroz mejl komunikaciju unosi user i password za pristup nalogu. Kad kreiras nalog i lozinku, pristupas aplikaciji ( prva slika, al sad ides Sign in).
EDIT: ako se ne varam, salju mejlom obavestenje da je sve ok (da su potpisani papiri koje ste poslali u redu). Tek nskon toga je moguce kreirati nalog
 
Poslednja izmena:
Sve ti je Dumax objasnio.
Tako je šalju da je sve ok sa dokumentacijom.
Razmena mejlova ide brzo na po 15tak minuta.
Tako da ceo proces bude gotov brzo.
Kao što sam i pisao sa tom inicijalnom šifrom prijavljuješ se i na app koju skineš.
Posle promeniš šifru i čekaš da stigne tag.

Edit Srdjanprpa
Tag dolazi sa držačem
 
Ja sam danas probao da se prijavim. Stigao je samo jedan mail kao odgovor. Još uvek mi ne stiže mail sa obrascem. Imao sam neke nedoumice oko popunjavanja. Možda sam pogrešno popunio.
 
@geovuk taj mejl je za verifikaciji i potrebno je da odgovoriš na njega. U njemu ti objašnjavaju da je tag besplatan ali da srpska carina može da ti naplati uslugu (neko na forumu je napisao da se to dogodilo), pa ti nude opciju da tag preuzmeš besplatno u Grškoj na prodajnim mestima. Ako hoćeš da ti pošalju tag, odgovori im potvrdno na mejl i oni će ti poslati obrasce.
 
Stigao mi je jutros mail sa obeveštenjem gde mogu da kupim tag i da ako mi pošalju da ću možda platiti carinu. Poslali su mi neku registracioni dokument. Tu nigde nema mesta za potpis. Uzvratio sam odgovorom da se slažem sa uslovima.
 
Takođe i meni, ali pretpostavljam da je to osnovni dokument.
Tek će kasnije poslati dokumenta za potpis.

Takođe sam ih pitao da li može 1 TAG na više automobila, kao kod nas, ali na žalost ne može, barem tako kažu.
 
Takođe i meni, ali pretpostavljam da je to osnovni dokument.
Tek će kasnije poslati dokumenta za potpis.

Takođe sam ih pitao da li može 1 TAG na više automobila, kao kod nas, ali na žalost ne može, barem tako kažu.
Tako je sledeći mejl ide sa dokumentacijom (obeležena polja sa krstićima) za potpisivanje.
A kada vratiš potpisano dobijaš ponovo mejl sa šifrom za prijavljivanje.

Allisse prilikom same prijave postoji mogućnost za apliciranje za više tag uređaja ako se dobro sećam mislim da ima polja za 5 uređaja
Nažalost i šteta što ne može na više vozila.
 
Negde sam naleteo na komentare tipa da su ljudi pozajmljivali tag i da je radio.

Ta funkcija se u sistemu zove uparivanje očitanog broja tablice sa brojem memorisanim u sam tag prilikom prijave.

Kod nas se za prvu kategoriju ne uoaruje a za ostle se uparuje.
 
Овај ТАГ може да се користи на свим грчким аутопутевима:
Using EGNATIA PASS transponder, you can travel on all Greek motorways, thanks to service “Greek Interoperable Tolling Systems (GRITS).
Користећи EGNATIA PASS транспондер, можете путовати свим грчким аутопутевима, захваљујући сервису “Greek Interoperable Tolling Systems (GRITS).
 
Negde sam naleteo na komentare tipa da su ljudi pozajmljivali tag i da je radio.

Ta funkcija se u sistemu zove uparivanje očitanog broja tablice sa brojem memorisanim u sam tag prilikom prijave.

Kod nas se za prvu kategoriju ne uoaruje a za ostle se uparuje.
Ja sam zamenio , tablice tag radi po starim bez problema .
 
Posle kratke procedure koja se obavlja mejlom, koja je opisana u prethodnim postovima danas mi AKS kurir isporučio Egnatia PASS transponder. Potpuno besplatno, nisu mi naplatili carinu.
Prijavio sam se 01. juna uveče, prvi mejl od njih 02.06. Ugovor mi poslali 05.06, potpisao i odmah vratio mejlom. Oni poslali tag istog dana, 08.06 kod mene. Sve ukupno manje od 7 dana! Sve pohvale za Grke.
 
Zdravo svima i hvala za informacije vezane za Grcki tag. 6.6. aplicirao, danas (9.6.) potpisao i prosledio dokumente, sada jos cekam dostavu tagova.
Da li je neko imao priliku da ih koristi mozda? Takodje, da li je problem ako se u autu nalaze i nas i grcki tag?
 
Vrh