Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Evo vesti iz Hrvatske: HACtag sam konfigurisao i za naplatu cestarine BINA Istra. Sve traje 10 minuta a tag sada zadužuje dva različita računa, jedan za HAC a drugi za BINA Istra. Imaju nekakva 3 paketa od kojih je jedan sličan kao naš ENPay (sada i Open Balkan), tj. direktno zadužuje platnu karticu, a druga dva su na dopunu koja funkcioniše i online. Popusti su različiti, a ja sam uzeo ovaj od 10%. Ima objašnjeno na sajtu ko želi detalje.
Inače, prodajna mesta su im na čeonim rampama Učka, Pula i Umag. To je malo bezveze, jer morate da zaustavite auto ili na parkingu kada je prodajno mesto na vašoj strani ili s druge strane, kada morate da prelazite preko auto-puta (naravno nezakonita varijanta, ali ja sam rizikovao). Račun od momenta apliciranja postaje aktivan za 10 minuta, tako da morate imati i to na umu.
Moj paket podrazumeva 10% popusta.
 
Poslednja izmena:
Trenutno imam prepaid tag, pitanje:
- kako prelazim na postpaid preko Puteva Srbije? Da li nakon prelaska gubim sva sredstva trenutno na tagu?
- da li mogu da stavim da zadužuje karticu firme, i da mi stiže račun za firmu uz naplatu?
 
Trenutno imam prepaid tag, pitanje:
- kako prelazim na postpaid preko Puteva Srbije? Da li nakon prelaska gubim sva sredstva trenutno na tagu?
- da li mogu da stavim da zadužuje karticu firme, i da mi stiže račun za firmu uz naplatu?
Ono što ja trenutno znam je da moraš biti fizičko lice pa verovatno nećeš moći da plaćaš preko firme.

Fizički moraš odneti ili poslati tag u njihovo predstavništvo u zgradi Beomedicine.

Kredit je najbolje potrošiti jer nema mogućnosti povraćaja sredstava.

Bočni uticaj da bi se nešto u JP promenilo mora doći od ministarstva ili nekog većeg udruženja ili privredne komore.
Na usamljene slučajeve i primedbe retko kada dodje do reakcije.
 
Jasno, dakle realno u ovoj fazi dok ne bude još benefita i proširenja na firmu najlakše mi je da uplaćujem prepaid firminom karticom.

Hvala ti!
 
Imam isto prepaid tag, jel moze vec sada da se prekonfigurise za fizicko lice na postpaid? Izvinjavam se sto je verovatno opet pitanje, ali stvarno ne mogu da jurim po temi :confused:
 
Zašto je teško malo listati,ali ajde da ponovim.

Ispraznis tag, korišćenjem a zatim odeš u Ustaničku br 60(zgrada Beomedicine) i to je to.Naravno poneseš tag i platnu karticu.
 
Nemam registrovan nalog na enPay-u niti tag uredjaj. Postpaid opcija mi vise odgovara.
Gledam sada ovaj Open Balkan enp. Kada kliknem na pogledaj video tutorijal prebaci me na pocetnu stranicu youtube-a. Kada kliknem na objasnjenje za Postpaid naplatu stoji genericki tekst: "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere."

Linkovi u footeru ne rade. Aplikacija za android jos uvek ne postoji. Na stranici gde pise gde se mogu kupiti ENP uredjaji sa pripejd karticama nisu naveli listu mesta.

Deluje da je ovo radjeno sve pomalo nonsalantno. Da li je pouzdano da se kod njih registruje nalog? Generalno, ne putujem kroz Makedoniju, nije mi ta strana bitna, ali vidim da ce oni imati ove popuste, za razliku od enPay-a, tako da pretpostavljam da su oni favorizovani od strane drzave na neki nacin.
 
Nemam registrovan nalog na enPay-u niti tag uredjaj. Postpaid opcija mi vise odgovara.
Gledam sada ovaj Open Balkan enp. Kada kliknem na pogledaj video tutorijal prebaci me na pocetnu stranicu youtube-a. Kada kliknem na objasnjenje za Postpaid naplatu stoji genericki tekst: "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere."

Linkovi u footeru ne rade. Aplikacija za android jos uvek ne postoji. Na stranici gde pise gde se mogu kupiti ENP uredjaji sa pripejd karticama nisu naveli listu mesta.

Deluje da je ovo radjeno sve pomalo nonsalantno. Da li je pouzdano da se kod njih registruje nalog? Generalno, ne putujem kroz Makedoniju, nije mi ta strana bitna, ali vidim da ce oni imati ove popuste, za razliku od enPay-a, tako da pretpostavljam da su oni favorizovani od strane drzave na neki nacin.

Ovo je ispravan link, moguće da si otisao na neku od phising stranica
 
Na ovu stranicu sam mislio:
To nije ispravan link...Jedini zvanični je ovaj što sam poslao a za sve informacije kontaktiraj JPPS ili idi na sajt
 
Taj novi tag u posti ne moze da se poruci/rezervise vec mora licno da se proveri u posti da li ga imaju na stanju?
 
Taj novi tag u posti ne moze da se poruci/rezervise vec mora licno da se proveri u posti da li ga imaju na stanju?
Ne treba očekivati čuda u Srbiji.Verovatno svi dobiju po nekoliko komada a na sajtu ti piše koja dokumenta im moraš dati na uvid tako da svakako moraš otići do njih ili u neku poslovnicu Puteva i njihovih prodavaca.
Takodje mislim da samo veće Pošte imaju tagove za prodaju.

Treba shvatiti i te ljude po tim poštama kao i na pumpama da je njima to ustvari teret bez neke zarade i naknade a i verovatno nisu baš raspoloženi mnogo za priču jer kako čujem trenutno su ih zadužili da gradjanima aktiviraju e agrar aplikaciju itd a plate su im prilično male.
 
Poslednja izmena:
Još jedna sugestija, generalno za mnoge stvari, a ne samo za vinjeta, jeste da se karte, vinjeta i sl. mogu kupiti online. Ja sam uzeo i vinjetu za Sloveniju preko sajta. Isto sam uzeo i karte za voz na relaciji Padova-Venecija. Ko ide na proputovao je, zaista može sebi da olakša stvari bez potrebe da se zaustavlja bilo gde i da gubi vreme (kad realno već gubimo buljenjem u telefone).
 
Ako već imate makedonsku karticu za putarinu, takođe možete je dopuniti onlajn. To mi je zamena za tag kad idem u grčku na more.
 
Obrenovac - Preljina puna cena da kazem je 480 i to je u odnosu na prethodnu cenu povecanje od 14%. Toliko stoji trenutno u aplikaciji enp,medjutim ocekujem kad stigne obavestenje o naplati da se to umanji za tih 6%. Jel sam u pravu?
 
Obrenovac - Preljina puna cena da kazem je 480 i to je u odnosu na prethodnu cenu povecanje od 14%. Toliko stoji trenutno u aplikaciji enp,medjutim ocekujem kad stigne obavestenje o naplati da se to umanji za tih 6%. Jel sam u pravu?
Da ,ako misliš na ovaj novi web servis puteva Srbije ETC-Open Balkan (Electronic Toll Collection) ili prevedeno na srpski ENP(Elektronska Naplata Putarine).
 
Koristio sam po prvi put hrvatski tag i moram da kazem da je bar nesto kod nas bolje odradjeno :D
Naime, prilikom prolaska kroz naplatnu rampu u Hrvatskoj, potrebno je skoro pa zaustaviti vozilo neposredno ispred rampe da bi tag bio ocitan i rampa se podigla. Dok se kod nas moze bez problema proci brzinom 30-40 km/h.
Verovatno je jedan od razloga i to gde su postavljeni skeneri za ocitavanje taga: kod nas je to dosta ispred same rampe, dok je u Hrvatskoj bas neposredno ispred iste.
 
Pod uslovom da se tag ocita korektno i podigne rampu, u suprotnom moze biti problema sa kocenjem :p
 
Nećete verovati ali u Južnoj Americi,Aziji ima tih takozvanih STOP & GO sistema.

Razlog za to kašnjenje je što je na tag upisan samo njegov id broj a ne i novac kao kod nas pa dok se sa serverom iskomunicira prodje tih nekoliko sekundi.

Prednosti tog sistema su lakša online provera stanja,lakša uplata i sve oko korisničkog računa a mana je upravo ta potreba da se zaustavite.

Naš sistem je teoretski moguće proći kad ne bi bilo rampe i sa 120 ali zato ima malo tih zavrzlama oko provere stanja itd online sa korisničkog naloga.

P.S da i takve rampe mogu biti kraće jer su brzine manje a naše su od ulaza do izlaza 50 metra duge da bi se vozaču ostavilo mesta da ukoči ako ima problem sa tagom.
 
I ja sam mislio da je tako bolje... Od kada je ona vucibatina ubila ženu na rampi, nisam baš potpuno siguran. Kada znaš da moraš skoro da staneš, ne daješ gas u kanalu.
 
Vrh