Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394863#p394863:168z1rix je napisao(la):
becks89 » Wed Jun 29, 2016 12:14 am[/url]":168z1rix]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394837#p394837:168z1rix je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Jun 2016 09:49 pm[/url]":168z1rix]Ima li mogucnosti sverca prema Mladenovcu, Obrenovcu i Lazarevcu?
A ti si mislio da platiš kartu? :D

Ne brate ja sam u stilu Sojica polako sa to placanje. :D
 
Kako sam radila kao kontrolorka u beogradskom prevozu

Tražila sam posao jako dugo, ali to nije ništa čudno za zemlju u kojoj živim. Bilo me je sramota više da sa 27 godina i dalje tražim od keve pare za pljuge, za piće, izlaske. Počela sam da se prijavljujem na bukvalno svaki oglas koji sam pronašla na internetu. Naravno, svi traže minimum pet godina iskustva. Jednom su me pozvali za rad u trafici i na razgovoru me pitali kako kao diplomirani ekonomista želim da radim na trafici. Smejala sam se, i nisu me na kraju ni tamo primili.

A onda sam, 2011. godine, naišla na oglas za poziciju kontrolora, pogledala uslove, videla da sam prekvalifikovana, plata 25.000 dinara, kao i obično. Konkurisala sam, i eto poziva, dobih posao i kreće obuka. Za vreme obuke, kao i svaki internet frik, krećem da čitam sve moguće članke o BusPlusu, GSP-u, i sve vreme samo saznajem stvari koje me udaljavaju od ove ideje.

Dok sam istraživala novog poslodavca, trening se završio i mogla sam lagano na teren, a naravno, kao mlađa koleginica, išla sam sa iskusnijima kako bih sticala veštine. Prvi dan je bio rezervisan za periferiju, i to Borču. Došli smo na par stanica posle Pančevačkog mosta i razdvojili se u grupe. Moj mentor je bio sredovečni muškarac koji mi je sve vreme govorio: "Nista ne brini, za pet dana će te se svi plašiti!"

Išla sam sve vreme za mentorom, ljudi su se nabijali na vrata, jer će svi "izaći na sledećoj" stanici. Prvi dan je počeo zanimljivo, imali su ljudi karte, ponekog švercera smo zamolili da izađe. Nekako, valjda, prosečan radni dan u Srbiji. Razmišljala sam o raznolikosti ljudi u drugim krajevima grada, pitala se da li su stvarno različitog mentaliteta ili je to samo još jedna predrasuda.

Ljudi koji su ulazili autobus u Borči, međusobno bi se obično "klali" kako bi ušli, pravilli kratke drame ko je koga gurnuo. Kako 95-ica ide od Borče ka Novom Beogradu, dosta ljudi se vozi ovom linijom. Ljudi su izlazili u industrijskoj zoni, a neki baš tu ulazili, a to su obično stanovnici Pančeva koji svako jutro dolaze u Beograd na posao, nešto mirniji, ali poprilično nervozni. Devojke iz Pančeva se, recimo, često šminkaju u prevozu, obično negde do Banije budu kompletno nacrtane.

Sledeća gužva sledi baš tu kod Banije, pred sam centar, a to je već mali spektakl.Ljudi unose razne predmete, grejalice, televizore, razne druge kabaste predmete i tu nastaje omanji kolaps uz obavezne prepirke doteranih gospođica sa ovima što vuku teret. Na red onda dolazi i omiljena stanica kod Skadarske ulice, gde najčešće ulaze bakice sa crvenim karminom, kompletima, broševima, malim torbicama. Poneka ima i torbu za pijacu, a onda stanu na vrata i ne žele da se pomere da bi možda još neko ušao, jer kako kažu "ja imam penzionersku markicu i idem jednu stanicu."

Spektakl kreće na Zelenjaku gde se uvek zamalo desi tuča između ovih što su se nabili na vrata da uđu, bakica sa vrata koje vuku torbe na točkiće i ovih što se probijaju kroz sredinu da izađu kao da su oslobodioci Beograda. Nakon toga sledimirnija vožnja do Buvljaka kada upadaju šverceri sa torbama, poznatijim kao "krmače".
Drugi dan sam već sama vršila kontrolu karata. U nekim situacijama se desi da ostanete sami u vozilu, a kolega izađe na stanici, što se i sada dogodilo. Linija 304, Ustanička – Zaklopača, negde na sredini puta u Boleču.

Sve vreme se čuju samo glasna šaputanja tipa "reci da nemaš ništa kod sebe", "ma ko ih j***", "pogledaj ovu mutavu".


Uplašila sam se više nego oni, ali sam stisnula petlju i krenula jasnim i odsečnim tonom bez imalo empatije i prvoj osobi rekla: "Kartu na pregled!" Žena mi je dala kartu, karta validirana, "Hvala, dalje vaša karta?", karta validirana, "Dalje molim vas vašu kartu!"

"Nemam kartu i šta ćete sada?". Zbunila sam se, ali sam odmah samo izgovorila: "Molim vas, onda napustite vozilo". Ustao je i krenuo ka meni vičući: "Neću da izađem, ali, recimo, mogu tebe da izbacim!" U tom trenutku mu se pridružilo par istomišljenika i svi su počeli da viču na mene. Vozač staje na sledećoj stanici, a ja izlazim i ovaj kreće za mnom, kao da je sakupljao svu nervozu i video u meni vreću za boks. Zamolila sam ga da prestane da viče, a on mi se izdrao: "Nemoj da sam te video više na ovim relacijama, samo zato što si bezobrazna i svađaš se! Pitaj kolege da li znaju Boceta iz Zaklopače!" Ušao je u bus, a kolega je izlazio iz busa i javio mu se:"Ćao, Boce, šta ima?" Zatim sam saznala da je 'on jako opasan lik', poznaje lokalne policajce i da ima dosta prekršajnih prijava i da nije bezbedno da ga izbacujem napolje.

Potpuno zbunjena, ulazim u autobus sa kolegom koji u tom trenutku kontroliše neku bakicu koja vuče sa sobom četiri torbe sa svakojakim glupostima, onemoćala i jedva da govori. Nema ni pare za kartu, a ni snage da izađe napolje, a moj "neustrašivi" kolega odmah izgovara: "Baba, molim te bez rasprave, izađi iz autobusa da ne bih zvao policiju!"

E, to je stvarno bila jagodica na mojoj Bus Plus torti, predala sam mu aparat za validaciju karata, izašla na sledećoj stanici, pozvala šeficu, dala otkaz. Kolegu sam srela negde na ulici i pohvalio mi se da je napredovao u supervizora.

http://www.vice.com/rs/read/kako-sam-ra ... om-prevozu
 
Sad cu ja da ispadnem kao da diskrimines, ali mahom kada mi naidju kontrolori ili kad sam u njihovom prisustvu, zene su daleko stroze, bezobraznije i spremnije na svadju nego muskarci. Prosle nedelje je usla kontrola kod mene u bus, muskarac, mladji, prilazi mi i ja lepo kazem da nemam kartu i pita me za godiste. Snadjem se i on me pusti, samo kaze "Okej" i to sa potpunim razumevanjem. A njegova koleginica je napred nasla neku zrtvu. Imao sam slusalice i nisam cuo o cemu pricaju, ali po izrazu lica, stavu i ostalom sam video da se bas nameracila i zainatila da se posvadja. Izlazi na sledecoj stanici sva besna u fazonu "On ce meni, mogla sam da ga prebijem".
Naravno, ne kazem da su uvek zene tako stroge, bilo je dosta njih koje su i prema meni bile ljubazne i prema drugima. Secam se prosle godine da je jedna bila toliko prijatna i razgovarala sa svima sa osmehom, niko joj nista nije zamerio. A ovaj decko od prosle nedelje je provearavo karte u mojoj blizini i tu je bilo neko malo dete od mozda dve godine. Kada je pregledao karte, on se okrenu i pocne da mu se smesi, tepa i da se malo igra sa njim, koliko je mogao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394868#p394868:3dkj8s17 je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Jun 2016 11:26 pm[/url]":3dkj8s17]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394863#p394863:3dkj8s17 je napisao(la):
becks89 » Wed Jun 29, 2016 12:14 am[/url]":3dkj8s17]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394837#p394837:3dkj8s17 je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Jun 2016 09:49 pm[/url]":3dkj8s17]Ima li mogucnosti sverca prema Mladenovcu, Obrenovcu i Lazarevcu?
A ti si mislio da platiš kartu? :D

Ne brate ja sam u stilu Sojica polako sa to placanje. :D
Onda samo ćeraj... Niko to ni ne plaća :D
 
Znate kako drugari...

Naš narod kaže, doduše, vulgarno je davno rekao: ,,Na sirotinji i zec šilji ku..c,, . Ta narodno-uličarska poslovica ima široku primenu u našem društvu i životu,,. Ne znam ni sam koliko puta sam bio svedok da se kontolori izivljavaju na nekoj slabijoj osobi, a nekog jačeg ko može da se odbrani, jednostavno zaobiđu.

I među putnicima ima stoke, ne kažem. Ali kontrolori su sav društveni otpad koji nigde drugde ne može da se zaposli.

Da nemam kartu i da me kontrolor ljubazno zamoli da izađem, normalno i civilizovano, naravno. Propis je propis, a ja ga kršim. Prosto, nisu svi drugi koji su kupili kartu budale, a ja pametan što nisam, pa ću sve da ih zeznem.

Jednom sam za..bavao kontrolore u BG Vozu,...Moglo mi se. Pošto su bila 3 iskompleksirana majmuna (za njih kompliment, pošto su gori, ali ne znam kako bi ih nazvao), isfrustrirana, pa došli na sirotinji da leče svoje komplekse. I startovali su me na NBG, kažem da nemam kartu (koju sam stvarno zaboravio da kupim) i kažem kakva je stvar i da bi kupio kod vozača, nego nema. Oni su odmah nastupili arogantno, hoće da mi pišu kaznu i ostalo, ja ništa, onako kulturno ih zezam, pošto za bolje nisu. Sa stokom ne možeš da pričaš normalno. Da me nateraju da im dam ličnu kartu, ne mogu, da mi otmu isto ne mogu, da me izbace, takođe od tog posla ništa. Ni jednog momenta mi ni jedan od njih trojice nije rekao nešto tipa: ,,Budi ljubazan i kao neispravan putnik napusti vozilo na sledećoj stanici, pošto su takva pravila,, . A izašao bi, da jeste. Ovako pošto misle da su se popeli na vrh sveta, jer imaju onaj aparat, dokazao sam im da nisu. I tako voz staje u stanicu ,,Zemun,, , gde je inače bilo moje odredište. Spremam se da izađem, skoro pa više i ne konstatujući njihovo trabunjanje. I kažem: ,,Momci, hvala što ste odvojili svoje vreme za mene i što ste moje učinili zabavnijim. Vidimo se,, .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394919#p394919:3d0uu5bo je napisao(la):
becks89 » Wed Jun 29, 2016 11:03 am[/url]":3d0uu5bo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394868#p394868:3d0uu5bo je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Jun 2016 11:26 pm[/url]":3d0uu5bo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394863#p394863:3d0uu5bo je napisao(la):
becks89 » Wed Jun 29, 2016 12:14 am[/url]":3d0uu5bo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394837#p394837:3d0uu5bo je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Jun 2016 09:49 pm[/url]":3d0uu5bo]Ima li mogucnosti sverca prema Mladenovcu, Obrenovcu i Lazarevcu?
A ti si mislio da platiš kartu? :D

Ne brate ja sam u stilu Sojica polako sa to placanje. :D
Onda samo ćeraj... Niko to ni ne plaća :D

E pa super hvala na odgovoru. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394837#p394837:2eaveyz5 je napisao(la):
Kolega2357 » 28 Јун 2016 09:49 pm[/url]":2eaveyz5]Ima li mogucnosti sverca prema Mladenovcu, Obrenovcu i Lazarevcu?
Kao i na bilo kojim drugim linijama, ništa manje i ništa više.
 
Prebacio sam "svercerske" :) postove u odgovarajucu temu ;)
 
http://www.danas.rs/beograd.39.html?new ... 1%20srpski?

Na stanici kod tržnog centra Ušće u nedelju petoro kontrolora izvelo je iz autobusa broj 83 stranog državljanina afričkog porekla.

Okružili su ga i insistirali da sa njima govori na srpskom, uz sporadične podsmešljive opaske “ne znaš srpski, je l tako, a da se voziš znaš?”.

Iako ih je dotični putnik, vidno uplašen i zbunjen, preklinjao da mu se obrate na engleskom jeziku, kontrolori su ga okružili sa svih strana i nastavili sa prozivkama.

- Ja bih ovog odmah u stanicu, šta mi imamo sa njim da se objašnjavamo - rekao je stariji kontrolor kontrolorki u ranim tridesetim.

- Pasport, pasport... Vidi ga kako se pravi lud - unosila se u lice kontrolorka čoveku koji je stajao i zgranuto posmatrao.

Maltretiranje je trajalo desetak minuta, a novinar Danasa bio je svedok događaja. Kontrolori su odlučili da ga puste tek kada je dotični izvadio telefon i zapretio da će pozvati policiju.


- Bežiš, bežiš, sram te bilo, lepo su te to naučili - dobacivali su mu dok je odlazio.

- See more at: http://www.danas.rs/beograd.39.html?new ... h4iHu.dpuf
 
Moguće je kad ljudi ćute ko mule i niko A ne sme da kaže.
Prošli vikend jedna "kokoška" (izvanjvam se toj životinjskoj vrsti zbog poređenja) viče na našem jeziku devojci koja je ne razume, ušla na Žel. St. sa gomilom kofera, drži novčanik u ruci i očigledno traži nešto za kupovinu karte, tramvaj poprilično pun, kontrolorka se unosi u lice, viče na nju i svi okreću glavu. Kada sam joj skrenuo pažnju da to ne radi, krenula je u raspravu sa mnom, koju je vrlo brzo završila kad sam pokazao legitimaciju, e onda naravno hrabri stanovnici Beograda, skupljaju muda pa kao dobacuju nešto. I vaš grad gospodo brukaju.
Pre neki dan sam poslom morao busom do Ralje, busevi neki u kvaru čekalo se ko zna koliko, 200 stepeni, klime nema, na prvoj se 408ca napunila, kontrola mrtva ladna čeka na Banjici i kreće da se gura da uđe u vozilo, da vidite kakvo je napušavanje palo i kako su izašli, ljudima kapu skidam zaista...
 
Skorašnji problemi sa tzv komunalnom "policijom" svakako utiču i na autoritet ridžovana.
 
Ma pusti ti autoritet, autoritet pokazuju uvek na ženama, klincima i na strancima, ovako se pokrivaju ušima i jedni i drugi. Komunalac jako brzo odustaje od rasprave kada tražiš pravu policiju, tako da ono, sve je stvar ljudi, ako pustiš da te gazi, gaziće te...
 
ja nisam sreo bahate kontrolore, naravno to je samo moje licno iskustvo. Cak mogu reci da su veoma popustljivi, dosta su gledali kroz prste. A ima i veoma bahatih putnika (i putnica), jedva cekaju da krene svadja "zasto mi trazite kartu, danas sam je vec dva put pokazivala" i sl. Mrzi ih da zavuku ruku u torbu.
 
Samo se neispravna st*** raspravlja. Na zapadu je to bolje uređeno i zato se voze u ispravnom , čistom , klimatizovanom i redovnom prevozu.
Isrpravni i neiskompleksirani uredno kupuju i pokazuju isprave.
 
Zavisi od situacije. Pre nekoliko godina neki lik je naručio laptop preko neta i dobio cepanicu, što je jasno krivično delo prevare. Prevaren je jer je platio unapred. KD prevare je u ovom slučaju ustanovljeno.

Gradski prevoz isto tako plaćaš unapred. Kreneš negde na vreme komotno, uplatiš bus plus, a busa nigde. Platio si uslugu unapred, ista ti nije isporučena. Da li je šteta 500 eur kao u prvom primeru ili 89 RSD kao u ovom, nije bitno. Prevara je prevara.
 
Da li postoji neki disciplinski osnov za kažnjavanje ili izbacivanje putnika osim neplaćanja karte, npr sladoled. ,pušenje, prevelik ili neprikladan prtljag?
 
Знам да су пси забрањени (без транспортера ваљда) и запаљиве материје (типа бензин у канти и сл.).
 
Ja mislim da čak ni za to ne postoji adekvatna mera koja se ističe.
Sve se završava na insistiranju na uklanjanju "problema".
 
Evo mog iskustva sa koriscenjem gradskog prevoza u Melburnu i njihovog Busplusa aka Myki, i postenije raspodele placanja voznji:

- Myki kartica kosta 6$ i moze se dopuniti proizvoljnim kreditom, 7 dana ili na 28-365 dana (kao nasa mesecna kartica), s tim sto nije vezana za osobu vec moze da je koristi bilo ko, znaci nisu personalizovane. Moze se registrovati online na odredjeno ime a to sluzi za slucaj gubitka kartice kako bi dobio novu.
- Obavezan si da se cekiras pri ulasku u prevoz.
- Myki se dopunjava na elektronskim automatima, koji postoje na svim voznim stanicama (vozovi su njihov metro) i nekim tramvajskim, i moze se platiti kesom i karticom. Naravno tu su i radnje i supermarketi gde se moze dopuniti. Ako i to nije dosta, moze se dopuniti kod vozaca(ne kod masinovodje), samo za kes, ali vozaci uglavnom ne vracaju kusur pa vas dopune za novcanicu koju im date 5, 10, 20$....

Cena voznje (2 sata) = 3,90$ (sa svim presedanjima)
Cena dnevne karte = 7.80$ (vikendom 6.00$)

- Sistem je tako podesen da kada ti istekne karta od 2 sata i opet se cekiras, skine ti jos 3.90$(2.10$ vikendom) i automatski te prebaci na dnevnu kartu, tako da nadalje nisi vezan vremenski 2 sata vec se vozis sa dnevnom kartom.
- Kada se prvi put cekiras posle 18h, vozis se do kraja dana po ceni karte od 2 sata (3.90$)
- Voznja vozom je besplatna ukoliko se odcekiras pre 7:15 ujtro.
- CBD je njihov centar grada i prevoz tramvajem je besplatan dokle god tramvaj vozi kroz isti (na ulasku i izlasku iz CBD-a obavezno ide obavestenje)

Kontrolu sam samo video jedanput za mesec dana i nisu pregledali karte, velika vecina placa prevoz, a sverceri se razbeze kad vide kontrolu :) iako ovi ne glume strogocu vec su vrlo opusteni i prijateljski raspolozeni.

- Red voznje se postuje mada se desava kasnjenje vozova od 2-3 minuta. Znaci ako ti njihova aplikacija kaze da ces na odradjeno mesto stici u neko vreme, razlika moze da bude samo u par minuta (osim ako voz nije nekog zgazio ili druga visa sila). Zanimljivo je sto autobusi imaju odredjene stanice na ruti, na kojima moraju da cekaju prolazno vreme i onda krenu, pa ako si mislio da ce majstor da ga zgazi kako bi sto pre zavrsio krug zaje*******o si se :)

1$ = 80rsd

Toliko od mene za sad
 
NIKADA ne bi bio kontrolor.Da ganjam ljude po autobusu.To mi ne treba
 
Bzvz nesto gledam na njihovom sajtu i naidjem na ovo:
POZIV ZA PODNOŠENјE PONUDA
za učešće u realizaciji projekta:
“PLAĆANJE BESKONTAKTNIM PLATNIM KARTICAMA U JAVNOM PREVOZU U BEOGRADU”
 
Interesantno, dakle Apex traži banku za partnera koja bi finansirala ugradnju dodatnog RFID modula za beskontaktne platne kartice u svaki BusPlus validator. Ne znam koliko je gruba ova računica (130 evra puta puta 7500 validatora = milion evra), takvu opremu same banke nabavljaju na veliko pa verovatno direktno od njih zavisi tačna cena.
 
Vrh