ОДЛУКА
О ИЗМЕНИ И ДОПУНИ ОДЛУКЕ О ЈАВНОМ ЛИ- НИЈСКОМ ПРЕВОЗУ ПУТНИКА НА ТЕРИТОРИЈИ ГРАДА БЕОГРАДА
Члан 36.
Корисник услуге – путник је лице које се затекне у возилу линијског превоза, осим возног особља.
За коришћење услуге превоза путник је дужан да у вози- лу има важећу и исправну возну исправу.
На захтев контролора или другог овлашћеног лица путник је дужан да покаже возну исправу.
По уласку у возило линијског превоза контролор и друго лице овлашћено се представља легитимацијом.
Уколико путник у возилу не поседује важећу и исправну возну исправу, односно одбије да је покаже, дужан је да овлашћеном лицу пружи податке о свом идентитету, на захтев контролора плати доплатну карту у висини утврђеној актом из члана 42. став 2. ове одлуке и потом настави започету вожњу.
Путнику из става 5. овог члана који не поступи по захтеву контролора, контролор ће уручити опомену која оба- везно садржи:
– податке о путнику (име, презиме, матични број и сл.),
– висину накнаде утврђене актом из члана 42.став 2. ове одлуке,
– датум доспећа,
– линију јавног превоза, гаражни број и врсту возила,
– датум издавања и потпис и службени број контролора. Путник је по уручењу опомене из става 6. овог члана дужан да се удаљи из возила на првом наредном стајалишту. Врсте возних исправа, начин њиховог коришћења и услови под којима поједине категорије путника могу користити јавни превоз без накнаде, односно уз умањење накнаде (повлашћене категорије) и контрола путника утврђују се актом из члана 3. став 2. одлуке.”
Члан 15.
После члана 36, додаје се нови члан 36а, који гласи:
„Члан 36а.
Путник је дужан да возну исправу која гласи на име валидира при уласку у возило и исту на захтав овлашћеног лица уступи ради провере.
Ако се у поступку провере утврди да није извршена валидација возне исправе из става 1. овог члана контролор ће возну исправу блокирати и дати путнику упутства у погледу начина деблокаде, након чега путник може да заврши започету вожњу.
У случају да у возилу током контроле контролор затекне путника са блокираном возном исправом из става 1. овог члана наложиће путнику да се удаљи из возила на првом наредном стајалишту.”.
Члан 19.
У члану 40. став 1. тачка 3. после речи: „уништавати”, брише се реч: „ возило” и додају речи: „опрема возила, возило”.
У истом члану и ставу после тачке 5., додаје се нова тачка 6. која гласи: „да улазе у возило на врата која нису обележена ознаком за улаз у возило, односно да излазe из возила на врата која нису обележена ознаком за излаз из возила;’’
Тач. 6, 7 и 8., постају тач. 7, 8 и 9.
Члан 20.
У члану 42. став 2. мења се и гласи: „Цена услуге из става 1. овог члана утврђује се посебним актом који доноси гра- доначелник града Београда на основу начела и елемената за одређивање цена комуналних услуга прописаних законом којим се уређују комуналне делатности, на предлог надлеж- не организационе јединице и по прибављеном мишљењу организационе јединице Градске управе града Београда на- длежне за пословe који се односе на цене у комуналним и другим делатностима из надлежности града.”
Члан 22.
У члану 54. став 1. после речи: „са одредбама члана 33,” бришу се речи: „34. и”. У истом члану додају се два нова става који гласе:
„за прекршај из става 1. овог члана казниће се новчаном казном од 2.500,00 75.000,00 динара возач уколико одбије да плати или не плати у остављеном року новчану казну изре- чену на лицу места (члан 54. ст. 1. и 3.)”
„за прекршај из става 2. овог члана казниће се новчаном казном од 2.500,00 75.000,00 динара путник уколико одбије да плати или не плати у остављеном року новчану казну из- речену на лицу места (члан 54. ст. 2. и 3.)”