Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

To ne radi :) To pokazuje vreme koliko je prošlo od polaska sa terminusa :)
 
Evo predloga kako konačno iskoreniti šverc iz GSP :p .
citelis_11_20120526_1596093050.jpg

Uz naravno uvođenje reda na koja se vrata ulazi i izlazi.
citelis_1_20120526_1917799246.jpg

Sada će se verovatno javiti mnogi koji će reći Beograd je veliki grad, nema šanse da bi ovo uspelo, gužve bi bile prevelike na ulazu u autobus itd...Ali ja mislim da bi neki takav sistem ukoliko bi smo se potrudili i bio moguć. Sećam se da mi je deda pričao da se nekad u autobusima GSP znao red na koja se vrata ulazi a na koja izlazi. Pa ako smo mogli nekad, zašto ne bismo mogli i sada. :)
 
Ne znam kako je kod drugih, ali iskreno meni je teže da se švercujem od kako je uveden busplus nego ranije sa onim sistemom. Prvo, osećam se ko dileja kad uđem u bus zajedno sa ostalima i oni zapište, a ja ne. U toj situaciji kao da osećam da svi misle vidi ovog švercuje se. Drugo, pre su bili kontrolori gsb-a u uočljivim šljaštećim prslucima, pa je bilo lako isfintirati ih kad se pojave. A sad em nemaju prsluke, em je privatna firma. Kad je nešto privatno to me odma asocira na privatne gorile to jest obezbeđenje. Mislim da su oni sad kao neka oprezna zver koja njuška svoj plen, a kako budu sve više grizli i osećali nadmoć biće i sve agresivniji.
 
Па ако не можеш да уочиш апарат који виси око струка контролора, ти немој да се шверцујеш :p
 
Hehe nije baš lako spaziti aparat kroz delove tela drugih putnika. Samo odjednom začuješ na dva metra od tebe vašu kartu molim i nađeš se u čudu. A ranije su svetleli ko božićna jelka.
 
angry bird":2nss1jc8 je napisao(la):
Hehe nije baš lako spaziti aparat kroz delove tela drugih putnika. Samo odjednom začuješ na dva metra od tebe vašu kartu molim i nađeš se u čudu. A ranije su svetleli ko božićna jelka.

Jeste, i onda ona isprepadana devojka do mene vadi onu kartonsku busplus. On proveri i kaze: niste je otkucali? Devojka vadi slusalicu iz uveta i kaze: Nisam. Kontrolor ide kroz narod do automata, otkuca kartu i uredno joj vrati.
Kako se samo narod plasi, nemas pojma!
 
Koliko ih se Beograđani plaše svedoči scena kojoj sam prisustvovao u tramvaju na putu do Pet shopa na Novom Beogradu. Ulazi kontrola, i to je nekako čudno ali uvek meni prvo traže kartu, ja im predam sve OK. Sada je red na devojku ispred mene, a mala je prva liga ima negde oko 23 godine(moje godište) ne da liči na Megan Fox to nije normalno, i još je bila što bi ameri rekli ''dress to kill'' a tog dana neka vrućinčina udarila, baš je bilo opeklo u katici. Prilazi joj kontrola traži kartu a ona liže sladoled i pravi se luda. Kontrolor ponovo: ,,Gospođice imate li kartu'', ona ga pogleda onako ne zainteresovano i nekako potpuno hladnokrvno preda mu kartu. Lik prisloni kartu na aparat, kad ono nema kredita, žalim gospođice moraćete da predate ličnu kartu. A ''Megan Fox'' se okrene ka njemu nastavlja da liže sladoled i samo opušteno kaže: ,,ja sam maloletna''. Naravno da nije, niko joj nije poverovao u to. Sada nastaje rasprava, u suštini samo su se kontrolori raspravljali a mala nastavlja da ih kulira. Prođe tako nekoliko minuta kad ona ustaje, staje nasuprot kontrolora maltene nabija dekolte njemu u facu i kaže: ,,znaš šta ako mi ne verujete da sam maloletna možete slobodno da se uverite u to''. U tom trenutku svi u tom delu tramvaja koji su čuli to počeli su da se smeju. A kontrolor maltene ubledeo, čim je tramvaj stao pokupio se i otišao. ''Megan Fox'' sva važna što je izašla kao pobednik u celoj situaciji vrati se na sedište i nastavi da liže sladoled kao da se ništa nije dogodilo. Opasne su naše Beograđanke, jedne od najlepših devojaka u Evropi ali opasne... :lol:
 
^^^

Sad kad vidim moj i tvoj slucaj shvatam zasto sve vise uvode kontrolorke!
One ce im doci glave :D
 
Имам једну идеју како не морате да платите карту/казну ако имате неперсонализовану. Када уђе контрола и траже карту, ви кажете : ја сам покушао да валидирам али неће нешто, и одете до аутомата и кренете да шмирглате карту, и као ево видите неће :) И онда контрола само прислони карту и валидира, а ви кажете јао нисам знао да треба тако, видео сам неку бабу како је шмирглала :)
 
Bivis
+1 :)
Orinalna Bg priča :kk:

Kontrolori moraju da rade svoj posao , a narod ko narod oduvek je prepun zdravog duha :laugh:
 
Haha kakav smokljan :)

Ja bi joj uzeo sladoled, a onda bi je izbacio iz busa. I to van stanice.

Majke mi, kad cujem ovakva sranja, dodje mi da uvedu ekipu sa palicama, biber sprejem, lisicama i tejzerima da naplacuje karte. Ko nece da da licnu, ekspres 500V u kicmeni stub, pa da vidimo ko ce da se pravi pametan!
 
Nećemo da preterujemo sa fizičkim represijama, takve stvari se lako otrgnu kontroli, ali mešane muško-ženske kontrole mogu da budu rešenje. Pa zašto mislite da su sve češće žene u policijama na zapadu, nego zbog sve većeg broja, pogotovo mladih i zgodnih nadobudnih devojaka koje misle da im je sve dozvoljeno, samo zahvaljujući svom izgledu.
Ako ništa, veća je verovatnoća da se ženska polovina kontrolora zainati u ovakvim situacijama i odluči da pozove policiju, a ako ćemo iskreno, jedino ona ima pravo da legitimiše.
 
Пре пар година сам се возио трамвајем у Ници, када је ушла контрола - њих десетак. Максимално љубазни али чик да неко не плати. Можда је то решење, да их буде више, са барем једном женском особом међу њима и да праве препад. Број контролисаних возила би се смањио, али мислим да би били ефикаснији. Кад улете у возило, нико не може да се извуче колико год безобразан био, па нека се коцка да ли је у правом возилу или не. Најбољи систем контроле је када се не наплати ниједна казна јер сви имају карте, макар и зато што се боје да ако им они уђу 100% следи казна.
 
Da ali toliku grupu kontrolora je teško sakriti, odali bi se po nečemu sigurno još pre nego što uđu u vozilo, tako da bi šverceri ionako visili na vratima i zverali napolje na svakoj stanici :/
 
Pa bolje je i to da švercer da izadje napolje. Makar ti koji platiš kartu imaćeš više mesta u autobusu. A u sadašnjem sistemu i šverceri mogu da se voze isto kao ti.

Ja opet ponavljam najbolji period kontrole je bio kada su nosili prsluke, i kad ih je bilo podosta. Skoro u svakoj liniji su na nekom delu bili. Pa su ljudi dosta kucali karte, iako bi mogli da izadju napolje kad ih vide zbog prsluka, ali su ipak kucali zato što znaju da bi i u sledećem autobusu mogli da budu negde.
 
Sverc je bio i ostao veoma lagan. Treba samo iskoristiti ljudsku, tj. kontrolorsku glupost.

Medjutim, nije da ne nalazim razumevanje za sve koji izbegavaju da plate kartu. Nacin na koji je ceo sistem uveden, sproveden, cinjenica da kosta isto ili vise nego u dobrom delu Evrope pored nasih mizernih zarada, kao i cela uidurma sa privatnom kontrolom nekako se cini kao sasvim dovoljno opravdanje da neko ne smirgla kartu na one turske automate.
 
Juče u 308 uđoše kontrolori na stanici Petrinjska, pretposlednja stanica pre terminusa Šumice ono rutinski svima pregledali karte, došli do nekog 40-o godišnjaka i on će njima:
"Ne kucam karte u gradskom prevozu"
Kontrolor(ka) : Zašto?
a on će njoj: Rekao Đilas dok se ne formira vlada da niko ne kuca karte :D :D
Žena ne može da veruje šta joj čovek kaže, u šoku :)
Evo novog izgovora za švercere :)
 
tamovamo":coeidsi4 je napisao(la):
Sverc je bio i ostao veoma lagan. Treba samo iskoristiti ljudsku, tj. kontrolorsku glupost.
. Nacin na koji je ceo sistem uveden, sproveden, cinjenica da kosta isto ili vise nego u dobrom delu Evrope pored nasih mizernih zarada, kao i cela uidurma sa privatnom kontrolom nekako se cini kao sasvim dovoljno opravdanje da neko ne smirgla kartu na one turske automate.

Čisto da ne nagađamo, evo cena pa uporedite sami.
Date su cene za 13.10.2011. kod nas i okruženju. Izvor: 24 časa novine...
BEOGRAD
Karta na kiosku 0,6
Karta kod vozača 1,2
Mesečna za zaposlene 26
Mesečna za đake i studente 11
Mesečna za penzionere 11
Prosečna plata: 420


LJUBLJANA
Karta na kiosku 0,8
Karta kod vozača /
Mesečna za zaposlene 60
Mesečna (đaci i studenti) 17 do 51
Mesečna za penzionere 20
Prosečna plata: 970

ZAGREB
Karta na kiosku 1,08
Karta kod vozača 1,35
Mesečna za zaposlene 32
Mesečna za đake i studente 9,35
Mesečna za penzionere 9,35
Prosečna plata: 880

BUDIMPEŠTA
Karta na kiosku 1,1
Karta kod vozača 1,37
Mesečna za zaposlene 33
Mesečna za đake i studente 13
Mesečna za penzionere 38
Prosečna plata: 750

BUKUREŠT
Karta na kiosku 0,58
Karta kod vozača 1,8
Mesečna za zaposlene 5,8
Mesečna za đake i studente od 4,6
Mesečna za penzionere od 4,6
Prosečna plata: 450

SARAJEVO
Karta na kiosku 0,8
Karta kod vozača 0,9
Mesečna za zaposlene 28
Mesečna (đaci i studenti) 8,20 - 17
Mesečna za penzionere od 2 do 7,2
Prosečna plata: 430

SKOPLJE
Karta na kiosku 0,4
Karta kod vozača 0,5
Mesečna za zaposlene 25
Mesečna za đake i studente 17
Mesečna za penzionere 17
Prosečna plata: 330

SOFIJA
Karta na kiosku 0,52
Karta kod vozača 0,52
Mesečna za zaposlene 26
Mesečna za đake i studente 12
Mesečna penzioneri /
Prosečna plata: 370
 
BEOGRAD
Prosečna plata: 420 :laugh: verovatno živite u oblacima
10 % 640
90 % 200
mada poznajem ljude koj rade svaki radni dan od 07:30 do 13:30 plus subotom od 8-13 i zarade od 120 do 150 :(
(90 din po satu na crno i sretni su što ne sede kuci nego koliko toliko donesu detetu)

prosek taman 420 - poznata stara sarma
naplata je onda u proseku odlična jer je veća i više nego prosečna :lool: :laugh:
 
Tako isto plata u zagrebu i hrvatskoj nije 800 i kusur evra što se svugde priča, plate tamo su slične našim..
 
Tako je, prosečna plata ne znači i najčešća plata i ne govori puno o životnom standardu većine stanovništva. Zanimljivo je da Bugari iako grade Metro linije većom brzinom nego što mi krpimo stare puteve i dalje imaju tu statističku platu ispod naše.
 
Vrh