Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

много бре зајебана тема....
 
Ja sam ceo život plaćao kartu, ubeđivao, verovao, jurio... kupovao markicu kao nezaposlen, znači sve živo...

Ovog leta mi je prekipelo. Platio sam kartu, da bi me izbacili iz autobusa (pokvarenog) kod Gospodarske mehane. Ja se žurio na NBG (bukvalno da pređem most), te sačekah 10tak minuta sledeći bus, iz koga su me pošteno izbacili (zbog kvara) kod Sajma. Naravno, ponovo sam poništio kartu. Onda, čekam na sajmu 50 (slovima, pedeset) minuta, a treba da stignem u zgradu preko puta Sava Centra. Znači, peške bih stigao mnogo pre, preplivao bih ranije, ali avaj - radi se Gazela, nema sile nigde da stigneš, sve pešačke staze preprečene ili zatvorene, nema načina da se izađe na autoput da se pređe na neku drugu liniju. Čeka, čekaj. Uđem, i poništim treću kartu. E jbg, od tad - ima da varam sistem. Jer sistem vara mene mnogo više nego što ja njega.

Varam sistem zbog BusPlusa, zbog Liaza, zbog tendera, zbog Ikarbusa i VDL-a, zbog bivših i sadašnjih direktora GSP, zbog kočnica, zbog reklama Đilasove firme na stanicama, zbog povećanja cene karata, zbog nedostatka dnevne karte, karte na sat, zbog užasnog i često nepostojećeg noćnog prevoza koji je skuplji, zbog nepoštovanja reda vožnje, zbog reklama u i na vozilima, zbog prljavih vozila, zbog klime koja nikad ne radi, zbog grejanja koje nikad ne radi, zbog umrlih sugrađana, zbog zapaljenih autobusa, zbog pokvarenih autobusa, i zbog toga što znam da sam ja, koji plaćam karte bu****.

Naš sistem, čak i ako bi idealno funkcionisao, bi u osnovi bio nepravedan. Ljudi koji ulažu najviše rada su najmanje plaćeni, ljudi koji ubiraju najviše učinka ulaži najmanje rada. Pare i život se muzu od svih nas. Naše predloge, potrebe, zahteve niko ne sluša. Šverc je način da se izrazi lični bunt - ali nije jedini. Treba nam više tribina kao što je bila BeoBuildova ovog leta na Mikseru, treba nam više prostora, ako ne u medijima, onda u javnosti. Moramo biti aktivni, to nam je jedini spas iz ovog pakla.
 
@jovanovm

To i ja pricam al ljudi nece da slusaju, lakse im da plate 50din i da cute nego da nesto promene. Naravno + od mene

GSP fijasko :laugh:
 
Ako je vec autobus crkao, nisi morao da ponovo overavas kartu. Nikada nece praviti problem oko toga.
 
Kao što neko reče, a zašto ne udjete u JAT avion i ne platite kartu ?? pa i njihove usluge su daleko od recimo Britisha, lufthanse... Pošto naš gsp redovno poredite sa Bečom i ostalim daleko daleko razvijenijim gradovima..
 
Ne postoji opravdanje za neplaćanje karte. Stvari funkcionišu tako da ono što ti se ne dopada jednostavno ne kupuješ, ali ako si već poručio robu ili uslugu onda moraš i da platiš. Ako si platio pa se ispostavilo da nije dobro onda vratiš. Na primeru gsp-a bi to izgledalo isto tako. Ti znaš da gsp nije odgovarajućeg kvaliteta i imaš izbor: možeš da ga koristiš uprkos tome, ali onda moraš da platiš, ili ne moraš da ga koristiš. Ako si znajući da je loš koristio gsp onda opet moraš da ga platiš, pošto te niko nije prevario - ti si od ranije znao da on ne valja ali si ga uprkos tome iskoristio.

Neplaćanje gsp-a a njegovo korišćenje je kao da si smazao pun tanjir u restoranu i rekao "izvinite ali ovo ništa ne valja i ja hoću da reklamiram i neću da platim". Tako ne može da se radi.To je nepošteno. Ako ti se ručak nije dopao odmakni tanjir posle prvog zalogaja i reci "fuj šta je bre ovo".

GSP nije socijalna služba a svima nama nije bezuslovno zagarantovan javni prevoz. Ko nema para ili mu se ne sviđa kako izgleda tramvaj neka krene pešice.

Jedina situacija u kojoj bih opravdao neplaćanje karte je kolektivni bojkot. Samo u tom slučaju neplaćanje karte nije krađa, ali za to je potrebno da niko od građana Beograda, koji su ogorčeni preovozom ne ode krajem meseca da kupi markicu za naredni. Ovakav vid borbe za civilizovani gradski prevoz i za bolji tretman bio bi sasvim legitiman način. Ali to je teško sprovesti.
 
Ljudi sta kazete za sve izvesnije ukidanje druge zone?! :kk:
 
kingmanowar":3rk3cpe8 je napisao(la):
@jovanovm

To i ja pricam al ljudi nece da slusaju, lakse im da plate 50din i da cute nego da nesto promene. Naravno + od mene

GSP fijasko :laugh:

Poništavaš li kartu u bgvozu, koji koristiš, i koji funkcioniše?
 
Johnest_Hon":31is8s7e je napisao(la):
Ljudi sta kazete za sve izvesnije ukidanje druge zone?! :kk:
To će se posebno dobro odraziti na one koji koriste BGVoz,biće krcato od jutra do mraka+kada bi uveli celodnevni takt od 15.min :rolleyes:
 
belgrey":1eex4a5r je napisao(la):
Ne postoji opravdanje za neplaćanje karte. Stvari funkcionišu tako da ono što ti se ne dopada jednostavno ne kupuješ,......

GSP nije socijalna služba a svima nama nije bezuslovno zagarantovan javni prevoz. Ko nema para ili mu se ne sviđa kako izgleda tramvaj neka krene pešice.

Jedina situacija u kojoj bih opravdao neplaćanje karte je kolektivni bojkot. Samo u tom slučaju neplaćanje karte nije krađa, ali za to je potrebno da niko od građana Beograda, koji su ogorčeni preovozom ne ode krajem meseca da kupi markicu za naredni. Ovakav vid borbe za civilizovani gradski prevoz i za bolji tretman bio bi sasvim legitiman način. Ali to je teško sprovesti.

Ali, ali... Postoji više opravdanja za neplaćanje karte. Lako je reći ako ti se ne dopada ne koristi.
Kao da je pešaka neka alternativa ...

Kada mi neko kaže da mu 1500 din ušteđenih na prevoz znači (jer mu firma koja je to dužna da mu plati ne plaća), ja ne mogu da mislim da ta osoba doživljava GSP kao socijanu službu, niti da je ta osoba nepoštenjačina. Pre sam sklonija da razumem da mu je to ušteda, naročito ako znam da ima platu ispod proseka, a pritom ima porodicu, a firma ne plaća ni doprinose, pa što bi i prevoz....

Kolektivni bojkot podrazumeva i solidarnost "poštenih".
 
E vidis, bas taj kome je do ustede taj novac koji bi dao na prevoz potrosi na nekom splavu ili kafani! Znam masu takvih......
 
^...ali ali... ne pričam ja o njima..nego o ovima koji bi rado platili da ne moraju da se štrecaju, kao da je to pa baš prijatno okretati se da te ne ukebaju umesto da sediš kao čovek, a tvoja firma prolazi nekažnjena....i takvih je masa.
 
lukpot":32jgbiai je napisao(la):
kingmanowar":32jgbiai je napisao(la):
@jovanovm

To i ja pricam al ljudi nece da slusaju, lakse im da plate 50din i da cute nego da nesto promene. Naravno + od mene

GSP fijasko :laugh:

Poništavaš li kartu u bgvozu, koji koristiš, i koji funkcioniše?

DA!! Jedino tu i ponistavam kartu jer funkcionise i ima smisla.
 
@ jovanovm

Ipak nisi bio dužan da još dva puta poništavaš kartu, po zakonu je prevoznik dužan da obezbedi prevoz do krajnjeg odredišta u slučaju kvara vozila, bez bilo kakve doplate.
 
Ja kada imam fakultet imam mesečnu kartu a to je od Oktobra do Juna recimo. Ostatak godine Jun Jul Avgust Septembar se švercujem jel nemam nameru da plaćam 300 prevoza da bi došao do jedne destinacije. Ali ja tako isto i ne kritikujem GSP, nego jednostavno prihvatam činjenicu kakav je takav je. Naravno svake bezobrazluke, beležim i prijavim negde. Ali tipa kašnjenja i gužve, nije tu GSP mnogo kriv nego Beograd kad nam je svugde gužva.
 
kopmania":3b8r8xcs je napisao(la):
Kao što neko reče, a zašto ne udjete u JAT avion i ne platite kartu ?? pa i njihove usluge su daleko od recimo Britisha, lufthanse... Pošto naš gsp redovno poredite sa Bečom i ostalim daleko daleko razvijenijim gradovima..
ЈАТ има алтернативу. ГСП је нема, а да је има, ја и маса других бисмо га заобилазили у широком луку.

Не можеш у случају ГСП-а рећи: "Ако ти се не свиђа, ти немој да се возиш". ГСП је монополиста и као такав, или ће да ради како треба, или ће бити шверца. Тачка.
 
c.s.i.":2wko83oi je napisao(la):
@ jovanovm

Ipak nisi bio dužan da još dva puta poništavaš kartu, po zakonu je prevoznik dužan da obezbedi prevoz do krajnjeg odredišta u slučaju kvara vozila, bez bilo kakve doplate.

A ako je jedan autobus GSP-a a drugi privatni?
 
Nema veze ciji je autobus ti si zapoceo voznju i mozes da je zavrsis to regulise odluka o organizovanju javnog gradskog prevoza putnika u beogradu clan 44 stav 2 .Nis ti kriv sto njima vozila gore na dnevnoj bazi :mad:
 
stf":26444awb je napisao(la):
kopmania":26444awb je napisao(la):
Kao što neko reče, a zašto ne udjete u JAT avion i ne platite kartu ?? pa i njihove usluge su daleko od recimo Britisha, lufthanse... Pošto naš gsp redovno poredite sa Bečom i ostalim daleko daleko razvijenijim gradovima..
ЈАТ има алтернативу. ГСП је нема, а да је има, ја и маса других бисмо га заобилазили у широком луку.

Не можеш у случају ГСП-а рећи: "Ако ти се не свиђа, ти немој да се возиш". ГСП је монополиста и као такав, или ће да ради како треба, или ће бити шверца. Тачка.

Aha, sad mi je jasno. Ovo što si naveo je sjajan razlog za neplaćanje. Hoćeš li molim te da mi odgovoriš za sledeće stvari da li plaćaš:

- Struju? (EDB je monopolista a usluga koju pruža je veoma loša)
- Grejanje? (Toplana je monopolista a usluga je veoma neujednačenog kvaliteta u gradu)
- Vodu? (Vodovod je monopolista a vode preko leta nema na višim spratovima, to ti je kao kad čekaš sedmicu sat vremena a nje nema pa nema)
- RTS pretplatu? (RTS je monopolista a usluga koju pruža ne zadovoljava ni minimu kriterijuma)
- Telefon? (Telekom je monopolosta a svi znamo kakvu lošu uslugu pruža)
- Porez? (Država Srbija je užasna i nefunkcionalna država a potpuni je monopolista - jer nemamo drugu)
 
@ medjutim

To nema nikakve veze, dok god su Gsp i privatnici u okviru integrisanog tarifnog sistema, tj. dok za njih vaze iste karte.
 
belgrey":10m4paiv je napisao(la):
- Struju? (EDB je monopolista a usluga koju pruža je veoma loša)
- Grejanje? (Toplana je monopolista a usluga je veoma neujednačenog kvaliteta u gradu)
- Vodu? (Vodovod je monopolista a vode preko leta nema na višim spratovima, to ti je kao kad čekaš sedmicu sat vremena a nje nema pa nema)
- RTS pretplatu? (RTS je monopolista a usluga koju pruža ne zadovoljava ni minimu kriterijuma)
- Telefon? (Telekom je monopolosta a svi znamo kakvu lošu uslugu pruža)
- Porez? (Država Srbija je užasna i nefunkcionalna država a potpuni je monopolista - jer nemamo drugu)

Struja - redovno je dobijam, kvalitet napona i amperaze je zadovoljavajuci, redovno placam sve racune, nemam zaostalog duga.
Grejanje - nemam instalaciju ovog preduzeca, nisam pretplatnik
Voda - nikad nemam problema, placam sve redovno, pritom je placam odvojeno od Infostana, koji takodje redovno placam
RTS pretplatu - 70% ljudi je ne placa, ne placam je ni ja, jer je nacin naplate koji je primenjen protivzakonit.
Telefon - Telekom mi pruza sve usluge u fiksnoj, mobilnoj telefoniji i internet, i svim uslugama sam prezadovoljan i njih redovno placam
Porez - sve drzave na svetu su monopolisti u javnim finansijama i fiskalnom sistemu, one uredjuju pravila fiskalnog ponasanja i svaki poreski obveznik je istovremeno i nosilac prava na odredjeni deo budzetskog kolaca. Postoje razni porezi, neke od njih je teoretski nemoguce zaobici a i one je moguce, placam
JAVNI PREVOZ - nisam ga placao do sad jer je usluga koja mi je pruzana na nivou socijalne pomoci (imam samo jednu liniju koja me povezuje sa gradom i na njoj se u toku dana otkaze jedna trecina svih polazaka a ako je dan kisovit onda i citava polovina. Sad sam izvadio BusPlus i smatram da svi treba da prestanu dda se svercuju ali da sa novim sistemom bude mnogo poboljsan odnos izedju korisnika i pruzaoca usluga javnog prevoza.
 
Pa ne može da se ima kvalitetna usluga ako se ljudi švercuju. Drugo , ne može ni svaki deo grada da ima 300 linija 24 sata u svaki minut. Ti se preseli u centar i tu ćeš imati prevoz na svaka 2 minuta.
I u Budimpešti su gužve u gradu ogromne i tamo ima kašnjenja, dobro imaju metro, ali im je cela flota u raspadnutom stanju, osim novih tramvaja...
 
Ne treba meni prevoz svaka 2 minuta, neka bude svekih 10 kako je redom voznje propisano, ma neka bude i 15 ali intervali cesto prelaze i po pola sata. Ok, nije krivica u vozacima i busevima tu, ali zar se nije mogla uvesti neka kraca, lokalna linija koja ne ide bas kroz sve guzve u centru? Sama mreza linija je veliki problem, a naravno, cesto i vozaci koriste guzvu da se iskljuce iz saobracaja, npr na liniji 94 je donedavno bil osasvim normalno da bus odveze celu turu prazan, bez stajanja, sta je to nego bezobrazluk?!?
 
Vrh