Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

Најезда базних станица

Више од двадесет уређаја мобилне телефоније, ефективне снаге веће од 250 вати, размештено по крововима факултета, болнице, базена, спортске хале...

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/N ... ca.sr.html
 
Љајић: Не продајемо "Телеком" по сваку цену
Taнјуг | 12. октобар 2015. 20:34 | Коментара: 8

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да "Телеком" неће бити продат по сваку цену, већ само у случају добре понуде

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... svaku-cenu
 
E da mi je znati sta je za njih dobra ponuda to niko dosada nije pomenuo valjda da se ne izlete ?

I sad posto je situacija da ce ocigledno ici na prodaju sta je po vama neka ok cena u zavisnosti od visine udela koji ce ici na prodaju?
 
Ne treba im ništa verovati, svaki dan izleću sa izjavama od kojih boli glava.

Imam poznanika koji radi u razvojnom odeljenju DT u Bonnu. Rekao mi je da je 99% siguran da niko neće ponuditi iole ozbiljnije novce za Telekom Srbija. Osim što država hoće da kroz pogodbu za masu ljudi spremi socijalni program i ugovori garantovane investicije, rekao mi je da infrastruktura Telekoma ni izbliza nije tako vredna kako se to ovde predstavlja.

Da se ide na IPO dobila bi se znatno bolja cena nego direktnim pregovaranjem, ali država to neće.

Uglavnom, država je sad u g do guše jer ne zna šta će sa Telekomom, koji u čistim tržišnim uslovima ne bi ni bio profitabilan, a svakim danom zadržavanja državnog upravljanja preduzećem i polumonopolom na domaćem tržištu on gubi vrednost.
 
Nema dobre cene za Telekom. On jos uvek generise mnogo vise profita nego sto su kamate na istu kolicinu novca koji bi drzava dobila prodajom. U takvom scenariju je besmislena prodaja.

Sve te sarene laze, razvoj, nedostatak izvora finansiranja, korporativni menadzment, bla, bla, su jadan izgovor za konsultantske procente od prodaje.
 
A zar carevi nisu onomad postavili kriterijume koji bi trebali da isključe investicione fondove iz "bidovanja"?
 
Trenutno ima nekoliko investicionih fondova koji se spremaju da predaju ponudu.
 
Uslovi za učešće u privatizaciji Telekoma
1. Da je zainteresovani bio pružalac usluga mobilne telefonije u protekle tri godine i da je u tom periodu imao prihode od telekomunikacionih usluga veće od 500 miliona evra.

2. Da je zainteresovani u proteklih deset godina prikupili sredstva, u iznosu većem od 500 miliona evra ili da je vrednost imovine kojom upravlja na kraju 2014. godine iznosila najmanje dve milijarde evra.

Prvi uslov je trebalo da odvrati fondove. Ali šest od osam pristiglih ponuda su inv. fondovi...
 
Sta rece va av za telekom da ce 72 posto prodati za miljardu i 400 miliona
dok je ds trazio za 51 posto milijardu i 400 milona
 
Каква је ово будалаштина да се Телеком не би снашао на тржишту кад послује сасвим фино под теретом страначког запошљавања, а и лидер је на овом нашем, какво год оно било, тржишту. Притом је власник још два оператера, Арене и још много ствари које му осигуравају профит. Што се мене тиче, :notok: приватизацији односно пљачки.
 
I???
Sta sad?
Oce li vlast smoci snage i priznati da su se 'zaj***'???

Kao prvo javljaju im se 'preprodavci' a ne drugi operateri, sto im je 'navodno' bio jedan od uslova.

Drugo je cifra koja je u opticaju i koja je manja negu prilikom prethodnog pokusaja prodaje (za vreme vladavine DS-a).

Dakle, jedna opcija je priznati gresku, odustati od prodaje, priznati da su ostetili budzet placanjem 'savetnika'...
Druga opcija je nastaviti u namerama, svesno ostetiti drzavu Srbiju i njene gradjane, ali realizovati prodaju i dobiti 'jos jednu pohvalu od MMF-a'???

Dal je za utehu sto se zaradom od prethodnog do ovog pokusaja privatizacije delimicno anulira manja ponudjena cena?

Zvuci kao da je neko odredio koliko ce budzet Srbije prihodovati od Telekoma, pa sto ga kasnije prodamo i vise uzmemo kroz zaradu svake godine, toliko manju cifru cemo dobiti na prodaji???

A paradoksalno, kredit za kupovinu MTel-BiH i
MTel-MNE je gotovo isplacen, te dolazimo u paradoks da je ulagacima vise vredela firma opterecenija kreditima???

Dajte ljudi, pa setite se koliko je Telekom bio u zaostatku "onomad" kada je Miloseviceva garnitura prodavala manjinski deo te firme, a dobio je u realnim iznosima vecu cifru nego sto se ovde nudi???

@Kartograf
Pitaj prijatelja koliko je DT ulozio u infrastrukturu HT u HR, koliko su u medjuvremenu podigli cene, i zasto im je potrebna politicka zastita zbog najave drzave HR o razmatranja mogucnosti da osnuju novu drzavnu firmu po ugledu na HT?
:)
 
iste probleme kao i Hrvati sa DT imaju i Crnogorci i Makedonci, CG je isto razmišljala da osnuje svoj telekom ponovo.
 
Mislim da ce to Rusima za podrsku za Srebrenicu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Priznajem procitao sam samo podnaslove i sve mi je bilo jasno. Lakse je da se ne nerviram :)

Nadam se da ce se na kraju odustati od sulude prodaje profitabilne firme.
 
Naravno da treba, samo narod nije svestan da je to njegovo, da od zarade Telekoma Srbije ima visestruku korist.
Vecini je u glavama samo cifra od eventualne prodaje "neceg tamo od onih srecnika sa dobrim platama i dugackim godisnjim odmorima" :(
 
Kazu ljudi da imovinska karta telekoma prilicno nesredjena i da se nista neradi po tom pitanju i da se nezna sta se prodaje ,kao i nis kad je otislo svasta nesto u paketu
 
laki72":2q2zhf2h je napisao(la):
Naravno da treba, samo narod nije svestan da je to njegovo, da od zarade Telekoma Srbije ima visestruku korist. :(

Može pojašnjenje ovoga, ali pls bez priča kako je telekom dobar jer sponzoriše klubove i uplaćuje pare u budžet koji se nenamenski troši.

Koja je to moja višestruka korist od njih? Znam da su je oni imali od mene kad sam papreno plaćao infrastrukturu koja je sada njihova a ne moja.
 
- Телеком држи једну читаву привредну грану у којој имамо стотине других мањих домаћих предузећа који су директно зависни од послова за Телеком. Оног тренутка када Телеком буде дат странцима они ће се окренути својим партнерима, добављачима, компанијама а домаће ће моћи само да ставе катанац.

- Ради се о профитабилној компанији из које нам се пуни буџет и колико је мени познато нико нигде не продаје фирму која му годишње заради и до 20% од онога колико му нуде за продају истог.

- Телеком нам је једина преостала компанија која је уједно и регионални играч и то у две суседне земље у којима имамо очигледан национални, стратешки и политички интерес (ЦГ, РС)

- Управо зато што си ти плаћао ту инфраструктуру треба да будеш против поклањања исте странцима за смешну цифру. Па само та инфраструктура вреди вишеструко више од онога што нам нуди неки сумњиви инвестициони фонд.

- Да ли ико објективан може да предвиди шта нам то доноси неки инвестициони фонд? Како је то гаранат још бољег пословања а што је једини изговор издајницима за продају Телекома? Што се тог фонда тиче и цене који они нуде не би ме чудило да само препродају Телеком по ко зна којим суловима. А знајући ко то продаје у наше име Телеком не би ме чудило да иза тог фонда стоје неки живописни ликови, типа Блер, Арапи, Мило, Шиптари...

- Ми смо само прошле године улупали најмање 75 милиона евра у Ер Србију као великог губиташа, сјебали смо ко зна колико милиона на индустрију 19. века у Смедереву а одричемо се профитабилне компаније која се бави технологијом 21. века и која је и даље главни играч на нашем тржишту.
 
Kartograf":11d5rpwg je napisao(la):
laki72":11d5rpwg je napisao(la):
Naravno da treba, samo narod nije svestan da je to njegovo, da od zarade Telekoma Srbije ima visestruku korist. :(

Može pojašnjenje ovoga, ali pls bez priča kako je telekom dobar jer sponzoriše klubove i uplaćuje pare u budžet koji se nenamenski troši.

Koja je to moja višestruka korist od njih? Znam da su je oni imali od mene kad sam papreno plaćao infrastrukturu koja je sada njihova a ne moja.


Ako ti delijin post nije dovoljan odgovor, pojasnicu ti.

Pare se uplacuju u budzet i (kako ti kazes) nenamenski trose. Ok, neka je i tako, mada bi se tu mogla povesti ozbiljna diskusija i analiza pre ocene koliko je to nenamensko trosenje.
Elem, prodajom telekoma, taj deo novca bilo koji strani vlasnik nece ostavljati u Srbiji, sto je i logicno.
Prodajom telekoma, drzava bi kupila socijalni mir u narednoj godini, i delimicno smanjila dug.
Ostatak love bi ispario slicno kao i nakon prodaje Mobtela Telenoru!!!
Onda bi vec 2017. godine imao manjak u budzetu, koji nebi imao odakle popuniti, ali nema ni priliva profita od zadnje `zlatne koke`.
Sta preostaje? Pa podizanje stope PDV/a na HR nivo 25% ili mozda i na HU nivo.
Jer ma sta mi mislili o budzetu i nacinu trosenja novca iz istog, on mora i uvek ce se morati napuniti.
drugi nacin je inflatorno finansiranje, sto je vec probano tokom prve polovine 90-tih, a mi malo stariji znamo kako je to proslo i cime je rezultiralo.

dakle, pored direktne koristi, ogromna korist je izbegavanje dodatne stete!!!

Ponavljam po ko zna koji put. Telekom se bavi biznisom 21. veka. Telekom je uz redovno vracanje kredita za sirenje posla u BiH i CG i dalje profitabilan !!!
Samo infrastruktura Telekoma (koju smo svi gradili) vredi visestruko vise od onoga sto se moze dobiti , ali vrhunac gluposti je da se iznos ostvaren evntualnom prodajom moze zaraditi u samom telekomu za samo nekoliko godina.


Jedan `omrznuti` Milosevic, prozivan kao `Geda gluperda`, kao grobar Srbije (...) odmah nakon ukidanja sankcija, je za 49% ondasnjeg Telekoma Srbije *bez optike, sa dvojnicima, sa analognim centralama, bez mobilne telefonije, sa listama cekanja za nove prikljucke...* uspeo da naplati `fantasticnih` milijardu ipo nemackih maraka (DM) !!!! 1997. godine !!!!
cena kvadrata stana je tada bila oko 1000DM, litar goriva na NIS-u je bio oko 0,75DM, Letovalo se u sezoni u Grckoj za 25-30 DM/dnevno (apartman), A nov Hyundai Accent se u Progresu mogao kupiti za manje od 10.000DM!!!

Zasto je ovo sto sam napisao bitno? Zato sto se vidi da je novac u ovuh nepunih 20 godina izgubio vrednost vise od duplo!!!
U medjuvremenu je Telekom Srbije porastao i sazreo u jednu ozbiljnu veliku kompaniju, a sada ovi genijalni treba da ga bukvalno poklone jer su obecali `Merkelici` ????
E pa nece moci, ako je ista ostalo od nekadasnjeg bistrog uma i ponosa u nasem narodu!
 
Vrh