Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

Ok, ovo je diskusija za priliku kad se vidimo negde uživo, jer em mi se ne da da pišem kilometarske postove, em nemam baš ni vremena za to. Dobar deo vaših (Delija, Laki) postova ima poentu, ali je priča šira od toga.

Telekom svoju poziciju duguje višedecenijskom monopolskom položaju koji je imao i koji u dobroj meri još uvek ima.

A priča o punjenju budžeta je izlizana i ne pije vodu. Šta to znači? Da jedna većinski državna kompanija godinama ostvaruje profit zahvaljujući monopolu i sad mi svi srećni što deo profita uplaćuje u budžet za koji nemamo pojma kako se troši?

Pa čija je to lova, ljudi? Opet naša, plaćamo usluge iz kojih Telekom malo pije malo Šarcu daje i opet te pare vraćamo delom u budžet.

Tako je i EPS i EMS skoro na sva zvona razglasio da uplaćuje deo profita u budžet?? 100% državna kompanija se hvali da je ostvarila profit jer je pljačkala svoje građane regulisanim/monopolskim cenama proizvoda i usluga koje im je omogućila država. I ja da se radujem uspešnom poslovanju takvih kompanija? Pa ko ne bi tako uspešno poslovao?

Poštenije je da nam to sve fakturišu kao takse i da odmah ulijemo lovu u budžet.
 
@Kartograf

Ja delimicno razumem tvoje ogorcenje.
I sam sam (moj otac) platio prikljucak za telefon u vrednisti skoro pola novog golfa (3500DM), MZ ustupila prostor...
OK, IMALI SU MONOPOL.
jesu, slazem se. Ali imali su ga i druge nacionalne telekominikacione kompanije po evropi.
Amerika je nesto drugo, ali u evropi je prilicno nedavno pocela prava konkurencija .

E sad, najvaznije od svega pitanje je sledece:
Sta je alternativa?
Uzmimo HR kao primer, jer smo 'iz istog kazana' potekli.
Dal je uvodjenje vise operatera, ili vise distributera dovelo da imaju nize cene?
Nazalost nije.
Dal su se povecala ulaganja u infrastrukturu?
Ne, nazalost ni to.
Cena struje, cena fiksnog telefona, cena minute mobilnog (ne racunam 'promocije'), sve je to znacajno skuplje nego kod nas.
I sve je uvodjenjem vise operatera u prvom trenutku pojeftinilo, ali su kasnije cene krenule uzlaznom putanjom.

I gle cuda, Hrvatski Telekom puni nemacki budzet?!
Neko dete u nemackoj ce primiti deciji dodatak zahvaljujuci tome IT i TT saobracaju ostvarenom u HR.

Zasto mi jednom za promenu ne ispadnemo pametni i naucimo nesto na tudjim greskama?
 
Laki, imaj u vidu da je prosečna hrvatska plata dva i po puta veća od naše, a u elektroenergetici i još više u telekomunikacijama radna snaga predstavlja značajan trošak. Prosečna bruto plata radnika hrvatskog telekoma je barem duplo veća od plate njegovog srpskog kolege, pritom su cene usluga kod njih tek oko 60% veće (poredim ovaj naš kombo sve usluge sa njihovim). Sa druge strane naš Telekom koristi uglavnom domaću pamet, naravno kopiraju marketing šeme velikih poput DT ali ina taj način održavaju prilično dobre cene usluga ostvarujući profit. Gde je stanje infrastrukture trenutno bolje, ne znam , pretpostavljam kod njih jer u ponudi imaju i FTTH.

IPO kako predlažu berzanski stručnjaci isto nije neko održivo rešenje iz dva razloga: prvo, u ovom trenutku je nemoguće odrediti vrednost celokupne aktive i drugo: strane firme će još lakše doći do našeg Telekoma kad izadje na berzu na taj način , i to najpre investicioni fondovi.

Ispade da je Sloba primenio najbolji model privatizacije za Telekom ,kao i za neka druga preduzeća. A obzirom na trenutnu opštu situaciju od makroekonomskih pokazatelja do geopolitičke situacije najbolje je ostaviti pitanje privatizacije telekoma ad acta bar još četiri ili pet godina.
 
Laki, ima logike u tome što pričaš, ali se opet vraćamo na suštinu bitisanja Telekoma i priču o budžetu.

Želudac mi se okrene kad vidim na šta se sve (osim osnovne svrhe) troši taj budžet.
 
Kartograf":1ar8yccu je napisao(la):
Laki, ima logike u tome što pričaš, ali se opet vraćamo na suštinu bitisanja Telekoma i priču o budžetu.

Želudac mi se okrene kad vidim na šta se sve (osim osnovne svrhe) troši taj budžet.

Alternativa je da se profit Telekoma troši u nekim trećim budžetima, zar ne? Kod nekih stranih monopolista :grand:

Istovremeno i da domaći dobavljači izgube svoju zlatnu koku.

Mislim da Telekom (i naročito EPS) nikako ne smemo prodavati, ako posluju koliko-toliko dobro i imaju stabilnu budućnost. Prikupljanje dodatnog investicionog kapitala kroz berzu - svakako DA! To donosi dodatnu kontrolu poslovanja, ako je već potrebno otarasiti se stranačkih uticaja.
 
Приметио сам неке ставове зашто би наводно требало продати Телеком:

1. Први је као да посао државе није да буде послодавац већ да прикупља порез и тај порез распоређије на здравство, школство... То се лепо учи на факултетима али свима нама је у интересу да се буџет пуни и од профита. Теза како се буџет нерационално троши не пије воду јер ће се он једнако рационално користити и без телекома само што ћемо тада добити повећане акцизе и порезе.

2. Други је како имамо неспособну власт па боље да је предамо странцима они ће као да боље штите наше интересе. Власт је таква каква је, та иста власт доноси много судбоносније одлуке од управљања једном компанијом, овако могу нешто и да науче, у ситуацију где високи менаџмент обављају странци остаје се без многих полуга одличивања које се тичу развоја и подизвођача

3. Теза како је Телеком све остварио монополом не пије воду. Сада има конкуренцију у два оператера а са Бокс пакетом их је одувао, ко жели да провери лако је. Тако да не само да је и те како конкурентан телекомуникационим компанијама већ се прилично добро убацио и као конкуренција кабловској телевизији. Може да прошири и пословање у финансијском сектору па да буде конкуренција и банкама. Дакле једна лепа развојна основа.
 
Smešno je pričati o profitu poslovnog subjekta koji se ne takmiči u tržišnim uslovima, tj. koji je privilegovan. Ista priča tu važi i za Air Serbiu.

Telekom još uvek ima monopol u dobrom delu svog poslovanja i tu prestaje svaka priča o profitu i koliko je taj profit realan i koliko bi ga bilo moguće ostvariti u čisto tržišnim uslovima.

Eto i taj izvikani Box paket niko osim njih i ne može ponuditi na način na koji oni nude jer jednostavno niko osim njih nema bakarne parice niti optiku do krajnjeg korisnika u tom ogromnom obimu. A znamo ko je i kako investirao u tu infrastrukturu.

Sa druge strane, nigde nisam napisao da Telekom treba prodati. Ali od tih priča o profitu i punjenju budžeta mi ide para na uši.
 
Ни у једном сектору Телеком не држи монопол. Постоји конкуренција чак и на тржишту фиксне телефоније. То што би та конкуренција морала да уложи више милијарди евра само да дође до приближног нивоа инфраструктурних ресурса какве има Телеком ти је још један јак разлог против овакве приватизације. Но, рецимо да си у праву и да Телеком има монопол! Па то ти је тек ооогроман разлог да ни случајно не продаш такву компанију! Па нико при здравој свести не би националну монополистичку компанију продао странцу или страној држави. То би био директан удар на државне и националне интересе, домаћу економију, стабилност и суверенитет државе...

ПС: О каквој ми приватизацији причамо ако ће телеком купити вероватно страна национална/државна компанија? А ако неко мисли да на западу нема корупције и посебно политиканства у крупном бизнису нека се ни не јавља на овој теми.
 
Ja bih se slozio sa prodajom telekoma kad to ne bi ukljucivalo infrastrukturu.
Operator sa tudjom infrastrukturom moze i moja baba da bude.
 
Nevenkovic":1h4vbggd je napisao(la):
Vučić: Telekom bolji u našim rukama
Zamenik predsednika SNS Aleksandar Vučić kaže da SNS zahteva od vladajuće koalicije da odustane od prodaje Telekoma, ocenivši da je reč o "pljački građana".
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=509300

"Nemaju pojma - Telekom nije srebrnina"
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1058287


Ma...
Čovek od reči i karaktera.
Sta reći!?
 
Telekom po principu Zelezare Smederevo. Znaci profi menadzment i eventualno restruktuiranje, odnostno nardno receno otpustanje viskova.
Mozda posle za godinu dana uraditi partnerstvo sa nekom kompanijom i to je to.
Mozda se delija seca jednog mog ranije posta na ovoj temi i cinilio mi se da je prodaja dobro resenje, medjutim ubedjen sam da to nikako ne treba raditi.
 
Ne slažem se oko monopola, ali ok sad, različita mišljenja su ok. Na kraju krajeva tu infrastrukturu smo u velikoj meri plaćali mi građani - kešom. Pamtim to dobro.

Nisam ja rekao da sam za prodaju Telekoma. Iskreno, mislim da se, ovakav kakav je sad, i ne može prodati za iole pristojnu sumu.

Meni samo smeta ta priča o punjenju budžeta, jer nije moguće niti realno proceniti doprinos kompanije punjenju budžeta koja u nekoj meri ima povlašćen položaj na tržištu. Isto važi za EPS i njima slične, za sva JP. Što nikako ne znači da sva JP treba prodati.
 
@galeks


U zabludi si ako misliš da je železara uspešna sa novim menadžmentom. I dalje trpamo ogromne pare u taj bunar. A poljoprivrednicima pare za subvencije nema. Pa vi razmišljajte ko više para donosi ovoj državi, poljoprivreda ili čelik.




Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Zelezara ne moze biti uspesna iz prostog razloga sto je cena celika ispod nivoa rentabilnosti za nas.
Mi nemamo sirovine (ruda i koks), tako da je jedini spas pronalazak stratestkog partnera koji ima sirovine i / ili moze da ih obezbedi jeftinije.
Ili da se molimo da celik poskupi na svetskom trzistu :)
 
Železara u Srbiji teško da ikako može biti rentabilna jer niti imamo rudu gvoždja, niti dovoljno teške industrije koja bi kupovala toliki čelik. Pritom se i koks uvozi jer ovde nemamo ni koksaru ni dovoljno dobar ugalj. Železara nikada nije poslovala rentabilno, osim tih par godina pod Amerima, mada je i to pitanje. Katanac je jedino održivo rešenje za ovu večitu topionicu budžeta.

http://stanjestvari.com/2015/03/06/%D0% ... B0-%D1%81/

Stanje je već takvo da se deo profita Telekoma upumpava u Železaru i ostale velike sisteme koji nikada nisu bili profitabilni. Dakle sistem u kome cela država radi za centralni plan koji ne treba da rezultira u odredjenim makroekonomskim parametrima već u željenom industrijskom autputu: kukuruz, ugalj, čelik, traktori, cement... Da je takav sistem ispravan Engleska bi bila zemlja proleterska kako kaže ona pesma.
 
Sindikati Telekoma uz pomoć pro-ruskog opozicionog bloka organizuju miting protiv otudjenja Telekoma, u sredu.
Ovo bi mogao da bude znak da u Rusiji, a verovatno ni u Kini nema zainteresovanih.
 


Oblepili celu zgradu sa plakatima


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
nije im zgradu deda ostavio da smeju tako da se odnose prema njoj.
 
Slažem se da Telekom nikako ne treba privatizovati nego treba dovesti prave ljude na čelna mesta za upravljanje.
Porediti Telekom i Železaru je besmisleno jer za razliku od Telekoma, Železara donosi samo gubitke. Radnicima u Železari treba dati dobre otpremnine pod uslovom da otpočnu sopstveni posao a Železaru zatvoriti. Ta kada nije do sada napravila profit neće ni od sada.
 
Vrh