Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

^^^ Znam laki,
zato sam kao i insistirao da se posmatra kao karika u lancu. Ekonomija je zapravo sistem spojenih sudova i zato je interes celicane vezan za interes privrede. Zadatak nasih planera bi bio da povezu taj lanac i pokrenu ga. Takvu celicanu uopste ne bi bio problem privatizovati. Sad je niko nece jer nema trziste, a srpsko je malo i sa 'dampovanom' robom.
Ovo je trenutno potpuno deregulaisano i nezasticeno trziste, gde orgijaju interesi iz sive zone i stranci. Kao i u drugim granama industrije ili poljoprivrede i ovde je potrebna izvesna protekcija dok se stvari ne postave na zdravije noge. Cilj nije otvoreno trziste, vec zaposlenost i industrijski rast.
 
Ako je jos neko nesiguran sta nas ceka po eventualnoj prodaji telekoma, nek procita o cemu su ove dve 'frau' razgovarale.


Utorak 24.3.2015 | 11:05 | Izvor: Tanjug
Zagreb -- Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila da ćerka Dojče telekoma, Hrvatski telekom, ima problem jer hrvatska država gradi paralelnu telekomunikacionu mrežu.

Tako se HT na određeni način ograničava u poslovanju.
Objedinjavanje i izgradnja informatičke infrastrukture kojom upravljanja državna firma Odašiljači i veze, čime se ugrožava faktički monopol Hrvatskog telekoma, bila je ključna primedba nemačke kancelarke izneta u njenom prošlonedeljnom razgovoru sa hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović, preneo je danas riječki Novi list, pozivajući se na diplomatske izvore....

Izvor i kompletna vest:
B92: Merkelova Hrvatima: Ne mrsite račun http://www.b92.net/biz/vesti/region.php ... _id=972226
 
Pa kad gube dio profita naime iznuzanja pisto du im prodali i infrastrukturu.Kao i u cg gdje su cjene daleko skocile .Nasi kao su glupi prodace i sve za male pare a puslije ce se vatati za glavu i raditi isto sto i hr sad
 
Jeste diso, samo sto ce pored love morati imati i dozvolu od neke frau...
 
И као гром из ведра неба, Telekom Srbija pustio 4G signal korisnicima :vops:
4g-mapa-pokrivenosti-mts-mreze.jpg
 
Nije to nikakav 'grom iz vedra neba'
Sva 3 operatera su se uredno pripremala za 4G.
To sto je drzava kasnila sa svojim radnjama je razlog zasto 4G nismo dobili ranije.
 
Сви су се припремали, али је ипак телеком крив? Било би глупо да се не испљује првом приликом, јер ипак је то државна фирма (иако фактички није).
 
Ratel i jos neke agencije, kao i ministarstva.
Podseticu te da je i digitalizacija televizije bila zakazana ranije, ali je nekoliko puta odlagana.
A sve je to povezano sa preraspodelom frekfencija i tehnoloskim razvojem.
Nazalost, nasi politicari su previse spori i da je 19. a ne 21. vek, kada se tehnologije smenjuju munjevitom brzinom.
 
Моја грешка, помислио сам да под државом мислиш на телеком. А "као гром из ведра неба" са рекао јер није било никаквих најава у задње време, осим пре месец-два и то јако скромно.
 
čuo sam da telekom daje 4g samo uz određene pakete.


ja imam note 2. imam li ja mogućnost za 4 g?
 
Miks XL је тренутни минимум, али ће ускоро моћи сви. Милисаве, то зависи од верзије телефона.
 
Одеш у подешавања, па на опцију која се налази на дну, о телефону.
 
Ako je država loš upravljač u firmama, zašto ne tražimo da Norveška proda svoj udeo u Telenoru?
Ako je liberalizam za nas, zašto ne bi bio i za njih?
 
Oni su drzava a mo izgovor za drzavu u tom je razlika i treba meko da se bogati
 
brdjanin":1pul05m7 je napisao(la):
Ako je država loš upravljač u firmama, zašto ne tražimo da Norveška proda svoj udeo u Telenoru?
Ako je liberalizam za nas, zašto ne bi bio i za njih?
Zato sto ovo nije odluka naseg drzavnog vrha, vec nalog MMF-a koji 'mora' da se ispostuje...

Kad sebe dovedes u situaciju da pozajmljujes za 'hleb i mleko' onda te onaj od koga pozajmljujes ucenjuje da mu pomazes u krecenju, prosetas ljubimca, pricuvas staru majku, izbacivanju starog namestaja, i svemu ostalom...

Ovde sevto samo radi suptilnije, a rezultat je vidljiv.
Otuda i paradoks da najbogatije drzave, kao i najbogatije kompanije sirom sveta, imaju najvece dugove.
Koncentracija kapitala kod malog broja 'izabranih' nije samo nasa specijalnost, to je globalni proces.
 
Од "Телекома" ни евро неће у џеп грађана
С. Булатовић | 19. јул 2015. 14:14 | Коментара: 0

Пожељних "удавача" међу српским јавним предузећима нема превише. И када "удомимо" неке од њих, а "Телеком" је први на списку, тешко да ће се грађани Србије овајдити
Сродне вести



ПОЖЕЉНИХ "удавача" међу српским јавним предузећима нема превише. И када "удомимо" неке од њих, а "Телеком" је први на списку, тешко да ће се грађани Србије овајдити. Ако се питају економисти, једини прави начин за трошење новца од евентуалних великих приватизација је отплата скупих кредита и инвестиције. Стихијско трошкарење или брзоплето враћање пензија и плата на претходни ниво, брзо би нам се "обило о главу".

Необавезујући позив за прикупљање понуда за "Телеком" већ је расписан. У Меморандуму са Међунаордним монетарним фондом Влада Србије је обећала да ће, након реструктурирања "Електропривреде Србије", размотрити и увођење мањинског партнера. Озбиљно се размишља о концесији на Аеродром "Никола Тесла" и Коридор 10.

- Реално је очекивати приватизацију "Телекома", изабран је приватизациони саветник, недавно је објављен и јавни позив за прикупљање необавезујућих понуда.... - каже Владимир Круљ, саветник министра за европске интеграције и ванредни професор на Универзитету у Лувену. - Остаје да се види у којем правцу ће се тај процес одвијати, какво ће бити интересовање стратешких партнера, и колико ће они бити спремни да понуде за српски "Телеком". Видећемо да ли ће држава бити спремна да га прода по цени која ће моћи да се оствари у овом тренутку, иако се очекује да би та цена могла да буде виша од оне коју је претходна Влада добијала када је намеравала да прода већински пакет "Телекома".

КОНЦЕСИЈА
ПРИЛИКОМ посете француске компаније "Винчи", подсећа Владимир Круљ, говорило се о њиховом интересовању за конецесију за Аеродором "Никола Тесла". У сарадњи са страним партнером, могао би да постане регионални центар за авио-транспорт путника и робе.

Претходни пут, заинтересовани купац је 100 одсто "Телекома" проценио на 2,2 милијарде евра. Држава продаје мало преко половине акција овог предузећа. Све и да понуда буде нешто боља, српски буџет само на име камата на кредите ове године даје - 140 милијарди динара.

- Када се говори о начину коришћења прихода који би био остварен продајом односно приватизацијом појединих јавних предузећа, тај новац не би требало и не би смео да буде искоришћен за потрошњу, и потрошен за годину или две - сигуран је Круљ. - Тај новац би требало искористити, једним делом за рефинансирање појединих кредита на које плаћамо високе камате, а једним делом за финансирање развојних пројеката, који треба да омогуће одрживи привредни развој. Само се на тај начин може постићи прави економски ефекат од приватизације јавних предузећа. Раст плата и пензија је могућ само на економски одрживим основама, односно на основу одрживог привредног развоја и раста. Јер само на тај начин не бисмо, дугорочно гледано, поново дошли у ситуацију да спроводимо ригорозне мере фискалне консолидације.

У шта би евентуално приватизациони приход требало уложити, дилеме нема ни професор Економског факултета Љубомир Маџар. Инфраструктура је несумњиво на првом месту.

- Било би најпаметније да се уложи у инфраструктуру, али наша држава није ефикасна ни у градњи - напомиње Маџар. - У капиталне пројекте би требало да улажемо око четири одсто бруто домаћег производа. То је европски просек. Ми издвајамо свега два одсто БДП. Наша држава је лоше организована. Није довољно ни када имамо обезбеђена средства и пројекте. Морамо да имамо организационе способности. Ми, међутим, имамо одобрене стране кредите, урађени су и пројкети, а новац стоји неповучен. Уколико би се новац од продаје предузећа уложио у пензије, то би била катастрофа. Наш јавни дуг је тако велики да треба годинама да имамо овако повољне финансијске перформансе, какве имамо последњих неколико месеци. Тек тада би јавни дуг могао да почне да пада.

Средства од продаје "Телекома", сматра Маџар, грађани Србије неће осетити. Реч је смао о промени облика имовине. Када продамо "Телеком", ми га више нећемо имати, а имаћемо средства од те продаје.

- Поставља се питање да ли је боље имати "Телеком" или новац од његове продаје - каже Маџар. - Постоје различита мишљења у стручној јавности. Ја нагињем продаји "Телекома", али сам свестан да има оних који мисле другачије. Мислим да га треба продати. Најбоље је да држава има што мање имовине у свом власништву, јер том имовином владају кругови из власти и користе је за сопствене сврхе, а те сврхе нису увек повољне за друштво. Мислим на кадровска решења.

ЕПС-у БОЉИ МАЊИНСКИ ПАРТНЕР

СВЕЖ капитал добро би дошао и "Електропривреди Србије", сматрају економисти. Држава, ипак, не би требало да прода већински пакет овог предузећа.

- Тај електроенергетски гигант прво мора да прође процес реструктурирања, и пословног и организационог. После тога се може размишљати о начину и моделу приватизације те компаније - напомиње Владимир Круљ. - Има мишљења да би се у случају ЕПС-а могло ићи у мањинску приватизацију, у сарадњи са озбиљним стратешким партнером из иностранства. Он би могао да унапреди управљање и пословање "Електропривреде", па и да помогне у обезбеђењу финансирања за нове производне капацитете.

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... p-gradjana
 
Vrh