Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 346 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    665
@razgrađevinar
Ај, не зезај, седим и ја с гробарима у кафани. И жена ми је гробар.
 
Od diskusije da se gradi ili ne nacionalni i nepotrebnan stadion, prešlo se vrlo lako na disusiju gde da bude, kao da izgleda, koliki da bude kapacitet.... Dokaz da su pobedili

Gde god da bude i koliki goda da je nije važno, biće nepotreban i preskup ne samo zbog cene gradnje nego i zbog kasnijeg održavanja. Svojevremeno sam preko studenske kosio travu i čistio na stadionima, znam koliko je obiman taj posao
 
ЈНА и Митић су зрели за комплетну реконструкцију. а пошто су ови дефинитивно решили да граде Наци стадион, онда да буде на најбољој могућој локацији и да се убију две муве једним ударцем
 
Pa, ne može da bude ta lokacija koju ti predlažeš, jer bismo onda došli u apsurdnu situaciju da klub koji je jedared imao 1.500 gledalaca na utakmici LŠ ima veći stadion od ipak dosta popularnijeg kluba. A da se Zvezda seli u Humsku 1, to se, jednostavno, neće desiti, pa onda o tome ne treba ni razmišljati, baš ni sekund.

Ljutice Bogdana 1a je magijska fudbalska lokacija, što ono drugo, jednostavno, nije, žao mi je. To se neće dirati, eto, prosto nema šanse.

A nije mi baš najjasnije zašto bi neki stadion morao da se zove "Nacionalni". Neka budu klupski, pa će reprezentacija igrati po potrebi. Ako baš treba neki "Nacionalni", nek bude npr. u Kragujevcu, ili u Topoli, u Orašcu - nije važan kapacitet, nek bude lep.
 
па на месту ЈНА са максималним капацитетом од 40к. ионако већи не треба, ни Партизану ни репрезентацији. реално, за репрезентацију је и Вождовчев довољан
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770677#p770677:360zb1se je napisao(la):
nensav » 31 Aug 2020 02:46 pm[/url]":360zb1se]Od diskusije da se gradi ili ne nacionalni i nepotrebnan stadion, prešlo se vrlo lako na disusiju gde da bude, kao da izgleda, koliki da bude kapacitet.... Dokaz da su pobedili

Gde god da bude i koliki goda da je nije važno, biće nepotreban i preskup ne samo zbog cene gradnje nego i zbog kasnijeg održavanja. Svojevremeno sam preko studenske kosio travu i čistio na stadionima, znam koliko je obiman taj posao

retko ko ovde misli da je potreban "nacionalni stadion" i oko toga i nema puno rasprave. mozda gresim ali mislim i da retko ko ne misli da je u gradu od 2 miliona stanovnika, sa narodom koji se bas lozi na sport, sa dva vrlo popularna kluba koji redovno igraju evropska takmicenja neophodan savremeni multifunkcionalni objekat na kome ce i publika i igraci uzivati sve blagodeti 21. veka. . u tom smislu mozda ima smisla prica gde bi jedan takav objekat bilo najbolje izgraditi i sta je potrebno da bi takav objekat bio odrziv. mene ne mrzi da ukazujem na jedino logicno resenje, a to je jedan stadion koji bi se zvao da li nacionalni da li gradski da li intergalaticki, da li bi ga jedni zvali stjepan bobek drugi rajko mitic a treci mosa marjanovic najmanje je bitno.

@pantograf
naravno da ne mislim da svoju decu odgajas u fazonu uzbi zakolji da grobar ne postoji ili nesto slicno i naravno da volis svoju zenu i svoje prijatelje bez obzira na navijacko opredeljenje. to je negde i moja poenta, nije bitna za koga se navija, bitna je dobra zabava, svi smo mi nasi, nema potrebe da bacamo kletvejedni na druge i pljujemo preko ramena
 
A, majka mu stara, to je smisao sporta od antičkih vremena, da ljudi tu troše višak emocija. Pa u Carigradu su postojale deme crvenih i plavih, mada za konjske trke.

Mislim, ne vole se ni Siti i Junajted, pa ne bi građanskog rata u Mančesteru od onomad.
 
tesko je trositi emocije na dva tima koji vechno kukaju da nemaju para (gde idu pare od transfera?!?) da bi im drzava pomagala nashim parama a , vec decenijama, vode ih osvedoceni kriminalci kao da su njihove lichne prcije. A uspeh im je poznat samo u nasoj ligi, koja je sve samo ne regularna. Da ne govorimo na sta su se svele navijacke grupe. Tako da je status quo, gde se oni baskare na svojim stadionima a nisu ni uspesni niti finansijski nezavisni, neprihvatljiv. Oni apsolutno zasluzuju da budu zajedno, na nekom stadionu (ne na novom nacionalnom), sve dok ih mi placamo i nista ne postizu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770560#p770560:e3w2mqrf je napisao(la):
Пантограф » 31 Aug 2020 07:59 am[/url]":e3w2mqrf]Ево показатеља на колико простора у граду може да стане велики стадион. Сантјаго Бернабеу, Мадрид:



Сада упоредите ову слику са простором око великих београдских стадиона. Једини закључак је да никакво пресељење на њиве и ледине није потребно, као и да је питање изградње нових стадиона на постојећим локацијама у основи организационо, јер је у економском смислу веома лако изводљиво. No brainer, што би Американци казали.
file.php

santiago Bernabeu je lep stadion, ali ne znam koliko je on relevantan primer (kao i Totenhem) jer ni Real ni Totenhem nisu timovi (kao Partizan i CZ) koji boluju od smeshno male posete, koja nema izgleda da se popravi, osim kada im dodje neki vidjeniji strani tim, sto je josh nije postala redovna praksa. Prosechna poseta, i zvezdinim i partizanovim mechevima, u domacoj ligi je manja od pet hiljada. Da je parter Pionira veci, mogli bi opusteno da igraju tamo. Za vece stadione nemaju publiku
 
Kad bi Real igrao protiv Surdulice i sličnih , imao bi još manje gledalaca od naših klubova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770641#p770641:2ld8wl5c je napisao(la):
Пантограф » Pon Avg 31, 2020 1:29 pm[/url]":2ld8wl5c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770613#p770613:2ld8wl5c je napisao(la):
milanche » 31 Aug 2020 10:41 am[/url]":2ld8wl5c]
Ovde nisi u pravu, Fifa i Uefa traze da se novi stadioni pozicioniraju tako, da par stotina metara okolo bude prazno, tj kao platoi, da se ne grade u gusto gradskim sredinama, zbog lakse kontrole pristupa, bezbednosti i nadzora. Tako da je pozeljno da 150-200m oko stadiona bude neka vrsta platoa, trga gde bi se i okupljali pred utakmicu.
Ево га један од најновијих стадиона. Лондон:



И наравно да није поента набити све колико се може - то се код нас ни не мора - већ да се контрастном фотографијом покаже колико заправо има места око Маракане (и око ЈНА, и на Бањици). Па, тамо се заправо све време налазе два стадиона (неки прволигаши до јуче нису имали ништа много боље од Звездиног помоћног), па терен са вештачком травом (бивша шљака), па зграда, клупски хотел и, наравно, терени изнад јужне трибине на неколико хектара. Ту, где је ар 150.000...

Има места и за трг, и за паркинг испод њега. А за разлику од паркинга на крају села, тај може да доноси новац 24/7. Итд.
file.php

Jeste najnoviji, ali on je izgradjen na mestu starog, tako da nije bas nov, tj izgradjen od nule.
nintchdbpict000322489553.jpg


Potpuno je suluda prica o izgradnji nacionalnog stadiona, a posebno ideja da se stadion deli izmedju Partizana i Zvezde. Pa sever marakane je bio zakljucan za finale kupa, a mi pricamo o tome da delimo na dnevnoj bazi...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770824#p770824:wip3upn9 je napisao(la):
Dart » 31 Aug 2020 11:58 pm[/url]":wip3upn9]Kad bi Real igrao protiv Surdulice i sličnih , imao bi još manje gledalaca od naših klubova.
Pa igrali su Partizan i Zvezda nekad protiv Čelika i Dinama iz Vinkovaca pa je prosek bio 20-25 hiljada gledalaca... pre će biti da ljudi u Srbiji ne vole da gledaju kečere...
 
у време када је фубал нечему ваљао. реално, ко данас па иде да гледа фудбалске утакмице? шака заљубљеника и фудбалских фанатика, нешто чланова породице и замлаћени "навијачи". када се чуо људе да кажу: "е, ајмо данас на утакмицу, игра ...."? ја не памтим да сам нешто такво чуо
 
To smo svi konstatovali, ja pričam šta je uzrok tome... kada je Sloboda mogla da tuče Partizan sa 5:0, a Velež Zvezdu istim rezultatom, kada je šampion i lider prvenstva mogao da izgubi kod kuće 6:1, tada je publika i dolazila na stadion. Danas ni navijači u Nišu neće da dođu da gledaju nameštaljke, iako je stadion nov, a Radnički u vru tabele, a kamoli navijači u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770911#p770911:25m8nguu je napisao(la):
uros92 » 01 Sep 2020, 11:00[/url]":25m8nguu]

Potpuno je suluda prica o izgradnji nacionalnog stadiona, a posebno ideja da se stadion deli izmedju Partizana i Zvezde. Pa sever marakane je bio zakljucan za finale kupa, a mi pricamo o tome da delimo na dnevnoj bazi...

Svakako da je suluda ovakva ideja o izgradnji nacionalnog stadiona. Suluda je po vise nivoa. Graditi potpuno nov stadiona za 55.000 ljudi, koji ce 2-3x godisnje biti u funkciji, gde ce svake godine nekoliko miliona se trositi na odrzavanje, u surcinu u sred poljane, gde kolometrima nema nikakvih stambenih zgrada, gde mora da se pravi kompletna nova infrastruktura da se dovede tamo, da se za to izvodji najmanje 250mil evra, dok je poredjenja radi u potpuno nov KC Nis ulozeno 43miliona.... jasno je da je to suludo. Nije suludo samo za kriminalne aktivnosti, da se zemljiste potrebno za stadion, parkinge, prugu, pristupne puteve i sve to otkupi od "Al Dahre" ili raznih veselinovica, rodonjica....

Suludo je graditi nac.stadion bez MEDJUNARODNOG KONKURSA za idejno resenje, bez uradjene studije isplativosti.... Ovako ostaje pitanje ko je uradio projekat, po cijem nalogu, da li je ono zelenilo umesto wc-a na stadionu ili je tu da moze da posluzi kao rekvizit kad se mlate huligani...ostaje nepoznato.

zajednicki stadion zvezde i partizana sam spomenuo, kao jedino ekonomski isplativo resenje i opravdano da se tako nesto izgradi. Pionir je desetinama godina bio zajednicka hala i zvezdi i partizanu, pa ne vidim da je to ikom smetalo

Na taj nacin, prakticno u proseku skoro svaki vikend stadion bio u funkciji. Poret toga jedan savremen stadion obuhvata sve one sadrzaje koji su popisani u onom idejnom resenju partizanovog stadiona iz 2006, cime se obezbedjuje izvor finansija za redovno odrzavanje. Za sve te funkcije je potrebna dobra lokacija naravno, a Beograd ih ima zaista dovoljno.

Slododnih lokacija u samom gradu ima na pretek, od postojece lokacije jna, prekoputa vidikovca , banjice, prostor kod toplane na nbg, iza hale sportova na nbg, ade huje, ili umesto nekih magacina u okviru luke Dunav, cime bi se grad spustao i na tu obalu. zaista bezbroj slobodnih lokacija . Moguce da fifa daje samo preporuke za lociranje stadiona, da nije uslov, ali svakako je pozeljno da ima okolo stadiona min 100m slobodnog prostora radi lakse kontrole pristupa.

fifa stadioni.JPG

https://img.fifa.com/image/upload/xycg4m3h1r1zudk7rnkb.pdf
 
Zapravo, rešenje sa 'gradskim' stadionom, koji koriste ili dele različiti klubovi je prevaziđeno, i danas više izuzetak od pravila nego što je ikad bilo...

Gde god su klubovi smogli snage da izađu iz toga, izašli su (Bajern, Juventus i Torino, moskovski klubovi u poslednje vreme). A razlog je jednostavan, i upravo ima veze sa ekonomijom: savremeni stadioni projektuju se kao fabrike novca, a niko takvu fabriku ne bi da deli na pola. Mislim, deliti prihode od poslovnog prostora, skaj boksova, parkinga... zemljišta.

Eto, Milanče, i kod tebe u Beču, Rapid i Austrija ne dele stadion, a prvopomenuti su nedavno srušili relativno nov objekat, da bi podigli još noviji - efikasniju fabriku novca. I Austrija je srušila malo starije tribine i podigla nove. Tako Amerikanci rade već 100 godina, a od njih se, vala, ponešto o biznisu i nauči.

Ponavljam, dva velika i popularna kluba na dva stadiona - i to na baš tim lokacijama - jesu beogradska, gotovo vekovna tradicija, sasvim u duhu najfudbalskijih nacija i velikih svetskih gradova, izuzev Italije (a i tamo se najstabilniji klub izvukao iz 'komunalne' šeme). Jedan Pariz bi dao enorman novac da to ima, ali nema, jbg.

To, dakle, nećemo menjati - nikad. E, sad da vidimo šta može da se uradi, a da nije ni gradnja nepotrebnog stadiona na njivi. To bi bila zdrava polazna osnova.
 
Sve je tacno sto si naveo. Samo ima jedna velika razlika, sto se stadioni grade od sponzora ili zarade kluba. Ú srbiji je drzava tj gradjani su sonzori klubova. Ako je vec drzava sponzor onda mora biri racionalna.

Ako bi bilo koji klub imao nedrzavnog sponzora ili sopstvene prighode da gradi sopstveni stadion, slobodno, neka gradi gde oce i koliki hoce. Nemam nista protiv.
 
Ljudi nemojte zaboraviti da živite u Srbiji. Stadioni ovde nisu fabrike novca već rupe bez dna. Pored toga što ćemo platiti izgradnju, moraćemo da plaćamo i milione za održavanje.

Evo na primer bilans uspeha beogradske arene za 2019 godinu (iznos je u hiljadama dinara)

Nije mi jasno kako su uspeli da naprave gubitak od oko 2,5 miliona evra (296 002 000 dinara), ali zamislite šta će tek biti sa mnogo većim stadionom u nedođiji...
 
Milanče, klubovi raspolažu zemljištem, što je kapital koji nije teško upotrebiti u svrhu izgradnje, bar u Beogradu. Ako se sponzor pojavi preko toga - a što ne bi, Zvezda već godinama ima sponzora koji daje basnoslovan novac, Gasprom - tim bolje.

A šta kaže ovde, Milanče, za Rapidov stadion?

Die Gesamtkosten für den von dem Totalunternehmer STRABAG durchgeführten Neubau wurden bei 53 Millionen Euro veranschlagt, wovon fast 20 Millionen Euro von der Stadt Wien kamen.

Grad Beč iskeširao 20 miliona. E, pa, mogu onda i naš grad i država da daju ponešto za klupske stadione. Jednu tribinu naprave navijači, kao na Grbavici, i eto. Pa bi se skupilo, sa pet strana.

Dart, stadioni, ovakvi kakve imamo, jesu rupe bez dna. Međutim, onaj Kopenhagen, kada smo igrali s njim, samo od rente je uzimao 6,5 miliona godišnje...

Kao što rekoh, stvar je organizacione, a ne fiskalne prirode, jer kapital postoji, i moguće je stvoriti nov. Da je živ dr Aca Obradović, lako bi napravio novu Marakanu (ili grobar Batrić Jovanović novi JNA, kao što je napravio aerodrom i predlagao 1966. da se plate Partizanove bebe, a oni ga preglasali i sve ih rasprodali). Što rekli u Kominterni, sve je u kadrovima;)

U isto vreme, surčinski stadion je čisto fiskalni problem.
 
neka svi koji mogu i nadju sponzore, a da nisu drzavne firme, neka grade kolike hoce i kakve hoce stadione. Nemam s tim problem. Drzava je upumpala u zvezdu i partizan u predhodnih 20-30 godina, mnooogo vise nego sto je grad bec dao para za stadion. i nastavlja da umpumpava.

Drzavni nacionalni stadion, da bi sluzio 3-5 puta godisnje je glupost epskih razmera, pogotovo drzava u stanju kakav je srbija. Ima bar 250 miliona stvari koje je neophodnije uraditi nego izgraditi onakav stadion. Sa druge strane prakticno, drzavni klubovi su i zvezda i partizan, ne vidim problem da koriste isti stadion, kao sto koriste milan i inter, kao sto uostalom decenijama koriste i halu pionir. Na taj nacin dobijaju znacajno vecu iskoriscenost stadiona, nece posle svakog derbija da se lomi i pali, jer je zajednicki itd. U tom kontekstu mi je ok nacionalni stadion, opravdao bi i ime u potpunosti. U svakom drugom slucaju mi je besmislen i samo je rasipanje preko potrebnog novca.

a ako zvezda i partizan imaju dovoljno novca, onda neka se skinu sa drzavne sise i neka prave svoje stadione kakve hoce.
 
Пантограф":2szedglt je napisao(la):
Dart, stadioni, ovakvi kakve imamo, jesu rupe bez dna. Međutim, onaj Kopenhagen, kada smo igrali s njim, samo od rente je uzimao 6,5 miliona godišnje...

Kao što rekoh, stvar je organizacione, a ne fiskalne prirode, jer kapital postoji, i moguće je stvoriti nov. Da je živ dr Aca Obradović, lako bi napravio novu Marakanu (ili grobar Batrić Jovanović novi JNA, kao što je napravio aerodrom i predlagao 1966. da se plate Partizanove bebe, a oni ga preglasali i sve ih rasprodali). Što rekli u Kominterni, sve je u kadrovima;)

U isto vreme, surčinski stadion je čisto fiskalni problem.
Namerno sam dao primer Arene koja je relativno moderan multifunkcionalni prostor na eksta lokaciji, pa su opet u debelom minusu. Finansijski rezultati nacionalnog stadiona nogu biti samo gori.
Ne možeš porediti nas sa Kopenhagenom. Gradnja stadiona ovde i tamo košta približno isto, a standard nije ni približan.
Karte po Evropi koštaju preko 50 evra, a u Srbiji je problem kada se treba platiti i 5 evra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771133#p771133:ebuwanuc je napisao(la):
Dart » 01 Sep 2020 11:52 pm[/url]":ebuwanuc]
Пантограф":ebuwanuc je napisao(la):
Dart, stadioni, ovakvi kakve imamo, jesu rupe bez dna. Međutim, onaj Kopenhagen, kada smo igrali s njim, samo od rente je uzimao 6,5 miliona godišnje...

Kao što rekoh, stvar je organizacione, a ne fiskalne prirode, jer kapital postoji, i moguće je stvoriti nov. Da je živ dr Aca Obradović, lako bi napravio novu Marakanu (ili grobar Batrić Jovanović novi JNA, kao što je napravio aerodrom i predlagao 1966. da se plate Partizanove bebe, a oni ga preglasali i sve ih rasprodali). Što rekli u Kominterni, sve je u kadrovima;)

U isto vreme, surčinski stadion je čisto fiskalni problem.
Namerno sam dao primer Arene koja je relativno moderan multifunkcionalni prostor na eksta lokaciji, pa su opet u debelom minusu. Finansijski rezultati nacionalnog stadiona nogu biti samo gori.
Ne možeš porediti nas sa Kopenhagenom. Gradnja stadiona ovde i tamo košta približno isto, a standard nije ni približan.
Karte po Evropi koštaju preko 50 evra, a u Srbiji je problem kada se treba platiti i 5 evra.
Дарт, могу да поредим Београд са Копенхагеном, зашто не бих, односно можда уистину и не могу када је о фудбалу реч, али на њихову штету. Морали бисмо да престанемо са таквим потцењивањем: наши клубови су доста веће традиције ("већи бренд") од њихових, имају много више навијача, а ја колико се сећам и из економије и из нпр. ратова, бројност може и да надомести извесне недостатке. Такође, посебно у Београду не живи већином никаква сиротиња. Рецимо и да је високу цену карата у првој сезони ЛШ био у стању да плати цео стадион, и још много више људи (да не узимамо у обзир цене карата за другу сезону, које је само потпуни лудак могао онако зацепити). И поврх свега, ни у Копенхагену нису увек били богати, него су се развијали, растом бизниса, а бизнис логика каже да се нов стадион гради понајвише да би се повећао број гледалаца који хоће да плате скупљу карту. Шта мислиш, да је неко мени 1995, са смрдљивим Космајем и 20. октобром рекао да ће карте за биоскоп у Београду коштати колико коштају данас, да ли не бих прво помислио да је реч о случају за Лазу Лазаревића?

Уосталом, написао сам за Копенхаген да "узму 6,5 милиона евра само од ренте" - дакле, не од улазница, него од некретнина, а у Београду се, свакако, велики новац обрће у некретнинама.

Такође, Арена је лош пример: она је направљена без икаквог додатног извора прихода. Да су углавили паркинг са 500 места уз Булевар ЗЂ, могли би да покривају трошкове. То је тако кад све раде политичари, бирократе без икаквог талента за бизнис. А већ смо на том нивоу развоја данас - тржиште некретнина је знатно узнапредовало у сваком смислу - да овеће улагање у зграде, данас у Београду, не би прошло без читаве плејаде професионалаца, од дивелопера до фасилити менаџмента, итд. Ево, нек дају БИГ-у Маракану и земљиште около и, уз остале предуслове које поменух у претходним постовима, завршиће ствар. А има таквих још.
 
Mislim da sam već kačio negde (verovatno na temi o Areni) koliko su zauzete slične hale u Minhenu ili Londonu. Tamo ima sigurno minimum 2-3 događaja nedeljno. Mi nemamo finansije za toliko događaja.

Ja zaista ne znam kako će Nacionalni stadion u Surčinu da bude isplativ. Dobro, ne mora da bude isplativ, ali bar da ne bude u dubokom minusu.

A da ne ulazim u to koliko bi dugo izgradnja trajala i koliko bi se pumpali troškovi tokom izgradnje. Plus što je toliko daleko od Grada da niko od forumaša ne bi ni mogao da prati izgradnju ;)
 
Vrh