Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 140 20,7%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,4%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 353 52,3%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    675
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=619250#p619250:37621lbh je napisao(la):
L@nselot » 27 Apr 2019 04:02 pm[/url]":37621lbh]
PO SEDIŠTU 1.500 EVRA: Srbija će do 2021. godine dobiti šest novih i tri rekonstruisana stadiona

Blagojević: Subotica, Loznica, Zaječar, Kraljevo, Leskovac i Vranje će dobiti potpuno nove fudbalske objekte. Postoje vrlo strogi UEFA standardi.

SRBIJA će do kraja 2021. godine dobiti šest novih i tri potpuno rekonstruisana fudbalska stadiona! Ovo je, za "Novosti", najavio direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević. Pored već najavljene izgradnje novog Nacionalnog stadiona u Surčinu, koji će imati 65.000 mesta, država Srbija će ozbiljno da se posveti modernijem izgledu devet pomenutih i dodatnoj rekonstrukciji objekata na kojima igraju Partizan i Crvena zvezda.

Subotica, Loznica, Zaječar, Kraljevo, Leskovac i Vranje će dobiti nove stadione, što praktično podrazumeva rušenje postojećih, dotrajalih objekata i na istim lokacijama izgradnju potpuno novih stadiona. Fudbalski objekti u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu će biti rekonstruisani - napominje Blagojević.

Pošto je Srbija sa Bugarskom, Grčkom i Rumunijom već odlučila da podnese kandidature za organizaciju Evropskog prvenstva 2028. i Svetskog prvenstva 2030. godine, novoizgrađeni ili rekonstruisani stadioni bi, sa pratećom saobraćajnom i hotelskom infrastrukturom, bili glavna preporuka za izlaz na najveću fudbalsku scenu.

Budući izgled stadiona Rajko Mitić.

sp-projekat-zvezda.jpg


Budući izgled stadiona Partizana.

sp-projekat-partizan-2.jpg


Izvor: Večernje Novosti
Link: http://www.novosti.rs/vesti/sport.294.h ... a-stadiona

ovo nije definitivno izabrano resenje za Marakanu. Na konkursu je dobilo drugu nagradu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618967#p618967:2zlv2myu je napisao(la):
Дошљак » Чет Апр 25, 2019 10:56 pm[/url]":2zlv2myu]Да поновимо опет, ако хоће паре да уложе паметно у спорт, нека уложе у децу - у сале за фискултуру, спортску опрему, спортске терене по насељима, у базене, у субвенционисање тренинга за децу и младе.
Амин.

Изградња овог стадиона је још једно прање пара.
 
+1

S obzirom na to da prosečna utakmica u super ligi privuče manje od 1.000 gledalaca, potpuno suludo ulagati novac poreskih obveznika u stadione koji će biti ispunjeni do svog kapaciteta svega četri-pet puta godišnje.
 
Ima na Vikipediji o novom Totenhemovom stadionu koji je Totenhem sam napravio. Koštao je oko 600M € (do milijarde), a očekuju da godišnje povrate po 250M. Naravno, svakog drugog vikenda pun stadion, plus Liga šampiona...

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Дуле уозбиљи се.Наш фудбал је такав да више треба да се окренемо ка томе да мењамо основну намену стадиона у неку ораницу,шљивик.....
Да граде базене,хале за одбојку,кошарку,ателтику....разумео би за фудбал и ово што имамо је много.
 
Е, па, Пеђа, живиш помало у блиској прошлости. Али је то ипак прошлост: не може се рећи да нам је у овом тренутку фудбал нарочито лош, чак ни лигашки. Можда већина воли да је супротно, али, није. Ко год да се ту пита - кримоси, пропалице, политичари - ипак, квалитет постоји, и међу играчима и - што је поприлична новост за нас - међу тренерима.

Исувише је фудбал данас у свету важан и исувише је новца у игри, да би било ко желео да остане по страни и да не узме део колача. Ама баш нико то неће. Нити ништа што се државом зове не жели да буде домаћин представи коју гледа пет милиона људи у свету на нечему што изгледа као Партизанов стадион. А то смо ми чинили, и брукали се. Такође, нека ми нико не каже да је бахаћење ако ће Врање добити пристојан стадион за 8.000 људи. Није, већ је то што иоле пристојан стадион не постоји у Врању већ 60 година показатељ нашег пристајања на живот по стандардима Несврстаних (мада нисмо тако сиромашни).

Дакле, намера државе да уложи у фудбалску инфраструктуру је нормална и то, понављам, ради свака држава, из потпуно објективних и економски и у сваком смислу оправданих разлога. Оно што није нормално, то је градња Националног стадиона у њиви. Јер, Београд, историјски, већ девет деценија има два велика стадиона. И тако треба и да остане.

Дисклејмер: Молим вас, немојте реплицирати тезом о лечењу СМС-ом (не мислим на Сергеја Милинковић-Савића). Осим што је обична логичка грешка (то се може потегнути као аргумент за било шта што се гради било где, што већ говори да је посреди неодржив аргумент), показује и непознавање функционисања савремене економије, односно, да мора да се очува равнотежа између потрошње (трошкови лечења) и инвестиција (изградња објеката).
 
Kako jedan obican gradjanin Srbije moze da dobije parce tog fudbalskog kolaca ? Ja vidim da se te pare vrte oko dzepova igraca i menadzera i ako im treba moderan stadion neka ga sami prave ili neka renoviraju svoje postojece a reprezentacija kada igra moze i da iznajmi neki stadion.
O kvalitetu ligaskih klubova i reprezentacije rezultati govore dovoljno. Bruka je kako lose igraju a ne kakvi su nam stadioni. U ostalom neka se od svake prodate karte odvoji "dinar" za nacionalni stadion. Samo sto ce im sa 3500 prodatih karata prosecno po utakmici trebati malo vremena. Toliko i o gledanosti i popularnosti fudbala u Srbiji i potrebi za nacionalnim stadionom.
 
Јесте, Зоране, то је онако простодушно, народски. Али, тако не би требало да се управља земљом. И тако нико не управља - осим нас, у постреволуционарним приликама, пошто сменимо претходну власт јер је то заслужила, али и на крилима простодушних теза, па онда добијемо - Досову власт која не купи ниједан авион за ЈАТ, чији министри наклапају да ли треба укинути железницу, а градска власт ламентира што мора да заврши Арену... а републичка власт узме кредит за Клинички центар па га не гради, што ови, мора се признати, ипак чине.

Како један обичан грађанин може да добије парче колача? Па, не знам, стварно, на много начина. Рецимо, кад би било финале ЛШ, конобари би добили солидне напојнице од десетина хиљада пијаних гостију. Ето, тога сам се прво сетио, а верујем да има још много начина на које се кроз адекватну инфраструктуру за најјавнији могући феномен данашњице - чува јавни интерес. Ето, колега форумаш разграђевинар је био на Мундијалу у Русији (и тамо не могу сви да се лече како желе, њет), и човек је признао да је поправио мишљење о тој земљи. А и то, богме, кошта.

И тако даље. Ево, данас је било финале Купа Пољске: Јагелонија Плоцк - Легија Гдањск. Ужасан фудбал и 55.000 гледалаца на Народном стадиону у Варшави, оном што има покретни кров. Пољска озбиљна нација. Дабоме. Саградила је стадионе, а још нема аутопут Варшава - Краков! Нити многе друге. Као и Румунија. Као и Русија. А ми прво градимо аутопутеве. Занимљиво, браћа Власи сад дају лекарима 2.000 евра плате а пре тога направише стадион од четврт милијарде. И шта ћемо сад? Можда ми паре за стадионе ипак дајемо на крају, тј. у каснијој фази него сви други с којима се има смисла поредити? Мени се бар тако чини. Грешимо ли?

(Кад смо код резултата, и репрезентације и клубова на међународној сцени, они су, последњих година, заправо добри. Клубови нам много боље играју у еврокуповима откако нам лига почиње раније, репрезентација је била на СП - да није тај исти који би да гради стадион у њиви сменио селектора, верујем, тамо би остварила бољи резултат - после тога такође играла добро. Неки од најбољих европских фудбалера, и то нападача, данас су Срби (Тадић, Јовић), што није било баш одавно. Треба понекад погледати и преглед лиге на Арени, занимљиво је како има и квалитетних голова и акција. Уосталом, један Партизан, за наше услове великан, бори се за 4. место. И то нешто говори, и о Партизану, али ипак не само о њему.)
 
Heh... nisam kelner pa da sluzim pijane navijace i tako gricnem taj kolac :)
.. "smenismo" prvo bankara, pa onda dosovce ali tek posto su obe ekipe jahali narod po 12 godina. Ovaj trenutni je tek na pola tj 6 godina verovatnog svog trajanja.. nazalost dugo nam treba, cak svaki put tri puta izbori da shvatimo da nijedni, ni drugi nisu bas usrecili narod.

No nazad na temu.
Tvoji argumenti za novi stadion su da se popravlja kvalitet fudbalera i trenera u Srbiji, da ima lepih akcija i golova u superligii, da se u fudbalu vrte velike pare, da je bruka na sta nam lice stadioni jer se to prati na TV-u u belom svetu, i da drzava iz objektivnih (kojih?) i ekonomskih (ako mislis da nacionalni stadion sa hajde da kazem 10 utakmica godisnje moze da pokrije samo svoje tekuce troskove, onda nam treba stadion od 300000 mesta svaki put pun ko oko i karte bar 3000 din)
Nisam uspeo da shvatim iz ovih navoda da nam je nacionalni stadio neophodan i da drzava mora da investira 300 mil evra u fudbalski stadion (osim sto je onaj svojevremeno bio neizivljeni navijac pa valjda oseca potrebu da tim stadionom leci svoje komplekse jer je to njegova ideja)
BTW Nekada smo imali tapkarose koji su radili ispred stadiona i lepo ziveli od toga, ali ih odavno nema. Izgleda da su izumrli kao i dobar fudbal :)

A tih cetvrt milijarde sto dadose Rumuni za stadion nece im vratiti ni jednog lekara iz Nemacke, a posto se fudbaleri bas ne razumeju u medicinu pa da oni glume hecime, izgleda da bacise pare... Ovde su nasli jeftiniju varijantu pa bi da zadrze lekare sa 500 evra plate i legalizovanom mogucnosti da moze da primi "poklon" od PACIJENTA u vrednosti do 400 evra. Mesecno par zahvalnih pacijenata i eto plate kao u Swiss. Izgleda da moze i tako da se vodi drzava...stadion za ostrascene navijace i pokloni za lekare da ne zbrisu put Evrope.
 
I ispade da niko nezna igraditi balun samo pz i cz ostatak srb jok kad je neki drugi klup bio prvak ka pbjedi neko ta dva odma vicu kako su pokradjeni ...jadni kad je neko drugi bio prvak da neracunamo obilic ....Takodje vlasnistvo klubova i stadiona nerijeseno ...Zasto veliki vozd ne zavrsi smederevski stadion...npr za manja mjesta se osavremeni model krusevca uz prilagodjavanje novim propisima itd ....a da ne pominjem onaj dundzerizam u nisu ...Ne vidim prosto sto bi nacjonalni stadion bio prioritet ...pogotovo sto mu cijena samo raste raste jos ce kostati ko linija metroa ....da naj vaznije ko garantuje da ti divni navijaci nece urnisati isti kad im se ne bude svidio rezultat ...pa da polome jedno 2000 stolica malo potpale ..
Olupaju wc izvrljaju usput sta stignu i tako ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620011#p620011:3411qlia je napisao(la):
Пантограф » 02 May 2019 11:09 pm[/url]":3411qlia]Јесте, Зоране, то је онако простодушно, народски. Али, тако не би требало да се управља земљом. И тако нико не управља - осим нас, у постреволуционарним приликама, пошто сменимо претходну власт јер је то заслужила, али и на крилима простодушних теза, па онда добијемо - Досову власт која не купи ниједан авион за ЈАТ, чији министри наклапају да ли треба укинути железницу, а градска власт ламентира што мора да заврши Арену... а републичка власт узме кредит за Клинички центар па га не гради, што ови, мора се признати, ипак чине.

Како један обичан грађанин може да добије парче колача? Па, не знам, стварно, на много начина. Рецимо, кад би било финале ЛШ, конобари би добили солидне напојнице од десетина хиљада пијаних гостију. Ето, тога сам се прво сетио, а верујем да има још много начина на које се кроз адекватну инфраструктуру за најјавнији могући феномен данашњице - чува јавни интерес. Ето, колега форумаш разграђевинар је био на Мундијалу у Русији (и тамо не могу сви да се лече како желе, њет), и човек је признао да је поправио мишљење о тој земљи. А и то, богме, кошта.

И тако даље. Ево, данас је било финале Купа Пољске: Јагелонија Плоцк - Легија Гдањск. Ужасан фудбал и 55.000 гледалаца на Народном стадиону у Варшави, оном што има покретни кров. Пољска озбиљна нација. Дабоме. Саградила је стадионе, а још нема аутопут Варшава - Краков! Нити многе друге. Као и Румунија. Као и Русија. А ми прво градимо аутопутеве. Занимљиво, браћа Власи сад дају лекарима 2.000 евра плате а пре тога направише стадион од четврт милијарде. И шта ћемо сад? Можда ми паре за стадионе ипак дајемо на крају, тј. у каснијој фази него сви други с којима се има смисла поредити? Мени се бар тако чини. Грешимо ли?

Oslanjacemo se na finala lige Sampiona za profitabilnost nacionalnog stadiona? Hocemo li malo da pogledamo koliko se cesto ta finala igraju van gradova u drzavama lige Petice (hajde da kazemo da su to Engleska, Italijanska, Nemacka, Francuska i Spanska Liga) od kada je formirana ovakva UEFA Liga sampiona?
- Kiev 2018.
- Lisabon 2014.
- Moskva 2008.
- Atina 2006.
- Istanbul 2005.
- Glazgov 2002.
- Amsterdam 1998.
- Bec 1995.
- Atina 1994.

sledece godine ce biti u Istanbulu opet. Dakle zemlje, koje imaju i mnogo bolje reprezentacije a i vece i bolje stadione od nas, mogu da ocekuju ugoscavanje najboljih timova jednom u 15 do 20 godina. I to je bilo pre nego sto se istok malo otvorio pa postoje ok stadioni i u Poljskoj, Rusiji, Ukrajini itd dakle konkurencija je sada mnogo veca. Beograd nije centar sveta, pa cak da tu urachunamo i finale UEFA evropa lige i neka evropska prvenstva - takvi dogadjaji se nece desavati cesce od jednom u 20 godina. Znachi te napojnice ce biti dovoljne da pokriju troskove odrzavanja stadiona preko deceniju?

Taj stadion ce biti prazan barem 330 dana u godini, ako ne i vishe, jer kojim bi to drugim, ako ne fudbalskim aktivnostima mogli redovno da ga ispunimo.Mozda atletikom, ali zato se vec bore i postojeci stadioni.
Muzikom sigurno ne, jer razmislite kada je poslednji put u ovu zemlju dosao neko i ispunio Marakanu ili bilo koji stadion?Mozemo da kazemo da ne dolaze jer ti stadioni ne ispunjavaju tehnicke uslove ali ako su Metalika, Depeche mode ili Madona mogli da nastupaju, svojevremeno, na Uscu zasto to ne radi niko vec godinama? Zato sto nemamo para da kupimo dovoljno karata da bi bili interesantniji od nekih okolnih zemalja.
I sad mi ocekujemo da nekako ispunimo stadion da ne bude finansijska crna rupa ove drzave.

Ubedjen sam da je ovaj stadion samo josh jedna akcija da se prvo operu i pokradu pare iz budzeta a posle nadje razlog da se jedan ili oba velika tima isele sa postojecih stadiona na kojima ce nici novi Beograd na vodi."Jer eto imamo veliki stadion u Surcinu, zvrji prazan, moramo da nadjemo model da bude profitabilan - eto prebacicemo Zvezdu i Partizan tamo. Sta drugo da radimo?".
Zaista ne vidim nacin na koji bi se ovaj stadion punio, osim ako veliki vezir ne pozeli da ponovo budu organizovani sletovi za 5.mart , kao nekada na Titov rodjendan
 
A gde je u celoj priči održavanje, ko će te troškove da pokrije, sasvim sigurno neće događaji kojih neće biti u dovoljnom broju. Mi imamo problem da održavamo Arenu u centru Novog Beograda a ne stadion na livadi pokraj grada. Takođe ne zaboravite da se grad odavno pokazao nesposobnim da vodi objekte javnih namena pa smo došli u situaciju da je potrebna hitna rekonstrukcija Sava Centra i ulazak menadžmenta koji zna posao i koji se oslanja na svoj hotelski biznis. Na koga ćemo mi da se oslonimo u ovom slučaju na njihove izmišljene "smart planove", biznis planove, lažne studije i sl. Dakle da stvar bude gora stadion neće biti samo inicijalni trošak već rupa bez dna koja će stalno tražiti ulaganja koja događaji neće moći da pokriju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620027#p620027:hze4rd35 je napisao(la):
Igor » 03 May 2019 03:15 am[/url]":hze4rd35]A gde je u celoj priči održavanje, ko će te troškove da pokrije, sasvim sigurno neće događaji kojih neće biti u dovoljnom broju. Mi imamo problem da održavamo Arenu u centru Novog Beograda a ne stadion na livadi pokraj grada. Takođe ne zaboravite da se grad odavno pokazao nesposobnim da vodi objekte javnih namena pa smo došli u situaciju da je potrebna hitna rekonstrukcija Sava Centra i ulazak menadžmenta koji zna posao i koji se oslanja na svoj hotelski biznis. Na koga ćemo mi da se oslonimo u ovom slučaju na njihove izmišljene "smart planove", biznis planove, lažne studije i sl. Dakle da stvar bude gora stadion neće biti samo inicijalni trošak već rupa bez dna koja će stalno tražiti ulaganja koja događaji neće moći da pokriju.

Znači pravi "beli slon"!

https://en.m.wikipedia.org/wiki/White_elephant
 
Не видим ко је овде, осим СНС, за изградњу националног стадиона на којем би се играло неколико утакмица годишње - пажљивије читајте, ја свакако нисам - иначе, добро да су поменути Арена и Сава центар: за мене власт која не омогући да Београд има адекватне централне садржаје (конгресни центар, спортски објекти - поглавито за најзначајнији спорт, концертна дворана, сајам...) , треба да сноси политичку одговорност. Пре свега из економских разлога.

За део вас, изгледа, супротно. Па, добро.
 
Kako ce nesposobna vlast da obezbjedi nesto sajam radi po inerciji sve losije pisjecen iz gidine u godinu osim par...
Sava centar partisko rukovodjenje i kraduckanje ...
Arena bio neki sposoban lik pa ga sklonili ...
Sad dati ovakvoj ekipi da stuca u stadion tolike pare ...
 
Пишем начелно, а не о овој власти. Наслеђено стање је, ипак, скуп (не)деловања више власти у континуитету.

Сајам - ко не зна - друштвено предузеће (??!!), азил за кадрове СПО-а
Сава центар - неулагање и пропадање ("Много пара треба за обнову, њањања, блаблабла, кмекмекмекме" - Беч прави 1,2 милијарде евра годишње од конгресног туризма)
Арена - то барем имамо. Фали једна савремена спортска хала за 4-5.000 гледалаца.
Стадиони - рушевине. Недостаје пристојан фудбалски и наменски атлетски објекат. Ово прво данас има сваки већи град Европе, укључујући Скопље.
Базени - имамо, изграђено у време СФРЈ.
Велодром - немамо, имали пре рата.
Концертна дворана - мала и стара 90 година, и Зубин Мехта нам рекао да треба боља.
Опера - нема.
Забавни парк - нема.
Музеји - премало их је.
Аеродром - има, заслуга Батрића Јовановића - изградио изводећи радове без покрића, била јака опозиција на свим нивоима ("Нама то не треба, то је луксуз, иживљавање", сад узели онолике паре за концесију).
Железничка станица - има колосеке, нема зграду.

Каква метропола, јбт! Знате ли већи град са јаднијим јавним објектима?? Има један, источно од Бангладеша... Чекај, ми себе сматрамо мегаломанима и привиђају нам се некакви бели слонови?! Па, људи, немој да ласкамо сами себи толико.
 
Kovačević: Nacionalni stadion je populizam


BEOGRAD - Još 2013. godine tadašnji predsednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić najavio je gradnju Nacionalnog stadiona, pa ta ideja svake druge godine vaskrsne uvek sa drugačijim iznosom potrebnim za njegovu izgradnju.
Ovog puta izgleda da je odluka doneta, pa se u prostorijama gradske uprave već može videti Prostorni plan po kom će se kod Surčina na zemljištu PKB-a koje nije privatizovano pristupiti gradnji stadiona, piše Danas.


Zanimljivo je da se 2015. govorilo o investiciji od 150 miliona evra koliko je potrebno za gradnju Nacionalnog stadiona. Onda je 2018. predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao kako će nas "izgradnja koštati najmanje 200, ako ne i 250 miliona evra". U poslednjoj izjavi od pre nekoliko dana ministar finansija Siniša Mali je istakao da će izgradnja velelepnog stadiona od 60.000 mesta na 35 hektara koštati između 50 i 70 miliona evra. On je rekao da će na ukupno 430 hektara biti izgrađen niz pratećih objekata kao što su izložbeni sajmovi, prostor za kulturu i koncerte, akva-park i tehnološki park u koji bi trebalo da budu smešteni veliki svetski trgovački lanci.

Istina je da Beograd, a ni Srbija nemaju stadione koji ispunjavaju stroge UEFA standarde za organizaciju fudbalskih prvenstava, ali mišljenja su podeljena oko toga da li je nacionalni stadion baš projekat od prioriteta pored svih infrastrukturnih nedostataka.

Ekonomista Milan Kovačević ističe da se kod nas stalno jedno priča, a drugo radi.

– Tako je vlast prvo obećala da će srediti fudbal, pa ništa, pa da će privatizovati klubove, pa ništa. Evo, sad imamo priču o nacionalnom stadionu, a ne znamo ni čija su ona druga dva. Sigurno je da stadion nije prioritet, ali kod nas obično nema nekih analiza opravdanosti za tako velike investicije. Mislim da je to populistički potez, kao što su fontana ili jarbol – ocenjuje Kovačević dodajući i da se u ove poduhvate ide na krilima kampanje da je došlo zlatno doba.

On podseća da Beograd nema odgovarajući kongresni centar, što je za turizam važnije nego stadion.

Ekonomista Danilo Šuković ističe da mi zaista nemamo stadion koji zadovoljava evropske standarde što je pokazatelj naše bede.

– Zaista mislim da nam treba nacionalni stadion, ali da ne košta stotine miliona evra, samo da ispunjava standarde. Ipak, s druge strane infrastruktura koju bi država trebalo da finansira je zapuštena. Imamo mnogo drugih važnih infrastrukturnih potreba. Granični prelaz prema Crnoj Gori se na primer raspada. Domovi zdravlja, škole, putevi... na tome se štedi, a onda se prikazuje suficit budžeta – napominje Šuković.

Jedno od pitanja je i koliko će stadion stvarno da košta. Milan Kovačević kaže da se kod nas generalno loše troši novac. "Često počnemo sa jednom cenom pa završimo sa drugom."

Ovo svakako nije naš specijalitet, ali zbog toga ništa manje ne zabrinjava.

Nekoliko skorašnjih primera gradnje velikih stadiona pokazuju da se cena može oteti kontroli. Recimo, nacionalni stadion u Budimpešti bi trebalo uskoro da bude pušten u rad. Planovi o njegovoj gradnji objavljeni su još 2011. godine, a procena troškova iznosila je 110 miliona evra. Kada se pristupilo gradnji 2014. godine, visina troškova je porasla na oko 330 miliona evra, da bi prema podacima iz 2017. godine krajnja cena stadiona od oko 68.000 mesta dostigla astronomskih 610 miliona evra.

Sličan je primer i sa izgradnjom novog stadiona londonske ekipe Totenhem od 62.000 mesta čija je početna cena projektovana na 400 miliona evra, da bi konačna cena dostigla 850 miliona funti. Takođe i nacionalni stadion u Rumuniji, kod Bukurešta od 55.000 mesta otvoren 2011. godine, poskupeo je sa početnih 120 na 235 miliona evra.

Mnogo manji stadioni, kao na primer u Tirani od 22.300 mesta, koji bi uskoro trebalo da bude pušten u rad, košta oko 60 miliona evra, dok je pre nekoliko dana objavljena vest da bi se kod Zagreba u Velikoj Gorici mogao graditi stadion od 30.000 mesta za celih 150.000 miliona evra. Tako da ostaje da se vidi koliko će zaista koštati "jedan od najlepših evropskih stadiona", kako je prošle godine najavio Vučić.

Autor/izvor: SEEbiz / Danas.rs
http://www.seebiz.eu/kovacevic-nacionalni-stadion-je-populizam/ar-192883/
 
Да, са све духом који провејава кроз текст - да увелико већ каснимо, у којечему, за земљама за које никад не бисмо рекли да ћемо им у било чему гледати у леђа, и за којима кашњење боли. У СССР-у су за заостајање својих објеката/опреме/саобраћајних средстава у односу на Запад користили израз "морална застарелост". Ту категорију треба применити и на случај спортских објеката у Србији.
 
sve to objasnjava kako bi taj stadion bio finansijski pozitivan. I arena i Pionir i Hala Sportova na Novom Beogradu jedva da su puni vishe od 30 dana godisnje ponaosob.Da ne govorimo o pinkiju u Zemunu koji samo stoji dok se ne srushi.
 
Види, теза да сваки објекат засебно мора да буде исплатив је један најобичнији неолиберални булшит. Економија земље/града је један повезан организам, па, ако стадион, концертна дворана, спортска хала, клизалиште, опера, позоришни фестивали и маскенбали праве годишње губитак од, рецимо, 25 милиона евра, ако доприносе локалној економији укупно са 100 милиона, онда ћемо сви бити богатији. А могу да доприносе и много више.

Том наопаком логиком смо ми успели да, рецимо, укинемо пољопривредне комбинате, а онда нам је дошао Лидл, који пословни успех остварује примарно управо захваљујући вертикалној повезаности. Да одемо до зграде Борбе, па да видимо може ли Штампарија, уопште, да наплати дуг који су јој направиле Новости, од којих је нелогично одвојена? А где је Борба пласман? Исти, кретенски изговори опстоје и за неулагање градског новца у Сава центар, јер, забога, то је објекат на Марсу, а ти који би дошли у Београд на конференцију, оставили би свој новац ванземаљцима, а не нама. Мислим, невероватно.

На нивоу локалне заједнице, сви су већ научили те лекције. Зато и сви граде и развијају све ово где ми - каснимо.

Ево ти пример Беча, једног од најуспешнијих европских градова. Не, нису они били богати педесетих година, када су, први у Европи, направили спортску халу за 15.000 гледалаца, која постоји и дан данас. А у дворанским спортовима су Аустријанци, оно... Ни у фудбалу нису ништа, још од после рата, али све време имају врхунски стадион. И тако у свакој области. Дабоме да имају и оперу и дворану за Новогодишњи концерт, која тешко да је пуна 320 дана у години, зар не? И све је у јавном власништву. И онда дођу, однекуд, милијарде. И остану граду.

А нама не дођу, јер немају где. Јер смо неузорана ледина. Просто.
 
sirish raspravu na nesto sto niko ne dovodi u pitanje. Da, nama treba i savremeni kongresni centar koji radi (rekonstruisati sava centar) i opera i filharmonija (ovo je trebalo da bude u savskom amfiteatru a ne ono leglo krimosa) a posle neke price od pre godinu, dve oko toga sve je opet zacutalo (valjda trebaju pare prvo za gondolu?!?). Treba nam i funkcionalan hipodrom (osavremeniti ovaj koji imamo) kao i novi javni bazeni ( ceo novi beograd ima jedan jedini bazen - SC 11. April) jer se grad mnogo povecao u odnosu na pre 40 godina kada je izgradjen poslednji.....Kakve to veze ima sa stadionom? Po toj logici, trebali bi da napravimo i svemirski lift. Sve nam to treba pre stadiona - jer i sada imamo dva, relativno velika stadiona, koji zvrje prazni a borili bi se za istu publiku i iste dogadjaje onda i sa tim nacionalnim stadionom.
i da treba da bude isplativ stadion nije bullshit - koliko mi vec dotiramo i postojece stadione, odnosno klubove na njima, kao i Pionir i Pinki, pa i Arenu. Koliko mi to objekata treba da placamo iz budzeta?
 
Тек кад, у оквиру некаквог финансијског модела, скупа директних и посредних ефеката направиш завршни рачун, можеш да одговориш на то питање. Без тога, све је чисто нагађање. Оно што ти празни буџет да би га напунило, међу пословним људима би, ваљда, требало да се сматра инвестицијом, а не трошком.

Иначе, кад већ помену базене, и Париз и Лондон су нпр. први олимпијски базен добили у последњих четврт века (!). Београд тога има сасвим довољно још од времена Жике Ковачевића. А има и рупе од стадиона, какве, богме, нико више нема. Треба рећи да су социјалистичка Југославија и Србија, док нису постале државе са унутрашњим сагоревањем, ту држале корак са светом, иако су биле сиромашније него ми сада.
 
Kako moze Beograd da ima dovoljno bazena, ako deo grada u kome se najvishe gradi (Novi Beograd) ima jedan jedini bazen (pinki ima kadicu) koji deli sa zemunom? Da ne ocekujesh da deca posle skole iz blokova idu do banjice ?
a sto se tiche stadiona, ok, onda rekonstruisimo neki od tih, postojecih, stadiona, a ne da pravimo josh jednu grdosiju od 60 000 mesta, na kraju grada, koji nece hvatati pauchini dve nedelje u godini.
 
@mradulovic
Da ne ocekujesh da deca posle skole iz blokova idu do banjice ?

Не очекујем. Старије дете ми је баш са Новог Београда и иде на пливање - у ОШ 20. октобар у 70. блоку. Базен постоји и у нама ближој ОШ Лаза Костић, али нам је инструктор са приватног базена у Бул. М. Миланковића (и то имамо овде), где је ишла у предшколском узрасту, препоручио тренере у 20. октобру. Па иде тамо. Има и у ОШ Бранко Раичевић базен, али сам чуо да не ради. Свакако, треба да поправе.

Као што рекох, није баш да немамо базена. Са друге стране, регулациони план Новог Београда из 1960. уз пругу је предвиђао градњу два већа стадиона, за 15 до 30.000 гледалаца. Па, где су?

Ја се, понављам, грозим од помисли на стадион у њиви, али итекако терам контру причи "нама не треба стадион, нама не треба фудбал". Јер, откако знам за себе терам контру застрањивањима и намеравам тако и да наставим.
 
Vrh