Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 140 20,7%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,4%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 353 52,3%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    675
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iSWJNEMhnM0[/youtube]
Dejan Zec: Fudbalski zivot u Beogradu 1941-44

[YouTube]https://www.youtube.com/watch?v=1WP0N1HRLTo&t=615s[/YouTube]
Dejan Zec: Popularne predstave o fudbalerima u Jugoslaviji
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448600#p448600:10o34a94 je napisao(la):
Kokos » Pet Apr 28, 2017 9:34 am[/url]":10o34a94]Vi slobodno promenite grb, stavite vučića u njega.

Nama ostavi naziv i petokraku, mi se svoje istorije ne stidimo. Barem još postoji neki deo nas koji tako misli.
Mene druze politika apsolutno ne zanima, niti sam u nju na bilo koji nacin ukljucen.

Velika je bruka i sramota da nam se dva najpopularnija kluba tako zovu i da na grbu nose petokraku, posle svega sto je ovaj narod doziveo od iste, i od koje se nikad i nece oporaviti.
To ipak mnogo vise govori o nama samima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448638#p448638:3mrth7z6 je napisao(la):
Вожд » Pet Apr 28, 2017 2:33 pm[/url]":3mrth7z6]
Имовина насилно угашених предратних клубова је противзаконито отета за потребе новооснованих партијских клубова.
:kk:
Tako je, bravo, sto pluseva kad bi moglo...
Obratimo posebnu paznju na reci 'nasilno' i 'protivzakonito'.

Ovo da se resi, mafijaskim blizancima ni dugmici ne bi ostali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448638#p448638:119ksk9z je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 02:33 pm[/url]":119ksk9z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448586#p448586:119ksk9z je napisao(la):
relja » Fri Apr 28, 2017 7:34 am[/url]":119ksk9z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448535#p448535:119ksk9z je napisao(la):
Bumbarevo brdo » 27 Apr 2017 07:53 pm[/url]":119ksk9z]...Na temelju otete imovine jugoslavije (koja je originalno osnovana kao velika srbija) nastala je cz, a od bsk-a nastao je partizan. Jugoslavija bi mogla da se preimenuje u slavija, znacajan klub sa ovim imenom postoji u mnogim slovenskim zemljama.

Zvezdu su osnovali bivši sportisti Jugoslavije i BSK, a ne UDB-a kako se to danas predstavlja. Iako niko nije formalno to tvrdio, Zvezda je u mnogo čemu neformalni naslednik SK Jugoslavije: pre svega - sportisti, zatim grb, dresovi (pre uvođenja prugastih)...na kraju je FK isplaćivao penzije fudbalerima Jugoslavije.
A Srđan Kalemebr je u dokumentarcu "Bili smo prvaci sveta" ispričako kako je nastalo ime kluba. Za razliku od "zvanične" istorije - "kad je Zvezda, onda neka bude Crvena", izvorni prelog je bio "pa dobro, da li ćemo da budemo BSK ili Jugoslavija? - e to ne može!"


А да се ми ипак држимо чињеница..



"Црвенa Звезда" није основана од УДБе, која се у то време ипак звала ОЗНа, већ од стране градског одбора УСАОС и то у тренутку док и СК Југославија и БСК још увек постоје. Мада у каснијем периоду, функционери тајне полиције јесу истовремено били и функционери СД "Црвена Звезда".

Имовина насилно угашених предратних клубова је противзаконито отета за потребе новооснованих партијских клубова. Позивање на континуитет са неким кога си опљачкао и угасио није ни лицемерство, већ прворазредни безобразлук.
И то нису само СК"Југославија" и "Славија", већ и Боб клуб на београдској тврђави, веслачки клуб "Београд" итд.

Грб какав данас носе друштва СД "Црвена Звезда" је усвојен неких десетак година касније од оснивања, а и он више личи на предратни грб "Војводине" од оног СК "Југославија", док до тада за грб имају силуету фискултурника испред црвене петокраке звезде.

Пензије су исплаћиване оним спортистима који су из разумљивих разлога прешли у редове "Црвене Звезде" и то не само из "Југославије", већ и других клубова, а тачно је да им је у стаж урачунат и предратни ангажман, али то је била уобичајена пракса свих клубова, организација и предузећа у то време.

Тачно је да су у позној фази боје СК "Југославија" биле црвене, али дизајн дресова.. Примера ради, СК "Југославија" је пред рат носила дрес са црвено - белим шаховским пољима, да ли је иједан београдски послератни клуб следио тај континуитет, хм, не бих рекао.

Да не идемо даље, нити у једном оснивачком статуту предметних послератних клубова, односно "близанаца" не помиње се континуитет са предратним, ни физички, ни правни, па ни идеолошки, већ апсолутно напротив.

Дакле, свако позивање послератних клубова на континуитет са "БСК" и "Југославијом" је тешка будалаштина.


A da ti pročitaš pažljivije šta sam ja napisao, pre ovakvog komentara? Ili još jednom?

Što se tiče same imovine, prvo bih voleo da vidim šta je tu bila imovina klubova - sportskih društava? Zemljište, objekti?
Da li iko zna kome su zaista pripadali? Šta je pisalo u statutu? Ne branim ni gašenje klubova ni sve ostalo što se dešavalo, ali hajde da se zaista držimo činjenica, a ne da pričamo napamet. Sport pre rata takođe nije bio profesionalan, i to su bila udruženja građana.

I mali osvrt na sve ostalo, jer nemam vremena: žao mi je što na youtube nema te epizode dokumentarca sa Srđanom Kalemberom, koji je bio prisutan na osnivanju Zvezde. Zvanična priča je jedno, istina je da su sportisti nakon gašenja klubova tražili načina da se ponovo organizuju. Bez države nije ništa moglo da se oganizuje, zato je sve islo preko USOS-a. Dresovi SK jugoslavia su bili crvena majca i beli šorc, što je i Zvezda nosila do uvođenja prugastih... Grb je promenjen oko 1950-te (ne nakon 10 godina), i od svih mogućih simbola, geometrijskih oblika, rasporeda polja, izabran je baš - taj... ili su možda kopirali Vojvodinu?
Namerno sam naipsao "neformalni" - ja biram reči. Naravno da klub to nije potencirao, jer to nema nitne veze sa samim sportom, tj razlogom postojanja kluba. Uostalom, Zvezda je postigla mnogo više nego što je SK Jugoslavija ikada uspela, pre svaga u masovnosti, a tek onda u razultatima. Živ ti meni bio Vožde, ne sekiraj se mnogo šta ja pišem po forumu.
 
А да ти почнеш да пишеш без отрова, за почетак и да прочиташ шта си сам писао..?

Наведи изворе за своје ставове, када већ толико инсистираш на истим, записнике са оснивачке седнице, статут фискултурног друштва, па онда можеш тврдити ко је шта био, радио, рекао.

Вероватно је имовина била власништво удружења грађана СК "Југославија", да би исто било угашено декретом и његова имовина дата новооснованом СД Црвена Звезда".

Ухватио си се интервјуа са једним човеком као да је у њему знање комплетног човечанства и поред толиких књига, чланака, интервјуа, емисија, разних спортиста, спортских функционера, што само говори о твојој површности.
Основао ју је УСАОС, након чега су у дневној штампи позвани спортисти да се придруже друштву.

Дресови Велике Србије/ Југославије су били зелени, плави, да би се усталила црвена, или црвено - бела боја.
Какве то има везе са чињеницом да су први дресови Црвене Звезде били жути, Славијини?

Није изабран грб предратног клуба, тачка. Да ли су копирали предратни грб Војводине? Не знам, све је могуће.

Ни формално, ни неформално, близанци немају никакве везе са предратним клубовима, осим што су им преузели имовину и спортисте.

Изгледа да јој је то мало, чим посеже за историјом клуба са којим нема никакве везе.



Пиши ти шта хоћеш, али због форума и осталих чланова, мора се одговорити на изнесене нетачности.
 
A mogli bi da prestanete da pišete BLIZANCI, jer ovo nije forum isfrustriranih navijača. Za tako nesto koristite forume vaših klubova.
 
Наравно да ово није форум исфрустрираних навијача, зато се колоквијално и називају "близанцима".
 
Па Срђан Калембер ЈЕ БИО ПРИСУТАН када је оснивана Звезда. Спортиста. Просторија је била пуна спортиста. Овај човек је тада био ту, играо је за Звезду. Он је знао (покој му души).
То ваљда нешто и значи. Мани се оскудих и небројено преписаних прича по интернету. Па и сама прича о Ћосићу и о имену је из треће, пете руке.


Јесте, први дресови су били Славијини - јер су били први и једини које су могли да нађу марта 1945 у Београду. Јесте, баш ће да назову клуб Црвена Звезда и да изаберу другачије боје - па нису ни могли да бирају у каквим ће дресовима да играју. Прве изабране боје су биле као застава Србије, потом су прешли на црвене мајице и беле шортцеве, исто као СК Југославија. Па ако ништа друго, постоје фотографије са утакмица....

Пусти "вероватно је имовина била власништво". Хајде да применимо исти принцип - докази о власништву, упис у катастар...
И зашто је онда изабран баш штит подељен по дијагонали на два поља, исто као и СД Југославија?
Војводина је постојала и раније и није гашена - не постоји нити један разлог да Звезда копира грб постојећег клуба из другог града, који тада био петроразредни клуб.

И на крају, да будем стварно провокативан, ко је изгубио гашењем СК Југославија? Ја сада не могу да се сетим, али један од разлога за гашење је била скупштина БСК (или Југославије - е то признајем не знам напамет) новембра 1944. на којој су "констатовали" да старо руководство више није ту (зглајзали са Немцима), изабрали ново и то је некога од ових што су 3,5 године живели као звери по шумама нормално изиритирало и клубови су декретом погашени. И основани су нови - боље организовани и отворени за све.
Само што је Звезда основана прва, основали су је Београђани и покупила је све најбоље из Београда... па је Партизан после морао да доводи играче из Хрватске па се клуб деценијама није "примио" код Београђана, за разлику од Звезде.

И ми нисмо никакви "близанци" са Партизаном, то је назив потекао из љубоморне провинције.
 
Када неко показује такву острашћеност и пристрастност као што ти радиш на овој баналној теми, шта да се очекује око неких озбиљнијих..?

Знам ко је Калембер, али сви знамо да изјаве, мемоари нису прворазредни историјски извори. Зна сећање, намерно или случајно да превари. Многи су изјављивали у једном времену једно, у другом друго, у трећем треће. Нисам тражио податке по интернету, већ пишем из главе, оно што памтим из прочитаних књига. Да ових дана тражим те књиге, да их скенирам и постављам овде искрено немам времена, а ни воље, рекао сам постави записнике са оснивачке седнице, статут фискултурног друштва, седнице УСАОС.. па онда се куни у безгрешност.

Ти први износиш оскудне, или измишљене податке и тезе са интернета, јесте, баш су свој клуб назвали Црвеном Звездом да би могли носити једну од предратних комбинација боја СК "Југославија", мислим стваарно.. :laugh:

Клуб је основан на новој концепцији, новим, идеолошким основама, док је "Југославија" још увек постојала, нови упис у регистар, све ново..

Колико се сећам, давно сам негде прочитао, да је земљиште за стадион "Авала" поклоњен "Југославији", али заиста се не могу сетити чији је то поклон био.

Записник са седнице на којој је изабран нови грб и - готова дискусија. Ако је изабран као потпуно аутентичан дизајн, или по угледу на други постојећи клуб, домаћи или страни - никакав проблем, а ако је покушано копирање грба "Југославије" (а очито није), онда је то покушај фалсификовања историје.

Гашењем СК "Југославија" и "БСК" су изгубили сами клубови, њихови спортисти и симпатизери. Могли су лепо оставити и једне и друге да постоје, не дирати им имовину, а они нека оснивају Звезде, Партизане, Металце, па нека покажу да (ли) су "боље организовани" и "отворени за све".

БСК је примера ради играо утакмице после рата, док није званично угашен, али су вршени притисци на играче да пређу у нове режимске клубове. "Покупили" су и једни и други из београдских, српских и југословенских клубова, као за Сремски фронт.

Мани се навијачке острашћености и један и други клуб су "се примили", судећи по послератној посећености утакмица оба клуба.

На концу, чланови моје породице су и према БСК и према Југославији, па касније и режимским "близанцима" имали одређену дистанцу, сматрали су то јефтином забавом за прост свет..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]Када неко показује такву острашћеност и пристрастност као што ти радиш на овој баналној теми, шта да се очекује око неких озбиљнијих..?
To ja baš mislim za tebe, a dokaz je par redova ispod.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Знам ко је Калембер, али сви знамо да изјаве, мемоари нису прворазредни историјски извори. Зна сећање, намерно или случајно да превари. Многи су изјављивали у једном времену једно, у другом друго, у трећем треће.

OK, Vožd ne priznaje izjavu čoveka koji je bio prisutan kada je Zvezda osnovana (iako je nije ni čuo).

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Нисам тражио податке по интернету, већ пишем из главе, оно што памтим из прочитаних књига. Да ових дана тражим те књиге, да их скенирам и постављам овде искрено немам времена, а ни воље, рекао сам постави записнике са оснивачке седнице, статут фискултурног друштва, седнице УСАОС.. па онда се куни у безгрешност.
Kladim se da će to biti jedan te isti preštampani tekst koji i mi danas možemo da naćemo: Ćosić predložio Zvezda, Žujović rekao Crvena.
Problem je u tome što podatke o osnivanju nisu prikupljali istoričari, naučnim metodama i sa proverama, nego novinari i publicisti.
Zato je priča Kalembera jako važna, popunjava jednu ozbiljnu "rupu".

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Ти први износиш оскудне, или измишљене податке и тезе са интернета, јесте, баш су свој клуб назвали Црвеном Звездом да би могли носити једну од предратних комбинација боја СК "Југославија", мислим стваарно.. :laugh:
Nisam tako napisao, to je tvoja interpretacija

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Клуб је основан на новој концепцији, новим, идеолошким основама, док је "Југославија" још увек постојала, нови упис у регистар, све ново..
Da li je hronologija tačna, ne znam, ali taj klub faktički nije više postojao.
Klub je osnovan zato što su ljudi hteli da se bave sportom, državi je to naravno bilo u interesu, a ni jedno udruženje nije moglo da se osnuje bez učešća vlasti. To je bar jasno.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Колико се сећам, давно сам негде прочитао, да је земљиште за стадион "Авала" поклоњен "Југославији", али заиста се не могу сетити чији је то поклон био.
I onda treba proveriti da li je zaista "poklonjeno" ili je dato na korišćenje. Razlika je bitna, kao i greška u interpretaciji. Ili je plaćeno od nečijih para i uknjiženo na nečije ime.
Pa da pričamo dalje. Očigledno se oduzeta "imovina kluba" bez ikakvog dokaza smatra za činjenicu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Записник са седнице на којој је изабран нови грб и - готова дискусија. Ако је изабран као потпуно аутентичан дизајн, или по угледу на други постојећи клуб, домаћи или страни - никакав проблем, а ако је покушано копирање грба "Југославије" (а очито није), онда је то покушај фалсификовања историје.
Hm.... kada se usvajaju grafički predlozi, obično se daje skica i pisani opis skice... glavu dajem da uz novi grb nije priložena argumenracija: "štit sa grba SK Jugoslavija uz dodatu petokraku, uklanjaju se hrastov i lovorov venac kao i traka sa nazivom društva".Svašta.
Pa ni za avionsku oznaku NOVJ nije pisalo "na brutansku rondelu se upisuje crvena petokraka uz malo prošireno belo polje".

Klub na istom igralištu, igrači i deo uprave takođe iz bivšeg kluba, iste boje dresova... grb sa istim motivom-detaljem.
Nek misli ko šta hoće, ali po meni su tu neki magupi podvalili, samo je pitanje koji mangupi: da li su beogradski mangupi podvalili režimu ili su mangupi iz režima podvalili Beograđanima?
Ovo naravno nije nikakav činjenica niti dokaz, ali nam je sve vreme pred očima...neko je prvi soc-realistički grb zamenio sa grbom koji ima detalj predratnog kluba.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
Гашењем СК "Југославија" и "БСК" су изгубили сами клубови, њихови спортисти и симпатизери. Могли су лепо оставити и једне и друге да постоје, не дирати им имовину, а они нека оснивају Звезде, Партизане, Металце, па нека покажу да (ли) су "боље организовани" и "отворени за све".

БСК је примера ради играо утакмице после рата, док није званично угашен, али су вршени притисци на играче да пређу у нове режимске клубове. "Покупили" су и једни и други из београдских, српских и југословенских клубова, као за Сремски фронт.

Мани се навијачке острашћености и један и други клуб су "се примили", судећи по послератној посећености утакмица оба клуба.

Pa znaš kako, milsim da niko nije izgubio, već da su svi dobili. Igrači su dobili bolji klub, gledaocima taj klub nije bio mrzak - naprotiv.
Niko nije bio teran da igra u Zvezdi, niko nije teran da navjia. To se pre može reći za "komšije".
Ja pre mislim da je gašenje bio nečiji hir nego odluka visoke politike. A da su uradili to što kažeš pa opet bi došli na isto.
Posledja rečenica sa "sremskim frontom" upravo pokazuje da si ti ostrašćen. Zašto bi iko ikoga morao da tera da igra za Zvezdu????

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448682#p448682:3nu6qncv je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 07:01 pm[/url]":3nu6qncv]
На концу, чланови моје породице су и према БСК и према Југославији, па касније и режимским "близанцима" имали одређену дистанцу, сматрали су то јефтином забавом за прост свет..
Pozdravi ih i prenesi im da su uobraženi. Srećom pa ti nisi pošto te ova tema itekako zanima
 
Zanimljivo je da u Politici od 5. marta 1945. stoji stubac o osnivanju SD Crvena zvezda. U Politici od 5. oktobra iste godine se međutim ne spominje osnivanje JSDP.
 
Не признајем ничију изјаву, признајем само и искључиво записник са оснивачке седнице клуба као историјски документ, па и то са резервом. Не само у овом случају, него генерално када је историја у питању. По томе ти мени пришиваш острашћеност?! Невероватно.

Да ли ти из неког разлога имаш маничну потребу за понављањем речи "Ћосић", "звезда", "Жујовић", "црвена"? Не знам како је добила име, јер, понављам нисам држао у рукама записник са оснивачке седнице. Да, гледао сам разне интервјуе присутних чину оснивања и једног и другог клуба, али то није прворазредан историјски извор.

Не, својевремено ме је занимала историја организација за физичко васпитање у Краљевини Србији, КСХС, Југославији, па сам имао прилике да прочитам доста озбиљног штива о овој тематици.

"Југославија" је постојала и после оснивања "Звезде".

Зашто је основан клуб са новом идеолошком потком, то вероватно стоји у документацији УСАОС.

То проистиче из твојих апсурдних теза.

Наравно да треба проверити на чије име је гласила тапија. Моја претпоставка - на СК "Југославија".

Опис предлога новог графичког решења није морао да има образложење, али дискусија која је уследила на предлог би могла открити више.

Пре ће бити - клуб на туђим борилиштима (стадион СК "Југославије", Боб клуб Калемегдан, веслачки клуб "Београд"..), другачије боје дресова (жуте), другачији грб, друга управа клуба, играчи покупљени из разних других клубова..



Најпре ће бити да су теби неки мангупи подвалили..

Наравно да је било, терани су да играју у режимски протежираним клубовима. Зашто би неко некога терао да пређе из чувеног "БСК" у непознати партијски клуб?!

Изгубљено је на моралном плану. Отимачина, државни криминал у спорту и слично, то СК "Југославија", "БСК" и остали нису познавали до оснивања "близанаца", што је касније било нормална појава и дошло до овога где смо сада.

Ти твоје поздрави и пренеси им да су штошта пропустили у твом образовању.

Био сам успешан члан оба потоња спортска друштва, имао прилике да се уверим на који начин функционишу и могу рећи да су ми смешни сви који су острашћени када је у питању спорт.

Није то неко старо, романтично време, где се спортом бавило из задовољства,
сада су то најобичније фирме, машине за производњу новца, те је навијање за једне или друге једнако праћењу пласмана производа на тржиште било које две фирме из рецимо производње аутомобила.
 
Lepo smo se ispričali.
Laku noć Vožd :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448706#p448706:f8oxwflt je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 09:43 pm[/url]":f8oxwflt]

Да, гледао сам разне интервјуе присутних чину оснивања и једног и другог клуба, али то није прворазредан историјски извор.

...

Био сам успешан члан оба потоња спортска друштва, имао прилике да се уверим на који начин функционишу и могу рећи да су ми смешни сви који су острашћени када је у питању спорт.


Ово је, наравно, у контрадикцији, а треба рећи и да је Београд један од неколико европских градова (оно - на прсте једне руке) који има првака Европе у фудбалу и у кошарци, и исто тако један од неколико европских градова који имају првака и вицепрвака Европе у фудбалу. А може бити да ниједан нема и једно и друго...

И за то су заслужна баш та два спортска друштва.

Има ли неке области да смо толико у европском врху, као у најпопуларнијим спортовима?
 
Наравно да није, обзиром да је прво написано у једном контексту, друго у другом.
Ми не знамо шта се догађало на оснивачкој седници једног фискултурног друштва, за то нам треба извор,
док је опште познато и доказано на који начин функционишу професионални спортски клубови данас.


Да ли се то што има прваке у фудбалу и кошарци односи на квалитет живота просечног Београђанина и грађанина Србије?

Заслужна је држава и републике које су стварале своје државне и републичке пројекте од спортских клубова..

Хлеба и игара.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448723#p448723:189kum1j je napisao(la):
Вожд » 28 Apr 2017 11:10 pm[/url]":189kum1j]
Да ли се то што има прваке у фудбалу и кошарци односи на квалитет живота просечног Београђанина и грађанина Србије?

Па, не знам. За полуфиналну утакмицу КЕШ Ц. звезда - Бајерн 1991. године улазница за западну трибину је коштала 1.000 динара, односно 110 немачких марака (56 евра); код тапкароша, док није обзнањен телевизијски пренос, продавала се за 10.000 дин. (1.100 марака/560 евра).

Сиротиња?

С обзиром да зимус продадох свој аутомобил, управо возим очев, купљен баш те године, с јесени, за 25.000 марака, за кеш.

Нешто ми то све делује повезано.
 
И где су завршили ти новци од учешћа клуба у европским такмичењима и трансферима играча у стране клубове? У Србији претпостављам не.

Уместо што је држава улагала новац у професионалне спортске клубове, могла је на пример правити затворене базене по мањим местима или школама, где би деца имала обавезно физичко и била здравија. Није улога државе да "масној гуски.." као што то ради и дан данас, већ нешто сасвим друго.
 
Али, деведесетих година је, за потребе неког великог такмичења, Париз добио први олимпијски базен (!), а Београд их је имао десетак, што отворених, што затворених. Лондон није много боље стајао од Париза. Многе београдске основне школе имају базен, укључујући и мом детету тренутно другу најближу на Новом Београду, и једну у Жаркову у коју је ишла моја некадашња девојка.

Ако бих на нечему честитао комунистима, онда је то на схватању да је друштво сложен организам, и да је потребан комплексан приступ, уместо да се развијају тек поједини његови сегменти (као на Куби: супер медицина, која лечи људе да могу да поживе довољно дуго да се удаве на деблу на којем плутају бежећи ка Флориди).

При чему, кад говоримо о нашим професионалним спортистима, они су били тешка сиротиња у односу на своје колеге на Западу (али и у, рецимо, Турској).
 
Није толико велики број школа са базенима ни у Београду, наиме има их свега неколико, а камоли у остатку Србије.
Колико је данас јавних базена у Београду који имају проблем са елементарном функционалношћу и колико деце има обавезну наставу физичког када је пливање у питању..?

То је питање за државу, а не функционисање професионалних спортских клубова - удружења грађана.

Када већ држава, јавно предузеће као што је ЕПС или неко друго (које је иначе монополиста) по политичком диктату финансира кроз спонзорске уговоре професионалне фудбалске клубове који су неким чудом губиташи, да ли им можда падне на ум колико би школа, градова и насеља могло да добије базен и који су бенефити када сва школска, средњошколска деца, па и студенти пливају три пута недељно, уместо да се наш новац даје богатим клубовима за куповину страних играча, високе плате функционера и слично..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448720#p448720:2ys83esg je napisao(la):
Пантограф » Pet Apr 28, 2017 10:56 pm[/url]":2ys83esg]
...а треба рећи и да је Београд један од неколико европских градова (оно - на прсте једне руке) који има првака Европе у фудбалу и у кошарци, и исто тако један од неколико европских градова који имају првака и вицепрвака Европе у фудбалу. А може бити да ниједан нема и једно и друго...

И за то су заслужна баш та два спортска друштва.

Има ли неке области да смо толико у европском врху, као у најпопуларнијим спортовима?
Ovo nikako ne moze da se odnosi na onaj najpopularniji.
Klubovima se jos i moze cestitati, najuspesniji su od svih 'istocnoevropljana', ali ako uzmemo u obzir ogroman broj fantasticnih fudbalera koje smo imali, sa odlicnim klupskim karijerama, fudbalska reprezentacija nije postigla ni 30% onoga sto je trebala i mogla. Sa izuzetkom '62, nesrecne '60, i pokradene '68, svi ostali rezultati su, blago receno, bili katastrofalni. Opet kazem, u odnosu na timski potencijal i iz objektivnog ugla.
 
U vezi diskusije...
Svi zajedno saznali smo mnogo zanimljivih detalja, bez obzira da li su cinjenice ili tvrdnje, istoriju pisu pobednici i prilagođavaju je sebi, tako da za mnoge stvari nikada i necemo saznati pravu istinu.

Ipak, ono sto se nedvosmisleno moze utvrditi je to da je kraljevina bila dovoljno uređena drzava, u kojoj su svi najvazniji sportski objekti bili upisani kao necije VLASNISTVO.
E to necije vlasnistvo je nasilno, protivzakonito, uzurpirano, otuđeno, oteto, nazovite ga kako god zelite, i predato u ruke novoosnovanih ideolosko-propagandnih, privilegovanih, rezimskih klubova, koje iz iskljucivo tih, a ne iz nekih rivalitetnih razloga, sa punim pravom nazivamo blizanci.

I sve dok budu postojali kao takvi, sa ovim imenima i obelezjima, oni se jedino kao takvi i mogu posmatrati.
Ljubav je, naravno, slepa uvek i svuda, pa i kad su u pitanju navijacke simpatije i strasti.

Da je prava i pravde, pa da se oteto vrati, a blizanci na neko poljance, pa lepo ispocetka, cigla po cigla...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=448730#p448730:qugio2i2 je napisao(la):
Вожд » Pet Apr 28, 2017 11:54 pm[/url]":qugio2i2]И где су завршили ти новци од учешћа клуба у европским такмичењима и трансферима играча у стране клубове? У Србији претпостављам не.

Nije istina. Pouzdano znam da je dosta novca zavrsilo u Srbiji. Popilo se i pojelo jedno 40 posto tog novca.
 
Bulbulderac17,

И ако је тако, новац није потрошен наменски, у изградњи спортске инфраструктуре, од кога ће имати користи сви грађани Србије, нарочито најмлађи.

Како није јасно, зашто би држава и онда, а камоли данас улагала новац свих нас у спортска удружења која су потпуно самостална и функционишу по тржишном принципу?


Bumbarevo brdo,

шта је било - било је, свако има свој поглед на историју и правду, питање је шта је данас потребно и могуће учинити..
Да ли је то приватизација професионалних спортских клубова - вероватно да јесте, да ли је потребан национални стадион - вероватно јесте.
Претпостављам да би се могли продати данашњи стадиони за изградњу нових стамбених зона, а од тог новца, ако је потребан национални стадион, изградити га на неком адекватнијем месту, ван урбане градске зоне, уз друмске и железничке комуникације, где би и ова два клуба играла своје утакмице.
 
Vrh