http://www.b92.net/tv/najava.php?id=224Gosti Utiska nedelje biće: Nadica Momirov, Ivan Tasovac i Ivan Medenica - pozorišni kritičar i teatrolog.
Nadica Momirov - državna sekretarka Ministrastva kulture, Ivan Tasovac - direktor Beogradske filharmonije u ostavci, Ivan Medenica - pozorišni kritičar i teatrolog.
Živo me interesuje kako bi se procenila vrednost npr. Narodnog muzeja i ko bi imao novca da ga kupi? U redu je da neko osnuje muzej i u to ime kupuje ili prilaže umetnine ali da se muzej proda...zhaba":1md138x4 je napisao(la):Ne bih da zvucim kao pomenuta biser gospodjica (gospodja) ali zar stvarno mislite da ijedna drzava daje pare za toliko muzeja? Zasto ste tako apriori protiv privatizacije??? Zasto to mora biti lose. Dajte primer gde je to u stvarnosti ispalo lose. Za to vreme ja cu vam navesti nekoliko pozitivnih primera iz Barselone.
U Barseloni su svi muzeju od prvog do poslednjeg privatni ukljucujuci i Nacionalni muzej Katalonije!!! Ne kazem da je to uvek dobro resenje, ali daleko od toga da su njihovom privatizacijom unistene slike, kipovi i ostale umetnicke gluposti kako kaze Vrachar. Naprotiv. I muzeji mogu doneti zaradu!
E sad svi bi mi da zivimo u romanticnim vremenima gde para ima za sve pa tako i za muzeje gde se oni fenomenalno odrzavaju, imaju konstantno nove dodatne ponude itd... Ali tih vremena nema!!! I nece ih biti.
Jedan za moj ukus sjajan primer privatnog muzeja je muzej nauke- Cosmo Caixa. Dakle La Caixa je najveca stedionica u Evropi sa sedistem u Barseloni. Za neupucene svrha stedionice je osim sto funkcionise kao i svaka druga banka, ta da sav profit daje u socijalne programe: pomoc starijima, ljudima sa posebnim potrebama, pravljenju programa za decu, kulturnim manifestacijama itd..
Otkad je Caixa kupila muzej i preuredila ga on je apsolutno dobio na zanimljivosti. Pritom je ulaznica celih 3 (2) evra a svake 1. nedelje u mesecu je gratis. Znaci pristupacan je.
http://obrasocial.lacaixa.es/centros/cosmocaixabcn_es.html
Ista ta La Caixa pre par godina kupuje staru fabriku pilica u blizini Plaça Espanya i od nje pravi kulturni centar Caixa Forum. To je jedno da najzanimljivijih kulturnih okupljalista grada gde se svako malo dovode nove izlozbe, odrzavaju koncerti, predstave, mjuzikli itd.. I sve izlozbe kao i mnogi drugi programi su besplatni. Nedavno je na primer otvorena sjajna retrospektiva projekata Richarda Rogersa sa sve besplatnim vodjenjem izlozbe dva puta nedeljno u 19h.
http://obrasocial.lacaixa.es/centros/caixaforumbcn_es.html
Sa druge strane La Caixa Catalunya u svom vlasnistvu ima gaudijevu Casa Milá gde takodje priredjuje povremene izlozbe, koncerte itd..
Uostalom i Pikasoov, Miroov i svi ostali muzeji su takodje privatni.
Zbunjen sam pomalo vasom reakcijom na moj predlog, mislim da nikada apriori ne trebamo biti protiv necega novog.
Znamo svi, naravno, da kod nas mnoge privatizacije zavrsavaju vrlo neuspesno, ali problem je u tome kako izvesti privatizaciju na kvalitetan nacin, a ne kako je izbeci po svaku cenu. Ukoliko neko ima predlog kako sacuvati te silne muzeje nasim parama, ja cu ga prvi podrzati. Razumeo bih da drzava pokaze interesovanje za Narodni, muzej Revolucije i sve ostale nacionalne i istorijske muzeje. Ali muzej nauke, savremeni, primenjene itd.. zaista ne vidim zasto bi morali biti u drzavnom vlasnistvu.
Da cujem kontrapaljbu!!!???
Izvor: NovostiUPRKOS alarmantno lošim uslovima u kojima se nalazi nacionalno blago Narodnog muzeja u Beogradu, početak rekonstrukcije otegao se u nedogled. Oko 400.000 predmeta kulturne baštine Srbije je nedostupno za posetioce, a u zgradi na Trgu Republike godinama nije pomerena ni cigla!
Ekonomska kriza dodatno je zakomplikovala situaciju. Postojeći projekat rekonstrukcije, koji je deo stručne javnosti ocenio kao neprimeren, postao je i finansijski neostvariv. Da bi naša najznačajnija kulturna institucija prebrodila teškoće, projekat se mora prilagoditi realnoj ekonomskoj situaciji.
- Problem Narodnog muzeja je veoma složen i teško se može razrešiti za kratko vreme - kaže arheolog dr Marko Popović, predsednik Komisije Ministarstva kulture za zaštitu kulturnih dobara od izuzetnog značaja i dobara srpskog porekla u inostranstvu. - Postojeći projekat za rekonstrukciju je preskup. Potrebno je više od 30 miliona evra, što je u sadašnjoj situaciji potpuno nerealno. Ta sredstva nemamo! No, rešenje za Narodni muzej mora da se traži. Sa malo volje i razumevanja, problem bismo mogli lako da rešimo. Jedan od puteva za izlaz je da se zgrada Novog dvora, u kojoj je danas Predsedništvo Srbije, vrati Narodnom muzeju. Nigde ne piše da Muzej mora biti smešten u jednoj zgradi. Enterijer Novog dvora se pokazao savršenim u vreme kada je tu bio smešten Umetnički muzej kneza Pavla.
Kraljevski dvor na Andrićevom vencu građen je od 1912. do 1920. godine. Tu je jednu deceniju boravio kralj, a zatim je 1934. adaptiran za Muzej kneza Pavla. Ostao je u toj funkciji sve do 1946. godine.
- Tad se dogodilo nešto potpuno anahrono - ističe Popović. - Mada je u Evropi u to vreme bila praksa pretvaranja kraljevskih dvorova u muzeje, mi smo muzej pretvorili u reprezentativno administrativno zdanje tadašnjeg političkog sistema. Sistem se promenio, ali namena te zgrade nije. U više navrata spominjano je da bi Dvor mogao da se vrati Narodnom muzeju, ali kao da nije bilo političke volje da se to ostvari. Čini mi se da sada kod političara postoji razumevanje za takvo htenje, ali u političkom vrhu treba da sazri ideja da se takva odluka i donese. Treba da stasa politička volja da hoćemo da imamo reprezentativni nacionalni muzej, kakav zaslužujemo. Ta odluka neće u velikoj meri opteretiti budžet Republike Srbije.
Naš sagornik smatra da posle definitivnog raspada Jugoslavije postoji dovoljno prostora da se reši pitanje Predsedništva Republike, a da se Dvor vrati u muzejsku funkciju.
- To bi zahtevalo daleko manje investicija od korenite rekonstrukcije sadašnje zgrade Narodnog muzeja. Novi dvor nije mnogo promenjen u odnosu na onaj kakav je bio u vreme dok je tu bio Muzej kneza Pavla. Dograđena je samo velika sala. Zgrada bi mogla da se adaptira i sredi za izvanredan umetnički muzej. Tu bi mogle biti izložene slike Narodnog muzeja i svega onoga što je vezano za ambijent 19. i 20. veka. Nakon toga bi zgrada na Trgu Republike mogla biti sanirana u postojećem stanju, znači bez nadziđivanja, preziđivanja i raznih drugih adaptacija, koje bi bile izuzetno skupe.
Ideja da se Novi dvor vrati pod okrilje Narodnog muzeja nije nova. Još u vreme kada je formiran Visoki odbor za rekonstrukciju, tadašnji direktor, akademik Nikola Tasić je u više navrata izrazio nadu da očekuje proširenje Muzeja i u zgradu Dvora, s obzirom na to da se broj eksponata i osoblja udvostručio. Vremenom se od te ideje odustalo. Odlučeno je da se zdanje na Trgu Republike proširi.
POLITIČKA VOLjA
NAŠ sagovornik je siguran da bi se za adaptaciju Novog dvora u muzejski prostor lako obezbedile donacije stranih fondova i naših građana iz dijaspore.
- Niko od potencijalnih donatora ne može da se javi, dok se ideja ne konkretizuje. A, ideja ne može da se konkretizuje, dok sa političkog vrha ne stigne signal. Prema mojim privatnim informacijama, predsednik Boris Tadić je pristalica takve ideje. Ali, takvu odluku ne može sam da donese. Važno je da se njegovi savetnici saglase sa tim.
SKUPE IDEJE
Jedna od ideja za rešenje problema prostora Narodnog muzeja bila je da se kupi stambena zgrada u Ulici Laze Pačua, pored Muzeja.
- To je nemoguće, jer je ta zgrada već naseljena privatnim vlasnicima, koji bi te stanove prodavali po tržišnoj ceni - kaže Popović. - Ukoliko bi se ti stanovi otkupili, zgrada bi morala kompletno da se adaptira, kako bi se prilagodila potrebama Muzeja. To bi bilo još skuplje od basnoslovno skupog trenutnog projekta. Druga varijanta, a radi se o uređenju Doma vojske, ima iste probleme. Zgrada je zidana kao Dom ratnika i neka ostane takav spomenik!
Izor: BlicDva miliona dinara za obnovu Etnografskog muzeja
Autor: Tanjug | 30.09.2009. - 08:44
Opština Stari grad izdvojila je više od dva miliona dinara za sistem tehničke zaštite koji će biti ugrađen prilikom rekonstrukcije Etnografskog muzeja, saoštila je Gradska uprava na sajtu Beoinfo.
Zgrada muzeja je jedna od najstarijih kuća kulture na Balkanu i proglašena je spomenikom kulture 1984. godine.
Skupština grada i Sekretarijat za komunalne i stambene poslove u toku prošle godine finansirali su izradu projektne dokumentacije za fasadu, kao i zamenu prozora i krovne konstrukcije.
Projekat obnove Etnografskog muzeja uradili su stručnjaci Arhitektonskog fakulteta.