Najveća gužva svakog 25. maja: Muzej istorije Jugoslavije
Muzej istorije Jugoslavije na Dedinju, koji predstavlja memorijalni kompleks Josipa Broza Tita, od 1980. godine do danas posetilo oko 18 miliona posetilaca, dok je broj poseta tokom 2007. godine iznosio 138 hiljada. Najveći broj poseta u ovom muzeju ostvaruje se za dane vikenda, kao i za godišnjice Titove smrti i rođenja, odnosno 4. i 25. maja. Ove godine na dan Titove smrti muzej je posetilo dve hiljade i stotinu ljudi.
- U sastavu Muzeja istorije Jugoslavije nalaze se Muzej 25. maj, Kuća cveća u kojoj se nalazi grob Josipa Broza i Stari muzej. Celokupni fond muzeja razvrstan je u 20 zbirki koje čine uglavnom pokloni koje predsednik Tito dobijao. U fondu istorijskog sadržaja nalaze se zbirke oružja, vojne opreme, lični predmeti, odlikovanja uglavnom iz perioda Drugog svetskog rata. Takođe, nalaze se i raritetna i unikatna dela štampanog materijala, kao i eksponati koji čine deo umetničkog sadržaja, objasnila je za Danas Svetlana Ognjanović iz Muzeja istorije Jugoslavije.
U središnjem delu Kuće cveća nalazi se grob Josipa Broza, gde je sahranjen 8. maja 1980. godine. Isto tako, u ovom objektu nalazi se i mali radni kabinet, kao i odabrana zbirka štafeta raznih oblika koje su uručivane Titu svake godine 25. maja na Dan mladosti. Inače, ukupan broj štafeta iznosi više od 20 hiljada, a izložene su sve savezne i deo lokalnih štafeta. U zgradi Muzeja 25. maj izložena su i dva automobila iz Titovog voznog parka, dok se u parku u okviru memorijalnog kompleksa nalaze skulpture, dela naših poznatih umetnika.
U trećem delu ovog kompleksa, u Starom muzeju nalazi se zbirka darova koje je nekadašnji predsednik Jugoslavije dobijao od naroda, ali i od predstavnika drugih zemalja. Etnografsku zbirku u ovom delu čine stolnjaci, ćilimi, peškiri sa izvezenim porukama predsedniku, kao i muzički instrumenti i narodne nošnje svih jugoslovenskih republika i pokrajina. Isto tako, izložena je i zbirka oružja među kojima su sablje, pištolji, uniforme, štitovi, zatim lukovi, strele i koplja kao pokloni iz zemlje i sveta.
- Najstariji eksponat predstavlja kratki mač Tanto iz 14. veka, kakav su koristili samuraji. Među ostalim poklonima nalaze se i sedla za kamile iz Tunisa, Alžira i Maroka, sedlo za konja iz Meksika, a i raznovrsni pribori za pušenje, ukrasni predmeti i nakit - navodi Vesna Mikelić, kustos ovog dela muzeja. Ona je, kao posebno interesantne, izdvojila pozorišne lutke iz Indonezije i Indije, vence dobrodošlice iz Indije i odeću bolivijskog vrača sa jezera Titikaka.
- Najveći broj poseta muzeju zabeležen je u periodu nakon Titove smrti, pa sve do devedesetih godina od kada je ovaj broj bio skoro minimalan. Međutim, od 2000. godine posećenost počinje da raste, tako da je od tada broj poseta skoro duplo veći svake godine u odnosu na prethodnu, rekla je Svetlana Ognjanović u razgovoru za Danas. Ona je dodala da u muzej dolaze posetioci svih uzrasta, a u poslednje vreme sve je veći broj mladih koji se interesuju za lik i delo Josipa Broza.
Prema njenim rečima, u posete muzeju dolazi veliki broj stranih turista koji dođe u Beograd, ali i turisti iz bivših jugoslovenskih republika, kao i ljudi iz Srbije. Stranci dolaze u obilazak ovog memorijalnog kompleksa doživljavajući Tita, kako kaže Ognjanovć, kao jednog od velikana 20. veka čemu posebno doprinosi činjenica da je u Drugom svetskog ratu bio na strani zemalja pobednica. Ove podatke potvrđuje i desetak mladih turista iz Hrvatske, Slovenije i Beograda koje smo zatekli u poseti ovom muzeju. Iako nisu bili ni rođeni za vreme Tita, oni su kao razlog dolaska naveli da su došli radi boljeg upoznavanja ovog dela istorije.
- Tito je bio kultna ličnost i predstavlja bitan deo naše istorije, i zbog toga smo i došle ovde po prvi put. Najzanimljivija nam je zbirka štafeta koja se ovde nalazi, kao i Titova odela, kazale su četiri studentkinje srbistike iz Zagreba koje su trenutno na ekskurziji u Beogradu.
Međutim, strani turisti se, kako je rekla Ognjanović, veoma često žale kako ovaj muzej nije adekvatno obeležen na turističkim kartama, kao i da ne postoje putokazi u gradu. Naime, ovaj muzej obeležen pod svojim nazivom ne ukazuje strancima da se zapravo radi o memorijalnom kompleksu Josipa Broza Tita. B. Cvejić
Istorijat
Kuća cveća izgrađena je 1974-1975. godine u stilu staklenika sa salonima i predstavljala je objekat za odmor i rad Josipa Broza Tita, dok je Muzej 25. maj sagrađen šezdesetih godina prošlog veka. Nakon Titove smrti 1980. godine ovi objekti otvaraju se za javnost kao memorijalni kompleks. Do 1996. godine u okviru kompleksa nalazili su se i Lovačka kuća, Bilijarnica, Spomen zbirka i Muzej 4. juli. Međutim, te godine je uredbom Savezne vlade ukinut Memorijalni centar Josip Broz Tito i osnovan Muzej istorije Jugoslavije u čiji sastav su ušli fondovi pomenutog centra i Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije.