Šta je novo?

Muzeji grada Beograda

Могао би то да буде огроман, модеран, интерактиван музеј у ком би се могла направити реплика Теслине лабораторије, а сви изуми што боље презентовати. Притом би у њега могли да пристижу и туристи бродом, а ту би било сигурно места и за остале машине које нису презентоване у садашњем по мени савршено постављеном и уређеном музеју али са јако мало посетиоца.
 
Не бих се сложио да је поставка Музеја Науке и технике добро конципирана. Бар то није била када сам је посетио последњи пут. Експонати су били истргнути из контекста, изоловани..
Мислим да их треба презентовати на онај начин како је то учињено на изложби о индустријском наслеђу у Галерији Науке и технике, где је на пример реконструисан ентеријер градске куће са почетка 20. века и где је сваки уређај имао своје место и очигледну практичну примену.
Такође, у депоу музеја је била штампарија, са све канцеларијом шефа. Веома интересантан призор. Као да је заустављено време.
Не знам да ли је и даље изложена.
 
Ja кад сам био прошле јесени, прво је била нека дечија изложба НБС о новцу, затим су биле поставке кућних апарата у покушају реконструкције соба у којима су се налазили, била је и изложена као стара зубарска ординација, затим изложени су компјутери, писаће машине, грамофони, телевизори у амбијентима дневне собе, а у приземљу је била изложба посвећена веку од почетка 1. светског рата. Но слажем се, може увек боље. Зато и јесам за обједињавање Музеја науке и технике са Музејом Николе Тесле у старој електрани, где би сваки сегмент науке и технике могао бити на најбољи начин презентован, кућни апарати у кућном амбијенту, различите фабричке машине и електропостројења у амбијенту погона, моторна возила у амбијенту гараже, рачунари у амбијенту рачунарске лабораторије, писаће машине у амбијенту писаћег стола, штампарске у амбијенту штампарије, бродови у амбијенту марине... И реално ми се чини да у самом музеју науке и технике фали мало акцента на самој науци, мислим да би обједињење са Теслиним музејом и интерактивна поставка посвећена њему ту дала велики допринос, као и поставке о Пупину, Цвијићу, Мики Аласу, Миланковићу и осталим многобројним великанима науке српског рода.
 
Онда је вероватно поставка измењена од моје последње посете.

За све остало смо истомишљеници.. :kk:
 
Техника из Качарева иде у Бубањ поток.
 
Вожд":1ta5fjfx je napisao(la):
Техника из Качарева иде у Бубањ поток.


Тајм-аут.
Мислиш на војну технику прикупљену у војном објекту у Качареву?
Под "Бубањ поток" мислиш на полигон?
Одакле информација, да ли се зна шта намеравају са техником? Само је премештају јер им треба качарево или...?

Свашта тамо вредно и ретко има...
 
У Качареву има све што је прикупљено по касарнама широм Србије, а нема на Калемегдану. И та збирка је затворена широј јавности. Надам се да спремају неку поставку у Бубањ потоку.
 
relja":2nnsy0jp je napisao(la):
Вожд":2nnsy0jp je napisao(la):
Техника из Качарева иде у Бубањ поток.


Тајм-аут.
Мислиш на војну технику прикупљену у војном објекту у Качареву?
Под "Бубањ поток" мислиш на полигон?
Одакле информација, да ли се зна шта намеравају са техником? Само је премештају јер им треба качарево или...?

Свашта тамо вредно и ретко има...


- Да.
- Да.
- Конзерватор ВМ.
- Разговор је био ван контекста ВМ, о музеологији као науци, методологији и сл. пар тема се овлаш дотакло као што је ова.
 
Мада ја се и даље залажем за измештање комплетне збирке оклопне технике ВМ у касарну Васа Чарапић.
Ту је био смештен 1.Оклопни Пук, поседује одговарајуће хангаре за изложбени простор и депое, објекте за смештај особља, радионицу, чак и собни полигон и минијатурно стрелиште и тако даље..
 
Dan Vojnog muzeja - 22. avgust »
21. Avgust. 2015 | 16:32, Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari

Povodom Dana Vojnog muzeja - 22. avgusta, i stogodišnjice Prvog svetskog rata, od danas je u ovoj ustanovi kulture otvorena izložba "Ratni slikari u Velikom ratu - skice i crteži”.

http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=124813
 
Dom Jevrema Grujića od 17. septembra otvara vrata kao - muzej
Bojana Bogosav | 08. 09. 2015. - 14:19h | Foto: P. Dimitrijević | Komentara: 0

Reporter „Blica“ zavirio je juče u Dom Jevrema Grujića, gde je počela postavka vrednih eksponata koji će dom slavnog diplomate pretvoriti u Muzej diplomatije i avangarde.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/589074 ... kao--muzej
 
20150923105301.jpg


stavljam ovdje posto nemogu da nadjem temu o avijaciji
 
Mogut ti reci da nije bas kako tango pise jer fali ona audiator et altera pars nego nije za forum mozda neke prilike uzivo mnogo je to kompikovana i mutna prica
 
Ne "priča" Tangosix, već je to samo jedan od nekoliko postova na blogu na temu preuzimanja Muzeja.
A da je mutno i komplikovano - slažem se.
 
Из све те имовинско-правне збрке око музеја ваздухопловства ја се надам да ће се на крају стање у самом музеју поправити, како саме зграде која вапи за основним одржавањем, тако и експоната од којих многи нису прошли конзерваторске радове и многи чаме што по пољани око музеја, што у депоу. И наравно, да основно финансирање музеја више не буде у питању.
 
1701762_5_mumija___s.jpg


Дани европске баштине” у Археолошкој збирци Филозофског факултета

У просторијама Археолошке збирке Филозофског факултета (Чика Љубина 18-20, улаз из дворишта Капетан Мишиног здања) посетиоци ће од 25. до 30. септембра, од 10 до 18 часова моћи да погледају Београдску мумију у специјалној витрини, чију је набавку обезбедио Град Београд, и нову изложбу „Биоархеологија Ђердапа”, на којој су приказани неки од резултата истраживања људских и животињских костију са праисторијских локалитета у Ђердапу. Изложба је на српском и на енглеском језику.

Мумију свештеника, под називом „Несмин”, 1888. године Народном музеју поклонио је домаћи филантроп и мецена Хаџи Павле Риђички, племић од Скрибешћа, док је витрина производ наших инжењера која ће својим квалитетом омогућити да овај вредни експонат виде и будуће генерације. Витрина је тешка 600 килограма. Састоји се од двоструког непробојног стакла, има способност регулације влажности и температуре, као и хладно осветљење.

Донатор мумије Хаџи Павле Риђички (1805–1893) током путовања у египатски Луксор купио је мумију, како се наводи у историјским списима „из родољубиве намере, не за себе већ за српски народ”. Мумију је било могуће видети само од 1893. године до почетка Првог светског рата, после чега је због осетљивости предмета била склоњена од очију јавности.

Хаџи Павле Риђички, пореклом из Мокрина, припадник је угледне породице која се у време Марије Терезије доселила из Сенте и која је оставила великог трага у историји нашег народа на простору Војводине.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1701754
 
Muzej grada Beograda izložbom obeležava svoj Dan
Tanjug | 09. 10. 2015. - 15:11h | Foto: A. Stanković | Komentara: 0

Muzej grada Beograda 15. oktobra obeležava svoj Dan izložbom "Ogledalo istorije - snimci beogradskih fotoreportera 1930-1941" u izložbenom prostoru u Resavskoj 40b.

Na postavci će biti predstavljena bogata Zbirka fotografija Svetozara Grdijana koja se u Muzeju čuva od 1970. godine, a koja u celini čini jedinstvenu predstavu vremena zaustavljenog u kadru fotoaparata.



Fotografije Svetozara Grdijana, pored istorijske i dokumentarne vrednosti, u pojedinim segmentima dosežu i nivo koji se može smatrati vrhunskim dometom predratnog srpskog žurnalizma.


Izložba je podeljena u nekoliko tematskih celina: Kraljevska porodica, Politika, Događaji, Drušvo, Grad i Sport.


Najveću dokumentarnu vrednost imaju snimci koji ilustruju društveni život Beograda između dva svetska rata.


Fotografišući rad humanitarnih društava, raznih udruženja gradjana, strukovnih i sportskih klubova, bolnica, škola, izložbi, revija, zabava, sudske procese i sportske manifestacije, Grdijan dostiže visok nivo posvećenosti profesionalnnosti.


Zahvaljujući Gradu Beogradu i Sekretarijatu za kulturu grada Beograda, zgrada Muzeja grada u Resavskoj 40b sve češće otvara vrata za izložbe i programe koji su prilagođeni uslovima izlaganja u ovom, po svemu, izuzetnom prostoru.



Obeležavanjem Dana muzeja i ovom izložbom Beogradjani će biti u prilici da pored upoznavanja sa izgledom grada, ljudima i dešavanjima u Beogradu 30-tih godina prošlog veka, vide prostor u kome će biti smešten njihov muzej.


Na otvaranju će govoriti gradski menadžer Goran Vesić, sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević, direktorka Muzeja grada Beograda Tatjana Korićanac, a izložbu će otvoriti Goranka Matić.


Izložbu, koja će biti otvorena do 15. novembra prati bogato ilustorvan katalog, sa reprodukcijama fotografija iz Zbirke, autora višeg kustosa Darka Ćirića.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/596947 ... a-svoj-Dan
 
Nego jel ovaj amam pripada muzeju grada i kako je uopste postao kafic
20151018153410.jpg


20151018153541.jpg


20151018153553.jpg


20151018153611.jpg


20151018153636.jpg


20151018153748.jpg


20151018153751.jpg
 
Da li je neko upoznat sa time šta se desilo sa tri aviona i jednim helikopterom iz II svetskog rata, koji su se nalazili uz Kružni put - u smeru ka Leštanu, malo dalje od Bubanj potoka? Pretpostavljam da je to bila izdvojena postavka Vojnog muzeja, Muzela vazduhoplovstva ili tako nešto... Celo detinjstvo sam gledala u njih dok smo išli kod rođaka, tek skoro primetih da ih više nema :(
 
poenk":z2fa5snu je napisao(la):
Da li je neko upoznat sa time šta se desilo sa tri aviona i jednim helikopterom iz II svetskog rata, koji su se nalazili uz Kružni put - u smeru ka Leštanu, malo dalje od Bubanj potoka? Pretpostavljam da je to bila izdvojena postavka Vojnog muzeja, Muzela vazduhoplovstva ili tako nešto... Celo detinjstvo sam gledala u njih dok smo išli kod rođaka, tek skoro primetih da ih više nema :(


Poenk, svi avioni iz II svetskog rata koji su kod nas sačuvani se nalaze u Muzeju u Surčinu, a helikopteri su u II svetskom ratu još uvek bili u eksperimentalnoj fazi :)

Verovatno misliš na ove sa starog snimka na Bing-u?
http://binged.it/1Kxa9HZ
Avioni su američki mlazni F-84 i F-86 (rane pedesete, rat u Koreji), helikopter je toliko očerupan da ga ne prepoznajem.
Koliko sam ja čuo, vojska ih je prodala velikom privatnom otpadu kod Sevojna, a onda su dalje prodati nekim Grcima.

U Muzeju u Surčinu imaju restauriran i izložen i taj F-84,
http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/ ... z=sr&id=22
a i jedan F-86D (isti taj avion u malo drugačijoj varijanti),
http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/ ... z=sr&id=23
dok isti takav F-86E (to je ovaj sa "strelastim krilima") stoji ispred muzeja na otvorenom i čeka restauraciju. Pre toga je bio na Mašinskom fakultetu.
http://www.airliners.net/photo/Yugoslav ... 0388607/L/
http://www.airliners.net/photo/Yugoslav ... 0388608/M/
 
E, to su ti, mada je ovo već neka "slika posle", pošto su bili malo dalje od puta, tačno gore uz drveće, a bila je i neka osmatračnica (čini mi se da se i vide mesta gde je bilo sve). Vidiš, nikad se nisam udubljavala, nekad mi je rečeno da su iz II sv. rata pa je tako ostalo. A helikopter je bio tako očerupan otkad ja znam za sebe, dakle bar 30 godina. Bezveze nekako, bilo mi je skroz super kao mali mini-muzej na otvorenom.

Hvala :)
 
Vrh