Šta je novo?

Muzeji grada Beograda

NA Temelju muzje REVOLUCIJE FILHARMONIJA

- Jedan od takvih projekata je galerija na Kosančićevom vencu, drugi konkurs će biti za filharmoniju koja će se nalaziti na mestu sadašnjeg temelja Muzeja revolucije kod Palate „Srbija", a biće tu i još nekoliko urbanističkih konkursa koji će biti zanimljivi arhitektama. Drago mi je što večeras ovde vidim arhitektonske timove sa svih krajeva sveta i što će bijenale biti mesto razmene mišljenja autoriteta u ovoj oblasti - rekao je Milutin Folić.

http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=130630
 
Богами, ово је лепа вест. Пошто сам и сам, пре неку годину, на овом месту предложио да се филхармонија прави на темељима никада довршеног и сада анахроног Музеја револуције. Ником не смета, свима доступно, а и Нови Београд добија још једну, уз Музеј савремене уметности, прворазредну културну институцију.

Вин-вин, што би рекли браћа Англосаксонци.
 
Lokacija nikada izgrađenog Muzeja revolucije je pominjana kao novo mesto za Filharmoniju još otkad je Mehta dovodio Kalatravu u posetu. Vidim sada se pominje arhitektonski konkurs, što znači da je Kalatrava ipak bio samo marketing, ali to ne znači da nećemo dobiti pristojnu zgradu Filharmonije (ako je uopšte bude, jer svi znamo kako se ti konkursi završavaju kod nas).
 
http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=9118


Нови живот за брод „Сава“


У организацији Војног музеја, Речне флотиле, 5. логистичког батаљона и Југословенског речног бродарства данас је с обале Аде Хује спроведено одсукивање брода „Сава“ у воду, а у наредним данима брод ће бити премештен на сидриште „Ушће“.

Брод „Сава“ проглашен је за културно добро 2006. године решењем Музеја науке и технике а од ове године бригу о њему преузима Министарство одбране, односно Војни музеј. Према речима начелника Војног музеја пуковника Драгана Раденковића, по пристанку брода на „Ушће“ почеће израда пројекта за рестаурацију овог музејског експоната.

Брод је под називом Речни монитор „Бодрог“ изграђен 1904. године у Будимпешти, а у састав аустроугарске речне флотиле ушао је наредне године. После објаве Првог светског рата, 28. јула 1914. године, у касним вечерњим часовима, са тог брода испаљене су прве ракете на Београд, на Дорћол и Сава Малу.

Из војне употребе повучен је 1959. године.
 
Nadam se da ce rekonstrukciju nadgledati muzej nauke i tehnike ini imaju i projekat
Da ce zavrsiti do 2018 i da nece zabrljati za rakete nemam rijeci ko li sve radi u mo doro je kako je moglo ispasti
 
Podmornica kao muzejski eksponat odlazi za Beograd

Ministarstvo odbrane postiglo sporazum s kolegama iz Srbije
19/12/2015 8:29

Podmornica-P-911-u-krugu-vojnog-objekta-Pristan_resize.jpg


Ministarstva odbrane Crne Gore i Srbije postigla su sporazum o ustupanju Srbiji kao muzejskog eksponata, male tzv.džepne podmornice P-911 „Tisa“ koja je prije desetak godina povučena iz operativne upotrebe u tadašnjoj Mornarici Vojske SCG.

Podmornica se već godinama nalazi na obali u krugu vojnog objekta Pristan u Boki Kotorskoj, a Vlada Crne Gore je još jula 2014. donijela zvaničnu odluku da se taj ratni brod koji je proglašen viškom u Mornarici VCG, pokloni kao muzejski ekeponat Srbiji. Inicijativu za ustupanje te podmornice pokrenulo je još 2009. Godine Udruženje građana „Podmorničar“ iz Beograda koje okuplja bivše jugoslovenske podmorničare u Srbiji, a njihov plan je da podmornicu izlože kao muzejski eksponat na nekoj od lokacija u Beogradu ili eventualno u Novom Sadu gdje je sjedište Riječne ratne flotile Vojske Srbije.

Prema sporazumu dvaju ministarstava na koji je saglasnost prekjuče dala Vlada Crne Gore, podmornica P-911 se srpskom Ministarstvu odbrane ustupa „u viđenom stanju sa aspekta kompletnosti i funkcionalnosti, kao muzejski eksponat“. MO Srbije snosiće troškove utovara i transporta podmornice od Boke Kotorske do Beograda, a koji su procijenjeni na 2,5 miliona dinara (nešto preko 20 hiljada eura). Datum primopredaje podmornice na Pristanu, biće utvrđen odmah nakon potpisivanja Sporazuma koji će u ime Crne Gore potpisati potpukovnik Veljko Mališić, načelnik Direkcije za logistiku Direktorata za materijalne resurse Ministarstva odbrane.

Podmornica-P-911-na-Pristanu_resize.jpg


Inače, Crna Gora je već 2011. Soveniji na isti način kao muzejski eksponat poklonila istovjetnu malu podmornicu P-913 “Soča” koja je već duže vrijeme jedan od najpopularnijih muzejskih eksponata u “Parku vojaške zgodovine” u Pivki, dok je treća takva podmornica, P-912 “Una”, muzejski eksponat u Zbirci pomorskog nasljeđa Porto Montenegra u Tivtu.

Ukupno je u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog vijeka za nekadašnju Jugoslovensku Ratnu mornaricu u Brodogradilištu specijalnih objekata u Splitu, izgrađeno šest malih podmornica klase P-911. Riječ je o jednom od najsupjelijih projekata tzv.diverzantksih podmornica u svijetu, a koje i danas imaju prilično modernu tehnologiju i izuzetna svojstva tzv.bešumnosti i teškog otkrivanja, što je osnovna vrijednost svake podmornice. Svojevremeno je za kupovinu podmornica ovog tipa bila veoma zainteresovana ratna mornarica Švedske, ali je realizaciju tog unosnog posla spriječio raspad SFRJ.

Podmornice tipa P-911 duge su nepunih 19 metara, a puni deplsman im iznosi 88 tona. Ovaj produkt pameti jugoslovenskih inženjera i industrije “od Triglava do Đevđelije” namjenski je građen sa misijom da u slučaju rata, podmornice tajno doplove do italijanske obale gdje bi iskrcale diverzante koji bi napali tamošnja vojna i industrijska postrojenja, odnosno da podmornice tajno polože protivbrodske morske mine pred italijanskim lukama.

http://www.bokanews.me/prst-u-more/24214/
 
Radovi počeli u novembru: ŠTA SE RADI u Manakovoj kući?
Ana V. Marković | 03. 02. 2016 - 11:50h izmena vesti 11:57h

Jedan od najlepših spomenika kulture grada je pod rekonstrukcijom od novembra prošle godine. Iako je još u martu 2015. najavljivano da će rekonstrukcija krenuti u julu a biti završena do Nove godine, radovi su počeli sredinom novembra, a zaposleni kažu da im se kraj ne vidi.

8291aae76ae91a8dc5c2c261be1f4a7e.jpg


Zidovi su trošni i udaranje i rušenje im više škodi nego što pomaže. Jedan noseći zid su izbušili, a glavni noseći stub je popucao. Ako pukne, kuća će pasti. Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada su dolazili par puta i odmahivali glavom. Zvanično ne smeju da zaustave radove zbog svojih nadređenih, ali su negodovali. Ovo je spomenik kulture i nije dozvoljeno menjati mu izgled - ističe jedan od zaposlenih i navodi da ministar kulture Ivan Tasovac nijednom nije obišao radove

2ab7b28ed8e2aea67cbef38d0e524827.jpg


Oni navode da bi po zakonu Zavod trebalo da radi projekat obnove, a radi ga privatna firma „JAP studio“.

- Ne znamo kako su mogli da daju dozvolu za to. Delovi kuće koji su bili zazidani i predstavljali su prostor za eksponate, sada ne postoje. Čekamo kada će se sve obrušiti. Ima dana kada dođu samo dva radnika firme ”Ornament inženjering”, koja obavlja radove. Pitali smo zašto ne sklone skele jer je fasada završena, nemaju odgovor - kažu zaposleni.

ce2ab256c36840665276d9db868d2844.jpg


Oni dodaju da je bilo neophodno uraditi samo struju.

- Svi ostali radovi su nepotrebni, ali moraju da opravdaju 33 miliona dinara iz budžeta - kažu zaposleni.

Na sve to Mirjana Menković, direktorka Etnografskog muzeja, odgovara da rade u saglasnosti sa Zavodom.

- Radovi su pri kraju, a tenderom je bilo predviđeno da traju 120 dana. U Manakovu kuću ništa nije ulagano pet decenija i sada, kada se našao neko da reši probleme, javljaju se oni kojima to smeta. Razlozi kašnjenja su pravne prirode, a radovi će biti gotovi do marta - kaže Menkovićeva.

eba3be9202abfafc751cd4dffa30eaaf.jpg


Na naše pitanje da li su zaista srušeni zidovi, Menkovićeva odgovara da ako ciljamo na malicioznost, u svemu ovome tome nema mesta.

Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada kažu da vrše konzervatorski nadzor nad izvođenjem radova.

- Radovi se izvode u skladu sa projektnom dokumentacijom na koju je Zavod dao saglasnost. Ne izvode se radovi koji bi ugrozili statičku i konstruktivnu stabilnost objekta - ističu u Zavodu.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/radovi ... ci/w1ps35c
 
http://tangosix.rs/2016/15/02/krila-fij ... oplovstva/

9d1dad94e22ea15727730129952ceb8aeca5e2bf3cd45a079a492378dbe04b0b-850x350-2.jpg


Krila Fijatovog G.50 bis biće privremeno deo stalne postavke Muzeja vazduhoplovstva

Krila Fijatovog aviona G.50 bis, koja su se godinama nalazila u depou Muzeja vazduhoplovstva Beograd, privremeno će biti deo stalne postavke u ovoj ustanovi kulture, izjavio je za Tango Six kustos ovog muzeja, Zoran Radojević.

– Sad smo prvi put krila pregledali i opisali oštećenja. Ovo je dobro u svrhu njihove zaštite, ali i zbog povećanja interesovanja ljudi za posete. Krila, međutim, najduže mogu ostati izložena do kraja sezone– objasnio je Radojević i istakao da je ovakva odluka naišla na negativne reakcije zaposlenih u Muzeju jer krila nisu potpuno konzervirana.

Uprkos tome, on naglašava da je privremeno izlaganje eksponata koji nisu u potpunosti pripremljeni za to praksa i u drugim muzejima u svetu.

– Gledao sam avion koji je u očajnom stanju u jednom stranom muzeju, ali je procenjeno da je dobro da on bude izložen – rekao je Radojević i dodao da je u planu izrada pokrivača za zaštitu od sunca koji bi trebalo da spreči oštećivanje boje.

On je objasnio da je iznošenje krila iz depoa stara ideja na kojoj se dugo radilo, ali da su sva dešavanja u Muzeju u poslednjih godinu dana usporila njenu realizaciju. Okidač za iznošenje delova G.50 iz depoa bila je privatna poseta italijanskog visokog predstavnika.

– Pre skoro 2 meseca bila je najavljena poseta jednog italijanskog visokog predstavnika koji vodi vojne muzeje u Italiji. Naravno da je postojalo interesovnaje za avion – to je normalno jer postoji duga istorija interesovanja italijanskog naroda za nešto što je kod njih konstruisano, stvoreno, a sticajem okolnosti je ostalo i sačuvano je ovde u Beogradu.

Jednim dobrim delom sam zbog toga ja ovo uradio, ali mi smo u tom trenutku već radili na krilima – bili smo napravili drvene nosače koji služe za bezbedno skladištenje u depou – objasnio je Radojević.

On je istakao da krila nisu hronološki stavljena na dobro mesto, ali da je to kompromis sa ciljem da se stalna postavka osveži, privuku posetioci i da se ona „zaštite“.

– Pokušavamo da nešto lepo učinimo i opravdamo našu ulogu, a to je zaštita onoga što je baština ovog naroda – izjavio je Radojević za naš portal.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=M-QngWXP320[/youtube]
Парк "Патриот" - ПРЕЗЕНТАЦИЯ
 
"Музеји Србије, десет дана од 10 до 10": Почело пролеће културног наслеђа
М. А. К. | 12. мај 2016. 22:27 > 20:43 | Коментара: 0

Отварањем обновљене Манакове куће почела смотра "Музеји Србије, десет дана од 10 до 10". Тасовац: Обједињена је заштита покретне и непокретне баштине

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... 1%92%D0%B0
 
Arhitektonski konkurs za idejno rešenje rekonstrukcije zgrade Muzeja grada Beograda u Resavskoj ulici:

уторак, 10. мај 2016.

Агенција за инвестиције и становање

Позив за учешће на конкурсу за дизајн за јавну набавку број 10/16

На основу чланова 55. став 1. тачка 4. и 57., а у вези са чланом 38. Закона о јавним набавкама („Службени гласник РС“, бр. 124/12, 14/15 и 68/15),

ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА Агенција за инвестиције и становање

објављује

ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ НА КОНКУРСУ ЗА ДИЗАЈН за јавну набавку број 10/16 – ИЗРАДА ИДЕЈНОГ РЕШЕЊА НА АРХИТЕКТОНСКОМ КОНКУРСУ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈУ ОБЈЕКТА У РЕСАВСКОЈ 40Б И ПРЕНАМЕНУ У МУЗЕЈ ГРАДА БЕОГРАДА


Позив и документација везани за јавну набавку

Izvor: Grad Beograd

Zainteresovani za učešće na konkursu više informacija mogu naći na sajtu Društva arhitekata Beograda.
 
Где су словенци нашли Ф-13? У оном кафићу у Новом Саду можда?
 
Izgleda Fenomenalno, cak mi se i ovaj liveni asvalt sto su krenuli po gradu da postavljaju nekako mi to kvalitetnije na oko izgleda nego obican asvalt.
 
To je naj gori moguci i naj odbratniji asfalt moguci u koji sad kad ugrije 40 c ima otisci cipela da ostaju
 
Gdje ej taj javni akvarijum trebalo bi to obici
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=388193#p388193:32jnzrlm je napisao(la):
Дошљак » 27 May 2016 12:24 am[/url]":32jnzrlm]Где су словенци нашли Ф-13? У оном кафићу у Новом Саду можда?

Mig-21f-13 su nabavili u Češkoj i ofarbali ga u boje SFRJ, a broj koji nosi nikada nije bio dodeljen u RV i PVO.
 
Legat Maldena u Kinoteci

Jugoslovenska kinoteka postaće bogatija za lične predmete i uspomene iz duge i plodne karijere slavnog američkog glumca srpskog porekla, oskarovca Karla Maldena, rođenog kao Mladen Sekulović

Maldenova unuka predaće Jugoslovenskoj kinoteci pismo koje je dobio od Marlona Branda, šešir koji je nosio u popularnoj seriji “Ulice San Franciska”…, a u planu je da 2017. godine, posredstvom holivudskog producenta srpskog porekla Dana Tane, stigne i statueta Oskara za najbolju sporednu ulogu, koju je osvojio 1952. godine za lik Miča u filmu Elije Kazana “Tramvaj zvani želja”, saopštila je Kinoteka.

Karl Malden, uvek ponosan na srpsko poreklo, rođen je 22. marta 1912. u Čikagu od oca Petra Sekulovića, emigranta iz Bileće (Hercegovina) i majke Marije češkog porekla.

Karijeru je započeo u pozorištu - najpre u Čikagu, a potom u Njujorku.

Na filmu je debitovao 1940. godine i tokom višedecenijske karijere ostvario 72 uloge na velikom i malom ekranu.

Uz osvojenog Oskara, imao je i jednu nominaciju (1954) za ulogu u filmu “Na dokovima Njujorka”, takođe u režiji Kazana, a sarađivao je i sa Džonom Fordom (Jesen Čejena), Alfredom Hičkokom (Priznajem)…

Malden je bio i deo srpske kinematogafije - u filmu Gorana Paskaljevića “Suton” (1982) igrao je čoveka koji se posle dugo vremena vraća iz Amerike u Jugoslaviju. Lik se zvao Marko Sekulović, kako je Maldenovo rodno ime.

Malden je dobitnik nagrade za životno delo američkog Udruženja filmskih glumaca (2004) i ima svoju zvezdu na Bulevaru slavnih u Holivudu.

Bio je predsednik Filmske akademije u Los Anđelesu (1988-1993).

U Los Anđelesu je i preminuo 1. jula 2009. godine.

Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić, Dan Tana i predstavnici Maldenove porodice najaviće otvaranje legata tog velikog glumca 23. juna u Jugoslovenskoj kinoteci.

Izvor: www.seecult.org
 
Vrh