jeste ravna ali zbog tehničke strane foruma slika je "nasilno" smanjena pa zato pruga deluje onako, otvori puno veličinu fotke u drugom prozoru i videćeš da je normalnaMilance":8ijms9ue je napisao(la):Meni je mnogo fascinantnija pruga na prvoj slici. Ravno nema sta!
Nijedan problem se ne resava sam od sebe. Kada je Delta odlucila da gradi svoj trzni centar u blokovima na pomenutoj lokaciji vec se nalazilo omaleno srednjevekono naselje. Ocas posla su ih rasterali/raselili, kad ne lezi vraze sada su se vratili i ponovo naselili po obodu gradilista. E, sada to predstavlja problem za cika Miska posto gle cuda on bas tu treba da izgradi naselje za Univerzijadu. Sada se Misko i gradski celnici preganjaju ko treba da ih raseli (samo ne znam ko je to uradio prvi put). Iz ovog primera se vidi da bi u slucaju da se pusti da Romi sami odluce da se rasele moglo desiti odluce da naprave naselje u parku na Slaviji, pa ajd Jovo nanovo.dedinje":11lo84ly je napisao(la):...Kartonsko naselje ostavite na miru, pre ili posle ono će samo nestati.
Ne potkrepljujem argumentima, zato sto su self-explanatory, da ne kazem narodski: i corav vidi.Evo kako post ne treba da izgleda. Čovek daje svoje mišljenje i ne potrekpljuje ga nijednim argumentom.
Ne, time bi se smanjila gradjevinska vrednost zemljista, zbog dodatnih neophodnih radova na nivelacijiMozda ga treba "bombardovati" da se jednom opamete za sva vremena
извор ПресGAZELA DOGODINE
Rekonstrukcija mosta preko Save počeće tek na proleće sledeće godine jer još nisu završene procedure oko dobijanja dozvola i odabira izvođača radova
Radovi na Gazeli, mostu preko kojeg dnevno pređe oko 140.000 automobila, ipak neće početi ove godine, kako je prvobitno bilo najavljeno, jer još nisu završene sve procedure oko dobijanja dozvola niti je odabrano preduzeće koje će izvoditi radove. Trenutno je u toku pretkvalifikacioni tender za izbor najozbiljnijih preduzeća za učešće na glavnom tenderu, koji bi trebalo da bude završen tek krajem ove godine.
U Javnom preduzeću "Putevi Srbije" kažu da se na pretkvalifikacioni tender do sada javilo sedam firmi zainteresovanih za obavljanje radova na ovom mostu.
- Dok mi sprovedemo neophodnu proceduru stići će zima, tako da će radovi verovatno početi tek na proleće. Najavljena rekonstrukcija trajaće oko dve godine. Za to vreme biće obnovljena kompletna konstrukcija mosta, ali on neće sve vreme trajanja radova biti zatvoren za saobraćaj. U početku će radnici raditi samo ispod mosta, na nosećoj konstrukciji, tako da će se saobraćaj normalno odvijati. Kasnije će se preći na kolovozne trake, koje će biti naizmenično zatvarane - objašnjava Slavoljub Tubić, zadužen za investicije u "Putevima Srbije".
On je istakao da će jedino pred sam kraj radova na sedam dana biti zatvoren čitav most, pa će vozači za to vreme morati sami da nađu alternativan pravac.
Da pripreme za početak radova na Gazeli takođe kasne, govori i činjenica da još nije ni počelo raseljavanje Roma, koji godinama žive u nehigijenskim naseljima ispod ovog mosta. Prema rečima gradskog arhitekte Đorđa Bobića, stručnjaci u Skupštini grada uradili su plan po kom će preseljenje na novu, zasad nepoznatu lokaciju biti započeto na jesen.
Posao rekonstrukcije vredan je 32,5 miliona evra, a novac je delimično obezbeđen iz kredita Evropske investicione banke. Evropska banka za obnovu i razvoj obezbedila je sredstva za obnovu starog kružnog puta oko Beograda, preko Železnika i autoputa kroz Beograd, koji će se raditi uporedo sa Gazelom.
(M. D. M.)
NovostiRomi se raseljavaju
S. JANjIĆ, 6. jun 2007
POPIS Roma koji su se nastanili ispod Gazele počeće uskoro, pošto se ne zna koliko se ljudi tu nastanilo. Posle toga organizovaće se njihovo raseljavanja. U Gradu su formirali komisiju za dislociranje romskih nehigijenskih naselja narednih godina, a krenuće se sa "Gazelom" i to nejverovatnije u oktobru. Kako objašnjava Živojin Mitrović, koordinator Centra za uključivanje Roma Beograda, s obzirom na prioritete razvoja grada naknadno će se utvrditi redosled izmeštanja preostalih naselja.
- Romske porodice dobiće socijalne stanove i cilj je da se tim ljudima omogući život u humanim uslovima - objašnjava Mitrović. - Jedan član porodice koja se useli u stan moraće da bude zaposlen, a deca će obavezno ići u školu, kako bi se lakše uklopila u okruženje. Uz prava koja dobiju Romi će morati da prihvete i obavezu redovnog plaćanja režija u stanu. Uslovi za dobijanje stanova nisu još precizno utvrđeni i komisija treba da ih definiše.
Prvo nehigijensko naselje koje će biti raseljeno je ispod Gazele jer je na jesen planiran početak sanacije ovog mosta. Da bi mašine i radnici mogli prići konstrukciji potrebno je izmestiti kartonsko naselje.
- Beograđani su se jako protivili svakom predlogu da se Romi dosele u po neki kraj grada jer, kao da su mislili, da će se raseljavanjem prenositi svoje kartonske kuće - kaže Mitrović. - Zato je bilo dosta opstrukcije ovog projekta sa te strane, a i Romi su jako nepoverljivi i neki nisu prihvatali seljenje. Ipak, kada im se objasni shvataju da dobijaju šansu da žive u boljim i humanijim uslovima.
173 PORODICE
PREMA popisu iz avgusta 2005. godine kod Gazele je živelo 173 porodice. Sada će se raditi novi popis, jer su se u međuvremenu mnogi doselili iz drugih naselja. Kako kaže Živojin Mitrović procenjuje se da ih je sada oko 245 porodica, a jedna u proseku ima šest članova.
KATEGORIJE
U kartonkama kod Gazele žive Romi koji su rođeni u Beogradu, zatim oni koji su se doselili iz raznih krajeva Srbije, povratnici iz zemalja Evropske Unije, ne-Romi, Romi izbegli iz republika bivše Jugoslavije i raseljeni sa Kosova i Metohije.