Šta je novo?

Most Gazela i Mostarska petlja

Da Dragane samo imaj u vidu nacin na koji su oni tu dospeli. Zasto nije onda vodjeno racuna o tome da se oni nasele negde drugde a ne da dizu kartonske "kuce" u jednoj urbanoj gradskoj sredini. Oni moraju da se rasele odande, to stoji i za to sam i ja, ali ne da se prema njima ponasamo kao da su st***. Bager i policija ti nece pomoci vec diskusija i neki normalan dogovor sa njima. Upravo mislim da se DOGOVOROM doslo do resenja i da ce se seliti (ili se vec sele) sa tog placa.
 
Imam 'u vidu nacin na koji su oni tu dospeli', ali nemam ni malo razumevanja za njih , jer
tačno znaju koliko smetaju gradu, a neće da odu na drugu lokaciju, na kojoj bi ih
Grad tolerisao kao i mnoge druge.

Korište priliku da se inate celom gradu , očekujući da će tako dobiti stanove.
Evo, ja ću da im predložim drugu lokaciju, ali koja nije baš u centru i gde bi grad
mogao da ih toleriše....dok se nereši pitanje svih tako doseljenih ljudi, a ne samo njih.
 
A sta je grad do sada cekao? Nego sada kad je frka hoce da ih isteraju za 3 dana sa tog placa a posto se oni protive onda daj bager i policiju. Nije u redu da oni sada koriste tu priliku i bahato se ponasaju pa da ocekuju stan ali to je trebalo na vreme da se resava. Grad je trebalo da se dogovori sa drzavom (na kojoj nepobitno lezi krivica za ovakvo stanje) sta da se radi sa tim ljudima i gde da se nasele a ne da se na njih svali sva krivica i da ih mi sad gledamo kao neki otpad na tom gradilistu koji treba ukloniti.
 
To su dva asprkta ovog problema:
-Činjenica da narušavaju ugled Grada i da moraju da se izmeste sa te lokacije-milom ili silom.
-Socijalni i humanitarni momenat,tj. nebriga Države o takvim ljudima.

Ali, stvar je u tome što oni mogu da odu na drugu lokaciju, dobrovoljno, da
ne čekaju prisilno izmeštanje .....pošto je očigledno da Država skoro neće rešiti njihov status.
Na drugim mestima u Bgd. i drugim gradovima, takođe ima ovakvih naseobina, ali
koje nisu u centru pa mogu da se tolerišu ....ova ne može.
 
Neka su ugrozena manjina 200 puta, ali ako se nalaze na placu za koji grad ima vece planove, onda ne treba razmisljati ni sekunde, nego ih lepo raseliti.
Naravno, da im se pre toga obezbedi smestaj. Malo u Borcu, malo u Zemun polje, malo u Resnik i resen problem :)
 
Neki postovi o "karton" naselju mirišu na rasizam.
Nema rasizma, samo se stvari nazivaju pravim imenom.

Cemu uvijanje u politically correct speech, kada se moze glasno reci da je "car go", odnosno da su Romi bespravno zauzeli parcelu, da krse zakon Republike Srbije koji vazi i za njih, i da shodno tome moraju da snose posledice. Sta bi se desilo ako bih ja, vi, ili ma ko sa ovog foruma recimo sklepao kartonsku supu na mestu gde treba da se gradi npr deltina kula? Izbacili bi nas u roku od 15 minuta, bili bismo srecni ako bi prosli bez batina. Dokle vise ta prica o ugrozenosti cigana (namerno kazem cigana a ne roma, zato sto ih tako zove 90% ljudi u svakodnevnom govoru)? U mom komsiluku postoji privatni STR gde radi momak od svojih 20ak godina, ciganin. Radi, placa sebi stan i ne dize kartonsku kucu na sred Terazija. Ako moze on, zasto ne mogu ostali? Zato sto je lakse ne raditi nista, uloziti dan rada i deset skupljenih sper ploca i sklepati "kucu" na javnoj povrsini, a onda metodom masovnosti i "krda" ucenjivati 2 miliona ljudi ocekujuci da oni (kroz budzet grada, tj porez) rese njihove probleme i stambeno pitanje...

Mala digresija - pogledajte kako su prosli cigani koji su pokusali u Sloveniji da blizu jednog sela naprave karton naselje. Sami stanovnici su ih oterali, morala je i policija da intervenise. I sta? - nista! malo medijske buke i to je to. Dakle ponavljam, ne podrzavam nasilje i mere prisile apriori, ali ako je to jedini nacin da se oni urazume - so be it!
 
Najcrnje u celoj prici je to sto je grad ustvari pokusao da resi problem ali su gradjani sprecili postavljanje kontejnera i prakticno formiranje novog romskog naselja na obodima novog beograda. Zar ne postoji nijedna druga lokacija gde bi se moglo formirati takvo jedno romsko naselje a da nije na novom beogradu makar ne u tom urbanijem jezgru.
 
Problem je mnogo dublji! Prvo bi trebalo istraziti odakle su ti ljudi, da li imaju negde imovinu, ako da, zasto nisu tamo, u slucaju izbeglistva, obezbediti izbeglicki kamp, itd. Ali, iz licnog iskustva u Konzulatu Srbije u Dizeldorfu, mnogi od tih ljudi nemaju prezimena. Ispred mene su u redu stajali ljudi koji su na pitanja tipa "kako se zoves?" odgovarali sa "Djole", "Brus Li", "Mrle", "Prle" i tako dalje! Na pitanje "A prezime?" su uglavnom odgovarali sa "Ne znam" ili "Zaboravio sam". Naravno, nikakvu dokumentaciju nemaju, ni da su rodjeni, ni da uopste postoje! U takvim slucajevima, oni cesto i koriste priliku i prave se ludi i cekaju da im se daju stanovi ili sta li vec.
Ja takodje imam prijatelje Rome, koji do duse ne zive preterano dobro, ali rade, i pokusavaju da prezive kao i veliki deo nase zemlje! Njih bih uvek rado zeleo da imam kao komsije! Ali u isto vreme razumem da mnogi koji bi i dobili stanove, da bi vec posle par dana ispred zgrade poceli da sakupljaju razno djubre i tako dalje! Na ovom problemu mora da radi mnogo vise ljudi i da rad koordinira mnogo vise sluzbi nego sto je to sada slucaj. Inace, ovom problemu se ne nazire kraj!
 
Tačno, problemu se ne nazire kraj. Prema ozbiljnim člancima u solidnim novinama prema romima su najnetolerantniji u Evropi Česi. Bilo je čak i slučajeva ubistva roma i masovne hajke. To me je zapanjilo i mislim da je to sramota za čehe (mislim na one koji su u tome učestvovali). Neko je u svom postu pomenuo kako su Slovenci efikasno rešili problem. Na Slovence se mozemo ugledati u mnogo čemu ali sigurno NE u tome kakav treba da bude odnos prema nacionalnim manjinama iz ex. Yu i Romima. Među Romima ima i školovanih ljudi, sa fakultetima, imali su i neki svoj kongres u Srbiji ne znam dali postoji narodni poslanik romske nacionalnosti. Ti njihovi vodeći ljudi bi mogli pomoći bar malo u rešavanju problema. Naglašavam "bar malo" jer nemoguće je promeniti mentalitet jednog naroda. Dajte mu stan, on će ga prodati i podići "karton" kućicu.
 
Upravo tako. Jugoslavija je bila raj za Rome tokom postojanja istocnog bloka. Vecina Roma koji su bili organizovani u Istocnoj Evropi je sanjala da moze da se presele ovamo. Nazalost, kao i istocni blok tako se i Jugoslavija raspala i sistemska zastita za njih je nestala, a drzava nije vise imala para da nastavi i ovako tezak integracioni proces.I pored toga mislim da smo zemlja sa najvecim brojem integrisanih Roma u drustvo. S druge strane u istocnoj Evropi se od tada nista nije promenilo, Romi i dalje zive u zazidanim getoima iz kojih ne smeju da izadju, a nasilje je svakodnevno. Iako je vecina tih zemalja postala punopravni clan EU prava Roma su nepostojeca i dalje. Ne zaboravbite da je to najveca manjina u EU!Toliko o ljudskim pravima. Sto se nas tice, mi moramo da nastavimo sa programaima za zbrinjavanje i integraciju jer nema druge opcije. Sto duze ovaj problem stoji ne dotaknut to ce resenje biti duze, skuplje i teze, a mi cemo morati da se suocimo sa njim pre ili kasnije.
Mislim da je obrazovanje kljuc...pa ako je potrebno cak i zakonskom prisilom koja ce omoguciti da stvorimo prvu generaciju pismenih koji bi mogli da se ukljuce u drustvo...
 
Neka se oni prvo sklone ili neka ih uklone a posle neka se skoluju. A i mi kao narod bi mogli malo bolje da prihvatimo cinjenicu da su oni deo naseg zivotnog i drustvenog prostora pa da ih prihvatimo ali u sklopu organizovane zajednice sa pratecom infrastrukturom kakva je bila planirana za naselje Dr Ivana Ribara.
 
Ok ja razumem Igore da ti samo zelih da ih vidis kako odlaze sa placeva koji treba da se grade :lol: , ali to nije resen problem i ti to dobro znas jel ces ih onda sklanjati tako sa sledeceg i onog pored dok ih ne preselis preko granice.
 
Pa da, ali to naselje Dr Ivana Ribara je trebalo da se sastoji od kontejnera - naravno, u odnosu na karton city bi to definitivno bio pomak, ali stvorio bi se geto i posle par nedelja bi ponovo sve izgledalo kao sto je i bilo! Tim ljudima pre svega treba obezbediti poslove, a uz to i najosnovniju kvalifikaciju! Recimo u Zelenilu, ili Cistoci ili slicnim sluzbama. Od nekud mora da se krene. A to da njihova naselja moraju da se rasciste sa lokacija kod Gazele i u Bloku 67, to je cinjenica. U Marinkovoj Bari se bar zivi u cetiri zida sa krovom (mislim da je nemoguce neke od tih "gradjevina" nazvati kucama).

Humanitarne projekte rado finansiraju razne humanitarne organizacije. U EU postoji gomila fondova za slicne namene. Prijatelj mi radi u jednoj organizaciji koja se kod nas bavi upravo pitanjem integracije Roma. Mislim da je to jedina takva kod nas i da kapaciteti uopste nisu iskorisceni!

@ dedinje
Romska stranka je usla u Vladu!
 
Naravno ali ako sada postoji problem a ocito je da postoji treba on da se resi pa tek onda pitanje skolovanja i integrisanja romske populacije. Nazalost kasno smo se setili da resavamo taj problem pa se situacija otrgla kontroli. Ovo sto je rekao Nenad stoji u potpunosti i sa time se slazem ali trenutna situacija nalaze da se prvo oni rasele pa tek onda sve ostalo
 
ne sporim ja izmestanje tamo gde ugrozavaju razvoj, ali treba misliti o dugorocnim resenjima jer nisi mnogo promenio stvar ako ih pomeris dalje od ociju. I dalje ce gradom da idu cerge i konji, i dalje ce da se raznosi djubre iz kanti po parkovima, a mala deca ce stajati pored semafora i po trgovima proseci za pare.....i sve to tik uz te staklene zgrade koje si izgradio na placu sa kog si ih izmestio.
 
Obnavljane Gazele ce kostati 25 000 000 dolara, a kada bi se radio novi most sa istim karakteristikama Gazele ne bi kostao vise od 50 000 000. Onda se pitam, ako se vec daju 25 000 000 dolara, zato se Gazela ne prosiri za jednu traku sa obe strane i da se urade ojacanja sa unutrasnje strane, koja bi bila prakticno nevidljiva. Mislim da bi most posle toga prodisao.
 
pa valjda se zato i gradi obilaznica i jos jedan most preko Ade da Gazela ne bi morala da ima 10 traka. Poenta nije da imamo mega tranzite kroz centar grada, vec da to izmestimo i rasporedimo. Beogrdu kada se sve to zavrsi nece biti potrebna veca gazela, pa bi tim i ta investicija bila bacen novac
 
Grad priprema raseljavanje nehigijenskog naselja ispod „Gazele“
Život je opasan u „Karton sitiju“
Autor: Svetlana Palić | 05.05.2007 - 12:08
karton_1.jpg

Najružnija beogradska živa razglednica, „Karton siti“ ispod „Gazele“, koju nijedan turista ne može da „promaši“ kad ulazi u grad, biće definitivno raseljen sledećeg proleća, najavio je za „Blic“ gradski arhitekta Đorđe Bobić.

Zbog problema u naselju „Dr Ivan Ribar“ koje nije htelo „kartonaše“ u svom kraju, Grad u tajnosti priprema četiri lokacije za 250 porodica, koliko se pretpostavlja da živi ispod najprometnijeg beogradskog mosta. Od raseljavanja ovog nehigijenskog naselja zavisi i rekonstrukcija „Gazele“.
- Jedva čekam da se ovo ruši. Ne mogu da podnesem ovo naselje. To je sramota. Sramota je za sve i za vlast što ovako ovo izgleda ispod mosta. Smrad je. Neka nas smeste gde hoće samo da imamo uslove da živimo, da radimo. Ne bih ja skupljala karton, radila bih sve, nijedan posao ne odbijam - kaže Đula Bajramović (38) majka petoro dece.

- Voleli bi da se selimo, što da ne? Ovde smrdi, imaju pacovi, vodu vučemo, struje ima ali slaba, od uličnog svetla, ne može frižider da radi - priča Fetija Krasnići (21) majka dvoje dece dok puni balone na jedinoj česmi u blizini. Ona je sa mužem došla u „karton siti“ sa Kosova pre dve godine.
Valentina Gavazović iz Prokuplja ima 25 godina i nosi šesto dete.
- Bolje da idemo nego da živimo ovde, opasno za decu mogu da izlete na ulicu. Volela bih da imam uslove da živim, decu da školujem, a ne ovako - pokazuje na kartonsku kuću, vlažnu, memljivu, dok bosa hoda po tepihu nađenom u kontejneru i prostrtom ispred „kuće“. Uz ulaz, rashodovani auto, koji verovatno služi i za spavanje, a centralni deo dvorišta je improvizovan kavez u koji odlažu kartone. Na vrućini, u „karton sitiju“ od prašine i smrada jedva može da se diše.

- Sve je bolje od ovoga. Živimo na deponiji, nije zdravo, mogu da dobijem neku sidu ili neku zarazu - zabrinut je njen brat Zoran dok sitna deca izviruju iza majke i ujaka. Zoran je invalid i živi od 4.000 dinara mesečno socijalne pomoći. Izračunao je da je to 130 dinara dnevno.
Na ulazu u „karon siti“ starosedelac, kaže živi na „dedovini“ već 12 godina.

- Mooože da se selimo, moože. Samo da oni plate prevoz i sve to, a ne ja - kaže „sterosedelac“.
Ivana Ibraimović (28) majke petoro dece pere veš u koritu ispred svoje „kuće“.
- Peri ne peri, sve je prljavo. Moj slučaj je da su nam u Leskovac zapalili kuću. Otad smo ovde, već dve godine. Nemamo gde- kaže Ivana.

Srbin se seli sam
Izbeglica iz Slavonije, verovatno jedini Srbin među romskim porodicama ispod „Gazele“ i jedini čija deca idu u školu, ljut je na novinare i na političare. Dok u jednoj ruci drži pivo, u drugoj cigaru, ispod sedih, od duvana požutelih brkova, priča ogorčeno.
- Sedeo sam sa Tadićem kao što sad sa tobom pričam, i sa Koštunicom. Slikali su me, dolazili novinari. Šestoro dece imam. Od svega sam dobio dva mala paketa pomoći. Sam sam kupio kućicu, seosko domaćinstvo, kod Kragujevca i čim se završi škola idemo - kaže.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=2920
 
Iskreno mi je zao ovih ljudi. Stvarno bruka za jedan Grad da se ovako nesto ne resava godinama. Ali, iako mi ih je zao, ne razumem kako majka petoro dece (koja su vecinom nastala u tom karton naselju) moze i sesto dete da nosi, znajuci da ce zavrsiti na ulici! Sa druge strane, ako su nekome zapalili kucu u Leskovcu, pa kako onda put u Beograd da ga navede?? Na kraju, 250 porodica nije puno! To je 250 stanova, 250 kuca, ili pak nekoliko gazdinstava gde ljudi mogu da se odvedu da obradjuju u Srbiji na mnogim mestima napustenu zemlju i da se tako prehranjuju! Slicne price sa ovom kucom u Leskovcu imaju i mnogi ostali - neki cak i imaju imanja u drugim gradovima i selima!

Jedini zakljucak koji mogu da donesem je da u gradskoj vladi ne postoji dovoljno jaka volja da se ovaj problem resi!
 
^^ Ovaj problem je jos prosle godine bio resen, ali su se stanari nekog bloka u nbg pobunili sto ce se ti ljudi preseliti u njihov kraj. A kontejneri sa vodom i svime sto treba su vec bili gotovi, samo je trebalo da predju...

Strasno!
 
Zbog problema u naselju „Dr Ivan Ribar“ koje nije htelo „kartonaše“ u svom kraju, Grad u tajnosti priprema četiri lokacije za 250 porodica, koliko se pretpostavlja da živi ispod najprometnijeg beogradskog mosta.
znaci, nemojte se iznenaditi ako neko od vas jedno jutro ispred svoje kuce ugleda cergu
 
moze neko da mi kaze nesto vise o novom zeleznickom mostu,to je onaj trenutno najblizi Adi,kad je sagradjen,ko je projektovao,i dimenzije?
 
mrki":2hcf2re0 je napisao(la):
moze neko da mi kaze nesto vise o novom zeleznickom mostu,to je onaj trenutno najblizi Adi,kad je sagradjen,ko je projektovao,i dimenzije?
najosnovniji podaci, sa wikipedije




Novi železnički most (Serbian: Нови железнички мост, English: New Railroad Bridge) is a bridge over Sava river in Belgrade. It is a cable-stayed bridge.

The railroad bridge across the River Sava between the Novi Beograd and Prokop stations is 1928 m long.

The bridge was completed and opened for traffic in 1979.

The bridge was designed by Nikola Hajdin, engineer and current president of the Serbian Academy of Sciences and Arts.
 
Nadam se da će prilikom rekonstrukcije i opravke Gazele ona biti i obojena nekom odgovarajućom bojom. Ova sadašnja crvena je antikorozivna i takva je još iz doba gradnje (1970). Sećam se kad je tako crven bio i Brankov most (1955). Ta crvena boja je uvek privremeno rešenje dok se most gradi. Gazelu bi trebalo dekorativno osvetliti kao i Brankov most. Kartonsko naselje ostavite na miru, pre ili posle ono će samo nestati.
 
Vrh