Из прекјучерашње Политике:
Роми испод „Газеле” пакују кофере
До краја месеца „картон сити” би требало да буде расељен (Фото Д. Јевремовић)
Нехигијенско насеље испод моста „Газела” биће расељено до краја овог месеца у 13 општина. Контејнери за 114 ромских породица биће постављени широм престонице, изузев на подручју Врачара, Савског венца, Старог града и Новог Београда.
Општине имају задатак да нађу одговарајуће локације које ће имати канализацију, воду, струју, а град ће дати стамбене јединице. Расељавањем породица примењиваће се концепт преузет из Беча и Берлина којим се спречава груписање сиромаштва и стварање гета. Домаћинства ће моћи да користе контејнере док спадају у категорију социјално угрожених. Када буду зарађивали довољно да могу да плате кирију, стамбене јединице ће бити додељене другим породицама на одређено време.
Милан Кркобабић, заменик градоначелника, тврди да су пописали житеље и обавили здравствене прегледе.
– Збринућемо 114 породица, док су 64 домаћинства у надлежности Министарства рада и социјалне политике. Уклањање насеља у вези је са обновом моста па смо прихватили да раселимо становнике по условима које прописује Европска инвестициона банка, која је и одобрила кредит за реконструкцију – истакао је Кркобабић.
Прва санација најпрометнијег моста после 38 година, сигурно ће почети чим „картон сити” буде расељен, потврдио је Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру.
Он је истакао да саобраћај неће бити обустављен док траје обнова „Газеле”, јер ће неколико трака свакодневно бити на располагању возачима. Планирано је да радови трају 18 месеци, а мост ће бити ојачан да издржи 165.000 аутомобила, колико свакодневно прође иако је пројектован за 40.000 возила.
Расељавањем житеља дивљег насеља Радна група ће почети да примењује комплетан социјални програм.
Кркобабић обећава да ће се водити рачуна да ове породице не буду само негде измештене и заборављене, јер би у том случају опет запоселе атрактивне локације у центру и брзо створиле депоније смећа.
Само је приликом рушења насеља на Дорћолској прузи утоварено око 800 тона смећа, а за сада је познато да испод „Газеле”, где живи више од 1 200 људи, има око 111 пољских тоалета и септичких јама.
– Породице ће имати представнике који ће сарађивати са властима и центром за социјални рад. Потписаће уговоре, што значи да ће морати да упишу децу у школе и вртиће. У програм ће се укључити Секретаријати за образовање, социјалну и здравствену заштиту, Министарство унутрашњих послова и Министарство за људска и мањинска права. Имаће здравствене картоне и могућност да се запосле јер ће сваке недеље добијати списак фирми које траже одређени кадар. Овако ћемо поступати и када будемо расељавали остала насеља која угрожавају развој града – каже Кркобабић за „Политику” и објашњава да овај програм није само празна прича већ је утврђен акционим планом и као такав је обавезујући.
-----------------------------------------------------------
Центар за рециклажу
Акционим планом предвиђено је и оснивање центра за рециклажу, површине око 4,5 хектара, уопштини Палилула. Центар би требало да буде под управом града, а запослићеоко 220 особа. У плану је и формирање 1.000 неформалних радних места за раднике који ћесакупљатиотпад. Центар би запошљавао и Палилулце изсиромашних породица, укључујући и житељенехигијенског насеља испод Панчевачког моста, аиопштина Звездара је најавиламогуће отварање рециклажног центра.
Љ. Перовић