Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Ima logike, samo to zna nekada da zbuni ljude, naročito što se dve geografski nalaze na severu Kruševca. Ja često idem za Niš i uvek se preispitujem gde je koja.
Po meni mnogo bolje rešenje bi bilo Kruševac Istok, Kruševac Centar i Kruševac Zapad.
 
Мени није јасно зашто ико користи ГМ за навигацију..
Pa sadmoram da stanem u odbranu google maps-a.

1. Google maps je besplatan. Slažem se da ima boljih i karti (tomtom, navteq...) i softvera za navigaciju (igo, tomtom..) ali to se i plaća ili kršiš zakon upotrebom nelegalnog softvera (uključujući i kineske navigacije sa kradenim soft.)
2. Google maps jedini ima stanje saobraćaja u realnom vremenu, kao i dojave o radarima i drugim informacijama.
3. Google maps takođe ima i rutiranje javnog gradskog prevoza
4. Ima ubedljivo najbolji poi
5. Jedini ima besplani update karti.
Etc
Etc...
 
Ima logike, samo to zna nekada da zbuni ljude, naročito što se dve geografski nalaze na severu Kruševca. Ja često idem za Niš i uvek se preispitujem gde je koja.
Po meni mnogo bolje rešenje bi bilo Kruševac Istok, Kruševac Centar i Kruševac Zapad.
Isto sam pomislio, jer Kruševac Centar direktno vodi ka centru, pa mi je to logičnije
 
Pa sadmoram da stanem u odbranu google maps-a.

1. Google maps je besplatan. Slažem se da ima boljih i karti (tomtom, navteq...) i softvera za navigaciju (igo, tomtom..) ali to se i plaća ili kršiš zakon upotrebom nelegalnog softvera (uključujući i kineske navigacije sa kradenim soft.)
2. Google maps jedini ima stanje saobraćaja u realnom vremenu, kao i dojave o radarima i drugim informacijama.
3. Google maps takođe ima i rutiranje javnog gradskog prevoza
4. Ima ubedljivo najbolji poi
5. Jedini ima besplani update karti.
Etc
Etc...
Plus, u Srbiji nisu dozvoljene dodavanje i izmene puteva, tako da ovo je okej, ipak je besplatno i legalno
 
Ovog čoveka (glavni gradski arhitekta Kruševca), tj. njegove izjave, više ne smatram za ozbiljne i pouzdane. Nedavno je najavio da će izgradnja krenuti za godinu i po dana, a sada izjavljuje kako će krenuti uskoro. Ne rečunajući njegove izjave prethodnih godina u kojima je svake godine baratao sa drugačijim datumima i rokovima.
Ako nemaš pouzdane i proverene informacije nemoj da ih iznosiš u javnost, em što obmanjuješ ljude, em što gubiš na kredibilitetu.
 
Pa sadmoram da stanem u odbranu google maps-a.

1. Google maps je besplatan. Slažem se da ima boljih i karti (tomtom, navteq...) i softvera za navigaciju (igo, tomtom..) ali to se i plaća ili kršiš zakon upotrebom nelegalnog softvera (uključujući i kineske navigacije sa kradenim soft.)
2. Google maps jedini ima stanje saobraćaja u realnom vremenu, kao i dojave o radarima i drugim informacijama.
3. Google maps takođe ima i rutiranje javnog gradskog prevoza
4. Ima ubedljivo najbolji poi
5. Jedini ima besplani update karti.
Etc
Etc...

1. Има још сијасет бесплатних навигација
2. Није тачно, има и других бесплатних апликација које имају исто
3. Причао сам на тему навигације за сопствено возило. Ово је друга тема. Притом, и то зависи од локације.
4. Не знам шта је POI.
5. Опет није тачно, има сијасет других апликација, неке од којих ажуриају карте пре GM
 
1. Има још сијасет бесплатних навигација
2. Није тачно, има и других бесплатних апликација које имају исто
3. Причао сам на тему навигације за сопствено возило. Ово је друга тема. Притом, и то зависи од локације.
4. Не знам шта је POI.
5. Опет није тачно, има сијасет других апликација, неке од којих ажуриају карте пре GM

Points of Interest
 
У сваком случају, да, Гугл користим за рецензије локација или ако треба на неко непознато место у Београду да дођем ГСП-ом. Али за навигацију у колима или Waze (који је исто Гуглов) или mаpy.cz (ако немам нет). Aко ништа, барем сам сигуран да неће наводити прво на шумски пут, за који ти треба џип да би прошао, па онда на непостојећи пут, као рецимо Гугл између Београда и Сарајева.
 
Meni nije jasno gde su nasli 2,9-3km, kada ovde ima 2km. Jedino ako ne kruze prema Makresanima.
IMG_5928.jpeg
 
Jedino ako su uračunali dodatnu saobraćajnicu koja od obilaznice ide desno, pa preko izrađenog nadvožnjaka na autoputu ka fabrici za prečišćavanje vode.
 
Ne mogu ni ta 2km odmah da urade 2+2 nego će sada da rade samo levu traku.
A to se nigde ne priča...
 
Na žalost, u pravu si. Radi se samo jedna traka, a navodno će kasnije (čitaj nikada) uraditi i tu drugu. Nego, bar da urade tu jednu traku do Bruskog puta i da konačno izmeste kamionski saobraćaj iz gradskih ulica. Ja taj završetak čekam 40 godina, moje dete čeka 20, nadam se da neće čekati i unučići.

Takođe, pored svih ostalih zasluženih negativnih kritika da ne grešimo dušu i sa ovim, više puta su izjavili da će biti izgrađena samo jedna traka i to ona bliže reci Rasini. Ta informacija se može nađi i u dokumentaciji koji je javno objavljena na web sajtu grada Kruševca.
 
У сваком случају, да, Гугл користим за рецензије локација или ако треба на неко непознато место у Београду да дођем ГСП-ом. Али за навигацију у колима или Waze (који је исто Гуглов) или mаpy.cz (ако немам нет). Aко ништа, барем сам сигуран да неће наводити прво на шумски пут, за који ти треба џип да би прошао, па онда на непостојећи пут, као рецимо Гугл између Београда и Сарајева.
Ovo se i meni desilo prošle godine kada sam išao u Sarajevo. Verovatno je isti "put" u pitanju :ROFLMAO::rolleyes:
 
Aко ништа, барем сам сигуран да неће наводити прво на шумски пут.

Ima jedna poslovica "kartu gledaj, al seljaka pitaj"
Sve navigacije su pomoć, ništa više.

Generalno, sa google maps-om po srbiji(gradovi) nisam imao problema.
Zbog same tehnologije koja je u mobilnim telefonima (gps senzori) hvata manji broj satelita i samim tim je i neprecizna

A kad idem na neki dalji put obavezno namesku navigaciju (prilagođeniji hardver za navigaciju, bolji senzori koji hvataju više satelita =veća preciznost) sa ažurnim kartama.

https://www.kurir.rs/planeta/415811...-umesto-navigacije-malo-ukljuce-i-mozak-video
 
Poslednja izmena:
Ovo se i meni desilo prošle godine kada sam išao u Sarajevo. Verovatno je isti "put" u pitanju :ROFLMAO::rolleyes:

Нисам завршио на том "путу" јер ми је од старта било сумњиво. Али сигуран сам да има људи. Има по региону још гомила будалаштина, али ова је можда највећа.

Ima jedna poslovica "kartu gledaj, al seljaka pitaj"
emoji23.png

Sve navigacije su pomoć, ništa više.

Наравно, кад путујем негде први пут, увек се информишем, па онда одлучим куда ћу.

Generalno, sa google maps-om po srbiji(gradovi) nisam imao problema.

Ух, милион грешака, почев од супротних смерова по Београду, забрањених левих скретања која су на Гуглу дозвољена, или дозвољених која су забрањена, па по Србији трасе кроз пешачку зону, навигациja аутомобилом преко степеништа итд. Ни приближно такве небулозе нисам сретао ни на једној другој навигацији за телефон. Притом, пријављивање грешака и исправке очигледно не функционишу на GM, за разлику од рецимо ОSM које се аутоматски преносе и на све апликације које се заснивају на OSM. На GM кад пријавим грешку и предложим исправку, стигне ми мејл после месец-два да је прихваћено и исправљено, а у пракси на мапи ни после пар месеци није ништа исправљено, већ све по старом. На OSM се исправке виде после пар дана.
 
Ima logike, samo to zna nekada da zbuni ljude, naročito što se dve geografski nalaze na severu Kruševca. Ja često idem za Niš i uvek se preispitujem gde je koja.
Po meni mnogo bolje rešenje bi bilo Kruševac Istok, Kruševac Centar i Kruševac Zapad.
Geografski jesu obe na severu, ali ne treba gledati bukvalno geografski. Više je pitanje gde će te to iskljušenje odvesti. Kruševac Istok će nas odvesti na istočni deo grada i istočnu obilaznicu, iako je sama petlja pozicionirana severoistočno. Kruševac-Sever će dosta saobraćaja voditi u industrijsku zonu na severu grada i sam prilaz gradu je sa severa. Kruževac Zapad otvara prilaz gradu sa zapada. Ko se isključi tu , očekuje da priđe gradu sa zapadne strane.
Pelja Centar nema smisla, jer je centar u sredini, sa svake strane može da se dođe u centar. Centar ima smisla na putokazima u gradu gde se treba prestrojiti ako se ide u centar. Pelja Centar po meni nema smisla, jer se ne isključuješ direktno u sam centar.
Treba biti uniforman u nazivima. Npr. petlja Koševi nekom ko vozi kamion i privi put dolazi u Kruševac, to mu ime ne znači ništa. Ne nosi nikakvu infomaciju u sebi osim da se nalazi u mestu Koševi. Ako bi petlje oko gradova nosile nazive po stranama sveta sa kojima se prilazi gradu i to svugde po Sribiji, to bi u mnogome olakšalo orijentaciju.

1.jpg
 
Ne bih se složio sa tobom iz nekoliko razloga:
1. Naziv puta na osnovu destinacije može da bude različit. Npr. put od Beograda ka Subotici može da se zove Subotički, a može i Novosadski pošto prolazi kroz Novi Sad. Kako bi trebalo da se nazove petlja sa koje put prvobitno prolazi kroz severni deo Kruševca, a zatim kroz istočni i na kraju kroz južni?

2. Kažeš da će te petlja Kruševac Istok odvesti na istočni deo grada. Da, ali pre toga te vodi na severni deo grada, a krajna destinacija je južni deo grada. Kao što sam obeležio plavom bojom. Ti si malo pomerio obeležavanje pa izgleda da put ulazi u istočni deo grada umesto u severni. Po tvojoj logici zašto se ne bi petlja zvala Kruševac Jug pošto takođe vodi i na južni deo grada. Istočna obilaznica se zove deo obilaznice koji prolazi istočnom stranom grada, kada obilaznica krene da zaobilazi grad sa južne strane to više nije Istočna obilaznica.

3. Sa srednje petlje, ma kako se ona zvala takođe će postojati put (nacrtano plavom bojom) koji će nakon isključenja takođe da vodi ka Istočnoj obilaznici. Da li ta petlja treba da se zove Kruševac Istok 2?

4. Naziv Kruševac Centar ne ukazuje na sam centar grada, ne računajući i to da će stvarno voditi ka centru. Npr. železnička stanica Beograd Centar ne znači da se ona nalazi u centru grada.


petlje.jpg
 
Mislim da ti mene nisi shvatio. Previše gledaš bukvalno i od drveća ne vidiš šumu. Osnovna ideja je da ime nosi geografsku odrednicu na osonovu koje putnik može da zaključi sa koje strane prilazi gradu i samim tim bolju orijentaciju gde će završiti ako se tu isključi.
Ako bih pratio tvoju logiku, mogao bih da kažem da Kruševac Centar nije dobar naziv, jer pre toga prolazi kroz sever grada, pa je prikladnije da je to Kruševac Sever a pošto pre severnog dela grada prolazi pored Mikine vulkanizerske radnje onda je prikladnije da se zove Petlja Mike Vulkanizera a kako ću ja posle toga da se vozim do Novog Pazara, onda treba da se zove Petlja Novi Pazar. A ako se vozam još pet puta u krug oko Kruševca onda će se zvati Petlja 5 krugova. Da li uviđaš gde to vodi ?
1. Naziv puta na osnovu destinacije može da bude različit. Npr. put od Beograda ka Subotici može da se zove Subotički, a može i Novosadski pošto prolazi kroz Novi Sad. Kako bi trebalo da se nazove petlja sa koje put prvobitno prolazi kroz severni deo Kruševca, a zatim kroz istočni i na kraju kroz južni?
Pričamo o geografskim odrednicama a ne o prisvojinim. Te stvari nisu uporedive. Petlja Kruševac Istok koja se nastavlja na budući put koji će biti izgrađen će odvesti putnika na istočni deo grada (ako prati glavni put). Ako sekrene ranije u ulicu ili zaustavi kola i ode preko njive to je njegov izbor i ne utiče na naziv petlje. Mislim da su ljudi koji su dali ime Kruševac Istok to imali u vidu kada su je nazvali Kruševac Istok. Ako pratimo strogo geografski, tačno je da je ova petlja na severnom delu grada ali kako nema drugog autoputa koji prilazi sa istočne strane, onda je u redu da se ova nazove Kruševac Istok.

2. Kažeš da će te petlja Kruševac Istok odvesti na istočni deo grada. Da, ali pre toga te vodi na severni deo grada, a krajna destinacija je južni deo grada. Kao što sam obeležio plavom bojom. Ti si malo pomerio obeležavanje pa izgleda da put ulazi u istočni deo grada umesto u severni. Po tvojoj logici zašto se ne bi petlja zvala Kruševac Jug pošto takođe vodi i na južni deo grada. Istočna obilaznica se zove deo obilaznice koji prolazi istočnom stranom grada, kada obilaznica krene da zaobilazi grad sa južne strane to više nije Istočna obilaznica.
To nije moja logika. Ako prvo uđeš u severni deo grada onda je to Kruševac Sever. Nebitno je gde kasnije vodi put (istok, jug, Novi Pazar). U konkretnom slučaju, geografski jeste Sever ali suštnisnki nije. To su samo njive na severu kroz koje će magistralni put da prođe i da dovede putnika na istočni deo grada. Ovo kako si ti nacratao će uvek biti istočna obilaznica jer se posmatra pravac kretanja kroz grad. U ovom slučaju se ide od severa ka jugu i grad se zaobilazi sa istočne strane. Delovi obilaznice pripadaju i Severu, SeveroIstoku kao i JugoIstoku i Jugu ali posmatrano u odnosu na grad, zaobilazi se sa istočne strane pa se zato zove Istočna obilaznica. Tako joj i planiraju dati ime.

3. Sa srednje petlje, ma kako se ona zvala takođe će postojati put (nacrtano plavom bojom) koji će nakon isključenja takođe da vodi ka Istočnoj obilaznici. Da li ta petlja treba da se zove Kruševac Istok 2?
Mislim da sam već odgovorio. Ako bi taj put obeležen plavom bojom bio glavni put i dominatan u odnosu na ovaj koji ide ka gradu, onda bi se ta petlja trebala zvati Kruševac Istok 2 jer vodi putnika na istočni deo grada i to joj primarno. To ovde nije slučaj i bili bi baš id*** kad bi tako nešto napravili.

4. Naziv Kruševac Centar ne ukazuje na sam centar grada, ne računajući i to da će stvarno voditi ka centru. Npr. železnička stanica Beograd Centar ne znači da se ona nalazi u centru grada.
Ovo ti tek nije nikakv argument. Referenciraš se na jedan "saobraćani i urbanistički promašaj" kome su dali političko ime da bi umanjili dimenzije katastrofe. Totalni je debilizam nazvati nešto Beograd Centar a to uopšte nije u centru. Da li uviđaš da to nešto nije kako treba? Možemo se mi pretvarati da je to centar, da je to super stvar, "uvijati sve u oblandu" ali je suština da je da svi vide da je car go.

Moj predlog je bilo samo razrada ideje koju su kreatori ovog puta zamislili. Ako su već imali petlje Kruševac Istok i Kruševac Zapad, pre nego što je naknadno ubačena petlja Koševi, ima smisla promeniti imena petlji ali zadržati istu ideju, da ime petlje sadrži geografsku odrednicu gde će nas isključenje na toj petlji primarno odvesti.

Ovo nije ništa novo i već se prmenjuje kod nas u zemlji. Pogledaj na Google Map petlje oko Subotice. Kakvi su im nazivi, geografske pozicije i gde one vode.
1.jpg


Pogeldaj i petlje kod Novog Sada. Tamo je još zamiljivije. Imaš Novi Sad Istok, Centar i Sever a sve 3 su na severu. I sa prve 2 možeš podjednako ući u Centar. Kada se napravi novi brzi put NS-RU onda će taj put prolaziti sa istočne i južne strane, pa će petlje menjati imena. Sadašnja Istok će sigurno promeniti ime u nešto smislenije.
 
Poslednja izmena:
Vrh