Šta je novo?

Modernizacija GSP-a

Kondukteri su zapravo bolji od kontrolera...ljudi ne vole kontrolu, jer se osecaju kao da ih neko tretira kao kriminalca i ako su recimo kupili kartu, dok s druge strane imaju mnogo manji problem sa kupovinom karte. Ovde ima interesantan clanak: http://www.ptua.org.au/myths/staff.shtml o iskustvu u Australiji sa kondukterima i bez i kako ljudi na to gledaju.

Mislim da su kod nas kondukteri potrebni. Koliko ljudi ne plati kartu u nocnom prevozu, gde postoje kondukteri? Kada su nekada postojali kondukteri (do pre jedno 5-6 godina valjda, ili vise?) karte su bile uredno naplacivane koliko se ja secam. Ako je svercovanje toliki problem (a verujem da jeste), kondukteri bi se sami isplatili.

Inace, da opljunem sto se tice karata GSP:
- od vozaca kupiti kartu je ravno fantastici - nikad nema kusur, ponekad samo odmahne rukom kad pitas za kartu u fazonu "ne smaraj me"
- u svakom drugom autobusu bar jedan automat za otkucavanje karata ne radi; u svakom trecem recimo ne rade pola, a svako malo udjem u autobus gde ne radi NIJEDAN - posto sam kulturan korisnik javnog prevoza ja u takvoj slucaju kada izadjem iz autobusa pocepam neponistenu kartu i bacim u kantu (efekat je isti kao da sam kartu ponistio), ali kapiram da sam ja otprilike jedini u gradu koji je dovoljno sasav da to radi :) - i u takvim situacijama prizeljkujem da udje kontrola, pa da mu kazem "otkucaj TI kartu!" stvarno bezobrazluk od strane GSP, neopevani.
 
Ovo sa kondukterima je patetično,vraćamo se i 19.vek,pa jesu li oni normalni neka uvedu smart kard sistem,video nadzor u vozilima,a kontrolu neka vrše sa komunalnom policijom je*******ote debila... :o
 
Ja i dalje tvridm ... u GSP ce doci 20 vek kada ima nakace kravate ...kamioni avioni a na kraju kondukter
 
Ja mislim da bi se vecina saglasila da je misljenje o kondukterima veoma cudno, jer je to najneraciopnalniji, najsporiji i najneefikasniji vid naplate:)
 
Bruka! :kafa: Zna li za ovo Đilas?,trebao bi da posmenjuje čelnike GSP,st*** neopevana,mislim bilo mi je teško birati reči pa reko prigodno je .. :rolleyes:
 
Jedina sporija stvar od konduktera je kupovina karata kod vozača, u periodu kad su kontrole česte.

Pa dok nađe karte, pa dok vrati kusur..
 
Jeste ali to funkcionise u NS, bar ne mora da se zadnjicom drzi za sipke dok prodaje karte i malo ljudi izbegne placanje
 
Funkcioniše, ali je straašno sporo.

U gradu veličine Beograda, sa dužim linijama nego u NS, put može da se otegne mnogo duže..
 
Apsolutno ste pogresno shvatili poentu.
Ovo nije nazadovanje, vec borba protiv svercera. Naime, celokupan sadasnji sistem ostaje, racunajuci karte kupljene na trafici, ponistavanje na automatu, markice..... jedina razlika je kondukter, umesto kontrolora. Zasto?
1. Jer se ljudi strecaju kontrolora, iako imaju kartu, meni uvek prodje kroz glavu: "Jbt, sta ako mi je ispala" .
2. Nemanje karte, ne bi bio prekrsaj koji se kaznjava, vec bi tog trenutka kupio kartu po razumnoj ceni, a ne doplatnu od 3000 din.
3. Sadasnji sistem ide naruku svercerima, jer kontrolora ni za lek, naplata kazni prakticno ne postoji itd.

Jednostavno, nema nazadovanja, vec se prakticno radi o non-stop kontrolorima, koji nece kaznjavati svercere, nego ce im prodqavati karte. I vise nece biti bezanja iz busa, svadje sa kontrolorima, strecanja, izbacivanja iz busa, naplate kazne onima koji su pogresno otkucali kartu, ili je prosto zaboravili itd......
.....m,eni se cini da je ovo ipak napredak. Problem je sto ste odmah zamislili vreme pre ITS-a kada su se kondukteri gurali sa sveznjem karata i novca medju putnike......ovo nije to.
 
Šta da radimo sa 2.000 kontrolora pa toliko policajaca je jurlo Đžorđa rekao bi g. Radovan III
a i Đžorđ je davno zbriso....
8 sati x 30 dana x 2.000 kontrolora sa čijih leđa -da se plati svemirska kontrola u taljigama :laugh: :lool: :laugh:
 
Hm sve su to lepo zamislili ali celnici GSP-a zaboravljaju jednu stvar a to je:

-katasrtofalan prevoz i njegovo stanje u Beogradu

Kako da ocekuju da im placam kartu kad mi se redovno desava da recimo 46-icu cekam po 20min, a interval je na 6min, pa onda dodju po 2, kad se van spica guram da bih usao itd itd.
Eto pre neki dan cekajuci 46 popizdim kad su odjednom naisle 4 i uzmem i popisem brojeve autobusa i pravac zalba (e-mail) i gsp-u i beobus-u, s tim da se jedino beobus udostojio da odgovori, i naravno svaljivao je krivicu na gsp..... ne sumnjam da bi gsp svaljivao na beobus. E sad, odlucio sam da ne placam vise kartu dok se prevoz ne unormali, i ne pocne redovno da funkcionise, jer smatram da nema svrhe placati ako ne znam u koje vreme cu stici na odredjenu lokaciju, a buduci da se GSP (a samim tim i privatni prevoznici) finansira iz budzeta grada, tj poreza koji placamo, smatram da je to dovoljna cifra od mene za takvu vrstu usluge.

Dakle nek gospoda prvo dovedu prevoz u red, pa nek onda stavljaju i baba roge i kakav god hoce sistem za naplacivanje.
 
a kako smatras da se GSP unormali ako ne placas kartu, i ako to cini jos bezbroj ljudi? I, ako ne placas kartu, sta ti onda daje pravo da se zalis na usluge GSP? Potpuno licemerje, i naravno, svaljivanje krivice na drugog. Uradi svoj deo posla - koji je btw vrlo jednostavan, kupis markicu ili otkucas kartu - pa se tek onda zali na druge.

Ako smatras da usluga GSPa ne vredi tih 42 dinara po voznji - onda jednostavno prestani da se vozis GSPom. To je posteno.
 
he he decko pobrkao si loncice!!

Ovo o cemu ti pricas je isto kao kad bi ja resio da otvorim trafiku al tebi kazem aj ti meni plati trafiku, robu, i dozvole unapred pa cu ja tebi sve to da vratim kad zaradim. Znaci ako hoces da se bavis nekom delatnoscu onda prvo moras da ulozis novac u to da bi ti se vratio!!

Dok je prevoz bio funkcionalan ja sam kartu uredno placao, sto ce reci, za zadovoljavajucu uslugu treba da se plati, ali za ovakvu uslugu koju pruzaju danas, ne zelim da placam KARTOM, sto ce reci placam uredno izmiravanim porezom!!!

Da, smatram da ne vredi ni tih 42 din o kojima ti pricas, a prestacu da se vozim istim kad to preduzece prestane da se finansira od poreza Beogradjana, e to je posteno!!!
 
Čekaj, nećeš da platiš 42 dinara za kartu po ovakvom sistemu, ali bi pristao da platiš 150 dinara kad ne bi davao ni dinara od poreza za GSP?

I kad je u poslednjih 20 godina prevoz bio funkcionalniji nego sad?
 
@ Hazard Slazem se sa tobom, ali moram se sloziti i sa kingmanowar-om.
Kada cekam 302, citavih 45 minuta(a interval je na 15), onda na svakoj stanici cucimo po 2-3 minuta, a pritom stojim na tri prsta jedne noge, u polozaju Atlasa, koji drzi Zemlju. Da li ZAISTA treba tada da im otkucam kartu?
 
kingmanowar":ctyrj1dn je napisao(la):
he he decko pobrkao si loncice!!

Ovo o cemu ti pricas je isto kao kad bi ja resio da otvorim trafiku al tebi kazem aj ti meni plati trafiku, robu, i dozvole unapred pa cu ja tebi sve to da vratim kad zaradim. Znaci ako hoces da se bavis nekom delatnoscu onda prvo moras da ulozis novac u to da bi ti se vratio!!

Dok je prevoz bio funkcionalan ja sam kartu uredno placao, sto ce reci, za zadovoljavajucu uslugu treba da se plati, ali za ovakvu uslugu koju pruzaju danas, ne zelim da placam KARTOM, sto ce reci placam uredno izmiravanim porezom!!!

Da, smatram da ne vredi ni tih 42 din o kojima ti pricas, a prestacu da se vozim istim kad to preduzece prestane da se finansira od poreza Beogradjana, e to je posteno!!!
Ne, ti brkas loncice. Ako uslugu ne zelis da platis, nemoj da je koristis. Ne mozes koristiti uslugu a ne placati je, a onda kukati na njen kvalitet.

To sto se GSP delimicno finansira iz budzeta je nebitno. Bitna je stavka da si ti duzan ta platis kartu da bi se vozio GSPom (koji se ocigledno ne finansira skroz iz budzeta, inace se ne bi placale karte). Taj porez, btw, placaju SVI - pa cak i oni koji nogom ne kroce u vozilo GSPa, a oni koji se voze duzni su da plate kartu.

Tvoje poredjenje s trafikom nema veze s mozgom. Ovo sto ti predlazes je zapravo obijanje trafike, kradja npr. cokoladica a onda zaljenje na njihov kvalitet.

Neplacanje karte u prevozu je lopovluk.
 
stf":2ymcrhy0 je napisao(la):
@ Hazard Slazem se sa tobom, ali moram se sloziti i sa kingmanowar-om.
Kada cekam 302, citavih 45 minuta(a interval je na 15), onda na svakoj stanici cucimo po 2-3 minuta, a pritom stojim na tri prsta jedne noge, u polozaju Atlasa, koji drzi Zemlju. Da li ZAISTA treba tada da im otkucam kartu?
Da, treba.

Ako smatras da to sve ne vredi tu kartu - onda se nemoj autobusom voziti.
 
hazard":3dgybm4x je napisao(la):
stf":3dgybm4x je napisao(la):
@ Hazard Slazem se sa tobom, ali moram se sloziti i sa kingmanowar-om.
Kada cekam 302, citavih 45 minuta(a interval je na 15), onda na svakoj stanici cucimo po 2-3 minuta, a pritom stojim na tri prsta jedne noge, u polozaju Atlasa, koji drzi Zemlju. Da li ZAISTA treba tada da im otkucam kartu?
Da, treba.

Ako smatras da to sve ne vredi tu kartu - onda se nemoj autobusom voziti.
A svega ti, kako da uopste dodjem do automata da je ponistim?
 
hazard":ihp3optx je napisao(la):
Tvoje poredjenje s trafikom nema veze s mozgom. Ovo sto ti predlazes je zapravo obijanje trafike
Čovek je pričao o otvaranju trafike, a i obijanje je valjda nekakvo otvaranje :)
 
Jao bre hazard ponasas se ko klinac od 15 godina.

Tebi je nebitno sto se finansira iz budzeta? Pa onda tu svako dalje polemisanje sa tobom nema smisla.

jesi ti decko moooogo pobrkao loncice.....

Meni je ok da platim 150 din al da znam da u to i to vreme ima bus. Ovako platis 10 puta po 42 al ti zato jednom dodje kako valja, sto ce reci da je i sa 150 din jeftinije.
 
Ja se slazem sa Hazardom.

Prevoz u Beogradu je takav kakav je i cak stavise mislim da je srazmeran odnos cena karte i kvaliteta. Samo za poredjenje uzmimo Zagreb (dalje se ne mora ici) koji je dalekoo ispred Beograda ali je zato i karta vise nego duplo skuplja...mogu li to Beogradjani to da plate? Odgovor je naravno ne.

A ako ne budu placali i ovu ovakvu cenu, prevoz nece biti ni ovakav kakav je....jer po tom principu mogli bismo u nedogled! Necu da platim putarinu zato sto je put takav kakav je ili je neki poluautoput? Ja bih pre rekao necu ga koristiti ako smatram da nije vredan tih para koje platim pa cu se zato drndati jos katastrofalnijim lokalnim saobracajnicama...tako i sa prevozom po Bgu... auto, taxi, mozda i bicikl ili jednostavno pesice pa udri.
 
sutra je konferencija za novinare gsp-a gde ce predstaviti neke novine,to jest bice nekih osim ovih konduktera,uostalom videcemo :cool:
 
Vrh