Šta je novo?

Metro

OMG Прокоп и Беочвор - то су ствари за које су причали да ће сами да изфинансирају. Зашто бисмо то платили из свог буџета када можемо лепо да потрошимо кредит и спољнополитичке поене?

2012":3tpojas9 je napisao(la):
Evo uprvo se završio i dnevnik rts-a,gde je u udarnom terminu najvljeno da će jedan od velikih infrastrukturnih projekata u koji će Rusi uložiti novac i BG Metro,propraćen slikom eskaltora na Vukovom spomeniku,stvari se odvijaju dobro ,bar mislim :rolleyes:

Evo još jedne vesti,Москва: Позитивна динамика у развоју односа са Србијом
@2012: Ова вест те радује зато што:
а) од 400 милиона може да се изгради трамвај,
б) од 400 милиона може да се исплати 12 пута по 800.000 додатака на пензију од по 40,
в) од 400 милиона може да се изгради једно 250 сеоских путева за нигде (по један за свако посланичко место) и још пуно, пуно баш добрих викендица
г) руски политичари, а посебно питомци КГБ-а, никада, али баш никада не би рекли да ће да дају паре за метро ако ће те паре да оду за трамвај, чак и ако њихов домаћин и 99% његовог становништва тај трамвај зове - метро?

Могу лако да замислим да сутра стварно падну неке паре за "метро", али шта ће са тим парама бити мислим да ће најпре бити по једном од мојих горњих постова. А ако буду ишта градили, то ће бити трамвај а објашњење ће бити веома једноставно - "толико пара имамо". Што није истина, али ко ће то да каже? Новинарка која размишља о метроу у оквиру обилазнице?
 
Tezak offtopic-Bejah malopre u kafani i videh 4icu policajaca od kojih zacuh izmedju pevanja pesama sve su straze sve su straze... da su zaduzeni za cuvanje spomenika Puskinu,dobri momci popise samo po 2 pive i zapalise da cuvaju spomenik.Zemljo otvori se :bash:
 
ACR":cv3ws53o je napisao(la):
Kako vreme prolazi meni se sve više čini da se hvatamo za slamke...

Potpuno su u pravu svi ovde koji kažu, nemamo projekat i to je alfa i omega svega..
U tom svetlu bili smo bliži metrou 1979. nego sad...
tako i ja razmisljam od pocetka... pare ce se kao uzeti za metro i onda ce se delom potrositi na nesto drugo, nesto mozda i ode na metro, ali zakljucak ce biti nista nece biti uradjeno. ne gradi se nista na ooooruk, a pogotovo ne metro...
 
OK. Sutra je taj dan kada cemo znati vise detalja o famoznom kreditu Ruske Federacije. Ali u sveopstoj zbrci i za nas uobicajenom odlasku u ekstremni optimizam, pa ekstreni pesimizam, pa tako u krug, treba iskristalisati par stvari:

- Gradske vlasti ne ucestvuju u pregovrima o kreditu. To je vidljivo iz aviona, i cini se da zato izbegavaju komentare o najavama po medijima jer ne zele da se izlete, pa da se kasnije peru. Izgleda i da ce oni vise detalja saznati tek sutra.

- Cenim da je nemoguce da neko da 400 miliona evra za metro, a onda mi to potrosimo na kanalizaciju. Narocito sto se taj novac ne daje na lepe oci, vec postoje odredjeni uslovi - ako je zaista istina da Rusi kreditiraju metro, onda ce verovatno uslov biti da njihove firme bez tendera dobiju posao. Ako je drugacije, Rusi ce da ispadnu magarci :p Ali mislim i da nam je kanalizacija potrebna, hebe je samo sto turisti ne mogu da je slikaju.

- Razocaranja nisu iskljucena i ja bih vrlo racunao na njih. Prvo je da kredita uopste ne bude, ili ne bar u onakvom obliku kakav se ovih dana predstavlja u medijima. Skolski primer od pre nekoliko meseci je famozni kineski most kod Borce - svi su najavili potpisivanje kredita o tom mostu prilikom Tadiceve posete Pekingu, ali do toga nije doslo. Potpisan je bio medjutim, ugovor o strateskom partnerstvu koji ostavlja mogucnost potpisivanja ugovora o mostu, do cega ce, nadam se, doci. Tako moze i sutra da dodje do sklapanja ugovora o strateskom partnetrstvu koji ce otvoriti mogucnost kreditiranja infrastrukturnih projekata, pa tako i metroa. Drugo razocaranje moze biti to da ce biti kreditiran LRT, sto za mene licno i ne predstavlja smak sveta (bolje vrabac u ruci, nego golub na grani).

- I na kraju, iz prica o novcu treba uvek izbaciti epitete - bratski, prijateljski i sl. Stvar je u tome da se nadjemo na jednoj tacki da mozemo da zadovoljimo maksuimum svojih i njihovih interesa. Takodje, opasno prelazimo u besmislene zamene teza i gradaciju srboljupstva u svetu piranjima tipa - "sta je Evropa ikada ucinila za nas?" (http://www.youtube.com/watch?v=ExWfh6sGyso) A to uopste nije tema, vec sta mi mozemo da izvucemo za nas, a da najmanje ogulimo kolena.
 
Homer Jay":1x5f8d74 je napisao(la):
LRT, sto za mene licno i ne predstavlja smak sveta (bolje vrabac u ruci, nego golub na grani).
С тим да ти је претходно у руци гомила г*. И тако, врабац ти улети у руку и онако темељно се уваља, наједе и коначно удави у гомили г*, а голуб одлети са гране. То је отприлике потпуна аналогија по мени.
 
ACR":b42o9ptw je napisao(la):
Potpuno su u pravu svi ovde koji kažu, nemamo projekat i to je alfa i omega svega..
U tom svetlu bili smo bliži metrou 1979. nego sad...
Lepo rečeno i upravo je na tom ispitu pao gradski nivo.

Meni je stvarno postalo dosadno da ne kažem da mi se povraća dok slušam razne ljude, ne samo po internetu, koji se još od prošle godine kunu u to kako će metro da se gradi (dobar deo govori i da će to da bude teški metro) i onda me tako ubeđuju, a i dobar deo nas ovde kako je stvar već rešena i da samo treba da sednemo i čekamo TBM, koji je eto tu samo što nije.

Da podsetim one koji su se kasnije uključili u raspravu da se ova nova sapunica spominjanja metroa prvi put javila 20. novembra 2008. godine (vest ovde preneo dem, koji je sve nas smarao zašto mu ne verujemo da će u martu/aprilu da počnu bušenja). Od tog dana razni političari, stručnjaci i novinari serviraju građanima Beograda priče kako će za tri meseca sve da se zna, pa kad je prošlo tri meseca, onda još da čekamo mesec dana, pa onda opet da čekamo tri meseca i tako dalje i tako bliže i dođosmo do današnjeg dana i da se ozbiljno ušlo u tu priču mi bi imali neki novi zvanični podatak na čemu smo, ali je situacija takva da smo na istom kao i tog 20. novembra. Što će reći, projekat Belama je i dalje jedini koji je zvaničan, promene u GUP-u ne postoje, ne postoji radno telo koje se bavi tom problematikom (došli stranci na nedelju dana i kao provaliće kakav nam sistem treba), javna debata ne postoji jer ne postoji ni sam plan tog novog metroa. Sad lepo pitam druga 2012 i slične njemu, za šta tačno Rusi daju pare?

Nije problem što oni u tih godinu dana nisu uradili ono što su tako pompezno obećali (samo obećanje je bilo nerealno) već što smo mi izgubili godinu dana, a da nikakvu ozbiljnu stručnu oficijelnu raspravu o metrou nismo imali niti imamo neki dokument kao rezultat tog rada.


Ivan out
 
Djordje":31tvmiae je napisao(la):
Homer Jay":31tvmiae je napisao(la):
LRT, sto za mene licno i ne predstavlja smak sveta (bolje vrabac u ruci, nego golub na grani).
С тим да ти је претходно у руци гомила г*. И тако, врабац ти улети у руку и онако темељно се уваља, наједе и коначно удави у гомили г*, а голуб одлети са гране. То је отприлике потпуна аналогија по мени.
Ja samo pokusavam da budem konstruktivan u raspravi, a ne da raspirujem nerealni optimizam. I dalje stojim pri tvrdnji da smo jos daleko od bilo kakvog metroa, i zaista nemam sta da dodam na shmeksijev post, sve je tu lepo receno.

Tim pre me fundamentalisticki stav "metro ili smrt" blago iritira.

Mozda omalovazavanje stava da je Beogradu trenutno potrebnija kanalizacija od metroa najbolje oslikava u kakvom gradu zivimo - naka mi plivamo u govnima, samo da imamo metro.....
 
Zar nije veći deo kanalizacije potreban za bespravno podignuta naselja (kao što je Kaluđerica) ?
Ako je tako, žalim ali zaista ne mislim da novac poreskih obveznika treba da se troši na rešavanje njihovih problema..

Sve i da nije tako, probajmo naglas da kažemo "dižemo kredit da bi gradili kanalizaciju..."
Ne ide, zar ne? :rolleyes:
Kredite treba uzimati samo za stvari koje mogu bar nekako da vrate novac, sve ostalo bi moralo iz budžetskih sredstava...
 
@shmeksi

Tebi beobuild /metro baš dosadio,pa ovo bi trebalo da je razonoda (mali hobi)uz kaficu a ne suđenje,članovima zbog optimizma ili pesimizma,ili prozivanje neistomišljenjika zbog čega god ,ako te je lako ubediti u nešto pa te razočaraju jbg.život i tako...a to ozbiljna javna rasprava o projektu metroa,danas u svetu i u Dablinu se nije dobro završila ...a nikada nije ni bila predviđena osim 1976 kada je bilo više otvorenosti nego danas ,a za Belam i da ne govorim,danas je to politička odluka kao svuda u svetu ,a mi samo možemo da iskažemo lepe želje i nade ili da navijamo za Bg,u ostalom mislim da bi ti bilo lakše i ovo što napisa, da proslediš na nekoliko zvaničnih adresa pa se možda i glasnu na vapaj,ali možda i oni krišom svrate na beobuild pa nas malo zeke ,nerviraju ili obraduju ma veselo uz trube.... :D
 
Ne kazem da treba iskoristiti novac za kanalizaciju, ja sam vise tu izjavu Krkobabica shvatio kao "reality check". Otud iz grada umerene izjave o metrou, jer na Trgu Nikole Pasica vrlo dobro znaju koliko je slikanja, crvenih tracica, makaza, pogace i soli bilo na gradilistima Prokopa, obilaznice i sl, da bi te iste lokacije danas samo licile na scenografiju postapokalipticnog s/f blokbastera.

Mozda se nama ne svidja to saznanje, ali istina je Beograd nema kanalizaciju na vecem delu svoje teritorije (ne samo nelegalna naselja). Istina je i da postoje liste cekanja za vrtice, i da postoje u nekim naseljima samo cetvorogodisnje skole, i da mnogi treba da putuju i po sat vremena do prvog lekara itd.

Naravno, time ne zelim da kazem da nam ne treba metro, vec da imamo mnogo problema i da bismo ih resili treba da radimo mnogo vise nego neki drugi ljudi u nekim drugim gradovima. Treba nam dosta novca, drustveno odgovorno gradjanstvo i sposobna politicka elita. A nama fali svega po malo (ili malo vise).

Verujte mi, ja bih bio izuzetno srecan kada bi sutra bio nacinjen prvi korak ka zavrsetku telenovele zvane Beogradski metro jer se u prvih 20-ak epizoda nista zanimljivo nije desilo. Ali moj oprez ne dolazi iz "hejta" vec iz negativnog iskustva da se stvari ovde i kada se odvijaju - odvijaju izuzetno sporo.
 
Homer Jay":37wmv64k je napisao(la):
Drugo razocaranje moze biti to da ce biti kreditiran LRT, sto za mene licno i ne predstavlja smak sveta (bolje vrabac u ruci, nego golub na grani).
Богами, за мене представља. То значи да ћемо трамвајем и у 22. век (а знамо како смо ушли у 21.) :rant:
Homer Jay":37wmv64k je napisao(la):
I na kraju, iz prica o novcu treba uvek izbaciti epitete - bratski, prijateljski i sl. Stvar je u tome da se nadjemo na jednoj tacki da mozemo da zadovoljimo maksuimum svojih i njihovih interesa.
Наравно! Нису у питању "браћа Руси" него "браћа паре"!:grand:
Homer Jay":37wmv64k je napisao(la):
A to uopste nije tema, vec sta mi mozemo da izvucemo za nas, a da najmanje ogulimo kolena.
Бојим се да смо већ огулили колена до коске... :violina:
shmeksi":37wmv64k je napisao(la):
projekat Belama je i dalje jedini koji je zvaničan, promene u GUP-u ne postoje, ne postoji radno telo koje se bavi tom problematikom
Што је катастрофа. Велики део ГУП-а је такав да пожелиш највећем непријатељу да његов главни град буде такав. :rolleyes:
Homer Jay":37wmv64k je napisao(la):
Mozda omalovazavanje stava da je Beogradu trenutno potrebnija kanalizacija od metroa najbolje oslikava u kakvom gradu zivimo - naka mi plivamo u govnima, samo da imamo metro.....
А да пустимо о истом трошку метро и канализацију, као што је још пре 30 година предлагао Зоран Радмиловић?:lol:
 
Ma metrostroj ce da gradi metro sigurno daj te malo optimizma :gobb:
 
Ove Kazanjska stanica mi je bas lepa:

a917fe4544f4.jpg

884cdc5c6df0.jpg


I i ova Minshenska me odusevljava:

metrobits-wallpaper-munich.jpg
 
Ne znam kako misle da naprave metro (1 liniju + depot) za samo 400M€. To mi vise lici na ovo :violina:
 
borris_":32ltr1m5 je napisao(la):
Ne znam kako misle da naprave metro (1 liniju + depot) za samo 400M€. To mi vise lici na ovo :violina:
Не мисле.

Данашња вест - уговорен кредит, детаљи касније, што значи да данас од вести неће бити ништа

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...51/Договорен+кредит+од+милијарду+долара+.html

Председници Борис Тадић и Дмитриј Медведев договорили се о руском кредиту Србији од милијарду долара, сазнаје РТС. Од тог износа, 200 милиона долара намењено је буџету Србије, док ће намена преосталог дела кредита бити накнадно договорена.
 
Kredit je milijardu dolara a ne evra,
ali one vesti koje su ispravno prenosile da su dolari u pitanju,
su pominjale cifru od 500 miliona dolara za izgradnju metroa.

Dakle, sasvim dovoljno za LRT.
 
A RIA Novosti opet priča drugu priču - o milijardu ipo dolara...

MOSCOW, October 19 (RIA Novosti) - Serbia is close to signing a deal for a $1.5-billion Russian loan, the Balkan country's first deputy prime minister Bozidar Djelic said on Monday.

The deal is expected to be signed during Russian President Dmitry Medvedev's visit on October 20.

The deputy premier said "a loan agreement, which is almost prepared," will be discussed during Medvedev's visit.

No official information on the details of the loan has yet been released. According to Serbian media, about $520 million would be used to cover the budget deficit, and the remainder to implement joint Russian-Serbian projects, including the construction of a metro system in Belgrade.

"The Russian side's proposal will, on the one hand, benefit macroeconomic stability in Serbia, and on the other, boost its potential, especially in railway infrastructure," Djelic said.
http://en.rian.ru/world/20091019/156522881.html

Da li je moguće da je i Prokop ušao u računicu, posebno zbog toga što i Đelić apostrofira "železničku infrastrukturu" ?
 
Та руска вест је од јуче.

Можда ајвар није био добар - фљас, 500 милиона мање :D

Шалим се, али мислим да би требало да више гледамо вести од после састанка. Мислим да ништа конкретно неће бити речено о метроу, ако је веровати оној вести РТС да ће тек све да конкретизују.
 
U delegaciji je i predsednik Ruskih železnica Vladimir Jakunjin, pa je vrlo verovatno da je bilo reci i o Prokopu...barem se nadam.
 
Djordje":2p3ffgo2 je napisao(la):
Та руска вест је од јуче.
Можда ајвар није био добар - фљас, 500 милиона мање :D
:)
tu je i današnja vest koja ponavlja to isto, doduše "with a twist" ali taj drugi deo smo i očekivali...

Later on Tuesday, a decision will be made on a 1 billion euro ($1.5 bln) Russian loan to Serbia, Russian Emergencies Minister Sergei Shoigu, who heads a bilateral intergovernmental commission, said.

Serbia would use 350 million euros ($523.5 mln) to cover its budget deficit, and spend the remainder on work to be conducted by Russian companies, including on the construction of a metro system in Belgrade.
http://en.rian.ru/russia/20091020/156531630.html

Dakle, prema RIA Novosti, ako metro bude građen od ovih para, gradiće ga Rusi.
 
Ma cifra od 1.5 je izvesnija jer je i VOA prenela tu veću cifru,a s obzirom da je u dolarima znači i da je skoro bezkamatni,ali cifra od 500$ za Metro je sasvim ok, jer je to projekat koji će se graditi fazno kao i Prokop,pa kada završe prvu fazu dogovoriće se i druga jer to je zapravo namenska kreditna linija na duži rok a verovatno Moskovska banka će biti nosilac posla,tako da ne brinemo da bi neko pare skrckao u nešto drugo kampanje i sl.uzgred i susedna Hrvatska štampa je prenela isto kao i Švajcarska.
 
2012":iq5ieyqv je napisao(la):
Ma cifra od 1.5 je izvesnija jer je i VOA prenela tu veću cifru,a s obzirom da je u dolarima znači i da je skoro bezkamatni,ali cifra od 500$ za Metro je sasvim ok, jer je to projekat koji će se graditi fazno kao i Prokop,pa kada završe prvu fazu dogovoriće se i druga jer to je zapravo namenska kreditna linija na duži rok a verovatno Moskovska banka će biti nosilac posla,tako da ne brinemo da bi neko pare skrckao u nešto drugo kampanje i sl.uzgred i susedna Hrvatska štampa je prenela isto kao i Švajcarska.
a na adi se gradi zirafa...
JBL frljaju se milioncicima ko da su petoparci! Pitam se samo koliko vredi EDB? Sumnjam da smo dobili vise od toga. Mozda EDB i zeleznica zajedno?
P.S.
Ako se metro bude '' gradio '' kao i Prokop...? Kuku Beograde! Bice nam grad raskopan sledecih 170 god. a od metroa ce biti sine po sred ulice!!!
 
kole":14sz34i2 je napisao(la):
JBL frljaju se milioncicima ko da su petoparci! Pitam se samo koliko vredi EDB? Sumnjam da smo dobili vise od toga. Mozda EDB i zeleznica zajedno?
НИС? Икарбус? Беопетрол? Мислите о томе...
 
Vrh