Šta je novo?

Metro

Nemam slike. Mozes videti na sentinel hub-u a vidi se i na snimcima youtubera koji lete dronom preko Makiša.
 
FB_IMG_1720993996187.jpg


1975.

Planirali metro - dovde, i još iza!

Ahahahahahahahahahaha!

'Bo nas metro nenormalne pacijente, Naša Gologuza Veličanstva
 
Тај рад Панто! А понашамо се ко онај чула кад му кажу да је сиротиња: Дај пет карата!
 
Očekivao sam da ces dignuti dron za bb ekipu a ne da gledam gonzilatora bez tona

Nisam digao dron jer se na Makišu ne dešava ništa specijalno trenutno što nismo dosad videli od raznih youtubera, nasut je neki šljunak druge boje tu gde su planirani koloseci ali to odavno i vidi se na postojećim snimcima.
 
Заправо, шта нам говори све ово:
1. До 2029 ће бити нешто прчкано у Макишу
2. И то нешто ће бити престављно као почетак обе линије
3. биће положено 2-3км пруге и то вероватно већ оне која постоји, само ће се појачати са метро колосецима
4. Урадиће се 2-3 најплиће станице.

И то је то.

Е да, и град ће раскопати на више места како би било убедљивије.

Мада искрено, се надам да их то назначене године више неће бити на власти.
 
Заправо, шта нам говори све ово:
1. До 2029 ће бити нешто прчкано у Макишу
2. И то нешто ће бити престављно као почетак обе линије
3. биће положено 2-3км пруге и то вероватно већ оне која постоји, само ће се појачати са метро колосецима
4. Урадиће се 2-3 најплиће станице.

И то је то.

Е да, и град ће раскопати на више места како би било убедљивије.
Ovo je vrlo optimistična prognoza, pošto još uvek ne vidim nijedan realni pokazatelj da će do kraja ove decenije uraditi čak i neki mikropatrljak od metroa kakav je Sofija prvobitno otvorila 1998. Ne deluje mi čak da to iskreno i nameravaju, pošto su im Nacionalni Stadion i surčinski vašar veći prioritet od svakog projekta koji bi značio običnom čoveku u BG. Osim ugovora o depou od septembra prošle godine koji istom daje ludački rok za izgradnju od 60 meseci, oni do dana današnjeg nisu potpisali nijedan jedini obavezujući papir vezan za metro.

Ko će se daleke 2029. još sećati njihovih laži izrečenih par godina ranije? Osim nas ovde koji aktivno pratimo temu i zanimamo se? Jel danas B92 možda pitao Nikodijevića zašto su lagali da bušenje tunela i iskop stanica počinju tokom jeseni 2023. pa onda 2024. pa sad najnovije 2025. ? Kakvu gebelsovsku medijsku mašineriju laži imaju na raspolaganju, oni mogu čak i tu novu prugu do aerodroma predstaviti kao "metro", i ako stvarno bude završena do vašara 2027. oni će se još hvaliti da su "izgradili metro pre roka" :rolleyes: :ROFLMAO: Koliki procenat njihovih birača zna da prigradska železnica i metro nisu isto? Nemali broj ljudi i danas misli da je BG Voz metro jer ima 2 podzemne stanice od kojih jednu duboku.
 
Evo zvanicnog stava francuskog RATP-a vezano za beogradski metro:


RATP Dev produžava za godinu dana Opšti memorandum o razumevanju potpisan u junu 2022. godine sa prestonicom Srbije o uslugama vezanim za rad i održavanje tri automatske linije beogradskog metroa, čije je puštanje u rad planirano od 2028. godine.

Opšti memorandum o razumevanju doveo je do potpisivanja prvog komercijalnog ugovora 13. januara 2023. godine i od tada RATP Dev radi zajedno sa Sekretarijatom za javni prevoz grada Beograda i beogradskom metro kompanijom BMV (Beogradski Metro i Voz) kako bi ih, zahvaljujući specifičnom iskustvu operatera sistema bez vozača, savetovao o razvoju projekta metroa u prestonici. Veliki za Srbiju, ovaj ambiciozni infrastrukturni projekat omogućiće da se do 2028. godine otklone gužve u gradu u tri etape zahvaljujući liniji od 21,8 km i 21 stanici, zatim drugoj liniji od 24,2 km i 26 stanica planiranih 2030. godine i konačno linija od 23 km i 22 stanice.

Saradnja koja služi ambicioznoj viziji grada Beograda

Produženje ovog memoranduma o razumevanju pokazuje poverenje srpskih vlasti u stručnost RATP grupe i kvalitet već obavljenog posla u smislu saveta i podrške projektu. Pristup „upstream operatora“ je koristan za grad i RATP Dev. Beograd ima koristi od globalno priznate ekspertize RATP grupe od početne faze svog projekta, kako bi potvrdio dugoročne strateške izbore. RATP Dev nudi dugoročnu podršku gradu kao partner u svim profesijama vezanim za rad i održavanje automatskih metroa. U okviru ove saradnje posebna pažnja se posvećuje iskustvu putnika, razmatranju ekoloških pitanja, bezbednosti korisnika i zaposlenih kao i optimizaciji troškova životnog ciklusa instalacija.

Fransoa Maca, direktor za Italiju i Jugoistočnu Evropu u RATP Dev-u, izjavio je: „Srećni smo zbog obnavljanja ovog partnerstva od poverenja koje nas povezuje sa Gradom Beogradom. Nastavićemo da koristimo našu stručnost u automatskim metro sistemima za ovaj ambiciozni projekat kako bismo pomogli klijentima da dizajniraju rešenja prema najboljim međunarodnim standardima čim budu puštena u rad. »
 
Poslednja izmena:
Memorandumi o razumevanju, konsultantske usluge, drljanje bagerima po Makišu..........sve to gledamo već godinama, samo još nikako da vidimo izgradnju stanica i njihovo povezivanje tunelima. A sve i da sutra počnu da rade obe stvari, teško da bi išta bilo završeno do 2028. ili 2029. osim ako to ne bude baš vremenski rekord za Ginisa. Ne znam koji to metro u svetu je izgradio svoju prvu fazu i pustio je u saobraćaj u roku od samo 5 godina?

Plašim se da ćemo se ovako dovući i do te famozne 2028-me kada će nam tačno pred naredne gradske izbore po milioniti put obećavati dolazak krtice i izgradnju stanica tokom 2029-te. (Ne)ljudi koji vode ovu zemlju i grad stvarno žele da uđu u Ginisovu Knjigu Rekorda, ali po količini laganja bez i trunke stida.
 
Poslednja izmena:
Komercijalni ugovor je potpisan pre godinu i po dana.
Ja mislim da grad Beograd tu ne definise nikakve rokove već to radi RATP, oni i jesu plaćeni da vode ovaj posao i organizuju njegovu dinamiku pošto mi kupujemo njihovu tehnologiju i njihov knowhow koji mi nemamo u toj oblasti.
 
Taj ugovor mi je promakao, ali opet to su samo konsultantske usluge pri projektovanju, sa Alstomom koji kao treba da isporuči vozove do sada nijedan ugovor nije potpisan. Memorandum o razumevanju je spisak lepih želja koji ne obavezuje nikog. Možda Grad Beograd ne definiše rokove, ali onda ni gradske glavonje ne moraju da ih naglas lupetaju i samo sluđuju narod. Znam i da je sa Kinezima potpisan ugovor o izgradnji depoa, ali rok za to je 5 godina počev od 22.09.2023. Ugovor o izgradnji prve faze nije potpisan, krtica kojoj treba 13 meseci da se sklopi i dalje nije naručena, uprkos Gangulinim halucinacijama.

Jel RATP negde objavio zvaničan datum kada kreće kopanje tunela, a kada izgradnja stanica? Čisto sumnjam da oni svakih 6 meseci iznova pomeraju rokove, a gradski očusi samo prenose njihove reči.
 
Faza veliko ništa, ukratko rečeno. U ovoj fazi bi bili pre najmanje 8-9 godina, da nisu u startu lagali kao psine da ćemo se prvom fazom voziti već 2021. ili 2022. :mad: :poop:
 
Али зато беру лепе политичке поене са грана поверења гласача. Тј много политичког кредита узимају. Како мисле да врате дуг не знам, такве игре се завршавају врло непријатно.
 
Koji trening u besmislu. Uvek kada sam na Makišu vidim ka istoku na brdu Vidikovac i kažem kako je metro trebao biti tamo kao i depo.
 
Vrh