Za „Marinu Dorćol” – 150 miliona evra
Gradnja stambeno-poslovnog kompleksa trebalo bi da počne sledeće godine, kaže Peter Dajko, direktor kompanije koja je od prošlog septembra novi vlasnik lokacije uz Dunav.
Kompanija „Sebre Marina Dorćol” uložiće 150 miliona evra u podizanje stambeno-poslovnog kompleksa pored Dunava, čija bi gradnja trebalo da počne sledeće godine. To je za „Politiku” juče najavio Peter Dajko, direktor „Sebre Marina Dorćol” i prvi čovek firme „MD investments 2000”, koja je prošlog septembra kupila od Beograda četiri hektara za 3,86 milijardi dinara.
Pre nego što otvore gradilište, Dajko i njegovi saradnici moraće da odgovore na urbanističke izazove, kao što je izrada novog plana detaljne regulacije. Planski dokument za tu lokaciju već postoji, on je usvojen 2005. godine, ali kako kaže Dajko, ne odgovara njihovim zamislima za taj prostor. Prema važećem planu, na toj dorćolskoj adresi može da se zida 76.000 kvadrata i smeste stanovi, komercijalni i sportski sadržaji, zelene površine sa drvoredom u javnom korišćenju... Na kolikoj površini će se prostirati novi stambeni kompleks, Dajko juče nije želeo da otkrije, ali tvrdi da „neće biti prenatrpan kvadratima”.
– Podići ćemo manje kvadratnih metara nego što to bude dozvoljeno. Ideja nam je da to budu lepi stanovi u delu lokacije prema reci, vrtić, restorani, teretana, lokali. Još nismo procenili koliko ćemo imati poslovnog prostora. Sigurno je da tu nećemo zidati visoke objekte. Lokacija koju smo kupili je izuzetna i zato želimo da kupcima, ali i građanima Beograda, ponudimo kompleks u kojem će moći da uživaju – ističe Dajko.
Da bi svoje ideje sprovela u delo, „Sebre Marina Dorćol” moraće da za svaki budući graditeljski zahvat konsultuje gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture. Njegova saglasnost neophodna jer se „Marina Dorćol” i parcele na kojoj se nalazi pripadaju spomeniku kulture Termoelektrane „Snaga i svetlost”. Taj objekat građen je od 1930. do 1932. godine, prepoznatljiv je po portalnom kranu sa rukavcem koji čini veliku mostnu, rešetkastu konstrukciju i važi za dragulj industrijske arhitekture iako je oronuo. Vlasnik „Marine Dorćol” obavezan je da rekonstruiše kran stare centrale i crpnu stanicu i da uredi privezište za čamce koje će potom predati gradu na održavanje. Direkcija za građevinsko zemljište treba da obezbedi pristup kompleksu preko dve javne saobraćajnice koje su planirane za zapadnu stranu kompleksa.
– Taj kran koji prelazi preko naše lokacije obnovićemo, ispod njega će se nalaziti veliki javni i zeleni trg i kran će biti vidljiv sa svih strana – obećava Dajko.
Budući dorćolski kompleks potpisuje češki arhitekta Stanislav Fijala.
Iz izraelskih u češke ruke
Prethodni vlasnik parcela na desnoj obali Dunava bila je izraelska kompanija „Engel Marina Dorćol”, koja je 2006. godine zakupila zemljište i pompezno najavila da će graditi luksuzni kompleks sa modernom marinom, stambene kule, hotel, poslovnu zgradu... Angažovala je Ramija Vimera, izraelskog arhitektu, da projektuje kompleks, ali izgradnju zbog brojnih problema nikada nije započela. Deset godina kasnije, 2016. godine, „Engel Marina Dorćol” sporazumno je raskinula ugovor o zakupu i time praktično vratila hektare gradu. Direkcija je potom zemljište oglasila tri godine kasnije, 14. avgusta 2019, i prodala ga mesec dana posle toga kompaniji sa češkim kapitalom čiji je direktor Peter Dajko.
Za linijski park više od 200.000 evra
Peter Dajko potvrdio je juče za naš list da će finansirati izradu idejnog rešenja za linijski park koji će se protezati od Beton hale do Pančevačkog mosta u dužini od 4,6 kilometara. On će, kaže, dati više od 200.000 evra za tromesečne honorare za 55 mladih arhitekata koje je gradski urbanista pozvao da preurede taj prostor.
Dajkov motiv da učini takav poslovni potez je, između ostalog, to što se „Marina Dorćol” nalazi na trasi budućeg linijskog parka. Osim toga da bi mogao da počne da gradi, Dajko mora da sačeka i usvajanje plana detaljne regulacije za linijski park, koji je najavljen za 2021. godinu.
http://www.politika.rs/sr/clanak/451815 ... liona-evra
Jedva cekam da vidim projekat. :wink: :wink: Ceski arhitekta je odlican, preferira industrijski stil u kombinaciji sa priodnim elementima. Mislim da boljeg arhitektu nisu mogli da nadju za tu lokaciju.
Radovi od Stanislava Fijale:
Ova poslednja zgrada se nalazi na Senjaku