Šta je novo?

Marina "Dorćol" - (Stambeni kompleks)

Takođe, verujem da će veliki gubitnici biti i stanari obližnjeg bloka orijentisani ka istoku jer će im ove investitorske zgradurine i talasi zakloniti sunce.
Ti ljudi ce biti najveci dobitnici jer ce umesto pogleda ka rukavac koji je licio na baru sada imati pogled na moderne zgrade i dok piju kafu na terasu imace utisak da su se instant teleportovali u Oslo/Amsterdam/Stokholm (skuplje novogradnje po Skandinaviji i Beneluksu su uglavnom u ovom fazonu). Tako da stanovnici starih zgrada istocno orjentisanih stanova ce ni krivi ni duzni biti u vrhunskom dobitku. Na kraju krajeva umesto u raspala igralista izmedju zgrada i druge zgrade koje su simpaticne, ali ipak dotrajale i oronule, sada ce imati mogucnost da jednim delom imaju i pogled na vrhunski objekat koji je, kao sto sam spomenuo, u rangu vrhunskih stambenih objekata u Skandinaviji i zemljama Beneluska.

A sunce koje spominjes ionako obasjava njihove stanova u periodu od 8 ujturu do podne, jer su istocno orjentisani, tako da to nije nikakav problem.
 
bash ce se usrece kada im dodju skorojevici u kraj
Pa nisam bas siguran da je tako. Znas onu poslovicu "ti si prosek 5 ljudi oko tebe". Ako idemo tom logikom, i ti starosedeoci ce vremenom napredovati ili makar imati zelju da napreduju i da dodji na nivo novih komsija (kako ih ti nazivas skorojevica) koji su im dosli u kraj. Sve su to lepe stvari koje te vuku napred.
 
Ne mislim na to da su iznad njih, ali mislim da su u proseku boljestojeciji, a mislim da ako si u okruzenju boljestojecih ljudi i sam ces teziti da dodjes do tog nivoa. Jednostavno takvo okruzenje deluje stimulativno na ljude koji su u blizini tog okruzenja i imaju prilike da svakodnevno budu okruzeni tim ambijentom.

Zamisli neku osobu prosecnih prihoda koja trenutno zivi u Karaburmi ili Mirijevu, da ima prilike da godinu dana zivi u nekom naselju tipa Novi Dorcol, West 65, BNV. Posle godinu dana zivota u tom okruzenju i on sam ce pozeleti da bude u toj poziciji i verovatno ce krenuti da radi na sebi i da napreduje.
 
okruzenje ce uvek imati uticaj na tebe, slazem se to je neminovno. ali to ne znaci da je dobar uticaj. trenutno ti vidis da je to uticaj koji je pozitivan. ja koji imam materijalnih mogucnosti da budem u jednom od tih kompleksa, ne vidim to kao pozitivan napredak, cak sta vise meni je licno to nazadovanje. e sada je tu poenta, da je to MENI, i da je to subjektivno. ti sa svojim stavom projektujes materijalistcki nacin zivota kao ultimativni cilj, sa kojim moram da priznam, sam imao i ja, pre 10 godina kada sam uleteo u vece pare. sada, mi je to sve kic i povrsno. skontas da je i nebitno, pogotovo sa decom.

tako da agree to disagree
 
U kom periodu su građene stambene zgrade pored Marine?
 
Колико је енергетски ефикасан овај стан? Колико ће оволика површина стакла заправо зими топлоте да задржи? А лети обрнуто, клима 24/7 иначе сауна (Greenhouse effect).
Ti znas da prozori ne propustaju energiju ili veoma malo. Tako da zimi nece stan biti hladan zbog prozora. Mozda si u tvojoj staroj zgradi navikao da imas lose i starinske prozore, zato ti to objasnjavam. Ako si zainteresovan, nacices puno informacija oko energetske efikasnosti prozora na internetu.
Sto se tice suncanih zraka i dodatne energije u letnjim periodu, moderni prozori imaju vise slojeva specijalnog stakla, a izmedu je cesto plemeniti gas. To sve zajedno minimira spolasnju energiju koja je u letnjim periodu nepozeljna.
Pored toga mislim da za ovim zelenisem hoce bas to da izbegnu, previse suncanih zraka u stanu.
 
Ovaj projekat mi se jako dopada, a narocito mi se svidja kontrast koji je napravljen sa starim stambenim zgradama u okolini jer mislim da ce takav kontrast pozitivno uticati na ceo dozivljaj donjeg Dorcola, a stanovnici donjeg Dorcola dobijaju jedan vrhunski objekat u svojoj neposrednoj blizini. Mogu samo da zamislim kako ce nekom ko zivi u onim simaticnim ali starim zgradama na 25-om maju (bez ikakvog modernog sadrzaja unutar samog naselja) biti pozirivna promena to sto moze da sidje ispred zgrade i da se proseta par minuta do Marine Dorcol i da sedne na kafu u neki ambijentu Monte Carla. To su ogromne promene za ljude koji su starosedeoci na tom mestu i kojima se desava disruptivna promena u kraju.

Zamislite samo koja ce to biti pozitivna promena i u samoj panorami i sam pogled iz tih starih zgrada, vise to nece biti pogled na to staro naselje i oronule parkice izmedju zgrada, vec ce se izmedju tih starih zgrada i oronulih parkica probijati moderan i savremen objekat kakav tesko da je bio zanisliv na tom mestu pre desetak godina.
Постови за пуцање MC_јевог анеуризма
 
U kom periodu su građene stambene zgrade pored Marine?
U periodu kada je Darko Bajić bio dete. Pričao je u jednoj emisiji o tome i ako me sećanje dobeo služi, u jednoj od tih zgrada se nalazi njegov studio. Obzirom da mu je sada 68 godina, računaj da je to bilo pre 50 - 60 godina. Pronašao sam podatak da je SRC "25. maj" završen 1973. , pa okvirno u tom nekom periodu je naselje nastalo.​
 
1976-1980, када и нове зграде око Дубровачке ( Панчићева, Солунска, Мике Аласа…)
 
prodajni_paviljon_stambenog_naselja_marina_dorcol_rujbmsd1b3a2e85caa.jpeg

 
Ja sam mišljenja da od vremena Nemanjića nije bilo boljeg projekta na ovim prostorima…

….sve će se prodati srpskim raseljenicima čija treća generacija je rodjena van Srbije …

Salu na stranu, Cesi(valjda ih ima po koji u Sebri) valjda neće uprskati, to sto su krenuli sa tako oštrim cenama znaci da ne planiraju da se igraju kvalitetom, ako ne krene prodaja kako su planirali onda videcemo…
 
Ne mislim na to da su iznad njih, ali mislim da su u proseku boljestojeciji, a mislim da ako si u okruzenju boljestojecih ljudi i sam ces teziti da dodjes do tog nivoa. Jednostavno takvo okruzenje deluje stimulativno na ljude koji su u blizini tog okruzenja i imaju prilike da svakodnevno budu okruzeni tim ambijentom.

Zamisli neku osobu prosecnih prihoda koja trenutno zivi u Karaburmi ili Mirijevu, da ima prilike da godinu dana zivi u nekom naselju tipa Novi Dorcol, West 65, BNV. Posle godinu dana zivota u tom okruzenju i on sam ce pozeleti da bude u toj poziciji i verovatno ce krenuti da radi na sebi i da napreduje.
Замисли неко дозвољава да ред постоји само у насељима приватних инвеститора док у другим насељима свако ради шта хоће толико да људи из нпр. неке зграде на Косанчићевом венцу почну да мисле да су ови из БнВ ниво изнад...
 
Iskočila mi ova animacija na FB:


BTW. meni su iz ovog poslednjeg članka iz češkog Forbsa interesantne dve stvari:

1. da je Avala filmski park (koji je većim delom stambeno naselje, a manjim delom filmski studio) Vlada Srbije proglasila za projekat od nacionalnog značaja
2. da projekat za Slaviju takođe radi Stanislav Fiala (što smo već i naslućivali, iako nikada zvanično nije potvrđeno)

Слажем се са критикама да су ламеле око будућег Теслиног музеја требале да буду боље поређане, чак и да се 2 или 3 споје у једну кулу ка реци како би ослободиле поглед на музеј. Али, свако ко не мисли да је овакав блок цивилизацијски искорак за Београд је просто у дубокој заблуди где живи. Остаје само да видимо колико тога ће бити приватно а колико јавно доступно.
 
Слажем се са критикама да су ламеле око будућег Теслиног музеја требале да буду боље поређане, чак и да се 2 или 3 споје у једну кулу ка реци како би ослободиле поглед на музеј. Али, свако ко не мисли да је овакав блок цивилизацијски искорак за Београд је просто у дубокој заблуди где живи. Остаје само да видимо колико тога ће бити приватно а колико јавно доступно.
Ostaje pre svega da vidimo realizaciju. To šta je na renderu ne znači ama baš ništa dok ga ne naprave, previše puta smo se opekli do sad
 
Vrh