Šta je novo?

Marina "Dorćol" - (Stambeni kompleks)

Мех, зарад Марине барем није порушено пола најлепшег градског насеља у центру.

Друштво у ком се паралелно формирају Калуђерица и овај кварт на Дунавском кеју је очигледан пример огромне неједнакости.

Исто је и сада, овај град са све Марином Дорћол се зида за победнике, грађани су поражени. Некада победници револуције, сада победници транзиције.
Ako smem da primetim dosta pravis te paralele sa komunistickim rezimom, i ne zelim da ulazim u detalje, sa dobrim delom se i slazem, jedino mi nije jasno kod ljudi koji prave takva poredjena, zasto to rade da bi odbranili ono sto se sad desava ili pasivizirali bilo kakav otpor, to mi uvek nekako zasmeta, ovo sad generalno pitam
 
Nisam bas sigyrna zbog cega mi je izbrisan post, sushtina je bila da projektu ne bi moglo mnogo toga da se zameri ako bi postojale zelene povrshine minimum kao na dunavskom keju, dovoljno garaza i dobro saobracajno resenje da bi se izbegle eventualne guzve. Ako resenhe ostane ovakvo ne bih volela da se projekat realizuje, mislim da je bolje bez njega.

Nadam se da sam ovog puta bila dovoljno fina.
 
Nisam bas sigyrna zbog cega mi je izbrisan post, sushtina je bila da projektu ne bi moglo mnogo toga da se zameri ako bi postojale zelene povrshine minimum kao na dunavskom keju, dovoljno garaza i dobro saobracajno resenje da bi se izbegle eventualne guzve. Ako resenhe ostane ovakvo ne bih volela da se projekat realizuje, mislim da je bolje bez njega.

Nadam se da sam ovog puta bila dovoljno fina.
Да али шта су тачно "зелене површине"?

Основно питање које се овде намеће и које се мора наметнути јесте шта је уопште намена простора коју користимо и на који начин људи треба да интерактују са њим. Простор уз реку је по самој дефиницији јако ограничен (500 метара од реке није више "уз реку") и стога је важно на који начин ће се искористити. "Зелене површине" како су рађене када је грађено суседно "хумано" насеље су масиван промашај који је резултовао у парчету травњака јер је то дословно најјефтиније решење. Чак је и излити бетон скупље него оставити голу ледину.

Као таква она нит може да подржава икакав екосистем, нити служи као парк нити служи за паркирање нити има хлада за људе и животиње нити заузима тај високо ограничен простор са било којом сврхом осим за евентуално извођење паса. А те "зелене површине" у виду голих спржених травњака представљају 90% "зеленила" постојећег "хуманог" амбијента. Ко ми не верује ево нек проведе ову врелу суботу уживаући у "зеленој површини" овог насеља.

Када се ти травњаци ставе у страну ово приобално насеље је један велики паркинг са лоше позиционираним зградама и улицама и са евентуално мало дрвореда око тих зграда и паркинга.



Марина Дорћол, како је бар презентована, је промишљен простор изграђен по мери људи који ће га финансирати, са јавним простором за друге људе и више зеленила на тим просторима него што је просек за Београд. Можемо да дискутујемо да ли је требало да остане више простора за људе који његову изградњу неће плаћати куповином стана али би то у најмању руку захтевало неки доказ да би то било популарније од тренутног плана кафића, продавница и сл. које су се у пракси показале много популарније и вољеније од стране јавности него "хумани амбијент" постојеће градње

1719048425488.png


1719048449880.png

1719048507433.png


И основно питање које се поставља јесте - како ће тачно градња оваквог комплекса у близини да наруши "хумани амбијент" постојеће изградње у приобаљу? Гради се поред, ако је стварно толико боље како је било ваљда ће зврјати празно док сви буду уживали у старом насељу које је много боље, хуманије и зеленије
 
Nemojte da izvrcete to sto sam rekla, ja sam se lepo ogranicila na tri stavke, cak sam i lajkovala prethodne kritike ovog pisma, takve stvari po meni samo urusavaju validne argumente protiv ovog projekta kakav je sada.

A to sto kao argument za izostanak zelenih povrsina u marini navodite neodrzavanje postojecih na dunavskom keju necu ni komentarisati. Mislim da sam bila potpuno jasna u svom prethodnom postu, da ponovim ono sto sam rekla pre nekog vremena, da je predvidjeno prostora i zelenila koliko ga sada ima na dunavskom keju prva bih bila vradovic ove teme😁

Btw da dodam, i na ledini (a nisu samo ledine kao sto se vidi na slikama i to po zimi kada je drvece golo) je par stepeni manje nego na betonu.
IMG_20240214_133624.jpg
IMG_20240214_133621.jpg
IMG_20240214_133612.jpg
 
Poslednja izmena:
Sto stanri ne održavaju svoje divno humano naselje zelene površine zapustene
Dobar deo lokala zapusten zatvoren
Staze zapustene grafiti prljavo
Cast izuzecima i svetlim primerima

Da li je ovo ozbiljno ili šala? Ako je šala, nisam ukapirao.

Ako je ozbiljno, zašto bi u kapitalizmu stanari održavali zelene površine po naselju?
 
Da li je ovo ozbiljno ili šala? Ako je šala, nisam ukapirao.

Ako je ozbiljno, zašto bi u kapitalizmu stanari održavali zelene površine po naselju?
Pa da li smo kapitalizam,gradsko zelenilo sigurno ne održava ili minimalno a prosto taj deo nije u kapitalizmu jer ne palcas održavanje kao u bg na vodi NPR
 
a prosto taj deo nije u kapitalizmu jer ne palcas održavanje kao u bg na vodi NPR
Iskreno, ja bi voleo u svim naseljima, uključujući i Donji Dorćol da se održavanje poveri komplet privatnim firmama sa tržišnim cenama u rangu BNV održavanja jer će time apsolutno svi delovi grada dobiti dobar i uredan izgled + stanari će konačno dokazati da im je stalo da im zgrada i okruženja zgrada (igrališta, zelene površine) budu kao novi - neće samo pričati o tome po principu trla baba lan, bez da se na tome i poradi.

A verujem da će tada i njihove nekretnine vredeti više i neće se stvarati toliko očigledan jaz kada "bogati komšija" dođe u komšiluk (u ovom slučaju to je relacija između Marine Dorćol i starosedelaca koji su se plaše promene koju "bogati komšija" donosi u njihov kraj)
 
Марина Дорћол, како је бар презентована, је промишљен простор изграђен по мери људи који ће га финансирати, са јавним простором за друге људе и више зеленила на тим просторима него што је просек за Београд. Можемо да дискутујемо да ли је требало да остане више простора за људе који његову изградњу неће плаћати куповином стана али би то у најмању руку захтевало неки доказ да би то било популарније од тренутног плана кафића, продавница и сл. које су се у пракси показале много популарније и вољеније од стране јавности него "хумани амбијент" постојеће градње
Videćemo koliko je rađen po meri ljudi kada stanovnici budućeg naselja budu prelazili Dunavsku da šetaju svoje pse u Pančićevom parku ili da vode malu decu do tamošnjih igrališta.

Jedini čovek koga poznajem, a da živi u BNV-u, kaže da mu je najprijatnije kada sa decom može da prošeta do Dunavskog keja.

Drugim rečima, potrebe ljudi sa decom ili kućnim ljubimcima su u ovim novim naseljima zanemarene, a njihove potrebe na kraju ispunjava već postojeća infrastruktura (mahom iz doba socijalizma) u koju se ne ulaže iako se na nju oslanja veći deo stanovnika našeg grada (pa čak i oni imućnji deo koji je "pobedio'" u tranziciji).
 
Iskreno, ja bi voleo u svim naseljima, uključujući i Donji Dorćol da se održavanje poveri komplet privatnim firmama sa tržišnim cenama u rangu BNV održavanja jer će time apsolutno svi delovi grada dobiti dobar i uredan izgled + stanari će konačno dokazati da im je stalo da im zgrada i okruženja zgrada (igrališta, zelene površine) budu kao novi - neće samo pričati o tome po principu trla baba lan, bez da se na tome i poradi.

A verujem da će tada i njihove nekretnine vredeti više i neće se stvarati toliko očigledan jaz kada "bogati komšija" dođe u komšiluk (u ovom slučaju to je relacija između Marine Dorćol i starosedelaca koji su se plaše promene koju "bogati komšija" donosi u njihov kraj)
Nije realno - a mogao bi čovek lako da pomisli da je pomalo uvredljivo - očekivati da ljudi koji (jedva) žive od plate do plate izdvajaju još jedan deo svojih bednih (u odnosu na cene) prihoda kako bi glancali svoje naseljeda bi ličilo na ganc novo naselje izgradnjeno nepošteno stečenim sredstvima.
 
Nije realno - a mogao bi čovek lako da pomisli da je pomalo uvredljivo - očekivati da ljudi koji (jedva) žive od plate do plate izdvajaju još jedan deo svojih bednih (u odnosu na cene) prihoda kako bi glancali svoje naseljeda bi ličilo na ganc novo naselje izgradnjeno nepošteno stečenim sredstvima.
Slažem se, ali onda nemoj da se žale što neki drugi ljudi umesto u njihovom naselju žele da žive u novom naselju koji zadovoljava te kritetijume i spremni su da plate to na mestu koje je trenutno ledina zarasla u šiblje.
 
Iskreno, ja bi voleo u svim naseljima, uključujući i Donji Dorćol da se održavanje poveri komplet privatnim firmama sa tržišnim cenama u rangu BNV održavanja jer će time apsolutno svi delovi grada dobiti dobar i uredan izgled + stanari će konačno dokazati da im je stalo da im zgrada i okruženja zgrada (igrališta, zelene površine) budu kao novi - neće samo pričati o tome po principu trla baba lan, bez da se na tome i poradi.

A verujem da će tada i njihove nekretnine vredeti više i neće se stvarati toliko očigledan jaz kada "bogati komšija" dođe u komšiluk (u ovom slučaju to je relacija između Marine Dorćol i starosedelaca koji su se plaše promene koju "bogati komšija" donosi u njihov kraj)
Nije realno,jer ne mogu svi da plaćaju troškove održavanja zgrade…Ne slažem se sa tim da bi svi trebali da plaćaju da bi urednije zelenilo bilo i da bi se starosedeoci osećali lepše.Neka kupi sebi i plati održavanje pa nek ima lepše .Urbanizam i grad Beograd je tu kao i ostale komunalne sluzbe ….Osvrnuo bi se na to sto ej covek rekao da mu je lepše šetalište 25maj od bg na vodi po meni mislim da je lepo i jedno i drugo a Srbi sigurno neće napraviti šetalište da padnes na dupe …bitno da ga prave kako god daje 🤣
 
Neka kupi sebi i plati održavanje pa nek ima lepše
Tako i treba da bude. Zato starosedeoci ne treba previše da drame kada na ledinama i šipražju pored krenu da se grade projekti namenjeni kupcima koji žele da žive u tom kraju, ali ne žele da prave kompromise sa kupovinom stana u starim zgradama, čije je stanje i održavanje upitno.

Starosedeoci ako žele da njihove zgrade/naselja/nekretnine budu konkurentne i skuplje, moraće nešto da učine konktetno na njihovim zgradama i okruženju, a to nešto konkretno nije "sabotiraćemo novi projekat koji treba da se gradi pored našeg naselja".
 
Ne znam odakle ideja da se starosedeoci bune zbog toga što će novo naselje da bude "lepše" od njihovog. Razumem da možda zaista ima i takvih, ali meni se čini da je veći problem to što će nove komšije da koriste iste resurse (parkove, dečija igrališta, puteve, sam kej, a možda i parking mesta) koji su već neadekvatni.

No, dobro, videćemo kako će da ispadne. Možda grešim.
 
ali meni se čini da je veći problem to što će nove komšije da koriste iste resurse (parkove, dečija igrališta, puteve, sam kej, a možda i parking mesta) koji su već neadekvatni.
Parking neće sigurno jer će uz svaki stan biti obavezna kupovina parking mesta. Drugo ko kupi stan u Marini Dorćol mislim da mu nije stalo do korišćenja sadržaja komšijskog naselja koje je vreme već odavno pregazilo, jer da jeste kupio bi stan u tom naselju i prošao višestruko jeftinije i pored toga dobio bi stan u koji bi mogao sad odmah da se useli bez čekanja da Marina Dorćol bude izgrađeno. Cenim ipak da ko želi stan u Marini Dorćol ipak mu je više stalo do sadržaja koji će imati u marini.

To je kao da su recimo 2010 godine ljudi koji su kupili stanove u Belvilu koristili sadržaje bloka 70 (npr. vodili decu da se igraju tamo) pored neuporedivo boljeg sadržaja u Belvilu.

Cenim da će biti takav odnos između komšijskih naselja i u ovom slučaju. Treba videti kakva su bila iskustva ljudi iz bloka 70 sa Belvilom pre 15 godina pa eventualno doneti neke zaključke spram toga. Ali mislim da sy tada ljudi bili znatno mudriji nego danas, pa da starosedeocima iz bloka 70 nije smetalo to što se gradi Belvil.

Na kraju krajeva, mislim da je znatno veća šansa da deo stanara iz starih zgrada (mlađa i urbanija ekipa) koristi deo sadržaja Marine Dorćol (restorani, kafići, spa centar i drugo, što naravno podržavam apsolutno) nego obrnuto.

Verujem i da će jedan malo deo stanara starih blokova takođe biti kupac stanova u Marinu.

Na primer moj blizak drugar, veoma uspešan, koji živi u jednoj od zgrada na donjem dorćolu je takođe žešće zagrejan za Marinu i kaže mi pre neki dan "da kupim tamo stan i da se konačno častim Urusom" (jer sada auto u toj klasi ne bi bilo logično da vozi i parkira tu gde trenutno živi).

Da sumiram, ima mesta za sve, i za starosedeoce i za novopridošle, potrebno je samo da imamo malo razumevanja.

Mene isto strašno zanima ovaj projekat jer bi kupio jedan investicioni stan tu, tako da hajde sa budemo svi stay tuned i da gledamo koje ćemo imati benefite od toga bilo da imamo stan tu (bilo za život bilo investicioni), bilo da smo stanari starih zgrada.
 
Videćemo koliko je rađen po meri ljudi kada stanovnici budućeg naselja budu prelazili Dunavsku da šetaju svoje pse u Pančićevom parku ili da vode malu decu do tamošnjih igrališta.

Jedini čovek koga poznajem, a da živi u BNV-u, kaže da mu je najprijatnije kada sa decom može da prošeta do Dunavskog keja.

Drugim rečima, potrebe ljudi sa decom ili kućnim ljubimcima su u ovim novim naseljima zanemarene, a njihove potrebe na kraju ispunjava već postojeća infrastruktura (mahom iz doba socijalizma) u koju se ne ulaže iako se na nju oslanja veći deo stanovnika našeg grada (pa čak i oni imućnji deo koji je "pobedio'" u tranziciji).
Дечија игралишта у БНВ су за три главе боља од било чега тог типа што је махом изграђено у доба социјализма. Неки од нас се и даље сећају дечијих "игралишта" од зарђалог метала и бетона где ама баш ништа није било употребљиво осим евентуално љуљашки. БНВ је катастрофалан пројекат али је много скупљи од доњег Дорћола у коме је твој познаник могао много јефтиније да купи стан ако му је по вољи. То ме подсећа на гастрабајтере који кукају да им је много горе у Швајцарској и како највише воле да дођу у Србију али ипак не намеравају да се врате да овде живе

Не видим што би станари Марине Дорћол долазили у оближње "паркове" када имају своје приватне баште

Home-cam03_print.jpg
Archit-Drugirender-scaled.jpg



Не бих био ни најмање изненађен да се овако нешто на крају ни не изгради из простог разлога што ово друштво очигледно није дорасло оваквој архитектури и саботираће је на сваком кораку, ипак је блок 18 највећи домет наше приобалне архитектуре где се нико не буни (ни против постојећег ни против планираног стања). И ово мало добрих / иновативних насеља из доба СФРЈ је успело само зато што је на силу наметнуто за време деспотизма иначе да се просечан становник питао Београд би личио на Истамбул
 
Не бих био ни најмање изненађен да се овако нешто на крају ни не изгради из простог разлога што ово друштво очигледно није дорасло оваквој архитектури и саботираће је на сваком кораку
Ne daj ti Boze da se ne izgradi. Mislim da ljudi nisu svesni da ce ovaj projekat biti prekretnica u razvoju grada. Kao sto je Belvil pre 15 godina bio prekretnica u razvoju Novog Beograda - prvo moderno naselje na NBG izgrađeno po zapadnim standardima (u to vreme), što je posle povuklo daljii razvoj NBG-a i zvanično raskršćavanje sa tranzicionom gradnjom (dominantna od 2000 do 2010), pa su sva nova naselja naprednija od Belvila i svake godina nova naselja su sve naprednija (Savada, A blok, West, Welport, i tako dalje i tako bliže), tako mislim da će i ova Marina Dorćol napraviti svojevrstan proboj zanimljive i nadasve skupe arhitekture sa invovativnim rešenjima i probajte da zamislite naredne projekte, posle Marine kada neki sledeći projekat treba da bude još napredniji, koji će to nivo u svakom smislu biti.

To je ono kad se ne gleda drvo umesto šume, već vidiš šta zapravo ovaj projekat predstavlja za naredne godine, pa možda i čitavu deceniju.

Marina Dorćol jednostavno udara temelje novoj normali, odnosno u buduće zgrade (naselja) u ovoj kategoriji treba da dostignu i prebace Marinu da bi bili konkurentni u ovoj klasi

Tako da Marina Dorćol jednostavno mora da se izgradi da bismo prešli na sledeći nivo u stanogradnji (kao 2009 godine kada je Belvil izgrađen i kada smo prešli na ovaj nivo u kojem smo sada)
 
@Igor hvala ti na ovim lajkovima. Mnogo mi znači podrška. Nadam se da moj "out of the box" pristup analizi ove teme koristi forumu i da daje neki novi ugao gledanja na stvari
 
Samo nemoj trolovati i silovati neke teme pošto si sumnjivo lice :)

Inače slažem se da nam je potreban iskorak u arhitekturi a posebno stambenoj, zato sam se i zalagao za Zahin projekat i pored problematične lokacije pošto je ona trebala da postane benchmark za ostale. Pisao sam dosta na forumu o bitnosti projekata Cvijićeva Palata i Novi Dorćol u pogledu podizanja kvaliteta fasadnih obloga i opšteg utiska.
 
Pisao sam dosta na forumu o bitnosti projekata Cvijićeva Palata i Novi Dorćol u pogledu podizanja kvaliteta fasadnih obloga i opšteg utiska.
Slažem se, za mene je Novi Dorćol generalno možda i najlepši realizovan projekat te veličine (naselje) do sada u BG.

Da li znaš možda šta Deka sledeće planira da gradi? Posle Novog Dorćola mogu samo da zamislim kako će im izgledati sledeći projekat.
 
Дечија игралишта у БНВ су за три главе боља од било чега тог типа што је махом изграђено у доба социјализма. Неки од нас се и даље сећају дечијих "игралишта" од зарђалог метала и бетона где ама баш ништа није било употребљиво осим евентуално љуљашки. БНВ је катастрофалан пројекат али је много скупљи од доњег Дорћола у коме је твој познаник могао много јефтиније да купи стан ако му је по вољи. То ме подсећа на гастрабајтере који кукају да им је много горе у Швајцарској и како највише воле да дођу у Србију али ипак не намеравају да се врате да овде живе

Sve je to lepo, ali moj poznanik živi tamo kao podstanar. Naveo sam taj primer samo kako bi slikovito objasnio da ljudi u tim naprednim naseljeljima ipak moraju da se oslanjaju na infrastrukturu (misleći prvenstveno na zelene površine i parkove) van naselja koja već u startu nije adekvatna i kojoj je potrebno dodatno ulaganje.

Cilj mi nije bio da nekoga naljutim.

Не видим што би станари Марине Дорћол долазили у оближње "паркове" када имају своје приватне баште
Videćemo.
 
Vrh