Šta je novo?

Linijski park od Beton hale do Pančevačkog mosta

Park jeste 😃
Pored staza, i malo zelenih površina obuhvata i vodenu parkovsku površinu. :)

Nažalost pojam vodenog parka zbog neukosti, mnogi vezuju samo za bazene sa toboganima i sl.
Uprošceno receno treba urediti i obogatiti širu iniju dodira vode i same obale.
Srecom ovde imamo i učene članove koj mogu to mnogo bolje pojasniti što rečima što slikovitim primerima.
Ako završe kako treba imaćemo vrhunski park
Primera radi :
Zamisl jednu vodenu ,,uvalu,, sa igrom podvodnih svetala u boji nocu, sa okupljenom publikom na klupama....
Ili zamisli deo igre vodenih kapljica sa rečne fontane
itd... itd ..
Ipak jeste park i to može da bude ,,belosvetski,, a naš
😃
 
Sigurno postoji način da se ta frigidna podeljenost ublaži . 😃
Zbog velikih oscilacija vodostaja i same siline Dunava to i nije lako🤔 ALI sa desetak dobro osmišljenim instalacija jakih konstrukcija a blagog dizajna, pravilno rasporedjenih moguce je tu vizielnu i fizičku odvojenost ublažiti.😁
Kako beše
- Ko hoce, nadje način. Ko nece ima 1.000 razloga i opravdanja za ne činjenje ...
 
Sve zavisi kakve su ti namere. Ukoliko su ti namere da očuvaš istorijsko nasleđe I pokušaš to da unovčiš, onda nađeš način.

Ako su ti namere da uništiš istorijsko nasleđe i izbetoniraš tvrđavu i izgradiš K distrikt, I tubćeš naći način, I vidimo već su ga našli.

Tako da bot-a-ica, sve zavisi šta želiš, kako si obrazovan i koji su ti interesi.
 
Ivchonny wrote :
,, Tako da bot-a-ica sve zavisi šta želiš, kako si obrazovan i koji su ti interesi.
🤢 😡🔥
Pojasni istaknut citat iz tvog posta, ovako ispada samo da si pljuvač radi pljuvanja
 
Nemam nameru da objašnjavam. Pročitaj postove kritike projekta (ne moje, nego ljudi koji zaista ipućeni u temu), I onda.probaj da day smislen k9mentar zašto je ok betonirati delove tvrđave.

I da, za definiciju parka konsultuj Vikipediju (nije najpouzdaniji izvor, ali može da posluži) https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Парк
 
Ja znam šta piše u kritikama, i tamo nema nigde napisano bot-a-ica
Ne dorasli pljuvač radi pljuvanja ne objašnjava niti se izjašnjava. Pljuvač zna samo da pljuje.
Zato slobodno samo napred .... 🦬
 
Obiicno pre definiiciije ,
definiše se prvo pojam-objekat
Zato ukucaj pojam ( ili vidi bar te slike)
- RiVERSIDE PARK- ,
pa tek onda deli definicije iz Resavske osnovne škole 😄
 
Poslednja izmena:
Овде нема дрвећа, нити га сме бити уз зидине, тако да тај део од оног ресторана што нису успели да сруше, па до куле Небојша тешко може бити парк.
 
To je samo pocetak uske staze oko koje ce biti nabrekle zgrade.
Investitori vladaju Beogradom.

Za gradjane Beograda je uvek bolji satus quo od onoga sto ce biti, ako se nesto radi.
Bilo sta da se radi, bice na gore i bice za racun investitora.
 
На страну већ прежвакане и потпуно валидне критике односа према тврђави, мене критике овог Линијског парка и Марине Дорћол неодољиво подсећају на критике Захиног пројекта на месту Бека. Људи су се поломили у критици Захине архитектуре и како не треба да се гради и на крају смо добили К дистрикт.

Исто смо сведоци масивног отпора зеленилу на месту бивше пруге и зеленом стамбеном комплексу на реци као да је постојеће стање боље или да ће без њих развој бити зеленији и бољи. "Нећемо линијски парк хоћемо зеленило" као да су та два међусобно искључива или као да ће престанком овог пројекта доћи до масивног жртвовања вредног земљишта зарад нове "зелене површине" налик старом Ушћу.

Једини реалистични исход блокирања Линијског парка и Марине Дорћол би био изостанак икаквог парка и изградња демитуша на реци
 
Мени није била спорна Заха већ било каква градња иза зграде Беко ближе тврђави.
Ако је до Зеленила, онда су требали парк да праве прво на најширем делу уклоњене пруге, од базена, до марине. Овде дуж тврђаве пруга је ишла малтене по зидинама, ту нема простора за сађење. Само су додали више бетона него што је било и заменили стару али функционалну подлогу шеталишта са новом фенси. Новитет су значи оградице и трибине, и једно и друго су деградирали амбијент.
Такође уместо фенси фејк зелених зграда, ја сам за то да ту буде парк. Никаква изградња осим реновирања електране за нови Теслин музеј.
 
Sporadicno dekorativna stabla uz ziidone mogu biti u kasetama tj. u velikiim žandinjerama. 😄
Pllus sporadicno podvodno osvetlenje u
reci, plus ,,podvodne , fontane i td...

Glavna poenta je da u taj novi riiver sajd tj. liniski park su uperene mnoge oči Srbije jer uglavnom isti ce poslužiti kao savremenii model - uzor mnogim našim gradovima za uredjenje nj. gradske obale a ne ona obalska taraba od BG na H2O

Zato i jeste bitno njegovo kvallitetno poboljšanje jer je od izuzetnog značaja za naj siru zajednicu 😃
 
Poslednja izmena:
Искрено, сви остали градови имају боље сређене обале од Београда, и НС, и Ниш, и Сремска Митровица, и Ваљево, и Лозница, и Чачак, и Сента...
Са друге стране цео пројекат се изводи крајње аматерски и шаблонски од стране ЈКП градског Зеленила.
 
Na delu tvrđave to nije Park nego šetalište. Kao što i obala i njeno zaleđe kod Beograda na vodi nije Park nego šetalište ili kako je to popularno - promenada.
S druge strane kritika u ovoj zemlji nema mngo efekta. Postoji jaka sujeta političara i njihovih sledbenika koji ne znaju za kritičko mišljenje. 100ti put kažem, osveta loših đaka. Cela Evropa vodi računa o proširenju zelenih površina, samo kod nas se i srednjovekovne tvrđave betoniraju.
Evo jednog primera, pa ko može, neka slobodno promisli razmere svega u čemu živimo:
FB_IMG_1689002776737.jpg
 
Овај Владимир Ђорђевић класично фотељашко говедо.
 
Juce sam prosao do 25 maja i vidim da mestu predvidjenog parka-setalista gde je nekad bila pruga, i dalje stoje divlji parkinzi...Nisam par meseci bio u Srbiji, a vidim da nista nije uradjeno za vise od godinu dana koliko to tu stoji...zna li se zasto je sve posustalo? Ili se meni tako cini :-/
 
Зато што се ради све наопачке. Прво је требало проширити Дунавску у булевар и исправити трасу на делу од Ж. Клемансоа до Кнежепољске. Онда је прво требало да ураде парк на најширем делу уклоњене пруге од базена до марине.
За то време на делу од бетон хале до базена да се одраде археолошка истраживања, а по завршетку најширег дела радити парк даље ка Панчевцу уз Дунавски булевар, а за део од бетон хале до базена након археолошких истраживања урадити пројекат реконструкције зидина, капија, бастион и потенцијално кула приобалног дела Београдске тврђаве. Тек након тога урадити пешачке и бициклистичке комуникације дуж обновљених зидина са мобилијаром све у складу са зидинама.
 
Da se nadovežem: pre svega toga - uređenje imovinskih odnosa, pa parcelacija, da bi se omogućilo proširenje i ispravljanje saobraćajnica. Ali nema plana... nikada nije ni rađeno po nekim planovima. Petlja oko Pančevca nema pristojne pešačke komunikacije. Karađorđeva se 4 puta ukršta sa tramvajskim šinama. Biciklističke staze koje povezuju ništa ni sa čim. Sve se gradi samo u interesu investitora, a interes građana ne postoji.
Sve se bojim da je MC u pravu i da treba da nas opali žešća kriza pa da ovo ludilo stane.
 
Искрено, сви остали градови имају боље сређене обале од Београда, и НС, и Ниш, и Сремска Митровица, и Ваљево, и Лозница, и Чачак, и Сента...
Са друге стране цео пројекат се изводи крајње аматерски и шаблонски од стране ЈКП градског Зеленила.

Oстали градови по Србији имају ивице канала а не речне обале, баш због тог накарадног настојања да се град одсече и удаљи од реке а приступ њој забетонира и обесмисли. Онај мучени БНВ има нормалнији и хуманији кеј него што је прављено по другим градовима

Novi_Sad%2C_Beogradski_Kej_z_Varad%C3%ADnsk%C3%A9ho_mostu.jpg


IMG-20230708-235112.jpg


Да се појединцима са форума да од нуле да пројектују кеј од Марине Дорћол до Миријева "решење" би им било као у Новом Саду. Река бетончином одвојена 20 метара од најближе клупе а 70 метара од најближег кафића или прозора стана. Уз наравно неку трачицу траве или жбуња да све то буде "хумано"
 
Мени су Земунски и Дорћолски кеј омиљена места за силазак на реку.
Линијски парк у делу у ком је урађен није спајање са реком већ одвајање грађана од исте ужасном оградом.
 
Sram bilo komunjarske vlasti SFRJ što su u periodu nakon razaranja i svih gubitaka u Drugom svetskom ratu, prilikom gradnje nasipa duž Save i Dunava, više pažnje i prioriteta davali tome da ti nasipi budu kvalitetni i jaki, a mesta oko njih lako odbranjiva od poplava... umesto da su se više bavili estetk'om (koja se uči!!!) i feng šuijem.

Sreća pa tih komunjara nema već 33 godine pa je svako posle njih mogao da preuredi kejeve po svojoj volji i napravi bolje i kvalitetnije. Eto npr prosvetitelji iz SNSa su za svoje vreme napravili bolje i humanije kejeve i nasipe. Sad dobro, jes da su oni napravili sveg 1 km dok su komunjare napravile svega 100 km. I jes da se njima obrušio nasip tik ispred Kulčine još tokom izgradnje naselja... Ali dobro, koga briga za to. Bitno je da je fensi i lepo na oko.

A i biće bolje u narednom periodu, osećam to. SNS će Beogradom na vodi ''približiti Beograd rekama'' taman koliko će približiti Srbiju svetu pravljenjem EXPO cirkusa u Surčinu.


Najvažnije je da smo se mi otarasaili komunjara i njihovog urbanizma a domogli oligoposko-kartelskog uređenja zemlje i investitorskog urbanizma. I sad ima da pičimo u nebesa.
 
Vrh