Projekat:
Betoniranje Vodene kapije.
Današnji radovi.
Sa unutrašnje strane kapije se nije mnogo promenilo, beton je ostavljen da se osuši. Dodate su potporne šipke.
I daske koje bi trebale da drže zemlju da se ne obruši zbog vibracija sa puta. Tako ćemo na jednoj vizeuleno upečatljivoj gomili imati kamen, cigle, beton, metalne šipke, drvene daske, šljunak i zemlju.
Ovdje je beton uglavljen u udubljenje u zidu, pa ga neće biti lako izvaditi.
Glavne aktivnosti su međutim bile sa spoljne strane Kapije.
Smislili su DVOSTRUKI, paralelni zid od armiranog betona. Ako su okca na mreži betonskog gvožđa 10x10cm, onda će širina armirano-betonskog zida na najužem delu, pri dnu, biti čak 70 cm! To bi bilo dovoljno i za bunkere.
Obratite pažnju da levi betonski zid nema posebnu, čvrstu, levu oplatu (samo gumenu izolaciju), nego se
oslanja na spoljni priobalni bedem. Koji se ka vrhu sužava, tj unutrašnja ivica mu je zakošena ka reci. Dakle, ako ostane ovako bez vertikalne leve oplate, beton će se ka vrhu širiti i tako delom svoje ogromne težine oslanjati na stari bedem. Pošto zemlja u rovu pod tako ogromnom novom težinom mora da se slegne (plus što je puna blata i vode), sva ta težina će se prebaciti na odavno stabilizovani stari bedem i početi da ga polako mrvi. To je inače oko 3,6 metra visine, 0,7 metra širine i recimo 15 m dužine samo za pravoliniski deo spoljnog zida koji je paralelan sa rekom. Znači oko 38 kubnih metara armiranog betona ne računajući proširenje ka vrhu. Ako uzmemo da običan beton ima 2400 kg/m3, bez gvožđa, to je bar 90 tona samo za to parče jednog spoljnog zida koji se "naslonio" na stari bedem. Koji će ga verovatno uskoro kompletno nositi na sebi pošto će ovaj novi od 90+ tona bar malo da potone u blato. I to je samo jedan od problema.
Pitanje je šta nameravaju sa delom koji izlazi u reku i svim ovim nestabilnim šutom.
I tako je projekat rekonstrukcije Vodene kapije tužno završio. Da ne spominjem ostatak priobalnih bedema.
A što je najgore, izgleda da je Zavod za zaštitu spomenika kulture bio, pogledao šta se radi, i otišao bez reči. Nisu zaustavili radove.
Kako misle da jednog dana izvade sav ovaj beton bez oštećenja Kapije? Za koju, usput, i ne znaju u kakvom je stanju i koliko je statički stabilna, jer je nisu otkopali i pogledali na čemu se drži i kakvo je zemljište na kome stoji. Iako je lako videti da je svod prolaza kapije kompletno pukao na bar dva ili tri mesta, po čitavom luku? I iako je jasno vidljivo da je deo zemljišta na podu prolaza POTONUO, zajedno sa kaldrmom, zato što ga je isprala voda koja očigledno teče negde ISPOD kapije? Znači da je kapija VEĆ krajnje osetljiva i nestabilna, a ipak se niko nije potrudio bar i da je samo iskopa do kraja, i zatim pogleda u kakvom je stanju. I sada će neko da razbija ili seče par stotina tona armiranog betona koji direktno naleže na nju i prenosi sve vibracije!? Pa sve zajedno se može srušiti ili smrviti daleko pre nego što izvade sav ovaj beton. Setite koliko je trošan Beogradski peščar od koga je napravljen dobar deo tvrđave pa i Vodena kapija. Ostaće samo beli prah. Meni je ovo prosto neshvatljivo.
Šta se desilo sa najavljenim NOVIM projektom rekonstrukcije (bar treći od početka)?
Koji je to profesor arhitekture uzeo da ga radi i šta se sa njim posle desilo? Umro? Ostavio sve i otišao bez adrese? Odbio da radi pod ovim uslovima? Možda je OVO njegov projekat?
Ko je smislio ovo što se sad radi? Po kom projektu se radi? Čijem?
Šta kažu u Zavodu ako su već videli sve ovo?
Šta će biti dalje? Kakav je SAD plan?
...