Grčki mit o Argonautima i potrazi za Zlatnim runom
Legenda kaže da je "beli grad iznad Dunava" prvi ugledao Jason. Prema grčkoj legendi, Argonauti su pod Jasonovim vođstvom, u svojoj potrazi za zlatnim runom, uplovili u reku Ister, odnosno Dunav. Plovili su sa hrabrom posadom broda Argo uzvodno i stigli do mesta gde se velika reka račva. Tada su reku Savu proglasili zapadnim Dunavom i produžili na zapad. Sa leve strane, nad ušćem dveju reka, nalazila se naseljena stena Kaualak gde su se mitski moreplovci iskrcali da bi se odmorili, dopunili zalihe hrane i prineli žrtve bogovima. Upravo je ovo mesto današnji Kalemegdan, greben koji i dalje čuva kako današnji Beograd, tako i njegovu istoriju.
Priču o argonautima prvi je ispričao grčki helenistički pesnik Apolonije Rođanin oko 300–230. godine pre nove ere. Njegovo najpoznatije delo je upravo ovaj ep u četiri knjige pod naslovom Argonautika, Pesma o Argonautima ili Zgode Argonauta.
Argonauti su opevani kao grupa heroja iz grčke mitologije koji su u godinama što su prethodile Trojanskom ratu pratili Jasona u Kolhidu u njegovoj potrazi za Zlatnim runom.
Prema Apolonijevom epu, pre 35 vekova, Jason i njegovih pedeset drugova krenuli su u potragu za Zlatnim runom. Kolhiđanska flota je stigla do brda Angurusa (Avale) i došla do stene Kaulijak (današnjeg Kalemegdana) gde se Ister (Dunav) delio u dve grane, koje su oticale u dva različita mora. Kolhiđani su plovili ilirskom granom (Savom) u Kronijsko more, gde su zatvorili sve izlaze i sprečili Argonaute da im se kroz šake provuku. Prema Apoloniju Rođaninu, u VII gvozdenom veku, skitsko tračansko pleme Singa, verovatnih cincarskih praotaca, koje je dalo ime Beogradu, ukazuje, pod kamenim bregom Kaulijakom, današnjim Kalemegdanom, gostoprimstvo slavnim Argonautima, koji se, posle krađe zlatnog runa, vraćaju u domovinu jednom neverovatnom maršrutom, preko Crnog mora, Istrosa ili Dunavom, pa onda sa Argom na ramenima, kopnom do Jadrana, kako bi zavarali kolhiđansku flotu.