Ja sam vodio pravi rat protiv "Zahinog projekta" još od početka, od najave, što je lako proveriti, pa ne vidim na koga se taj reply odnosi.
Da se vratim šteti koja se dešava sada, pošto je priča o Gondoli odvlačenje pažnje. Mislim naravno na prekidanje arheoloških istraživanja Vodene kapije, pošto su prethodno odustali od istraživanja bilo čega drugog u arheološki neverovatno bogatom uzvodnom delu ovog segmenta parka, kao i verovatnu ideju uređenja koja nema nameru da predstavi CELU Vodenu kapiju, već samo prolaz kroz jedan od dva bedema. Dakle sem ranije spomenutog
Nešto nazvano "Vodena kapija" ne služi tome da pešaci u 21. veku mogu sa "šetališta" da prođu kroz bedem, nego kao veza TVRĐAVE sa REKOM. I još jednom: sa REKOM. Tj rekonstrukcija uopšte ne rekonstruiše sve ono što bi trebalo da rekonstruiše.
- Niti imaju nameru da pokažu bedeme jer bi onda trebalo mnogo dublje da kopaju, tj da uklone nabacani šut između njih.
- Niti imaju nameru da pokažu odbrambeni rov ispred kapije, što je osnovni i nezaobilazni deo svake tvrđavske kapije, njen osnovni identitet kao ključnog elementa odbrane čitave tvrđave.
- Niti imaju nameru da pokažu most preko rova.
- Još manje da rekonstruišu spoljni bedem, koji je takođe veoma masivnih razmera.
- Niti drvenu konstrukciju prilaza obali reke i brodovima ...
ima još stvari koje bi se MORALE uraditi SADA.
- Vodena kapija je tokom stoleća napukla, i delovi su joj malo pomereni na bar dva ili tri mesta. Verovatno je neophodna statička sanacija. Ali da bi se to znalo ili moglo izvesti kako treba, ona mora kompletno da se otkopa sa sve četri strane, do stvarnih temelja. Apusrdno je pustiti prolaz desetina hiljada ljudi a da se nema ni predstava kako izgledaju bočni zidovi, pogotovo u donjim delovima.
- MORA se uraditi sistem drenaže. To je jasno već i iz izgleda kaldrme unutar kapije. Na jednom mestu je bukvalno potonola. Jasno se vidi da to nije posledica kopanja, jer je međusobni raspoded kamenja ostao nedirnut, nego je zemljište ispod tog dela kaldrme isprano, pa je čitavo tlo ispod kaldrme ravnomerno potonulo. Desno vidite i parče jedne od više pukotina. Mora se videti šta je to i kako izgledaju podzemni kanali kojima prolazi voda. To je takođe razlog zašto je nastavak istraživanja do nižih kota apsolutno neophodan.
- Treba biti svestan da je ovaj teren nasipan šutom, odlomcima cigli, kamena i drugog otpada, a ne kompaktnim vodonepropusnom zemljom kao što je ilovača. Što znači da je u direktnoj i veoma propusnoj vezi sa Savom. Kako se menja vodostaj Save tako se menja nivo podzemne vode u oba priobalna bedema. To sa takvim tlom nije moguće sprečiti. Zbog toga dublje kopanje da bi se otkrio rov između bedema do pune dubine ne može ništa pokvariti što se prisustva vode tiče. Ona je već tu, i biće prisutna unutar bedema i oko njega ma šta mi uradili. Ovo je i bukvalno deo reke. To samo dalje ilustruje neophodnost da se kompletno zemljište istraži do najveće dubine do koje je arheološkim sondama moguće dopreti, jer se tek onda mogu kvalitetno izabrati potrebne drenažne i konzervacione mere kad su voda, bedemi i kapija u pitanju. Restauracijom bedema i prikazivanjem prave dubine rova između njih zato ne gubimo ništa, rov će uvek biti pod vodom kad Sava poraste, a tek onda je kapiju i bedem na koji se ona oslanja moguće sagledati u obliku u kome su postojali, istovremeno ubacivši potrebne instalacije drenaže i statičke sanacije.
- Izgleda da su došli do starijih delova bedema (mala sonda u rovu). Recimo, vidi se da se čak ni trasa starog i novog dela ne poklapa sasvim. To se takođe mora istražiti.
- Sam bedem je proširivan više puta. Ako se ne varam, sem dva spoljna zida unutrašnjeg bedema, izgleda da postoji i treći podužni zid u njegovoj sredini. Mada je moguće da je to samo u zoni kapije, ali ne verujem u to. Ovo bi takođe trebalo iskopati pošto se zgrada straže nad kapijom bukvalno oslanja na taj treći zid.
- Ovuda, dakle kroz samu kapiju, prolazio je i za nas najvažniji bedem iz 14. ili 15. veka, iz vremena Srpskih vladara, Despota Stefana i samih početaka modernog Beograda. On je vrlo verovatno i dalje tu jer je kod nadziđivanja i proširenja bilo glupo rušiti nešto što samo doprinosi novom bedemu i u materjalu i u čvrstini. Pa kad se već mora dalje otkopavati, a iz nabojanih razloga je jasno da mora, zašto se ne bi prikazao i deo TOG bedema u zoni koja je neposredno pored Vodene kapije, i sasvim moguće čak deo njenih bočnih zidova?
Međutim, za sada uopšte ne izgleda da nameravaju da urade bilo šta od nabrojanog.