Šta je novo?

Lidl Beograd

Za objekat u Zemunskoj Lidl radi neku konverziju, zna li neko sta se desava?
Da li je konverzija prava koriscenja u pravo svojine da bi mogli da zidaju?
 
Pre par meseci kao vlasnik dela placa bivse fabrike Borac bila je uknjizena privatna firma koja je podnela zahtev za izgradnju benzinske pumpe. Sada je u katastru umesto njih I na tom delu parcele uknjizen Lidl, znaci doslo je do nekog dogovora. Ocigledno se to cekalo sve vreme, tj da Lidl otkupi ceo plac I sad ide konverzija sa koriscenja na svojinu I dobijanje gradjevinskih dozvola.
Parcela u Zemunskoj je prva parcel koju je Lidl kupio, nekako mi se cini da su previse naivno usli u tu pricu. Koliko se secam, Borac namerno devastiran i privatizovan za million evra, pa je vlasnik prodao plac nekoj firmi iz Novog Sada za 2 miliona, a oni prodali deo placa Lidl-u za 3 a ostatak opet onoj prvoj firmi koja je potom ocigledno htela da izvuce jos para od Lidl-a. Naravno, iza ovih "domacih" firmi stoje isti ljudi. Cifre su karikirane, ne secam se svega tacno jer ta prica se razvlaci poslednjih 5-6 godina, ali je prica genertalno ta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421745#p421745:3j6i8hm2 je napisao(la):
autoputevi kao hobi » 08 Dec 2016 12:27 am[/url]":3j6i8hm2]Osim toga ako neka firma zaista propadne zbog Lidla to je njihova nesposobnost.Cena transporta Lidl-ove robe je veca zato sto se u prvih par godina uvozi gotovo sve,dok ne nadju kooperante i ne potpisu ugovore sa firmama u tim novim trzistima.
Osim toga ocekujem da ce lokalni super marketi tipa Dis,Tempo... smanjiti cene zbog konkurencije.
Tako je win-win situacija za sve strane.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Takmicenje Lidla i domace firme je kao takmicenje Ferarija i Juga gde Jugicu skinete gume i vozi na felnama.
Vecina robe koja stize iz EU je subvencionisana bilo direktno iz EU budzeta, bilo kroz politiku kamatnih stopa EU i Srbije. Kamate na kreditiranje su neuporedive kao i kreditna snaga. Strane firme na domacem trzistu imaju bolji polozaj od domacih - njih "ne diraju" vec subvencionisu.
Vecina robe u Lidlu su store-brand gde ne postoje nezavisni dobavljaci, nema reklame, nema uporedivog poroizvoda. Sva roba u Lidlu i vecina u domacim lancima je iz uvoza, uvoz koji radi Lidl je mnogo jeftiniji nego uvoz lanaca u Srbiji, jer nije opterecen posrednicima, marketingom i postoji siguran plasman sa ekonomijom obima.
Lidl ima uigrane dobavljace sa punom kotrolom brenda, cene, kvaliteta, velikom produktivnoscu, tako da ce u Srbiji praviti samo toalet papir i jos nesto vrlo malo proizvoda. Bez ambicije da izvozi. Brendirani proizvodi koje uvozimo stizu iz Rumunije, Poljske, Slovacke, Madjarske, koje pomenuti stancuju za gazde iz Nemacke, Britanije, US. To se nece promeniti.

Pristalice LIDL i IKEA pitanje sta ce na u opste domaca roba kada je strana bolja i jeftinija.
Prisustvo strane konkurentne robe je podnosljivo i ponekad pozeljno, ako mi zaista nesto proizvodimo i onda mozemo da zamenimo to sto proizvodimo za sir iz LIDL-a.
Ako nista ne proizvodis, a kupujes- onda trosis svoje resurse i resurse svoje dece i unuka. Putem rasprodaje imovine i zaduzivanja buducih generacija.
Pritom ne radis nista ( ili radis manuelni posao za Juru i Lidl), ne znas nista, i stvaras uslove da i tvoja deca budu jednako pametna i zaduzena. Da ne govorim o tome da ce 90% teritorije i populacije Srbije postati ekonomski putpuno nepotrebno.
Usput LIDL i ostali lanci mogu lako da se dogovore u cenama i tu Srbija nista ne moze. Takodje oni konrolisu sta kupujemo i kako. Jer druge opcije nece biti. Za rat cena su potrebni podjednaki igraci i trziste vredno borbe. Ovde se za cas dogovore.

Ako Srbija ima pameti napravice kopiju LIDL-a povezanu sa zadrugama i domacim firmama.
Kopiju IKEA povezanu sa domacim preduzecima.
 
Prevose ocekujes od Srbije nju i njene glavonje interesuje samo i iskljucivo IMT
 
Po tvojoj logici Makedonija, Bugarska, Madjarska bi odavno trebali da budu(ostanu) daleko ispod nas.
Ali nisu. Polako ali sigurno napreduju i poboljsavaju standard sa sve tim ogromnim i ne-fer velikim evropskim firmama, a samo mi tapkamo u mestu.

Srbija treba da promovise - Kupujmo domace! Ali ne mozes ocekivati od nekoga ko nema neke normalne kolicine novca da kupi Cipiripi za 700RSD zato sto je Made in RS, a ne krem istog kvaliteta napravljen u nekoj EU drzavi ali sa 30-40% manjom cenom.

Skuplja/kvalitetnija roba je postala luksuz donekle, a iz nekog razloga u Srbiji je domaca roba dosta skupa u odnosu na cenu radne snage.
 
Mislim da sam video pre neku godinu na TVu da se deo Eurokrema(Takovo) uvezao i BiH, a u BiH je prvo uvezeno iz Srbije.
-Logika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=424924#p424924:2fww2wnq je napisao(la):
bl3y4 » Sun Dec 25, 2016 9:17 pm[/url]":2fww2wnq]Mislim da sam video pre neku godinu na TVu da se deo Eurokrema(Takovo) uvezao i BiH, a u BiH je prvo uvezeno iz Srbije.
-Logika.

Kao što Dića reče, proizvode Eurocrem u GM i Trebinju, još jedan primer gde se uvozna roba prodaje kao "domaći brend". Ja od kada je Drašković (vlasnik Svislajona) prebacio deo proizvodnje u BiH, i to ovakvog nacionalnog brenda, pri kupovini prvo pogledam ambalažu i uzimam samo kad piše "Proizvedeno u Srbiji".
 
U Trebinju se ne radi Eurokrem nego ona jeftinija imitacija. Najveća SL fabrika je u Vršcu.


@Piccolo
Trebinje je veća Srbija
nego Beograd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=425139#p425139:2nll1nhf je napisao(la):
Pendolino » Mon Dec 26, 2016 11:56 pm[/url]":2nll1nhf]U Trebinju se ne radi Eurokrem nego ona jeftinija imitacija. Najveća SL fabrika je u Vršcu.


@Piccolo
Trebinje je veća Srbija
nego Beograd.

Mogu oni da budu Srbi, ali piše na pakovanju da je BiH, što je sramotno za takav jedan brend iz Srbije i nije imitacija jer je pakovanje i sam krem potpuno isti kao i onaj iz Srbije. A najveća fabrika Svislajona je u Gornjem Milanovcu, informišite se malo o PIK Takovo, nekada u top 3 najveća prehrambrena preduzeća u Jugi, 80% današnjih proizvoda Svislajona su samo preuzeti stari proizvodi Takova (iako daleko lošijeg kvaliteta), nije ni čudo što se zovu Svislajon-Takovo.
 
Na temi o hrani okacena je davno storija o eurokremu
 
Znaci Lidl nece otvarati markete dok ne izgradi sve,a to nece biti skoro posto u Valjevu ne mogu da nadju lokaciju jos.
 
Otvorice odjednom tipa 10 i vise objekata nece cekati da sve odjednom odrade
 
Radovi na Lidlu u Zemunskoj počinju u martu 2017g.
 
Hoće li otvoriti radnju u užem centru, ili su tamo već Maxi i Idea previše izdominirali?
 
Pocetak 2018 je predvidjen za otvaranje Lidl-a, bar tako ocekuje konkurencija a oni najbolje znaju. Dosta zaposlenih iz top menadzmenta konkurencije je trenutno u Nemackoj ili obliznjim zemljama na obuci. Distributivni centar je poprilicno zavrsen nalazi se u Pazovi neposredno pored distributivnog centra Delhaize. Ocekuje se i gradnja petlje na tom delu auto-puta, inace sada svi kamioni i busevi sa zaposlenima se iskljucuju ranije na Banovce (valjda nisam pogresio mesto) i to predstavlja veliki problem.Tu ce biti sediste firme. Konkurencija ocekuje 10% prometa, ja licno i vise.

Inace na Vidikovcu radovi se privode kraju, svaki objekat je isti pa slike nisu presudne. Ocekujem da ce ekipa radnika preci u Zemunsku kako Milos najavljuje to se poklapa sa racunicom.

Gaga je spominjao u komentarima da Delhaize poslovao sa gubitkom od 150mil. To je istina ali to je splet njihovih nesrecnih okolnosti pri kupovini maxija. Ukratko kupili su ga precenjenog svake godine u godisnjem obracunu se racunaju izgubljene pare. Inace oni posluju profitabilno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=424833#p424833:2c000c2k je napisao(la):
dosen » 25 Dec 2016 10:43 am[/url]":2c000c2k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421745#p421745:2c000c2k je napisao(la):
autoputevi kao hobi » 08 Dec 2016 12:27 am[/url]":2c000c2k]Osim toga ako neka firma zaista propadne zbog Lidla to je njihova nesposobnost

Sent from my iPhone using Tapatalk
Takmicenje Lidla i domace firme je kao takmicenje Ferarija i Juga gde Jugicu skinete gume i vozi na felnama.

Pristalice LIDL i IKEA pitanje sta ce na u opste domaca roba kada je strana bolja i jeftinija.

Prisustvo strane konkurentne robe je podnosljivo i ponekad pozeljno, ako mi zaista nesto proizvodimo i onda mozemo da zamenimo to sto proizvodimo za sir iz LIDL-a.

Ako Srbija ima pameti napravice kopiju LIDL-a povezanu sa zadrugama i domacim firmama.
Kopiju IKEA povezanu sa domacim preduzecima.

Stav "ako Srbija ima pameti" je utopija. Svodi se očekivanje da se pojavi neka nadnaravna sila koja treba da se pojavi i reši stvar. Ne biva tako u stvarnom životu.

Tamo gde je država umešala svoje prste trava ne raste. Mi smo se pokazali nesposobnim da uvedemo profesionalni menadžment u javna preduzeća a kamoli da osmišljavamo koncept a la LIDL ili IKEA.

Da li si bio na beogradskom sajmu nameštaja? Ne postoje domaći proizvođači sem par Sandžaklija (Numanović, Tahirović) gde sve miriše na orijentalni stil kakav sam viđao po Turskoj, Egiptu ili Libanu. Ostalo je katastrofa, trećerazredni kič. Izuzetak je nova generacija srpskih dizajnera i radionica a la HardStuff, WoodMood i slično koji prave nameštaj od punog drveta ali to sve papreno košta. Nije to ista ciljna grupa kao Ikea.

Srbija treba da modernizuje javnu upravu da se lako otvara firma, da e-government bude zaokružen sistem koji će ukinuti šaltere, da postoje poreske povlastice i povoljni krediti za domaće preduzetnike, da poljoprivrednicima budu dostupni domaći fondovi i fondovi EU, da postoje programi edukacije za organsku proizvodnju a ne da se bavi osmišljavanjem LIDL i IKEA. Niti to umeju niti znaju niti to treba da rade.
 
Lanac vrednosti domaće robe je u startu ugušen ogromnim nametima u svim fazama proizvodnje od sirovinske baze do prodavnice. Zato i jeste situacija da nam je radnik prejeftin a njegov proizvod preskup. Gdegod postoji prilika da se porez i nameti izbegnu, tu i konačni proizvod i usluga budu jefrtini, litar mleka 50 din, muško šišanje 150, prevoz od vrata do vrata u Solunu 6000 rsd...
 
A šta je sa simpom?

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Jedan od razloga zasto Lidl ne otvara sukcesivno radnje, vec odjednom - je i u tome sto ce skoro sve da uvoze i sto zele da to urade u obimu koji smenjuje troskove. Vise im se isplati da im radnje stoje godinu dana nego traze lokalne snabdevace, i promene svoju uigranu koncepciju. Njima ne treba test voznja, oni vec imaju masinu koja radi. Za rad u Lidlu potrebna je obuka od nedelju dana. Osnovna skola je puna kapa. Toliko o efektu na domacu ekonomiju.
 
Jel ima neko fotke lidlovog logističkog centra koji se gradi izmedju dve pazove,pored delhaize-a i dts-a.
 
A to je zapravo Lidl! Baš sam se pitao kada sam skoro prolazio šta je taj veliki objekat.
 
Za prodavce u Lidlu makar imas nedelju dana obuke, a u Maxiju ti samo da kecelju i bace te medju rafove.

Inace za menadzere prodavnica i lokalne menadzere je obuka od min. 6 meseci u njihovim prodavnicama u inostranstvu.
 
Vrh