Srbija štiti svoje proizvode
Što se tiče uvoza poljoprivrednih proizvoda, Srbija najviše štiti tu domaću granu privrede, koja će ostati zaštićena i nakon 2016. godine i to deo, a ne svi proizvodi, rekao je Filipović.
Pomoćnik ministra trgovine Bojana Todorović rekla je Tanjugu da će i po isteku Prelaznog trgovinskog sporazuma, Srbija zadržati carinsku zaštitu na uvoz nekih poljoprivrednih proizvoda, do momenta dok ne postane punopravna članica EU.
To se odnosi na sve vrste mesa, klanične proizvode, neke vrste jogurta, kiselo mleko, maslac, razne sireve, med, krompir, salatu, krastavce, kukuruz šećerac, povrće, suve šljive, pšenicu, brašno, kobasice, testenine, džemove, voće, voćne sokove, jabukovaču, kruškovaču, duvan, šećer i ulje od suncokreta.
Od Nove godine carina za uvoz junećeg mesa iz EU se snižava sa 18 odsto na 15 odsto, za jagnjeće meso sa 18 na 16,5 odsto, na svinjsko meso sa 18 na 15 odsto i na pileće meso sa 15 na 12 odsto, navela je pomoćnik ministra trgovine.
Od 1. januara 2013. bez carina mogu da se uvezu određene vrste jogurta, čokolada i proizvodi od čokolade, margarin, sladoled, testenine, biskviti, kečap, pivo dobijeno od slada, vermut i ostala vina od svežeg grožđa, konjak, grapa, brendi, viski, rum, dzin, votka, likeri i rakije.
Todorović je napomenula da u Sporazumu postoji zaštitna klauzula koja predvidja privremeno podizanja carina ukoliko dođe do naglog i prekomernog uvoza bilo kog proizvoda koji bi mogao da ugrozi proizvodnju u Srbiji, a na nama je samo da podacima dokažemo Briselu da takva situacija postoji.