Šta je novo?

Leva obala Beograda -Borča- Ovča-Krnjača-Kotež Padinska Skela-Kovilovo-Ritovi

Još jedna građevina koja bi se sjajno utopila u zelenilo oko Dunava

Graft Architects’ Living Hill Skyscraper

graftcondo-ed01.jpg

graftcondo-ed02.jpg

graftcondo-ed03.jpg

graftcondo-ed04.jpg

ao-project-5.jpg

ao-project-6.jpg
 
Ovo je tako cool. Ali cemu sluzi? Ovo mogu da prave samo oni koji ne znaju sta ce sa lovom, pa onda prave kerefeke i puvaju se kako su "enviromental friendly"

Ja sam vise za betonsku dzunglu.
U prvom planu, novi mst Zemun-Kotez.
Pozadi nova poslovna cetvrt. I to "Sunce" na Uscu .. 5 metara precnik? Ako pravis, pravi ko na slici.

eetchina,20090321144431102.jpg


Dalje, stambeni deo sa pogledom na Dunav i Visnjicu:
eetchina,20090322145240792.jpg


Vise sam za ovu varijantu.
 
Kako se rešava problem insekata i sitnih životinjica, kad imate proplanak na krovu. i svuda po zgradi?

Pitam ozbiljno? :gobb:
 
GOJE":39ka7e0e je napisao(la):
Kako se rešava problem insekata i sitnih životinjica, kad imate proplanak na krovu. i svuda po zgradi?

Pitam ozbiljno? :gobb:
Zasadi se po koji beli luk - odbija veći broj insekata (ne i "dobre" crne mrave) i biljke sa sličnim "efektom", postave se rolo-komarnici na vrata od terase i prozore, za pacove - kvalitetna i osmisljena gradnja i (da ne mogu da prokopaju tunele), čistoća i higijena, redovna deratizacija...
Ima resenja, samo treba puno razmisljanja i malo ulaganja.
 
^^ Pomazu i zacinske biljke (bosiljak, ruzmarin, anis) uz taj beli luk, teraju sve "lose" vrste insekata prilicno dobro ... :D
 
хехе, мало сте раширили ову тему, супер. :cool:
 
ovo je Belem, na ušću Amazona


Nisam siguran da bih voleo da vidim ovakvo nešto i kod nas. Zgrade kakve sam do sada postovao nisu skuplje za gradnju, a neuporedivo su isplativije od klasičnih kada se govori o održavanju. Baš taj princip, da zgrada podražava drvo dovodi do toga da se smanji ili potpune neutrališe carbon footprint zgrade, troši manje vode i struje i reciklira otpad. Leed zgrade se ne grade iz hira ili besa već zbog zdrave ekonomske logike.

Nemoj mi reći da ti je draži beton pored reke nego drveni pod i šuma kao u onom eko parku u Sao Paolu?

Komarce i slične bube efikasno tamani (bar u blokovima) armija slepih miševa nastanjenih u svim zgradama.


A ako ipak pobedi samo beton i čelik, uvek imamo keca u rukavu. Treba nam povrće sa likom Džona Mjura, zub dinosaurusa, vrtlog zarobljen u snežnoj kugli, country western pevač Conroy Bumpus i njegov pomoćnik (po mogućstvu zaleđeni u koži bigfuta) kao i par bigfuta koji će izvršiti obred. :p Ko razume shvatiće. :)
 
Belem je dosta ruzan.
Nije bas uporedivo sa uredjenim obalskim pojasom kao na slikama koje sam ja postavio.

A ovo za povrce i bigfuta, stvarno nemam pojma o cemu pises. . .
 
Da li su slike koje si ti stavio Šangaj? Podseća me malo i na Majami. Prilaz jeste lepo uređen ali je od betona i nema drveća. Mnogo mi se više sviđa brazilska varijanta, jer u tom slučaju ostaje skoro sva šuma, koju samo treba očistiti.

povrće i bigfut su iz stare igrice Sam & Max Hit the Road :p

Sam_and_Max_Screenshot.png


Kada bigfut šaman izvede obred, cela zapadna polovina amerike biva prekrivena šumom u roku od pet minuta :)
 
OK. Neznam tu igricu. ( U stvari, sada znam...)
Onaj grad je Dalian.
 
Ako se zeli izgraditi tzv. Treci Beograd, prvo neka projektuju na tom prostoru metro i da buduci most Crvenka/Nova Galenika ima prostora za metro. Sad se, kada na tom prostoru nema nicega znacajnoga, najlakse i najjeftinije moze izgraditi nezavisni sinski saobracaj. A metro ce sam po sebi sigurno privuci investitore i zemljiste ce biti trazeno.
 
I ovaj projekat bi se fino uklopio u 3. Beograd.

Elwood Green: 6 Star Sustainably Built Apartment Complex
by Evelyn Lee, 11/04/09

Crosby-Architects-ElwoodGreen-1.jpg


High Density green living is on the rise in Elwood, Australia with Crosby Architect’s new Elwood Green project. Living up to its name, the high-density apartment building will house 25 units that are expected to receive an average 6-star rating – the highest honor currently available from the Green Building Council of Australia. What comes as a bit of surprise is the lack of active systems assisting in the green rating, which just goes to show that old ingenuity and smart design can create buildings every bit as sustainable as the most high-tech structures.

Crosby-Architects-ElwoodGreen-2.jpg


Two four-storey blocks make up the Elwood Green complex, which features floor plans ranging from one-bedroom to three. A wind turbine is planned for the top of one of the elevator towers, and the entire west wall of one of the large building blocks is slated to be entirely covered by vegetation. The complex makes great use of recycled building materials, and bricks from the old building site were integrated into the facade of the new building. It’s clear that Crosby Architects is dedicated to minimizing the energy consumption and the overall lifecycle costs of their projects through the use of innovative materials and technology.

Izvor:Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/11/04...stainably-built-apartment-complex/#more-69668
 
Predgrađe se nada boljitku

nada.jpg


Mladenovac, Obrenovac, Lazarevac, Grocka, Barajevo, Sopot i Surčin moraće, ukoliko se usvoje izmene Statuta grada, da se odreknu prihoda od naknada za uređenje zemljišta koje opštine ostvaruju preko lokalnih direkcija
Branka Savić, Zoran Jovanović, Živorad Milosavljević, Branislav Jovanović, Branko Borić, Vojislav Janošević i Željko Jovetić

Sedam gradskih opština na obodu Beograda sa neizvesnošću očekuje usvajanje novog statuta grada. Nacrt ovog dokumenta, što do sada nije bio slučaj, obećava izjednačavanje statusa predgrađa sa užim delom prestonice i ravnopravno korišćenje novca iz gradskih fondova.

Ukoliko statut bude usvojen u predloženom obliku Mladenovac, Obrenovac, Lazarevac, Grocka, Barajevo, Sopot i Surčin moraće da se odreknu prihoda od naknada za uređenje zemljišta koje opštine ostvaruju preko lokalnih direkcija. Tako će se novac koji investitori uplaćuju na ime naknade za uređenje građevinskog zemljišta iz svih 17 opština slivati u jednu kasu. Iz zajedničkog budžeta Grad će, prema prioritetima, raspoređivati sredstva za uređenje infrastrukture na svim teritorijama. Rok koji se trenutno navodi za preuzimanje poslova od opštinskih organa je 31. januar 2009. godine.

Novine su i to što bi grad preuzeo izdavanje odobrenja za izgradnju objekata većih od 800 kvadrata, bez obzira na kojoj se opštini nalaze, i donosio sve prostorne i urbanističke planove. Opštine će moći da osnivaju mesne zajednice, ustanove kulture i sportske klubove, ali i zadrže svoja lokalna komunalna preduzeća.

Opozicione stranke ističu da vladajuća koalicija pokušava na ovaj način da potpuno centralizuje vlast. Zoran Alimpić, predsednik Komisije za izradu statuta, međutim, naglašava da opštine na obodu grada mogu samo da profitiraju jer su prihodi od taksi koje su do sada ostvarivali bili minimalni.

Prema istraživanju „Politike”, mišljenja o budućem statusu i razvoju predgrađa među opštinskim funkcionerima su podeljena. Neki od njih nadaju se boljitku posle prelaska na gradske jasle, dok pojedinci smatraju da novi dokument donosi niz ograničenja. Sugestije opština i građana biće razmatrane narednih nedelja, a ovaj dokument trebalo bi da bude usvojen najkasnije do 19. oktobra.

Branka Savić (DS), predsednica opštine Barajevo smatra da će najavljeno izjednačavanje opština ići u korist predgrađu. Prošlogodišnji prihod lokalne Direkcije za gradsko građevinsko zemljište bio je oko 105 miliona dinara što je, kako ističe, nedovoljno za bilo kakvu ozbiljnu investiciju.

– Seoska područja prigradskih opština su u izuzetno nepovoljnoj situaciji. Imamo probleme sa asfaltiranjem puteva, nekoliko sela uopšte nije priključeno na vodovod. Ovi problemi su sporo rešavani u prethodnom periodu i teško da bi se išta promenilo i za narednih deset godina. Zato mislim da će šanse Barajeva sada biti veće – kaže Savićeva.

Branko Borić (DSS), predsednik opštine Lazarevac, nije optimista i smatra da će predgrađe, zbog manjka novca, jedva sastavljati kraj s krajem ako predlog bude usvojen. Podseća da je izgradnja lokalne infrastrukture u opštinskoj nadležnosti od 1992. godine i da je od tada mnogo toga urađeno.
– Nemoguće je iz jednog centra efikasno upravljati i rešavati životne probleme stanovnika 31 sela u Lazarevcu – ističe Borić. Lazarevac ima četiri javna preduzeća: Radio Lazarevac, lokalnu Direkciju za gradsko građevinsko zemljište, Komunalno preduzeće koje je brine o čistoći na ulicama, zelenilu, vodovodu i kanalizaciji, i odnedavno preduzeće za toplifikaciju. Za njihov rad ove godine je iz budžeta utrošeno više od 400.000.000 dinara.
– Preko Direkcije smo uspevali da obezbedimo novac za nesmetani rad ovih preduzeća. Ako nam oduzmu nadležnost nad ovom službom bilo bi pošteno da vode računa i o održavanju naših komunalnih preduzeća – kaže Borić.

Željko Jovetić (DS), predsednik opštine Obrenovac, u načelu je saglasan sa predlogom Nacrta statuta, ali misli da bi bilo dobro da opština zadrži pravo naručivanja prostornih i urbanističkih planova, jer ima najbolji uvid kako bi trebalo usmeravati razvoj svoje teritorije.

– Svi ostali predlozi su u redu. Centralizacija izdavanja odobrenja za stambenu gradnju više od 800 „kvadrata” je dobra ideja. U svakom slučaju nadamo se da će budžet za infrastrukturu biti u srazmeri onome koje smo imali do sada – rekao je Jovetić.


Branislav Jovanović (DSS), predsednik opštine Mladenovac, smatra da bi shodno Nacrtu statuta grada ovoj opštini išlo više novca nego što je do sada dobijala.

– Fondovski deo budžeta koristili smo za izgradnju infrastrukture, a on se „punio” pored ostalog i naknadom za korišćenje i uređenje građevinskog zemljišta, a to je bilo daleko manje novca nego što bi dobijali iz Beograda. Zbog toga sada očekujemo više sredstava – kaže Jovanović. On ističe da će opština moći da se stara o školama, samo ako za to bude dobijala novac od Grada.

Živorad Milosavljević (Grupa građana), predsednik opštine Sopot, nije oduševljen Nacrtom statuta jer smatra da predložene promene ne idu u korist prigradskih opština.

– Svi govorimo o decentralizaciji, a grad će preuzeti naše nadležnosti. Nisam siguran da će biti više sluha za prigradske opštine. Ako nam oduzimaju ingerencije valjda bi trebalo prvo da procene da li mogu efikasnije da obavljaju te poslove – kaže Milosavljević. On napominje da grad ni dosad nije mnogo ulagao u Sopot, ali da su opštinske vlasti, uz podršku građana, uspele da obezbede da svako selo na njihovoj opštini dobije gradsku vodu, gasovod, kapele, igrališta.

– Zašto bi grad popravljao lokalne saobraćajnice, a mi preuzeli odgovornost za održavanje škola kada je grad njihov osnivač, bira upravni odbor i postavlja direktore. Da ne govorim o prostornom planiranju, izradi planskih akata, izdavanju dozvola za gradnju. Plašim se da ne dođemo u situaciju da niko neće hteti da ulaže u našu opštinu – ističe prvi čovek Sopota.

Zoran Jovanović (DSS), predsednik opštine Grocka, ocenjuje da su izmene postojećeg Statuta grada najbolje rešenje za Grocku u situaciji u koju je opština zapala zbog nagomilanih dugova i dugogodišnjeg zaostajanja u razvoju.

– Pritisnuti dugovima, koje nam je ostavila prethodna opštinska vlast, teško da bi mogli, bez uplitanja najviših gradskih struktura, da prevaziđemo krizu. Čak i da Grocka nije u specifičnom, gotovo vanrednom stanju, smatram da nema razloga da ne pokušamo sa raspodelom odgovornosti kakvu predlaže novi statut – naglašava Jovanović. On se, međutim, plaši da će preuzimanje ingerencija od opština biti veliko opterećenje za gradske organe čak i ako povećaju činovnički aparat. Jovanović se ne pribojava da će slivanje dosadašnjih opštinskih prihoda u centralnu kasu Grada oduzeti Grockoj i ono malo novca kojim sada raspolaže.

– Ne gubimo mi taj novac jer će on biti raspoređivan u krajeve grada gde je najpotrebniji. Ako se Skupština grada bude držala tog principa, Grocka i druge nerazvijene opštine mogu samo da profitiraju. Ne bih da nagađam kako će se to odraziti na opštine koje su u boljem stanju od našeg – kaže Jovanović.

Vlast u Grockoj je krajem prošle godine i sve do proletnjih izbora bila blokirana posle formiranja nove većine u lokalnoj skupštini i odbijanja tadašnjeg predsednika da napusti položaj. Sećajući se tog iskustva, Jovanoviću ne smeta ni predlog koji gradskoj Skupštini daje ovlašćenje da zavede prinudnu upravu u onim opštinama gde formiranje vlasti i izglasavanje budžeta nije moguće.

Vojislav Janošević (DS), predsednik Opštine Surčin, smatra da je njegova opština sposobna i pouzdana da sama rukuje resursima na lokalnom nivou i da razvija ovaj deo grada.

– Gradonačelnik je obećao da će u narednih deset dana razgovarati sa predstavnicima sedam opština. Ukoliko se neće smanjivati broj zaposlenih u opštini, bude li nam se garantovao razvoj, ako će investitori imati interesovanja da ulažu novac, onda će nacrt statuta biti dobro rešenje. Najbolje bi bilo ukoliko bi za novac iz gradskog budžeta konkurisali sa projektima. Međutim, ukoliko se pokaže da Nacrt statuta grada nije bio dobar, onda će biti promenjen – rekao je Janošević.
 
Kako bi trebalo da izgleda treci Beograd, u odnosu na njegove potecijalne stanovnike?
Početak izgradnje Beogradske leve strane Dunava priželjkujem gotovo večnost. Ali.....

Prema zvanicnim podacima o priraštaju, ukupan broj stanovnika u Srbiji (1990-2010) je manji za 30.000.(jedan grad) Uopšteno unutrašnjost je osetno prazna.U Beogradu veliki broj ljudi ima ili će ubrzo imati i viška stambenog prostora. U slučaju drugih vidova priliva stanovništva kakve su njihove potrebe u organizaciji i samom izgledu objekata
Veliki Evropski gradovi uglavnom su imali priliv iz II/III sveta čije su potrebe i navike malo drugacije u samoj arhiktekturi i dr... :cool:
 
boca-ica":24csn1qf je napisao(la):
Kako bi trebalo da izgleda treci Beograd, u odnosu na njegove potecijalne stanovnike?
Početak izgradnje Beogradske leve strane Dunava priželjkujem gotovo večnost. Ali.....

Prema zvanicnim podacima o priraštaju, ukupan broj stanovnika u Srbiji (1990-2010) je manji za 30.000.(jedan grad) Uopšteno unutrašnjost je osetno prazna.U Beogradu veliki broj ljudi ima ili će ubrzo imati i viška stambenog prostora. U slučaju drugih vidova priliva stanovništva kakve su njihove potrebe u organizaciji i samom izgledu objekata
Veliki Evropski gradovi uglavnom su imali priliv iz II/III sveta čije su potrebe i navike malo drugacije u samoj arhiktekturi i dr... :cool:
Ovo pitanje sam i ja postavio ranije. Ko ce da naseli taj 3 Beograd kada je 60% sadasnja 2 Beograda, daleoko od urbanizovanosti. Pritom ne mislim na prigradska naselja vec na Donji Dorcol, Savski amfiteatar, Luku Beograd, Bulbuder, Stari Konjarnik, Marinkova bara, Karaburma..... Kada bi se samo u sirem centru grada porusile sve udzerice i podigle pristojne zgrade, cela Srbija ne bi bila dovoljna da to naseli.
Sto se tice Beograda 3, smatram da treba srediti iskljucivo uze priobalje i malaricna naselja tipa Ovce i Borce, gde posle svakog otapanja snega nastaje ekoloska katastrofa, preseliti tamo, a ta naselja porusiti i posumiti ili zasaditi useve.

adp168.jpg
 
Pa sad, to za rušenje, to će biti dugotrajan proces, ljudi imaju dozvole i vlasnici su zemljišta, tako da država, grad, treba prvo sa njima da se nagodi (a dok se nagodi sa svima prooođe dosta vremena) za otkup
 
realno gledano dobit cemo most i put i oko ce da prave zgradice kucice i ostala cuda ko u borci ovci krnjaci i to mu dodje to.Nikakav treci beograd se nece praviti u pravom smislu te reci
 
Pa to znači sa one strane novog Dunavskog mosta kneska četvrt, pa da počnemo jedan lep kineski hram.... :rolleyes:
 
Ni prvi a kamoli drugi beograd nije se uspelo da se dovede u red, a vi vicete za trecim? :rolleyes: :lool:
 
Vrh