Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Tu je kvadrat pre 2 godine bio ispod 1200. Meni je nerealno sto je u celom gradu skok apsolutan, ne relativan. Ok, poskupeo centar za 600, ali kad se to doda na 2400, to je 25%, a kad ovih 1200 poskupe za 600, 50% je vec ludnica.
Elem, nije los kraj. Parking je problem kao i u vecini delova grada. Zgrade su od cistog betona, pravljene na najjeftiniji moguci nacin, sto znaci da je izolacija ocajna, pa ocekuj da se kuvas leti, ali ako hoces da placas centralno grejanje bice ti i zimi vrucina. Liftovi stari. Ima puno zelenila u okolini, savski kej blizu. A sto ima puno oglasa? Pa jednostavno, ima puno stanova. Pogledaj samo koliko zgrada tu ima, a neke su i do 20 spratova visoke.
 
sundjer_bob":yut3rlm7 je napisao(la):
Tu je kvadrat pre 2 godine bio ispod 1200. Meni je nerealno sto je u celom gradu skok apsolutan, ne relativan. Ok, poskupeo centar za 600, ali kad se to doda na 2400, to je 25%, a kad ovih 1200 poskupe za 600, 50% je vec ludnica.
Elem, nije los kraj. Parking je problem kao i u vecini delova grada. Zgrade su od cistog betona, pravljene na najjeftiniji moguci nacin, sto znaci da je izolacija ocajna, pa ocekuj da se kuvas leti, ali ako hoces da placas centralno grejanje bice ti i zimi vrucina. Liftovi stari. Ima puno zelenila u okolini, savski kej blizu. A sto ima puno oglasa? Pa jednostavno, ima puno stanova. Pogledaj samo koliko zgrada tu ima, a neke su i do 20 spratova visoke.
Dobra konstatacija problema. Apsolutni rast cene u svim delovima grada.

Kada sam došao da studiram, 2002, Krunska, Knez i najboji delovi kruga dvojke su bili 2500-3000€. Novogradnja na tada dalekoj periferiji Konjarnika je bila 750€.

Na vrhu velikog mehura 2008 i 2009 kada su stanovi kod Arene i YUBC i onih par fensi novogradnji oko Terazija i Trga tukli 4000, potkrovlje nadogradnja na Konjarnika je bila 1200.

Sada je novogradnja kod pumpe u MML 1900 a Bg na vodi najjeftiniji 2700+

Cene su se zgusnule oko većih iznosa skoro nezavisno od lokacije i sa time je relativna razlika najluksuznijih lokacija i prave teške periferije manja nego ikada u prethodnih 20 godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908383#p908383:1v9feh7d je napisao(la):
unedfined » Sre Dec 15, 2021 1:04 pm[/url]":1v9feh7d]
sundjer_bob":1v9feh7d je napisao(la):
Tu je kvadrat pre 2 godine bio ispod 1200. Meni je nerealno sto je u celom gradu skok apsolutan, ne relativan. Ok, poskupeo centar za 600, ali kad se to doda na 2400, to je 25%, a kad ovih 1200 poskupe za 600, 50% je vec ludnica.
Elem, nije los kraj. Parking je problem kao i u vecini delova grada. Zgrade su od cistog betona, pravljene na najjeftiniji moguci nacin, sto znaci da je izolacija ocajna, pa ocekuj da se kuvas leti, ali ako hoces da placas centralno grejanje bice ti i zimi vrucina. Liftovi stari. Ima puno zelenila u okolini, savski kej blizu. A sto ima puno oglasa? Pa jednostavno, ima puno stanova. Pogledaj samo koliko zgrada tu ima, a neke su i do 20 spratova visoke.
Dobra konstatacija problema. Apsolutni rast cene u svim delovima grada.

Kada sam došao da studiram, 2002, Krunska, Knez i najboji delovi kruga dvojke su bili 2500-3000€. Novogradnja na tada dalekoj periferiji Konjarnika je bila 750€.

Na vrhu velikog mehura 2008 i 2009 kada su stanovi kod Arene i YUBC i onih par fensi novogradnji oko Terazija i Trga tukli 4000, potkrovlje nadogradnja na Konjarnika je bila 1200.

Sada je novogradnja kod pumpe u MML 1900 a Bg na vodi najjeftiniji 2700+

Cene su se zgusnule oko većih iznosa skoro nezavisno od lokacije i sa time je relativna razlika najluksuznijih lokacija i prave teške periferije manja nego ikada u prethodnih 20 godina.
Sada su cene periferije i centra blize nego ikad. Beograd na vodi je 2700e, dok je na primer Zemun u naselju Save Kovacevica oko 2400e, sto je totalna nebuloza.
 
Budimo precizni, "Beograd na vodi je od 2700*"

* Bez PDV, najeftinija cene u najgorim zgradama u najgorim orijentacijama. A ide lako preko 3000 za već gotove stanove ili bolje orijentacije. 7000 za "Kulu Belgrade" ne računam, to jeste izuzetak
 
Nije. Sa ukljucenim PDVom je od 2.700. Ko ima povracaj bude mu 2.500.

BnW.jpg
 
U kojoj zgradi u Save Kovacevica u Zemunu je 2400?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908776#p908776:6no4ul0y je napisao(la):
darkot » Čet Dec 16, 2021 2:24 pm[/url]":6no4ul0y]U kojoj zgradi u Save Kovacevica u Zemunu je 2400?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Prvomajska 59, ASPoint Group
 
Da li neko ima iskustvo sa bukom koju stvara autolift? Potencijalni stan za kupoviu deli jedan zid sa autoliftom, pa ne znam da li je pametno ulagati u takvu nekretninu ili ipak ne? Hvala puno unapred!
 
Lep pozdrav svima

Da li neko zna sta sve zgrada mora da ima da bi ispunila stepen izgradjenosti od 80%?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Кад се мисли 80% изграђено мислим да се мисли да буде готово у конструктивном смислу, нисам баш сигуран
 
Zavisi, neko to gleda kao završene strukturalne radeove ...neko kada se postave prozori i fasada...neko računa odpozadi 80%...susreo sam se sa svačim...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala puno.

Zar ne postoje neki zvanicni kriterijumi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Postoje građevinske tabele koje se koriste...građevinci sa foruma mogu to bolje da objasne.

Svaka banka angažuje svog građevinskog veštaka koji podnosi izveštaj koristeći tu metriku...gleda isto i da li je objekat u skladu sa svom građevinsko-tehničkom dokumentacijom i u skladu sa projektom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kakva su vasa misljenja oko kupovine nelegalizovanih nekretnina? Recimo okolina Beograda, kuce i vikendice, malte ne sve je nelegalizovano, kod vecine nije ni podnet zahtev za legalizaciju. Zakon o legalizaciji i pored svih najava (koliko znam) nije usvojen, a po starom ne moze se overiti prodaja nelegalizovanih nekretnina. Pa kako su onda oglasi puni toga? Ima tu nekretnina i po vise stotiha hiljada evra, jel' moguce da se ljudi tako olako kockaju sa tolikim parama?
 
Da li je neko u skorije vreme podnosio zahtev za povrat PDV-a?

Zanima me par stvari. Vidim na sajtu poreske da se traži manji broj dokumenata nego po nekim drugim stajtovima za nakeretnine.
Ono što me konkretno zanima je sledeće:

1) Da li objekat mora da ima upotrebnu dozvolu da bih mogao da podnesem zahtev (ili to nema nikakve veze, bitno da imam potvrdu da je sve plaćeno, račun i zapisnik o primopredaji)?
2) Da li treba promeniti prvo adresu prebivališta na novu ili se u obrazac stavlja dosadašnja adresa?
 
NEKRETNINE U NOVOM SADU: Kakva je bila godina za nama i šta nas očekuje
Ova godina u Srbiji po mnogo čemu biće upamćena, pa tako i po visokIm cenama nekretnina jer je kvadratni metar u gotovo celoj zemlji bio viši za devet do 20 odsto u odnosu na 2020. godinu. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda za treći kvartal ove godine, kvadrat stana u Novom Sadu u proseku je poskupeo oko 250 evra u odnosu na prošlu godinu.

Cene su na istorijskom maksimumu, ali i sam promet nekretnina što nam najbolje pokazuju izveštaj RGZ-a i praksa. Direktor prodaje iz "Solis nekretnina" Ivan Radulović kaže za naš portal kako su nekretnine iz godine u godinu sve skuplje i skuplje, a govoreći konkretno o Novom Sadu ističe da je cena na godišnjem nivou u proseku porasla za oko 13 odsto. Što znači da je prosečna cena kvadrata trenutno oko 1.500 evra.

– Osim toga prema podacima RGZ-a i ukupan obim novčanih sredstava na nivou Srbije u 2021. godini je veći za 74 odsto u odnosu na 2018. godinu. Posla ima i to za sve koji se bave nekretninama, a najviše ga je za prodavce jer je trend takav da je još uvek potražnja veća u odnosu na ponudu. Stanovi su se u 32 odsto kupovali uz pomoć stambenih kredita, dok je čak 68 odsto ljudi platilo nekretninu u kešu – navodi Radulović.


Najatraktivnije lokacije

Prema njegovim rečima, ove godine najtraženiji delovi grada su centar - Stari grad, Grbavica, Limani i Novo naselje, a najmanje su bili traženi stanovi na staroj Detelinari, Avijaciji i u Adicama. Radulović navodi da su izvođači gradili stambene objekte praktično u svim delovima grada, a navodi i interesantan podatak kako ni Petrovaradin ne posustaje, jer je i sa sremske strane do sada zabeležen najveći rast cena stanova u proteklih nekoliko godina.

– I dalje su najtraženiji stanovi u kompleksima, a što se tiče novogradnje, većina investitora proda oko 60 odsto stanova još u fazi izgradnje temelja, te je i to pokazatelj potražnje za stanovima u ovoj godini. Takođe u 2021. smo imali i oko 300 aktivnih gradilišta, a za sledeću godinu je već najavljen veliki broj aktraktivnih projekata pa ćemo videti kako će sve to ići – predočava naš sagovornik.

Što se tiče kuća cene su takođe u porastu, a trenutno su započeti projekti za izgradnju kuća u nizu što može da bude interesantno većem broju ljudi. Takođe takvi projekti su najavljeni i za sledeću godinu na periferiji grada.




Prognoze za narednu godinu

Upitan da li možda može da prognozira kakva nas situacija po pitanju nekretnina očekuje u narednoj godinu Radulović navodi kako su cene nekretnina osetljive na makro i mikro ekonomske promene, političke, socijalne i migracije stanovništva i zato smatra da niko još uvek ne može da da prognozu šta će se dešavati u 2022. godini.

– Pad nije isključen nikada, ali mislim da nije dobra opcija da se čeka da cene padnu, jer nažalost štampani novac gubi na vrednosti (USD dolar oko 2,5 odsto godišnje) pogotovo danas kada imamo razvoj kriptovaluta i drugih vidova plaćanja – otkriva naš sagovornik.

Zato on savetuje i kupce, ali i prodavce nekretnina da se konsultuju sa stručnim osoba pre nego što odluče da prodaju odnosno da kupe stan.

– Sada je kupovina odnosno prodaja stana klijentima olakšana, jer mogu na uvid da traže ID karticu od svakog agenta, pošto je to znak da posluju sa agentom koji ispunjava sve kriterijume za bavljenje posla posredovanja u prometu nekretnina. Agencije i agenti su tu da pomognu i posavetuju svakog klijenta pre posla, a oni koji posluju na taj način će uvek raditi i imati posla kao i svih ovih godina – zaključio je Radulović.

Izvor: http://www.mojnovisad.com/vesti/nekretn ... 44444.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910231#p910231:4r0eaejg je napisao(la):
zainteresovan » 21 Dec 2021 16:34[/url]":4r0eaejg]Kakva su vasa misljenja oko kupovine nelegalizovanih nekretnina? Recimo okolina Beograda, kuce i vikendice, malte ne sve je nelegalizovano, kod vecine nije ni podnet zahtev za legalizaciju. Zakon o legalizaciji i pored svih najava (koliko znam) nije usvojen, a po starom ne moze se overiti prodaja nelegalizovanih nekretnina. Pa kako su onda oglasi puni toga? Ima tu nekretnina i po vise stotiha hiljada evra, jel' moguce da se ljudi tako olako kockaju sa tolikim parama?

колко знам ту иде на конто куповине земљишта
 
Koji je najbolji odnos cene/kvaliteta neke novogradnje na NBG trenutno?
 
Ako se brzim vozom bude stvarno dolazilo za pola sata, dosta ljudi će razmisliti o opciji života u Novom Sadu a posla u BG. Novi Sad je mnogo prijatniji za život od BG-a.
 
Zanima me jedna zackoljica po pitanju kupovine stana u novogradnji. Ako je u pitanju kredit, i nivo izgradnje dodje na 80%, da li to znaci da tada zgrada dobija i upotrebnu dozvolu? Pitam ovo zato sto bi bilo nebulozno da banka isplati investitoru novac za nesto za sta jos uvek ne moze da ostvari pravo u slucaju da korisnik ne moze da vrati kredit.

Deluje mi da je jako nesigurno biti kupac novogradnje, a ne zna se da li je gore biti kreditni ili kes kupac.
 
Ne dobija ništa na 80% izgrađenosti, tehnički prijem obično ide pre nego što dobiješ ključeve, a po viđenijim novogradnjama imaš ljude koji godinama žive u kupljenim stanovima bez upotrebne dozvole, bude negde i sve okej, naravno... Lawyer up, to je obavezno i smisleno ulaganje, komuniciraj oko ugovora preko advokata i insistiraj na penalima za kašnjenja sa useljenjem i upotrebnom u ugovoru i ostalim stvarima koje sugeriše advokat, odluči unapred šta su crvene linije u smislu ugovora i nemoj da ih prelaziš. Prelistaj teme sa nedavnim useljenjima da snimiš atmosferu pravne nesigurnosti i praktične neizvesnosti, Minel, Sunnyville, Zemunske kapije, Sakura, samo neki primeri.
 
Ako se brzim vozom bude stvarno dolazilo za pola sata, dosta ljudi će razmisliti o opciji života u Novom Sadu a posla u BG. Novi Sad je mnogo prijatniji za život od BG-a.
Možda je bio pre 30 godina. Danas je to samo jedan pretrpani wannabe Beograd. I iz dana u dan je sve gori. Saobraćajne gužve, prenaseljenost, anti-urbanizam, ...

S druge strane, Pančevo je nadomak Beograda, stiže se za 20 minuta od centra grada do Trga Republike, taman je pristojne veličine, ima svega što treba čoveku (a čega, eventualno, nema - opet je blizu, u BG), živi se daleko mirnije i prijatnije nego u prestonici, ...
 
Ne dobija ništa na 80% izgrađenosti, tehnički prijem obično ide pre nego što dobiješ ključeve, a po viđenijim novogradnjama imaš ljude koji godinama žive u kupljenim stanovima bez upotrebne dozvole, bude negde i sve okej, naravno... Lawyer up, to je obavezno i smisleno ulaganje, komuniciraj oko ugovora preko advokata i insistiraj na penalima za kašnjenja sa useljenjem i upotrebnom u ugovoru i ostalim stvarima koje sugeriše advokat, odluči unapred šta su crvene linije u smislu ugovora i nemoj da ih prelaziš. Prelistaj teme sa nedavnim useljenjima da snimiš atmosferu pravne nesigurnosti i praktične neizvesnosti, Minel, Sunnyville, Zemunske kapije, Sakura, samo neki primeri.
Hvala na savetima. Svakako mi u ovim slucajevima nisu jasne banke koje odobre kredit na nesto sto ne mogu da claim-uju. Bice lagana starogradnja, po svemu sudeci, ili lawyer up.
 
Na koji nacin saznati za novogradnju i nove projekte u izgradnji na Novom Beogradu ? Cini mi se da previse kasno saznam za neke projekte, i da stanovi (pogotvu manji) odu veoma brzo. Da li povremeno obilaziti deo grada koji me zanima za kupovinu stana ili ?
 
Vrh