Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Zdravo, zeleo bih da kupim stan u Beogradu, i da ga izdam odmah. Prvenstveno gledam studentske stanove i zato se fokusiram na okolinu gde su fakulteti.
Da li da trazim novagradnju, starogradnju ili u izgradnji i da li to utice na cenu i potraznju? Da li da trazim stan preko agencije? Da li da gledam samo strogo mesta gde su fakulteti blizu ili mogu malo dalje od centra da razmotrim?
Hvala na odgovorima unapred :D
 
Даљина локације, повезаност и стање утичу значајно на цену. Нпр. лошији стан ближе факултета може да се издаје за паре као и бољи стан који је далеко. Мислим да се највише може зарадити издавањем стана на Врачару студентима из ЦГ.
 
Da li covek, ako proda stan i emigrira mora da plati porez na kapitallnu dobit?
 
Da li je lice rezident ili ne nema uticaja na porez. Eventualno ako ne bude dolazio u Srbiju 5 odnosno 10 godina dok to ne zastari. Mada nema potrebe za tim, postoje brojna oslobođenja (npr ako je vlasnik preko 10 godina) i umanjena pa taj porez ne prestavlja neki veći trošak...
 
Taj porez je 15%, nije mali....
Umanjenje je samo ako si 10 godina vlasnik ilai ako kupujes drugi stan.
Ali sta ako kupujes drugi stan u drugoj drzavi.
 
U katastru nepokretnosti su izražene građevinska i korisna površina stana, gde je razlika 8m2.

Šta to može da bude, da li su to dve terase, od kojih je jedna dodata dnevnoj sobi ili postoji mogućnost da je to građevinska površina sa svim unutrašnjim i spoljnim zidovima? Stan je oglašen po toj većoj kvadraturi, pa bi mi bilo neverovatno da su uračunati zidovi i sve to.

Treba mi siguran odgovor. Hvala.
 
MC_":3a5i4uu3 je napisao(la):
Taj porez je 15%, nije mali....
Umanjenje je samo ako si 10 godina vlasnik ilai ako kupujes drugi stan.
Ali sta ako kupujes drugi stan u drugoj drzavi.
Može se potpuno osloboditi ako je vlasnik preko 10 godina, a svi imaju pravo na umanjene za nabavnu vrednost uvecanu indeksom rasta cena itd. Porez jeste 15% ali kada se sve oduzme uglavnom je ispod 5% od prodajne cene ...
 
Šta raditi u situaciji kada je nekretnina u katastru uknjižena na veću kvadraturu za nekih 10% nego što ima? Vlasnik prodaje po toj u papirima, ali faktički to nije ta kvadratura. Šta se gleda, realno stanje ili samo ono što je uknjiženo i tako da se uvek prodaje? Do sada sam mnogo puta čuo da se prodaje nekretnina čiji jedan mali ili veći deo nije uknjižen, ali prvi put se suočavam sa situacijom da stan ima manje kvadrata nego što piše i to ne 1 ili 2, već više verovatno.
 
Na kraju, hvala Bogu, nisam bio u pravu jer nije 10% manje, već oko 3%. Ispostavilo se da je građevinska sa svim unutrašnjim pregradnim zidovima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888714#p888714:2ukksgor je napisao(la):
oplatnatehnika » Pon Okt 11, 2021 8:06 pm[/url]":2ukksgor]
Pa zasto to tebe brine, kupi luks tamo gde mislis da je pravi luks, ne moras odvratne novogradnje na Nbg ni gledati.
Zasto ne napravis zgradu i pokazes kako se to radi, mislim lako je pricati i soliti pamet, hajde da vidimo praksu pa da se ugledamo i shvatimo koliko smo svi zaludni i primitivni do sada bili.
I voleo bih da cujem gde je i sta je luks, da odem da pogledam.
Зато што живот у граду подразумева да ја као неко ко живи у том граду имам право да јавно поделим мишљење о томе како тај мој град у коме живим и у којем плаћам порез изгледа. Лепо је некад дати људима и пример зашто лукс не може да буде зграда која гледа на издувну цев топлане. Тек ће та слика да буде лепа када у по бела дана крене дим да куља. Блејд ранер. Лукс не мора да се објашњава шта значи. Очигледно је претерано злоупотребљен појам да представи нешто што није. Можда су лукс плочице и столарија. Локација не може да буде лукс. Ако овако настави да се деградира тај појам, за 50так година ће се станови 6 квадрата продавати као лукс јер имају италијанске плочице и добар распоред квадрата.

E ja mislio da cem mi reci gde je pravi luks, koja zgrada, da odem da pogledam taj deo grada, a ti neke price izokola. Sa obzirom da strucno i temeljno znas da zakljucis sta nije luks, voleo bih isto tumacenje da cujem i o onome sto jeste luks u Beogradu, ako ima tako neceg. Na stranu sto je rec luks trend za siroki raspon kvaliteta.
 
Pridružujem se želji da saznam šta je to luks lokacija i luks stanovi u Beogradu.
 
473399_toplana-novi-beograd_ls.jpg


Ovo sigurno nije, i za naših života neće postati.
 
Beskoristan komentar. Ceka se odgovor na pitanje ima li Beograd nesto luks da ponudi i primer ako ima bar nesto luks u Beogradu.
 
A u toj Puskinovoj kuhinje 7m2 i to u sred dnevne sobe. To bas i nije neki luksuz, to vise na BNV lici. Ili spavaca soba u koju da bi usao moras da prodjes kroz garderober, to kao zepterka. Spajz u master spavacoj sobi umesto kod kuhinje wtf?

Ovo je super bas. Ali mora to malo bolje da bi cak i ineternet aktivisti sa ovog foruma pristali da se ovde koristi luks epitet.
 
Da imas tih para sigurno se ne bi luksuzirao u Sakuri vec bi kupio stan u park dedinje, green hill ili puskinovoj, to se odnosi i na mene ali se ne treba "loziti" da na nbg ima bilo sta sto nosi epitet "luks". Da ne bude zabune i ja zivim u nbg u zgradi koja se vodi kao luks i cekamo dva stana u izgradnji na nbg koji su takodje "luks".
 
Pa sve zavisi od kriterijuma. Recimo agenti za nekretnine i prodavci nekretnina imaju vrlo niske kriterijume sta je luks. Sa druge strane, oni koji nisu kupci takvih nekretnina imaju izuzetno visoke kriterijume sta je luks. Kriterijumi kupaca tih nekretnina su negde izmedju.

Cak i te zgrade koje si naveo po kriterijumima mnogih ne bi mogle da se nazovu luks. Jer kakav je to raskos i bogatstvo ako upakuju 2 spavace sobe, 2 kupatila, kuhinju u dnevoj sobi, hodnik i spajz u 117 kvadrata? Stanovi iz Titovog perioda su imali vise kvadrata na taj broj spavacih soba i imali su taj luksuz da kuhinja i trpezarija nisu u dnevoj sobi pa ih (skoro) niko ne zove luks.

Sa druge strane, u zemlji u kojoj je medijana plata i zarada jedva preko 300e, mnogo sta moze da se nazove luks.

Dakle, i oni koji daju epitete luks i oni koji kritikuju koriscenje epiteta luks su podjednako u pravu/krivu.
 
Nije špajz nego garderober. Fensi klinke vole da imaju walk in garderober jer su to videla na TV da Ameri imaju... Da je glupo da je ne ulazu u sobu jeste..

Tro ili troiposoban stan od 130 kvadrata može i da se prekroji po ukusu kupca.

Ako gledamo "lux" novogradnje po Vračaru i sličnim zgusnuti krajevima, prosečan trosoban stan je nekih 65 kvadrata. Viđao sam po oglasima za novogradnje 3.0 od 55 do ispod 80 kvarteta. Od takvih 3.0 i 3.5 najbolje da srušiš zidove i napraviš normalan 2.0 ili 2.5

Većina je u praksi 1.0 + 0.5 + 0.5 što nikako nije trosoban stan iskreno.

Tako da u osnovi prvi kriterijum za "pravi" luks je da trosoban stan ima barem sto kvadrata.

Ultra luks su zgrade gde su svoj stanovi ceo sprat ili dva i imaju isprojektovane sobe za poslugu, vinske podrume, saune i slično. I naravno obezbeđenje ne nivou.
 
unedfined":246k4p9i je napisao(la):
Nije špajz nego garderober. Fensi klinke vole da imaju walk in garderober jer su to videla na TV da Ameri imaju... Da je glupo da je ne ulazu u sobu jeste..

Tro ili troiposoban stan od 130 kvadrata može i da se prekroji po ukusu kupca.

Ako gledamo "lux" novogradnje po Vračaru i sličnim zgusnuti krajevima, prosečan trosoban stan je nekih 65 kvadrata. Viđao sam po oglasima za novogradnje 3.0 od 55 do ispod 80 kvarteta. Od takvih 3.0 i 3.5 najbolje da srušiš zidove i napraviš normalan 2.0 ili 2.5

Većina je u praksi 1.0 + 0.5 + 0.5 što nikako nije trosoban stan iskreno.

Tako da u osnovi prvi kriterijum za "pravi" luks je da trosoban stan ima barem sto kvadrata.

Ultra luks su zgrade gde su svoj stanovi ceo sprat ili dva i imaju isprojektovane sobe za poslugu, vinske podrume, saune i slično. I naravno obezbeđenje ne nivou.

Ako govorimo o Puskinovoj, spajz je zasebna prostorija (kod spavace sobe, suprotan deo stana od kuhinje), dok je garderober samo preimenovani hodnik sa ugradnim ormanima ispred spavace sobe (nesto sto nema veze sa garderoberima koje gledas na TV da Ameri imaju).

Prvo su trosobnim stanovima nazvali stanove koji imaju 2 spavace sobe, sada trosobnim stanovima zovu i stanove od 55 kvadrasta sa prostorijama velicine francuskog lezaja, i razumem ih, ocgledno to ljudi prihvataju i kupuju. A u poredjenju sa tim sve je luks, pa i ta kuhinja u dnevnoj sobi, soba u koju se ulazi kroz orman i spajz ispred spavace sobe.
 
Većina ljudi pa i ovde na forumu voli taj "amer" šmek sa otvorenom kuhinjom ili kako to oni zovu otvoreni prostor. Odvojena kuhinja je za nekog nefunkcionalna i prevazidjena.

Ako bih ja dao moje vidjenje luxa to su velike i prostrane prostorije (sobe, kupatilo, wc...90m2 minimum za trosoban stan), svaka spavaca soba odvojena od druge (izmedju neki drugi prostor tipa wc, kupatilo, garderober...), odvojen spavaci deo od dnevnog boravka, takodje bitnija stavka materijali koji se ugradjuju i kvalitet završnih radova, pa onda lokacija. Lokacija jeste najbitnija i za stanovanje i za poslovni prostor, u kombinaciji sa svim ovim pomenutim je to pravi lux stan ali lokacija sama po sebi ne može biti lux.
 
Отворена кухиња и изостанак шпајза су највећи промашај у трендовима уређења стана.
 
Vrh