Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Bitan je samo pravni sled . Treba ti
dokaz sticanja stana prethodnog vlasnika tj njegov ugovor, a on ti lično nije potreban i placa se nesto veca taksa nego kada ide direktno.
U mom slučaju stan je već bio uknjižen ali je procedura valjda ista i za nov...
 
Poslednja izmena:
Hvala... onda verovatno i bilo kakva zabeležba nije potrebna...
 
Zabeležba je vrsta upisa u javne knjige.

Ti treba da nabaviš original ili overenu kopiju ugovora između lica koje je upisano kao vlasnik stana i sve tako da imaš ceo lanac do tebe.
Lepo navedeš to u zahtevu, oni ti odrede kolika j taksa, platiš i čekaš.
 
I ceeekas čekaš čekaš
Predas i te papire da ima građevinsku i upotrebnu mozda ti traže rešenje o kućnom broju
 
Kako to bre nemaju umreženo sve ako je zgrada uknjižena podrazumeva se da ima te dozvole vidi se i na sajtu APRa da ih ima i da ih je investitor pribavljo u toku raznih faza gradnje, na osnovu toga je i uknjižena i šta će to meni da im predajem... i kakvo rešenje o kućnom broju?

Mislim nisam još pretraživao, rekoh da pitam prvo ovde, možda dobijem sve informacije...

A to da ću da čekam, verujem...
 
Pa ti živiš u srb ne u svajcarskoj tako da nije sve povezano.Katastar ima samo jedan razlog da te uknjiži a milona i jedan da te nogira.Da je sve bilo u redu prilikom kupovine notar bi poslao na uknjižbu tad je očigledno nesto falilo.Pa traže ljudima i rešenje o kućnom broju ono koje oni sami izdaju ...:ROFLMAO:
 
Vidi sa notarom jel moze da ponovi zahtev caki i da im platis tako ćeš najbrže stici do cilja
Ako pak predas papirni zahtev nacekaces se
Druga opcija da predas sve elektronski preko adv npr.
 
Razmatram kupovinu u bloku 30. Koje zgrade su najbolje u ovom bloku?
 
Pokrenut ponovnim baktanjem oko kupovine stana, a i iznenadjen koliko se ova tema malo obradjuje na forumu, resih da startujem ovaj thread.

Naime, prvi put sam kupovao stan pre skoro 20 godina, 2004. u vreme "divljeg zapada" na trzistu nekretnina u Srbiji. Ljudi koji danas gledaju slike stanova i markirane lokacije u google mapama na portalima za prodaju nekretnina, ne znaju kakvo je zadovoljstvo bilo u nedelju uvece, 2004. godine cekati stampane Halo Oglase od ponedeljka koje su prodavci ispred podvoznjaka na Terazijama dobijali nekoliko sati ranije (obicno posle 18h). Uglavnom, da se vratim na temu; secam se da sam tada pitao advokaticu (inace prijatelja) koja je tada bila do guse u prodaji nekretnina - "Da li postoji neki 100% siguran nacin da kupim stan i ne budem prevaren?", na sta mi je ona kategoricki odgovorila - "Ne."

Na svu srecu te 2004. sve je proslo u najboljem redu. Sada, fast forward na 2023. godinu, Avgust mesec. Promene od situacije u kojoj sam bio pre 20 godina su ogromne. Agenti sa licencom, slike stanova u oglasima, lokacije, notari, elektronski katastar, neki novi zakoni. Ali ja se i dan danas pitam isto pitanje kao i pre 20 godina. U Srbiji ne postoji kao recimo na Kipru escrow account, gde su pare kupca uplacene i banka ih transferise prodavcu tek kada ovaj prebaci stan na svoje ime i sve prodje ok.

Dakle, ako moj advokat proveri ugovor, ako je stan uknjizen 1/1 i u katastru sve ok bez zabelezbi i komentara, ako notar odradi svoj deo posla - da li mogu da budem 100% siguran da ce sve proci ok i da ce stan biti uknjizen na mene kroz 5-10-15 dana?

Da budem sto jasniji - ovde ne govorim o neizgradjenim i neuknjizenim stanovima, to je potpuno druga tema. Pricam o 1/1 uknjizenim stanovima, dakle za nekoga ko hoce da "ide na sigurno".

Interesuju me vasa misljenja i iskustva? Kakav bi bio vas odgovor na moje pitanje od pre 20 godina?
 
Iskreno ne vidim prepreku, sem što ne znam za vreme kada će biti ukljižen na tebe. U mom slučaju je trajalo oko 2-3 meseca.
 
Dakle, ako moj advokat proveri ugovor, ako je stan uknjizen 1/1 i u katastru sve ok bez zabelezbi i komentara, ako notar odradi svoj deo posla - da li mogu da budem 100% siguran da ce sve proci ok i da ce stan biti uknjizen na mene kroz 5-10-15 dana?

da, meni je trebalo da nas upisu oko mesec dana
 
Pokrenut ponovnim baktanjem oko kupovine stana, a i iznenadjen koliko se ova tema malo obradjuje na forumu, resih da startujem ovaj thread.

Naime, prvi put sam kupovao stan pre skoro 20 godina, 2004. u vreme "divljeg zapada" na trzistu nekretnina u Srbiji. Ljudi koji danas gledaju slike stanova i markirane lokacije u google mapama na portalima za prodaju nekretnina, ne znaju kakvo je zadovoljstvo bilo u nedelju uvece, 2004. godine cekati stampane Halo Oglase od ponedeljka koje su prodavci ispred podvoznjaka na Terazijama dobijali nekoliko sati ranije (obicno posle 18h). Uglavnom, da se vratim na temu; secam se da sam tada pitao advokaticu (inace prijatelja) koja je tada bila do guse u prodaji nekretnina - "Da li postoji neki 100% siguran nacin da kupim stan i ne budem prevaren?", na sta mi je ona kategoricki odgovorila - "Ne."

Na svu srecu te 2004. sve je proslo u najboljem redu. Sada, fast forward na 2023. godinu, Avgust mesec. Promene od situacije u kojoj sam bio pre 20 godina su ogromne. Agenti sa licencom, slike stanova u oglasima, lokacije, notari, elektronski katastar, neki novi zakoni. Ali ja se i dan danas pitam isto pitanje kao i pre 20 godina. U Srbiji ne postoji kao recimo na Kipru escrow account, gde su pare kupca uplacene i banka ih transferise prodavcu tek kada ovaj prebaci stan na svoje ime i sve prodje ok.

Dakle, ako moj advokat proveri ugovor, ako je stan uknjizen 1/1 i u katastru sve ok bez zabelezbi i komentara, ako notar odradi svoj deo posla - da li mogu da budem 100% siguran da ce sve proci ok i da ce stan biti uknjizen na mene kroz 5-10-15 dana?

Da budem sto jasniji - ovde ne govorim o neizgradjenim i neuknjizenim stanovima, to je potpuno druga tema. Pricam o 1/1 uknjizenim stanovima, dakle za nekoga ko hoce da "ide na sigurno".

Interesuju me vasa misljenja i iskustva? Kakav bi bio vas odgovor na moje pitanje od pre 20 godina?
Uvjek se može tražiti istorija upisa kao i papiri o pravnom sledu nepokretnosti od prvog kupca
 
Vidi sa notarom jel moze da ponovi zahtev caki i da im platis tako ćeš najbrže stici do cilja
Ako pak predas papirni zahtev nacekaces se
Druga opcija da predas sve elektronski preko adv npr.


Notarka reče da ne može da ga ponovi. Da advokati šalju nove zahteve i da od nedavno ni stranka sama kao vlasnik, pojedinac više ne može da podnese zahtev nego to mora da uradi advokat, koji ima pristup e šalteru.

Tako ona reče, ja te neke izmene u zakonu nisam proveravao.

Otišao sam kod avokata. On mi je podneo zahtev.

Pravni sled se dokazuje skeniranim originalima ugovora od investitora (sa klauzulom intabulanti u okviru ugovora, što je najčešća praksa). Plati se i to je sve. 🙂
 
A kad oni pogrese onda mogu da ponove zahtjev banda
Ukidanje pristupa šalteru građana i uvođenje nekog izmedju kažu da nije u skladu sa zupom
 
I mene je začudilo kad mi reče zvanično u mailu notarska kancelarija, da negde od juna građani ne mogu sami da podnose zahteve za uknjižbu... Kažem, nisam proveravao, al tako je napisala. Mogu da dopunjuju stare lične zahteve al ne i da sami podnose nove...

Valjalo bi to proveriti, da imamo 2 izvora tj. potvrdu toga što je meni rečeno jer je baš čudno, a nisam siguran ni da li je zakonito da posrednik u ostvarenju takvog jednog fundamentalnog prava bude obaveza.
 
Pozdrav svima! Razmatram kupovinu veceg, porodicnog stana sa 3 spavace sobe u novogradnji u Beogradu. Sto se dela grada tice, zainteresovan sam za lokaciju gde postoje prohodni trotoari za setnju, kao i blizina parka ili keja. Lokacije koje sam nasao da ispunjavaju te uslove su Novi Beograd (delovi kod Savskog i Dunavskog keja), Donji Dorcol, Dedinje, Vozdovac (kod Banjicke sume), Banovo Brdo (blizu Ade Ciganlije), Beograd na vodi. Takodje, vrlo mi je bitno da su zvucna i toplotna izolacija dobrog kvaliteta.

Da li imate preporuku koje specificno zgrade gledati da ispunjavaju gorenavedene uslove? Hvala puno unapred na preporukama!
 
Eh ja imam nasleđenu zemlju na Vlasini al to više ne može da se raščivija šta je čije.. Tipa nekih idealnih 4/127 su moje... Već treća genracija u Beogradu i svi digli ruke od te Vlasine...

Mala digresija, sorry, nadam se da ćeš brzo dobiti odgovore na postavljena pitanja...
 
Hvala na info, inace nemam nikakve veze sa Vlasinom, stavio sam taj nickname posto je ispred mene bila flasa Rosa vode i na njoj je pisalo "Vlasina" :D
Eh ja imam nasleđenu zemlju na Vlasini al to više ne može da se raščivija šta je čije.. Tipa nekih idealnih 4/127 su moje... Već treća genracija u Beogradu i svi digli ruke od te Vlasine...

Mala digresija, sorry, nadam se da ćeš brzo dobiti odgovore na postavljena pitanja.
 
Pozdrav svima! Razmatram kupovinu veceg, porodicnog stana sa 3 spavace sobe u novogradnji u Beogradu. Sto se dela grada tice, zainteresovan sam za lokaciju gde postoje prohodni trotoari za setnju, kao i blizina parka ili keja. Lokacije koje sam nasao da ispunjavaju te uslove su Novi Beograd (delovi kod Savskog i Dunavskog keja), Donji Dorcol, Dedinje, Vozdovac (kod Banjicke sume), Banovo Brdo (blizu Ade Ciganlije), Beograd na vodi. Takodje, vrlo mi je bitno da su zvucna i toplotna izolacija dobrog kvaliteta.

Da li imate preporuku koje specificno zgrade gledati da ispunjavaju gorenavedene uslove? Hvala puno unapred na preporukama!
Na dobrom ste putu da napravite cek listu za kupovinu
Sa ovim sto ste napisali dosta starogradnje koja je na željenim vam lokacijama otpada
Jer nema neku fasadu izolaciju a o zvucnoj je teško pričati i u skupim novogradnjama
Plus ako hoćete i garažno ili parking mjesto ostaje vam samo novogradnja...
Mozda da upratite neke novogradnja sto sad kreću po dorcolu da obidjete...
 
Najnovija (po meni izmišljene) karakteristike nekretnine

samoodrživost


Samoodržive nekretnine
, takođe poznate kao održive ili ekološki prihvatljive nekretnine su građevine i domovi, koji su dizajnirani i konstruisani sa posebnim naglaskom na smanjenje njihovog ekološkog uticaja i povećanje efikasnosti u upotrebi resursa. Ovi objekti su osmišljeni tako da minimiziraju negativne uticaje na životnu sredinu i često se koriste principi održivog razvoja.

Ključne karakteristike samoodrživih nekretnina uključuju:


Energetska efikasnost

Ovo uključuje dobru izolaciju, korišćenje energetski efikasnih uređaja i sistema za grejanje, hlađenje i osvetljenje. Često se koriste obnovljivi izvori energije kao što su solarni paneli ili vetrogeneratori, kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva.


Upotreba održivih materijala

Prilikom građenja samoodrživih nekretnina često se koriste materijali koji su ekološki prihvatljivi, reciklirani ili obnovljivi. Ovo može uključivati korišćenje drva iz održivih izvora, povoljnije materijale i smanjenje otpada.


Voda

Samoodržive nekretnine često uključuju efikasne sisteme za upravljanje vodom, uključujući uređaje za štednju vode, prikupljanje kišnice i tretman otpadnih voda.


Pametni sistemi za upravljanje

Ovi sistemi omogućavaju vlasnicima da prate i kontrolišu potrošnju energije i vode, kao i druge aspekte upravljanja kućom, putem pametnih uređaja i aplikacija.



Dizajn koji štedi prostor
Samoodržive nekretnine često se dizajniraju tako, kako bi maksimizirale iskorišćenje prostora i smanjile ukupnu površinu.


Održiva lokacija

Lokacija samoodržive nekretnine može takođe biti važna. Ako se nalazi u blizini javnog prevoza, škola, prodavnica i drugih usluga to može smanjiti potrebu za vožnjom i smanjiti uticaj na okolinu.

Cilj samoodrživih nekretnina je da minimiziraju negativne uticaje na životnu sredinu, smanje troškove vlasnicima kroz energetsku efikasnost i stvore zdravije i udobnije domove. Ove nekretnine često imaju dugoročnu ekonomsku korist, jer vlasnici mogu uštedeti na računima za energiju i vodu tokom vremena.

Energetska efikasnost je mera koja opisuje koliko efikasno se koristi energija u određenom sistemu, uređaju ili procesu kako bi se postigao određeni koristan rezultat. Osnovna svrha energetske efikasnosti je smanjenje potrošnje energije dok se održava ili poboljšava željeni nivo performansi.



Samoodzrive nekretnina 3




Ključni elementi definicije energetske efikasnosti uključuju:


Smanjenje potrošnje energije

Energetska efikasnost se odnosi na smanjenje količine energije potrebne za izvršavanje određenog zadatka ili postizanje određenog nivoa komfora ili usluge.


Održavanje performansi

Smanjenje potrošnje energije ne sme ići na uštrb performansi. To znači da sistemi ili uređaji i dalje moraju isporučivati isti ili bolji rezultat ili uslugu.


Optimizacija resursa

Energetska efikasnost obično uključuje bolju upotrebu resursa poput električne energije, gasa, vode itd. Kroz bolji dizajn, tehnologiju ili pravilno održavanje.

Primeri energetske efikasnosti uključuju upotrebu LED sijalica umesto tradicionalnih sijalica koje troše manje energije za isto svetlosno osvetljenje ili bolje izolovane zgrade koje zahtevaju manje grejanja ili hlađenja kako bi održale udobnu temperaturu.

Energetska efikasnost igra ključnu ulogu u smanjenju potrošnje energije emisiji štetnih gasova i očuvanju resursa što je posebno važno u svetlu brige o životnoj sredini i potrebama za energetskom održivošću!

Cilj samoodrživih nekretnine je da minimiziraju negativne uticaje na životnu sredinu, smanje troškove vlasnicima nekretnina kroz energetsku efikasnost i stvore zdravije i udobnije domove. Ovaj tip nekretnina često ima dugoročnu ekonomsku korist, jer vlasnici mogu uštedeti na računima za energiju i vodu tokom određenog vremena.


Održivi (ekološki prihvatljivi) materijali

Održivi materijali su materijali koji su proizvedeni, korišćeni i odbačeni na način koji minimizira negativan uticaj na životnu sredinu, podržava održivost resursa i ima minimalni ekološki otisak. Ovakvi materijali obično ispunjavaju određene kriterijume i standarde koji se odnose na ekološku, socijalnu i ekonomsku održivost.

Navodimo nekoliko ključnih karakteristika održivih materijala:


Obnovljivost

Održivi materijali često dolaze iz izvora koji se mogu obnoviti. Na primer, drvo iz održivo upravljanih šuma je obnovljiv materijal, jer se drveće može ponovo posaditi nakon seče.



Samoodzrive nekretnina 4





Recikliranost

Materijali koji se lako mogu reciklirati i ponovo koristiti, smanjuju potrebu za ekstrakcijom i proizvodnjom novih materijala. Reciklirani materijali, kao što su reciklirani metali ili staklo, često se smatraju održivim.


Niska emisija ugljenika

Održivi materijali obično imaju nisku emisiju ugljenika tokom njihovog životnog ciklusa, uključujući proizvodnju, transport i upotrebu. Materijali koji zahtevaju mnogo energije za proizvodnju ili transport, obično se smatraju manje održivim.


Mali negativan ekološki uticaj

Održivi materijali često su proizvedeni uz minimalnu štetu za prirodu. To uključuje smanjenje upotrebe hemikalija i drugih štetnih materija tokom proizvodnje.


Društvena održivost

Osim ekološke održivosti, održivi materijali takođe se odnose na socijalnu pravdu i fer uslove rada u proizvodnji. Materijali koji se proizvode uz poštovanje prava radnika i zajednica, obično se smatraju održivim.

Primeri održivih materijala uključuju održivo proizvedeno drvo, bambus, reciklirane metale, reciklirano staklo, beton sa smanjenim ugljenim uticajem, prirodne tkanine kao što su organski pamuk i konoplja, kao i materijale dobijene iz obnovljivih izvora energije kao što su bioplastika i materijali bazirani na algama.

Održivi materijali igraju ključnu ulogu u očuvanju životne sredine i promociji održivog načina života, posebno u građevinskoj industriji, proizvodnji i drugim sektorima gde se materijali značajno koriste.



Samoodzrive nekretnina 5





Efikasni sistemi za upravljanje vodom

Efikasni sistemi za upravljanje vodom su sistemi i prakse koji omogućavaju racionalno i održivo korišćenje vode, minimiziraju gubitke i smanjuju negativan uticaj na životnu sredinu. Ovi sistemi su ključni za očuvanje resursa vode, smanjenje troškova vodosnabdevanja i otpadnih voda, kao i obezbeđivanje čiste i dostupne vode za potrebe ljudi i ekosistema.

Navodimo nekoliko ključnih karakteristika efikasnih sistema za upravljanje vodom:


Efikasna distribucija

Sistemi za upravljanje vodom trebaju biti projektovani tako da minimiziraju gubitke vode tokom transporta do potrošača. To uključuje održavanje i popravke vodovodnih mreža, kako bi se sprečila curenja i gubici vode u sistemu.


Pametna infrastruktura

Pametni sistemi za upravljanje vodom koriste senzore i tehnologiju za praćenje potrošnje vode, detekciju curenja i bolje upravljanje potrebama sistema.


Recikliranje i ponovna upotreba

Efikasni sistemi za upravljanje vodom promovišu recikliranje otpadnih voda i njihovu ponovnu upotrebu u industriji, poljoprivredi i drugim sektorima, čime se smanjuje potreba za svežom vodom.


Održivo iskorišćavanje izvora

Očuvanje i zaštita prirodnih izvora vode, kao što su reke, jezera i podzemne vode, ključni su elementi efikasnog upravljanja vodom. To uključuje praćenje kvaliteta vode, zaštitu ekosistema i održivo iskorišćavanje resursa vode.


Obrađivanje otpadnih voda

Efikasni sistemi za upravljanje vodom uključuju i efikasne postrojenja za obradu otpadnih voda koja uklanjaju zagađivače i vraćaju čistu vodu u prirodu ili za ponovnu upotrebu.


Svest o potrošačima

Edukacija i podizanje svesti među potrošačima, igraju ključnu ulogu u efikasnom upravljanju vodom. Potrošači treba da budu svesni važnosti štednje vode i da praktikuju ekonomično korišćenje vode u svakodnevnom životu.

Itd, itd, ceo tekst koga zanima je na linku
 
Poštovani sugrađani i sudržavljani, imam jedno opšte pitanje vezano za kupovinu stana u kešu.

Ako je na stranici navedena cena u evrima, pretpostavljam da gotovo svaki prodavac prima isključivo evre prilikom prodaje stana (važno mi je za područje Beograda)? Da li postoje izuzeci gde se vlasniku stana može ponuditi protivvrednost u dinarima ili se gotovo uvek podrazumeva da se plaća u evrima?

Ovo pitam da bih izbegao peripetiju oko konverzije dinara u evre, tj. imam dve opcije ili da konverziju radim u banci i da me oderu, ili da idem do menjačnice, kupujem evre, pa radim depozit na svoj račun u banci. Naravno, to nije prijatan proces, pogotovo kad je u pitanju Beograd, zbog količine novca koja bi morala da se razmeni i nosi doslovno po ulici.

Hvala unapred.
 
Po zakonu bi trebalo da mozes da platis i u dinarima i u eurima. Ja sam trenutno u fazi kupovine nekretnine, gde u kupoprodajnom ugovoru stoji da kupac sam moze da odabere da li ce platiti na dinarski ili devizni racun investitora.
 
Vrh