Šta je novo?

Kultura i umetnost

A zapravo ne, ja jasno kažem odakle dokle bih išao (na skalama levo-desno, komunizam-kapitalizam, konzervativnost-avangarda...) i uvek se držim u okviru toga. I sa mnom se uvek zna, rečeno je to i to, može se očekivati tako i tako.

Ti si čovek srednjeg puta... Zlatna sredina... 😉

Ovo zadnje pišem zbog ovoga što ti reče, kako ja pišem i govorim tako da prosečan čovek razume, a ne da se služim izmišljenim i namerno zakomplikovanim terminologijama da na kraju ništa konkretno ne bih izjavio. Što je isto jedan vid foliraže

Jeste, tako i ja pišem, ali nekada je foliraža
neophodna da ti Igor ne bi obrisao post... Recimo ako napisem kao reakciju na onu pređašnju fotku Srba sa narodnim nošnjama i falusima da su Srbi mudonje Balkana on će to obrisati i onda moram nekako da prilagodim njegovim ušima da bi to opstalo...

Sve vreme pišem o ljudskoj seksualnasti i pisaću iako mi mi je novu temu 2 puta obrisao... Moram da se foliram i prilagođavam da bih opstao na forumu... iako sloboda nema cenu, sloboda je vredna bana...

Nego bi mnogi samo da se isfoliraju i pobegnu od realnosti što pre. I što više razmišljam o tome, i što više pišem o tome, to više uviđam da je to glavni pogon koji trenutno vodi svet ka propasti. To stalno neko foliranje, laganje, izmišljanje, pravljenje, pretvaranje... u svakom aspektu života i u svakom kutku sveta.

To vide i mnogi savremeni umetnici, isto tako, samo na drugačiji način to kažu...

I sad bih da se osvrnem ponovo na reizvođenje Genital Panic, ne samo u odgovoru tebi nego za sve ostale koji čitaju...

Sad razmišljam i koliko je naziv dela bitan i da nam time umetnik daje određene smernice...

Genital panic, se može tumačiti kao strah od najezde emancipovanih žena ili je genitalna panika, panika svih nas od otvorenog i slobodnog prikaza seksualnosti... Može se doživeti čak i kao kritika feminizma u onom najekstremnijem smislu, da li je baš morala da uzme pušku da bi odbranila to što je žena, zavaldala je panika i kod feministkinja...

Tako da jeste zanimljivo sve to... Sve se to nekako javi u trenutku, nekad nemaš ni vremena u glavi da sve to rašclaniš kad ugledaš onu fotografiju...

Al za banalne interpretacije jeste taj sprdnja momenat prvi prisutan i nažalost dominantan, kao vidi je raširila noge i uzela pusku, šta glumata tu babetina raspala...
 
Od Tila do Disana, klovnova i postovalaca istih nikad nije manjkalo


 
Ti si čovek srednjeg puta... Zlatna sredina... 😉
TO! 👌;)

tumblr_mxxlxu2BqP1qjdlqgo1_500.gif

tumblr_n977l5hfjp1r3cqoco1_500.gif


Za ostalo pišem kasnije.
 
Vezano za ono delo koje je Bender bio okačio 3 bela platna, podsetilo me da potražim, Marina u jednom intervjuu spominje umetnika pod imenom Gino De Dominicis koji je prodao svoje nevidljivo delo...

Kasnije su to kopirali mnogi i zaradili pare, ali mislim da je taj Đino bio prvi a i pravno je zanimljivo pitanje, oko pranja novca i sl. možeš li prodati baš ništa iako znamo da se nematerijalna dobra mogu prodati i da je to potpuno legitimno i prihvatljivo... Ideja, zamisao, koncept, patent...

E sad taj umetnik je nekom sponzoru rekao imam nevidljivo delo hoćeš da ga kupiš i sponzor pošto je i ranije podržavao njegovu umetnost reče hajde, ali više mu je onako dao pare ne očekujući ništa za uzvrat... Možda je to onako bila neka kasna noć u kojoj su se zapili... Al za 3 nedelje dolazi kombi poznate firme za dostavu sa 6-toricom dostavljača obučenih u tehnička odela sa rukavica i kolicima da mu isporuče nevidljivo delo 😄 i ovaj kao pa dobro hajde... i gde da ga stavimo, pitaju kuriri i on kao - pored prozora, a jedan kurir kaže - nije tu dobro, ima previše svetla, bolje tamo pored zida... I tako su postavili nevidljivo delo pored zida...

I posle ne znam koliko godina je u Rimu napravljena izložba svih njegovih dela i pogađate, bilo je doneto i prikazano i nevidljivo delo... Kaže Marina - Umalo nisam zgazila 🤣 ogradili su ga samo sa 2 tanke trake pa nije videla dobro...

Da li je umetnost i samo da te nasmeje i dobra šala i apsurd, ne znam... ako postoje stand up komicari, ako je to umetnost, zašto ne bi i ovo bilo... 😊 Ja sam zajedno sa publikom dok je ona pričala umro od smeha 😄

Ili još jedna Marinina šala: Koliko je umetnika performansa potrebno da se promeni 1 sijalica? Ne znam bio sam samo 6 sati tamo😅

Pošto ima sve vise tih long durational performansa koji traju i traju danima, nedeljama, mesecima, a na prvi pogled malo toga se dešava... Znači i da su prodavci magle ako su me nesmejali, nešto su postigli...

A ozbiljna pitanja koja odatle proističu su... Je l' sve na prodaju? I ja sve više verujem da jeste... Bukvalno sam čuo primer prodatih zagrljaja koji se stvarno dogodio u Beogradu pre mesec dana.. Tako da nevidljivo delo je samo predskazanje ovoga što gledamo danas
 
Kao mlađi nisam preterano voleo apstraktnu umetnost, ali sada je mnogo više cenim.. realistično prikazivanje mi je postalo dosadno, a apstrakcija traži da se malo napregneš i da tumačiš, na neki način saučestvuješ u kreiranju dela.

A što se tiče Marine, pa, drago mi je da je uspela, kome se sviđa-sviđa mu se, a kome ne, opet ok.. Žao mi što nisam otišao na izložbu u MSU, kada je nedavno bila..
 
Eto, ja par puta bio u MSU od renoviranja, u redu, neka zanimljiva idejica, ne mogu da imam poštovanje, i dalje je prva asocijacija pisoar i Carevo novo odelo.

Verovatno nisam dovoljno urban.
 
Eto, ja par puta bio u MSU od renoviranja, u redu, neka zanimljiva idejica, ne mogu da imam poštovanje, i dalje je prva asocijacija pisoar i Carevo novo odelo.

Verovatno nisam dovoljno urban.


Urban si... Samo se pisoara već dosetio Dišan pre tebe, moraćeš još da razmišljaš..

 
Zanimljivo da se taj pisoar dan danas koristi kao simbol apsurda moderne umetnosti, a prvi put je bio izlozen 1917.
 
Mislim da vrhunsku kulturu, kao i vrhunski sport treba odbaciti, ignorisati.
Ako hoce da pevaju, neaka ljudi pevaju sami ili nek im peva neko koga licno poznaju.
Ako hoce da aigraju tenis, mogu sami, a ne da pune dzep lopovima kao sto je familija Djokovic. (Ukrali zemlju na Dorcolu)

Posebna prica su konceptualisti. Za razliku od vrhunskih pevaca ili tenisera, oni ne moraju da mukotrpno vezbaju.
Svaka zena moze da se obuce kao Gospodja na slici i da pokaze vaginu drzeci automat.
Nikakav napor ne treba.

Samo treba naci dovoljno glupih snobova koji ce u tome videti "nesto kreativno".
Zgodne su i veze u vlasti da sve to plate, bilo da se radi o komunistima, bilo o militantnim progresivistima iz kluba Dz Epstajna.
 
Jugoslovenska umetnost i kultura: od umetnosti nacije do umetnosti teritorije

 
„U međuvremenu razvijena je takozvana nova škola umetnosti, čiji predstavnici pokušavaju da prikažu apstraktne ideje, a ne da oponašaju prirodna bića. Bez obzira da li prema ovim novim idejama, i školama koje ih zastupaju, imamo simpatije ili ne, mislimo da se činjenica njihovog postojanja, i njihov priznati uticaj na svet umetnosti, od strane sudova moraju uzeti u obzir.“

Dopada mi se obrazloženje suda...
 

Изложба „Бањица – насеље винчанске културе”


a347a850df3cec1c208caf8b5e3e4ebc_5755375292.jpg


У оквиру „Дана београдске баштине”, сутра ће у Конаку кнегиње Љубице бити организована тематска изложба „Бањица – насеље винчанске културе”, аутора Милоша Спасића, а трајаће до 11. октобра.

Неолитски локалитет на Бањици има несагледив значај за културну баштину Републике Србије, a на територији града Београда je једaн од највреднијих. На том месту је истражена највећа до данас позната винчанска кућа, као и многе јединствене архитектонске форме.

Улаз на изложбу биће бесплатан, како су саопштили из Музеја града Београда.

 
Duh i dah Beograda : Eseji i zapisi

Posle dugogodišnjih istraživanja kulturne i urbane istorije Beograda, Mirko Magarašević (1946) izlazi pred čitaoce sa prvom knjigom eseja o Beogradu i Beograđanima o kojima svedoči kao rođeni Beograđanin sa dubljim korenima i saznanjima od davnine do danas.

SA DUHOM BEOGRADA
Mirko Magarašević

"Zagonetni duh nečega kao što je veliki ovaj grad, u stalnoj smeni zastoja i zamaha nade i razvoja, teško je saglediv fenomen i često, uprkos svemu vidljivom, nije dat uvek razgovetno, samo u prepoznatljivom. Često je lakše dozivan gustinom slutnje, naglom epifanijom, doživljajnom iskrom, trenutnom sposobnošću prizivanja. Ali zato je uvek na delu duh podneblja Beograda: ono manje ili veće zračenje neodoljivosti njegovih trgova, raskrsnica, skverova, naša vezanost za određena mesta i susticajnice grada koje uvek spajamo sa dragim osobama, nezaboravnim susretima, uzbuđenjima i lepotama ugodne naklonosti, spajamo sa ovim gradom prijateljstva, simpatije i ljubavi za koje se zna i za kojese ne zna."
 
Изложба слика Тијане Фишић у Дому ВС


20230906_170521.jpg
 
Изложба слика Миодрага Миће Поповића у галерији САНУ.

20230906_164834.jpg
 
Bio sam u Banja Luci prije koji dan i nabavih ovu jako zanimljivu knjigu.
Inace, koga zanima i ko je u blizini, mozete da posjetite izlozbu Nadezde Petrovic u muzeju. I to bezplatno.
20230910_200559.jpg
 

Отворена прва дечја сцена на Савском венцу – Театар „Змај”


Прва дечја сцена – Театар „Змај” свечано је отворена овог викенда у просторијама Чешког дома у Улици Светозара Марковића 79, саопштено је из Општине Савски венац.

Након свечаног отварања изведена је представа „Перица и Марица и опасна старица”.

У главном програму, до краја године, на репертоару суботом и недељом биће најактуелније дечје представе, а почетак сваког извођења је у 12 часова.

Сви заинтересовани који још увек нису искористили ову могућност, могу да резервишу своје бесплатне улазнице позивом на број телефона 011/2061-913, радним данима од 8 до 15 часова. Улазнице се преузимају сваког четвртка на шалтеру Општине Савски венац од 8 до 20 часова, уз личну карту.

Из ове општине подсећају да је број места ограничен.​

 
izložba Arhitektura banaka i štedionica u Beogradu 1918-1941 u zgradi Narodne banke Srbije na Slaviji, traje još par dana, do 29.09.2023.

 

Screenshot (1760).png




Screenshot (1759).png
 
Vrh