Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

"kula nesto rade, ne znam da li je istina, ali prenosim da su probili 40 m i dosli do 50, a tlo je i dalje veoma lose.Kad su mislili na 40 da ok bukvalno je kaze sip propao.Opet to sam cuo na gradilistu i da ce se veoma tesko i vremenski kula graditi.
"
Kalenić sa SSC
 
Krečnjačke stene? Teško da posle njih ide glina i ostala zemlja. Mislim bila su ispitivanje terena. Ispitivanja se rada do većih dubina. Ne bih rekao da se ne zna šta se nalazi ispod krečnjaka posle ispitivanja terena.
 
ako se na kraju pojavi australija zemlja je okrugla, ako probusimo a tamo kornjacin oklop onda je ploca
 
Ako je ipak jogurt umesto krečnjaka,onda je garantovano u obliku tetrapaka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410920#p410920:2cabx58a je napisao(la):
direktor » Sub Okt 15, 2016 8:53 pm[/url]":2cabx58a]Neka pomjere kulu
Uprabo tako. Umesto što je prave u fokalnoj tački svih dešavanja, trebalo bi je staviti u neki od blokova koji se naslanjaju na trg koji bi se dobio njenim pomeranjem.
 
Mislim da će na kraju maknuti kulu prekoputa - na NBG blok 18.
 
Proveren info, ništa se nije izmenilo, očekuje se da do proleća kula iznikne iznad zemlje.

Tj. da do kraja februara bude završeno pobijanje svih šipova.
 
???
Jesu li oni uopšte izvadili drugu faznu dozvolu za pobijanje šipova te Kule Beograd?
Pada mi na pamet slučaj Moskve, kada su 1935. krenuli da pobijaju šipove za Palatu Sovjeta, tada najviši objekat na svetu, imali su isto tako jednu lepu rupu kao mi sada u Savskom amfiteatru. Ono malo čelične konstrukcije što je izašlo iznad zemlje do 1941. bilo je pretopljeno u vojno-odbrambene svrhe, da bi šezdesetih godina rupa bila konvertovana u veliki bazenski kompleks.
Iskreno ja ne mogu da verujem u bilo kakvu izgradnju bilo kakve Kule Beograd sve dok ne bude makar dovršen projekat i izvađena građevinska dozvola za izgradnju objekata (ne za pobijanje šipova). Ako neko pita zašto sam toliko skeptičan, pa prosto zato što je tržišna opravdanost te Kule Beograd kao stambenog objekta tolike visine otprilike tu negde na nivou Palate Sovjeta...
 
За овај фалус не важе тржишни услови. Земљиште на којој се гради је поклоњено а порез на изграђене квадрате за цели пројекат наводног београда је суштински укинут.
 
Postoje u ovom slučaju 2 vida potražnje za stanovima:
1."prirodna" koja je povezana sa tražnjom stambenog prostora,a ona govori u prilog da je u Beogradu veća tražnja u odnosu na izgradnju
Pogledajte prilog 1
izvor.cbre.com

2. i "veštačka" obzirom i na političku pozadinu projekta da odredjen broj ljudi "može biti zamoljen" da baš tu kupi stanove(kako bi se u njihovom slučaju izbeglo pitanje "sticanja bogastva" npr.)
 
Dobra poenta, Miloše.
"Prirodna tražnja" za BNV-om je očigledno u očajnom stanju, budući da je u 2015. godini kaparisano četrdesetak od 296 stanova u BW Residences. Razlozi su prilično jasni:
* Izuzetno visok nivo nepoverenja u ovaj visoko politizovani projekat,
* Lokacija Savskog amfiteatra je još uvek u očajnom stanju, jedan ogroman post-apoc pejzaž, što bi rekli apologeti dosadašnjeg rašćišćavanja. Po usvojenom optimistističkom planu tek 2020. bi se tu stvorila odgovarajuća infrastruktura, uslovi za život, povezanost sa ostatkom grada... Lokacija je interesantna tržištu, ali tržište čeka da dođe do njenog uređenja.
* Konkurencija mid-end segmenta (1700-2200 eur/m2) je vrlo ozbiljna pa su i u BNV shvatili da moraju da se preorijentišu na taj segment
* Konkurencija u high-end segmentu je takođe problematična - koliki je interes tržišta za stan nebu pod oblake u staklenom falusu od 2600 eura pa nagore, ako se za taj novac može birati lep stan u niskogradnji na Dedinju? A i troškovi izgradnje takve kule na takvom mestu su po investitora krajnje, krajnje problematični.

Što se tiče alternativne tražnje u smislu pranja novca - da, neki optimistični scenario bi bio da se stanovima u Kuli Beograd operu pare nekih Rusa i nekog domaćeg ološa... Pesimistički scenario bi bio ono o čemu sam već pisao, da Kula Beograd ipak bude izgrađena kao poslovna i da na taj poslovni prostor po direktivi bude bačen novac preostalih preduzeća pod državnom kontrolom u Srbiji.
 
Prošao sam večeras oko 22h šetalištem, na gradilištu kule su postavili reflektore, i bilo je radnika.
 
Nabasah na render budućeg ulaza u St. Regis hotel:

Arqui9_SOM_KulaBelgrade.jpg


Izvor: Arqui9
 
Ne ocekujes valjda da se kroz hotel setka svaki prolaznik?

Verovatno ce biti neki javni ugostiteljski sadrzaji u prizemlju i na vrhu kule ostalo ce biti stambeni i hotelski prostor.
 
Kad se kaže gejted komjuniti, nije pitanje da li će se slučajni prolaznici šetkati kroz foaje hotela, već da li će prostor okolo hotela biti javan ili će biti postavljene rampe.
Ono što sa rendera nije jasno kako će biti razdvojen pristup hotelu i pristup sadržajima iznad njega, kao i koji bi to sadržaji bili i da li bi uopšte bili stambeni. Ne znam ni da li je kula uopšte preprojektovana za stambenu namenu i da li je ta namena definitivna, da li je sama kula definitivna itd.
 
Kakve rampe? Da nece mozda bodljikavu zicu postavljati sa sve osmatrackim kulama?

Pristup hotelskim sadrzajima i ostalim javno dostupnim nivoima se jednostavno resava dozvolama koje se daju stanarima i gostima hotela koji odsedaju putem kljuc kartice (keycard) dok ostali posetioci bez kartice ne mogu pristupiti svim etazama sem onim koje su javno dostupne.
 
Ovo malo što sam ja putovao po Aziji, video sam da kada hotel visoke kategorije deli objekat sa nekim drugim sadržajima, obično postoje odvojeni ulazi na recepciju hotela i ulazi za ostatak zgrade. Moje pitanje je više u tom smislu, kakva bi bila organizacija eksternih ulaza, iskreno još nikad nisam video da hotel i apartmanski kompleks koji je van tog hotelskog lanca dele zajedničku recepciju.
 
Ali apartmanski kompleks, koliko sam skontao, ni ne bi trebalo da bude van hotelskog lanca. Zamišljeno je valjda da ti stanovi funkcionišu kao nekakav apart-hotel, gde bi stanari dobijali razne usluge St. Regisa - recepciju, održavanje, čišćenje stana itd. Po istom principu je zamišljen i W hotel (tj. W Belgrade Hotel & Residences).

Inače, taj koncept nisu prvi Arapi "doneli" u Beograd, jer je isti fazon još pre deset godina bio previđen za Kempinski, a i Plaza je tako nešto planirala na mestu saveznog MUP-a dok ga nije prodala AFI-ju.

I zasad nema naznaka da će kula biti ograđena. U usojenom urbanističkom planu prilično se naglašava značaj tog platoa oko kule kao javnog prostora. Predviđeni su i lokali, svega dva-tri, ali na strani koja gleda ka Savi (ovaj render što sam okačio prikazuje stranu koja gleda ka gradu). Isto tako, taj komercijalni prostor u kuli biće pasarelom povezan sa tržnjakom.

Kada se tome doda da je najavljeno da će vidikovac kule biti javno dostupan, nešto ne verujem da planiraju da je "izoluju" od javnosti. Verovatno će samo ulaz u sam hotel biti vizuelno odvojen nekim zelenim pojasom, drvoredom i sl.
 
OK, kapiram, dakle ideja bi bila da hotelski i apartmanski spratovi budu pod kapom istog lanca, u ovom slučaju St. Regis.
Međutim, ko bi bio vlasnik a ko operater kule Beograd, u tom slučaju?
Naime, ja sam mislio da je BNV d.o.o. preduzeće koje se bavi izgradnjom stambenih i poslovnih kvadrata i njihovom daljom prodajom na tržištu. Ali sad, ako je cela kula četrdesetospratnica jedinstveni hotelsko-apartmanski kompleks, onda se ne mogu prodavati pojedinačne jedinice. Onda ja vidim samo sledeće mogućnosti:
a) cela četrdesetospratna kula Beograd bi se radila za poznatog kupca, u ovom slučaju ili direktno za St. Regis, ili za nekog drugog operatera koji posluje pod njihovim brendom (ne znam da li bi St. Regis funkcionisao po principu franšize, ili bi sam lanac bio investitor)
b) BNV d.o.o. bi bio investitor objekta, a istovremeno i njegov operater, ili bi eventualno subletovao izgrađeni objekat trećem operateru koji bi ga zakupljivao.

U ovom drugom slučaju reč je o daleko sporijem povraćaju investicije nego kada se izgrađeni kvadrati odmah rasprodaju na tržištu, pa ne znam kako se to uklapa u do sada poznati biznis model BNV d.o.o, pa zato pitam.
 
Hotelski lanci nikada nisu investitori - ili su operateri ili daju franšizu. Kako je to oko stanova organizovano, predmet je ugovora BNV i Starwood/Marriotta.

Npr. nije isključeno da BNV prodaje apartmane, a da stanari hotelu mesečno plaćaju te raznorazne usluge koje idu uz to.

Novi je koncept kod nas, ali u svetu je "pun kufer" takvih fensi-šmensi kompleksa sa hotelom i brendiranim stanovima, videćemo kako to funkcioniše na brdovitom Balkanu.

Ipak, meni je i dalji "smrdljivo" da u Beogradu postoji potreba da se u narednih tri do pet godina otvore svi ti luksuzni hoteli: W, St. Regis, Kempinski, Intercontinental + visoke ambicije za Bristol (gospodar je pominjao Ritz) i Beko (prema ranijim tračevima, tu je trebalo da bude W, dok je još bio aktuelan Zahin projekat). Hilton ni ne računam u ovo društvo, on je i sa svojih celih pet zvezdica klasa ispod, a pre desetak godina to se u Beogradu smatralo najvećim vrhom hotelske industrije :D

Sve mi to liči na:

anigif_original-grid-image-11296-1421276822-4.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=412617#p412617:3roko0zf je napisao(la):
Homer Jay » 25 Oct 2016 10:24 am[/url]":3roko0zf]
Npr. nije isključeno da BNV prodaje apartmane, a da stanari hotelu mesečno plaćaju te raznorazne usluge koje idu uz to.

Ovde mi se nešto ne uklapa. Ako apartmani imaju svoje individualne vlasnike, onda vlasnici imaju pravo da menjanju svoj facility management.
A kako da menjaju facility management, ako je zgrada projektovana tako da facility management bude integrisan sa hotelom pod brendom St. Regis? I obrnuto, ako hotelijer odluči da hotel više ne nosi franšizu St. Regis, već nešto drugo, kako on tu promenu da nametne stanarima koji su suvereni vlasnici svojih apartmana?
Da li to igde u svetu tako funkcioniše?
Potpuno je drugo ako su tenanti dugoročni zakupci svojih apartmana, onda plaćaju da žive/borave tu sa sve uslugom, ali nemaju suverena vlasnička prava. I tada nema govora o prodaji (keširanju) stanova na tržištu.

Cela priča mi je potpuno neverovatna, najavljuje se samo da će da bude St. Regis, bez navođenja da li kao operater ili kao franšiza, a nejasno je ko je u celoj priči investitor a ko vlasnik apartmana. Da li BNV d.o.o. ima biznis plan za izgradnju i prodaju trideset apartmanskih etaža na tržištu, ili za njihovo izdavanje hotelsko-apartmanskom operateru? Zna li se tu ko pije a ko plaća, ili ovu kulu treba da tretiramo kao maketu u prirodnoj veličini?
 
Nemam pojma, verovatno uz malo guglanja možeš da otkriješ kako te stvari funkcionišu u svetu. Ali, kažem ti, to nije ništa neuobičajeno - na ovom linku su npr. trenutne lokacije St. Regis Residences u svetu.

Kao što rekoh, po istom principu će se graditi i W hotel, kao i Kepminski koji nema nikakve veze sa "Navodnim Beogradom". Kako hoteski operateri i investitori regulišu međusobne odnose, i kako se to refletkuje na stanare, verovatno definušu posebni ugovori.

Verovatno će više detalja biti poznato kada krene prodaja, a to svakako neće pre nego što počne izgradnja (i to stvarno počne, sa validnom građevinskom dozvolom, a ne ovo probno bušenje šipova na svakih mesec-dva).
 
Vrh