Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401883#p401883:aufs435w je napisao(la):
Max15 » Wed Aug 24, 2016 11:52 am[/url]":aufs435w]Dok se kod nas visina smanjuje u Sofiji za 2 meseca pocinje gradnja kule od cak 202m! Isti investitor je vec izgradio trenutno najvisu zgradu u Sofiji, visine 126m (zgrada desno na prvoj slici).

Sofija zeli da postane centar poslovanja u regionu i sa ovim projektima to ce sigurno i postati.
Ako mislis da je sprat na kome se nalaze kancelarije najvazniji uslov za uspesan biznis a ne potencijal trzista i poslovna politika, zakonska regulativa i poreska politika drzave, upravljanje resursima, kvalitet i obucenost radnika itd itd, onda si verovatno u velikoj zabludi :)
Mada slicno misle i neki lokalni politicari, prodavci magle...
Da bi neka uspesna firma dosla i poslovala negde, visina zgrade u kojoj ce da iznajmi - kupi poslovni prostor je na dnu porioriteta.
Toliko o vezi poslovnog liderstva u regionu i visine zgrada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401898#p401898:3lzsaj6z je napisao(la):
spatiotecte » Wed Aug 24, 2016 1:00 pm[/url]":3lzsaj6z]Sto se tice ovih 4 kula, to je za sada samo render, imali smo i mi render kule od 600m visine pa na kraju nista.

600m? :lol: Pokazi je molim te.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401938#p401938:3lzsaj6z je napisao(la):
tzoran1 » Wed Aug 24, 2016 3:15 pm[/url]":3lzsaj6z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401883#p401883:3lzsaj6z je napisao(la):
Max15 » Wed Aug 24, 2016 11:52 am[/url]":3lzsaj6z]Dok se kod nas visina smanjuje u Sofiji za 2 meseca pocinje gradnja kule od cak 202m! Isti investitor je vec izgradio trenutno najvisu zgradu u Sofiji, visine 126m (zgrada desno na prvoj slici).

Sofija zeli da postane centar poslovanja u regionu i sa ovim projektima to ce sigurno i postati.
Ako mislis da je sprat na kome se nalaze kancelarije najvazniji uslov za uspesan biznis a ne potencijal trzista i poslovna politika, zakonska regulativa i poreska politika drzave, upravljanje resursima, kvalitet i obucenost radnika itd itd, onda si verovatno u velikoj zabludi :)
Mada slicno misle i neki lokalni politicari, prodavci magle...
Da bi neka uspesna firma dosla i poslovala negde, visina zgrade u kojoj ce da iznajmi - kupi poslovni prostor je na dnu porioriteta.
Toliko o vezi poslovnog liderstva u regionu i visine zgrada.

Otkud ti to da ja tako mislim? Naravno da visina poslovnih zgrada nije bitna, iako veoma visoke zgrade ulivaju sigurnost buducim investitorima. Sustina je da je Bugarska uvela set novih zakona koji podupiru biznis, posebno IT sektor. Slicno se desilo i u Astani i Dohi. Zahvaljujuci povoljnim poslovnim mogucnostima privukli su velike investitore i potraznja za poslovnim prostorom je izuzetno velika, pa je samim tim i prirodno da se realizuju veliki posolvni centri. Inace Astana i Doha imaju duplo manje stanovnika od Beograda, ali se zato kod njih gradi 10x vise poslovnog prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401883#p401883:3hzco8j5 je napisao(la):
Max15 » Wed Aug 24, 2016 11:52 am[/url]":3hzco8j5]Dok se kod nas visina smanjuje u Sofiji za 2 meseca pocinje gradnja kule od cak 202m! Isti investitor je vec izgradio trenutno najvisu zgradu u Sofiji, visine 126m (zgrada desno na prvoj slici).

Ne vidim uopste zbog cega je potrebno da se Beograd takmici ili hvali sa visinom zgrada. Kao da to nesto znaci!? Cini mi se da u toj prici o visini kule ima poprilicno falusne psihologije.

London, iako jedan od najvecih gradova svijeta, doskora nije dozvoljavao gradnju skycrapera na obali Temze. I da li je zbog toga bio manje lijep ili losiji od drugih gradova? Tek odskora je, vjerovatno pod pritiskom kapitala, pocela izgradnja visokih kula u Londonu (Shard, npr).
 
U turistickom smislu visina ima ulogu. Nije isto reci turisti ,,ovo je najvisa zgrada u regionu'' ili ,,ovo je peta po visini zgrada u regionu'', ovo prvo mu ima znacenje dok ovo drugo ne.
Emaar koji je investitor BNV dobro zna koliko turisticki znaci imati najvisu zgradu na svetu. Verovatno znate da Burj Khalifa vise nece biti najvisa zgrada na svetu zato sto se u S.Arabiji gradi Jeddah Tower, visok 1 kilometar. Naravno Emaar ne zeli da Dubai izgubi titulu najvise zgrade na svetu pa je sada izbacio projekat The Tower, koji predstavlja modernu verziju Ajfelovog tornja. S'obzirom da ce kula imati samo 20 spratova a bice visoka vise od kilometar vrlo je moguce da Jeddh Tower nikada nece ni postati najvisa zgrada na svetu zato sto ce Emaar brze izgraditi svoju novu najvisu zgradu.

Sto se tice Londona, tamo su gradjani uvek imali odbojnost prema visokim zgradama sve dok nije izgradjen cuveni ,,Krastavac''. Oni su ga toliko prihvatili da su ga proglasili najlepsom zgradom u gradu. Tako nesto ce se desiti i kod nas kada se izgradi Kula Belgrade (u smislu da im se promeni stav). Kada ljudima kod nas pomenes visoku zgradu njima odmah kroz glavu prolazi ,,sta ako se pokvari lift?'', zato sto visoke zgrade vezuju za stare solitere. Siguran sam da ce ova nasa kula promeniti mnogima stav zato sto ce videti da ne moraju samo stari soliteri da budu visoki, vec i nove moderne zgrade.
 
2s0envn.jpg

I mi render za trku imamo
Dok smo za kulu od 250m trazili mesta Sofijo sisala si vesla.
 
Tako nesto ce se desiti i kod nas kada se izgradi Kula Belgrade (u smislu da im se promeni stav). Kada ljudima kod nas pomenes visoku zgradu njima odmah kroz glavu prolazi ,,sta ako se pokvari lift?'', zato sto visoke zgrade vezuju za stare solitere. Siguran sam da ce ova nasa kula promeniti mnogima stav zato sto ce videti da ne moraju samo stari soliteri da budu visoki, vec i nove moderne zgrade.

Lepo si napisao da su Jeddah Tower i Emaar The Tower stvar prestiža, gde investitor iz čistog prestiža diže građevinu koja je čist fejk (20 spratova korisne površine i kilometar visine).
Kula Beograd im je slična utoliko što je i ona stvar čistog prestiža, a ne ekonomske potrebe. Njena visina i silueta su čist marketing, tek da se stvori utisak da je BNV nekakav projekat sa nekakvom vizijom, a ne tek puka šema monopolizacije razvoja ekskluzivne lokacije u gradu na 30 godoina.

Samo je dodatan problem kule Beograd u tome što je projektovana kao prestižni objekat manje-više sav u korisnoj površini, ali u ekstravagantnoj izvedbi, relativno skup i ekstremno energetski neefikasan. Pritom Eagle Hills sam priznaje da tržišta za takav poslovni prostor u Beogradu nema ni u najavi, pa se razmatra prenamena u stambenu kulu, što je opet upitno jer renta u TAKVOM stambenom objektu bi značila za naše uslove rekordne fiksne i varijabilne troškove...

Tu će se investitor suočiti sa dilemom da li da diže kulu Beograd čisto prestiža radi, pa makar ona ostala prazan i neprodat objekat, ili da traži izgovore za njeno odlaganje. Do sada je izgovor bio optimizacija projekta fundiranja, potom će se verovatno kontantovati da je već na zalasku građevinska sezona, a dogodine videćemo...

Ovaj novi zakon kojim je dopušteno izdavanje građevinske dozvole za probno fundiranje objekta koji nije kompletno projektovan, pitam se pitam da li ta dozvola podrazumeva čvrste rokove izgradnje kao kod normalnih građevinskih dozvola, ili je možda caka upravo u tome da se rok izgradnje ostavi otvorenim, bez da investitoru po bilo kom osnovu preti oduzimanje lokacije zbog neprivođenja nameni?
 
Bugari, Srbi, Šiptari, Makedonci, Bosanci.

Počela je trka ko će viši oblakoder da napravi. Za sada je uglavnom na šepurenju renderima i gradilištima gde se nije odmaklo već godinama od temelja ili drugog sprata.

Makedonci i Bosanci su jedini nešto sagradili il ibolje reći zaleteli se. Privrede svih ovih zemalja toliko su slabe da je potrebno nekoliko decenija kako bi se sav prostor prodao ili izdao. Ekonomije bedne a kompleksi pucaju.
 
Spremio sam kokice i čekam rasplet ove priče - da li će Eagle Hills da se baci u trošak i digne tu centralnu kulu BNV-a, da stoji godinama prazna, ili će radije da vrda, odlaže i čeka bolje dane. Mislim da su oba scenarija jednako zabavna.

Ili će možda naša strana ovog partnerstva na kraju balade doneti odluku da se deo državnih firmi preseli u Kulu Beograd, kako bi se gradnja iste pokrenula sa mrtve tačke?

Deluje da je ipak bolji scenario da se ne izgradi sada i u ovom obliku, kako naša država nakon celog ovog ulaganja u razvoj Savskog amfiteatra ne bi dodatno morala da ulaže i u njegovo korišćenje, preko državnih firmi...

Vratite nam šetalište...
 
Ja sam siguran da je u interesu investitora da zavrsi kulu sto pre makar i ona bila veliki trosak. Slicno je postupila Air Serbia! Oni su nabavili sirokotrupni avion i uveli letove za NY iskljucivo zbog prestiza, da mogu da se k*rce kako su jedini u regionu, iako im ta linija ne donosi profit. Sama ta ruta nije isplativa ali zato donosi zaradu na drugu stranu, tj druge rute koje su sada bolje popunjene. Slicna stvar se desava i u BNV. Nije slucajno sto investitor medju prvim zgradama gardi glavnu kulu, oni znaju da ce ta kula povecati atraktivnost celom projektu pa samim tim i buducim stanovima, lokalima u okviru BNV. Njima postojanje Kule Belgrade daje mogucnost da povecaju cenu kvadrata i uzmu vise para nego da je nema. Najskuplji stanovi u Parizu su oni pored Ajfelovog tornja, zamislite da tornja nema.. da li bi ti stanovi isto vredeli? Naravno da ne, bili bi bar duplo jeftiniji. :wink:
 
Vidi, meni je jasno da se u slučaju izgradnje kule Beograd Air Serbia prva tamo useljava, samo sam se pitao ko će još od državnih i paradržavnih firmi po istoj direktivi morati to da učini.
I slažem se sa tobom da glavna kula diže atraktivnost celom projektu, kao i da sve to mora biti veliki trošak, to uopšte nije bilo pitanje, pitanje je bilo ko će sve od državnih firmi morati da učestvuje u pokrivanju tog troška.

P.S. Setio sam se. Ako ubrzo krene izgradnja Kule Beograd, mislim da će to rešiti kontroverzu oko davanja aerodroma Nikola Tesla pod konceciju. Ipak neće biti dat pod koncesiju, ostaće NAŠ i iznajmiće/kupiće par spratova u Kuli Beograd. Uostalom to je čak i manje ludilo od dizanja sopstvene kule na mestu Sava Centra... Živi bili pa videli...
 
Kula je stambeni objekat a ne poslovni mada naravno uvek postoji mogucnost da se stambeni prostor koristi i kao poslovni cest primer u YUBC-u
 
Igore, valjda se slažemo da Kula Beograd još nema ni završen projekat (da ima, ne bi joj trebala specijalna građevinska dozvola), pa je samim tim još potpuno otvoreno da li će namena biti stambena ili poslovna. Uostalom superstruktura objekta (i njegovo prvobitno rešenje) je primerenije poslovnoj nego stambenoj nameni.

Da je moja malenkost kojim slučajem član konzorcijuma Eagle Hillsa i vlade Srbije, ja bih se racionalno ponašao upravo onako kako sada pišem u svojim zajedljivim (ali istovremeno i ozbiljnim) komentarima.
Suočen sa nedostatkom interesovanja za biznis tenante u kuli Beograd, pustio bih buvu da se kula prenamenjuje u stambenu, moji minioni bi pisali na Beobuildu o tome koliko bi mogao da bude zacepljen taj stambeni kvadrat, pa bih osluškivao tržište par meseci. Nakon što (ako) to ne da zadovoljavajuće rezulate, kao rezervnu varijantu sastavljao bih sa svojim saradnicima listu kojim bi sve državnim i paradržavnim firmama mogao da bude utrapljen poslovni prostor u Kuli Beograd. Pa bogamu, ipak se ceo taj neboder diže u interesu oživljavanja naše ekonomije (čitaj: podizanje nivoa investicija privrednih subjekata u vlasništvu Srbije, konkretno kroz investiranje u poslovni prostor), a u sklopu projekta od posebnog nacionalnog značaja.

Jednostavno rečeno, mene je ozbiljno strah da je u ovom trenutku moguće ući u investiciju zvanu Kula Beograd, a da država Srbija (i svi mi) izbegnemo da celu tu javno-privatnu investiciju još jedanput platimo. Znači uložili smo građevinsko zemljište u projekat, a upravo sam izložio i modalitet kako mogu i da nam naplate izgrađene kvadarate.

P.S. A moguće su i višenamenske kombinacije: deo kule poslovni prostori, a deo stanovi za raseljavanje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401943#p401943:3q38tim9 je napisao(la):
Max15 » 24 Aug 2016 04:53 pm[/url]":3q38tim9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401898#p401898:3q38tim9 je napisao(la):
spatiotecte » Wed Aug 24, 2016 1:00 pm[/url]":3q38tim9]Sto se tice ovih 4 kula, to je za sada samo render, imali smo i mi render kule od 600m visine pa na kraju nista.

600m? :lol: Pokazi je molim te.

Nije 600 nego 333 metara, bilo davno zaboravio sam. Ali opet za Beogradske pojmove je to neverovatno visoka zgrada.

15gfjv5.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=402073#p402073:39pwnnoj je napisao(la):
spatiotecte » 25 Авг 2016 03:08 pm[/url]":39pwnnoj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401943#p401943:39pwnnoj je napisao(la):
Max15 » 24 Aug 2016 04:53 pm[/url]":39pwnnoj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401898#p401898:39pwnnoj je napisao(la):
spatiotecte » Wed Aug 24, 2016 1:00 pm[/url]":39pwnnoj]Sto se tice ovih 4 kula, to je za sada samo render, imali smo i mi render kule od 600m visine pa na kraju nista.

600m? :lol: Pokazi je molim te.

Nije 600 nego 333 metara, bilo davno zaboravio sam. Ali opet za Beogradske pojmove je to neverovatno visoka zgrada.
Bitch please, 750m 8)
2a201417813024.5603d0143f001.jpg

https://www.behance.net/gallery/2393778/Belgrade-Tower
ех, пусти снови.. :cry:
 
Gledajte to sa vedrije strane.

Da je Djordje Bobic ostao gradski arhitekta za zidanje svega viseg od 10 metara bi isla smrtna kazna za investitora, izvodjace i za korisnike :D
 
dokle se stiglo sa ispitivanjem tla? kada ce poceti da rade na sipovima? zna li neko nesto vezano za ovu kulu?
 
Evo sad će, sve trče. Problem je što ovog meseca, godine, decenije paralelno započinju i previše toga:
* najveći tržni centar na Balkanu
* Hotel W (pripremni radovi su završeni nasipanjem finog šljunka do kote 0 i sada građani volonteri tu parkiraju svoje automobile da bi tim opterećenjem doprineli nabijanju i stabilizaciji zemljišta).
* nove stambene zgrade u bloku 18
* donji nivo šetališta, sa rekonstrukcijom gornjeg
* pa sad još i ta Kula Beograd

Znaš li ti koliko je to miliona investicija u oživljavanje ekonomskog ambijenta naše zemlje, koje strateški partner u ovom projektu treba da rodi? A i kuli Beograd treba konačno odrediti tržišno održivu namenu, te je u skladu sa tim i projektovati.

Samo polako i bez nervoze!
 
Ovo u Bugarskoj je ozbiljno i oni će to završtiti. Bugarska gazi velikim koracima napred, pogotovu Sofija to se vidi na svakom koraku u gradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405303#p405303:3edge9w5 je napisao(la):
Zuma » 12 Sep 2016 05:01[/url]":3edge9w5]


IMG_2523c2_resize.jpg

Konačno si postvio ovaj idejni projekat kule "Beograd".
 
Pa sta bi sa falusom?
Nece da se digne?! ;-)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405362#p405362:30rr7mxu je napisao(la):
spatiotecte » 12 Sep 2016 12:04 pm[/url]":30rr7mxu]U toku je predigra.
Pre će biti hotlajn.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405363#p405363:1z0opnob je napisao(la):
GOJE » 12 Sep 2016 12:06 pm[/url]":1z0opnob]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405362#p405362:1z0opnob je napisao(la):
spatiotecte » 12 Sep 2016 12:04 pm[/url]":1z0opnob]U toku je predigra.
Pre će biti hotlajn.

Ali vec su nabavili zastitu.
 
Vrh