Beograd “pregazio” Niš: Kamionima preko bazilike na Koridoru 10
Republički zavod za zaštitu spomenika u Beogradu poništio je sva rešenja niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture i dozvolio je da se zatrpa bazilika na lokalitetu Kladenčište kod Crvene Reke (opština Bela Palanka) na Koridoru 10.
Reč je o kompleksu iz ranohrišćanskog perioda (4 – 6. vek), a sam lokalitet je višeslojan, jer su istraživači registrovali ostatke iz gvozdenog doba, kasne antike, ranohrišćanskog perioda i ranog srednjeg veka, saopšteno je danas Tanjugu u niškom Zavodu.
Radovi na izgradnji autoputa na tom mestu zaustavljeni su 2012. godine kada su se ukazali građevinski ostaci za koje se tada pretpostavilo da pripadaju kasnoantičkom periodu.
Istraživanja su započeta 2013. godine i tada je, već na samom početku, konstantovano da je reč o sakralnom objektu, da bi do kraja istraživanja bila otkopana bazilika, jednobrodna građevina koja je imala pripratu (predprostor), brod i apsidu.
Istraživanja su nastavljena izvan bazilike prošle godine i tada su počeli da se ukazuju novi ostaci zidova.
Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu je izdao konzervatorske uslove i zadatak je bio da se istraži ceo kompleks.
Istraživanja su koncentrisana na zapadne i severne zidove izvan bazilike i kada je ceo prostor istražen otkriven je veliki atrijum u čijem su se centralnom delu nalazili ostaci stopa nosećih stubova samog portika.
Kako je Tanjugu rekla direktor Zavoda Elena Vasić Petrović, ukazujući na hronologiju događaja, lokalitet Kladenčište registrovan je još 2004. godine prilikom istraživanja terena za potrebe izgradnje istočnog kraka Koridora 10.
Niški Zavod 2012. je odmah, po uočavanju šuta prilikom izgradnje autoputa, doneo Rešenje o obustavi radova i predložio arheološka iskopavanja koja je sprovodio Republički zavod, najpre, septembra 2013. godine.
Uprkos što Republički zavod nije bio nadležan i što iskopavanja nisu završena, on 2013. godine „donosi odluku da se bazilika pokrije sa dva metara peska i da preko nje pređe autoput,“ navode iz niškog Zavoda.
Nastavlja se prepiska niškog i beogradskog zavoda kako bi bilo razjašnjeno šta je čija nadležnost, pa je niški Zavod za zaštitu spomenika kulture formirao svoju komisiju i u skladu sa njenom procenom propisao tehničke mere zaštite u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i ujedno naložio nastavak iskopavanja.
Niški Zavod je investitoru ponudio dve mogućnosti: zaštitu i prezentaciju IN SITU (u izvornom položaju) ili izmeštanje odgovarajućom metodologijom.
Republički Zavod nastavlja istraživanja novembra 2014. godine, a Koridori Srbije početkom ove godine podnose zahtev za ponavljanje postupka i izmenu rešenja iz 2013. godine i niški Zavod taj zahtev odbija jer nove okolnosti na koje se pozivaju Koridori Srbije zapravo potvrđuju Rešenje iz 2013, navode iz niškog Zavoda.
Na kraju, Republički zavod zanemaruje sve što se događalo između 2012. i 2015. godine i donosi svoje rešenje o zatrpavanju bazilike.
Izvor:
http://www.niskevesti.info/beograd-preg ... ridoru-10/