Inspektori uz svirku oduzimali robu
M.Tašković | 31. 03. 2014. - 18:18h | Foto: V.Lalić | Komentara: 23
Milan Barković je sa kolegama ponovio “koncert” sa terase u Geteovoj, a opštinski inspektori i komunalni policajci iznenadili su više od 1.000 prodavaca oko njegove kuće.
Dobro jutro, gospodo. Molim vas, pokupite robu – ponavljalo je nekoliko opštinskih inspektora i desetak komunalnih policajaca dok su juče oko šest sati prolazili kroz improvizovane tezge duž Prvomajske, Geteove, Šajkaške i Pazovačkog puta. Odgovor većine nelegalnih prodavaca je bio začuđujuć: „Otkud tako rano? Ranije niste dolazili pre 12 sati“.
Ove službe reagovale su nakon što se u medijima prošle nedelje pojavila priča o borcu s gitarom protiv buvljaka u svojoj ulici. Njihov dolazak u cik zore pratila je svirka popularnog Bareta sa novopečenim bendom.
- Počeli smo da sviramo od dva sata. Prodavci su nas prozvali satanistima, a neki su pokušali i da nas isprovociraju – priča Barković.
Komunalni policajci i inspektori nisu napisali nijednu kaznu, ali su zaplenili pun kamion robe od najtvrdoglavijih prodavaca koji nisu hteli da se sklone sa trotoara.
Hranim šestoro dece i moram od nečega da živim. Nisam ja kriv što je regularna pijaca mala za sve nas. Šta je sa starim buvljakom na Novom Beogradu? U Budimpešti se trguje u parkovima, a samo kod nas je to kažnjivo – jada se Majkl Marković, ulični prodavac.
Inspektori prećutno priznaju da je jučerašnja opsežna akcija bila izuzetak.
Zemun ima 160.000 stanovnika, a opština 10 inspektora. Nedeljom je na terenu troje, četvoro i nemoguće je da budemo stalno ovde i kontrolišemo više od 1.000 prodavaca – objašnjava jedan od njih. Jedina legalna pijaca u tom delu Zemuna je u Šajkaškoj, a da bi došli do tezge prodavci moraju da zavuku ruku u novčanike.
- Svake nedelje plaćamo po 225 dinara za tezgu, plus 1.800 dinara za mesečnu rezervaciju. Ovde već četiri godine prodajem svoje slike i polovnu robu – kaže Kaćuša Ševo, penzionerka.
I kupci zatečeni akcijom u zoru
Ni kupci na Zemunskom buvljaku nisu bili ravnodušni kada su u zoru videli službenike u uniformi.
- Ovde ima gomile smeća koje nikome ne služi, ali i svašta može da se kupi. Eto, ovde sam ženi kupio bundu za 50 evra za koju znam da košta 1.000 evra. Skoro sam promenio kompletno posuđe, a šerpu sam platio 200 dinara – priča Milorad Kokotović.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/454112 ... imali-robu