Šta je novo?

Klinički centar Srbije

Људи, у болницама се не одржава ни хигијена како треба, мање интервенције доктори раде без маске и рукавица јер их, једноставно, НЕМА! Стање на првој хируршкој је као на ратишту, по 15 болесника у соби, они са оперисаним слепим цревом у истој соби са људима који имају рак једњака, ужас живи! Да не улазим сада у детаљне гадости - здравствени систем је у хаосу, примарна здравствена заштита и квалитет лекара у истој је очајан, у секундарној и терцијерној имамо одличне стручњаке али они немају средстава и услова за рад... Превентива практично не постоји... Све у свему - туга, јад и беда, потпуно разумем зашто наши најбољи доктори беже преко... Тако да - какви нови ургентни центри, какви бакрачи, можемо да се радујемо ако и у овом једном једином буду имали барем основну опрему за рад. :notok: Ту нема само кривице лекара, већ економиста који раде у здравству и Министарству здравља, јер не знају да реше ни неке базичне ствари (као што је најосновнија хигијена болница), а камоли нешто крупније и битније.
 
Produžen rok za rekonstrukciju kliničkih centara do 2017. godine
Tanjug | 06. 07. 2012. - 16:56h |
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Rok za korišćenje kredita Evropske investicione banke za rekonstrukciju kliničkih centara u Srbiji produžen je do 2017. godine, a Ministarstvo zdravlja je ispoštovalo preporuke Državne revizorske institucije (DRI) u vezi angažovanja kadrova u Jedinici za implementaciju projekta, izjavio je direktor projekta rekonstrukcije dr Vasilije Antić.

250488_klinicki-centar-foto--blic-zoran-ilic_f.jpg


Ovim ugovorom nije predvidjeno da Srbija plaća penale za novac koji je odobren, a nije povučen, kazao je dr Antić , dodajući da će tenderska procedura i izbor izvodjača radova trajati najmanje tri do četiri meseca, a zatim će biti potrebno još mesec dana za angažovanje kompanije koja dobije posao za početak radova.

"Očekujemo da se to desi do kraja godine za tri klinička centra u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, a što se tiče Kliničkog centra Srbije tačan datum ćemo moći da odredimo posle sagledavanja stanja na projektu", kazao je on.

Antić je podsetio da je DRI prošle godine ukazala na nepravilnosti u proceduri u vezi sa izborom kadrova u Jedinici za implementaciju projekta i da je početkom ove godine sprovedena javna nabavka za izbor kadrova.

"Sistematizacija radnih mesta u Jedinici je napravljena i to u skladu sa tehničkim zahtevima naredne faze projekta, koji se odnose na projektovanje, proceduru nabavke i izvodjenje radova", kazao je on, dodajući da je sve izmene u toj jedinici pratila saglasnost kako Izvršnog odbora projekta, tako i zajmodavca, odnosno Evropske investicione banke.

Antić je rekao da je početkom maja objavljen početak tenderske procedure za izbor izvodjača radova na izgradnji i rekonstrukciji četiri klinička centra - u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, što znači da će tokom ove godine započeti prvo izbor izvodjača radova, a zatim i radovi u kliničkim centrima.
Na osnovu sprovedene javne nabavke u Jedinici za implementaciju projekta rekonstrukcije četiri klinička centra u Srbiji izabrano je 18 ljudi.

Većina njih, tačnije 12 su tehničkog obrazovanja, a izabrana su oni sa značajnim referencama i iskustvomu u radu na kompleksnim projektima i projektanskim iskustvom. Šestoro od tehničkih lica zaposleno na fakultetima, tačnije mašinskom i gradjevinskom. Posle završetka faze projektovanja, biće raspisan tender za izvodjenje radova. Dr Antić je kazao da je projekat rekonstrukcije od kapitalnog značaja i predstavlja najveću investiciju u zdravstvu Srbije u poslednjih 50 godina.

Investicija je vredna 150 miliona evra, obuhvata centralizaciju dijagnostičkih i operacionih blokova i intenzivne nege, povećanje kapaciteta dnevne nege, unapredjenje dostupnosti kliničkih centara pacijentima, osoblju, hitnim službama, posetiocima, navodi Ministarstvo zdravlja.

Prema podacima tog ministarstva, u kliničkim centrima u Srbiji godišnje se obavi 240.000 prijema, 110.000 operacija, 1,75 miliona ambulantnih pregleda i 270.000 hitnih poseta. U četiri klinička centra u Srbiji ima 14.000 zaposlenih i u njima se obavlja 14 odsto svih aktivnosti i materijalnih ulaganja u sistemu zdravstvene zaštite Srbije.

Izvor: Blic
 
U današnjem štampanom izdanju "Politike" ima tekst o Kliničkom centru Srbije i evo nekoliko zanimljivih stvari:

- niko ne zna kada će početi rekonstrukcija Kliničkog centra. Slavica kaže da se kasni sa izradom projekta i da će najverovatnije prvo biti rekonstruisan Klinički centar Niš jer se tu najviše odmaklo sa projektom.

- izneta je tvrdnja ex-ministra Stankovića da bi se Klinički centar srušio pri jačem zemljotresu ukoliko bi bio izgrađen po italijanskom projektu. Međutim, nije objašnjeno šta se radi po tom pitanju.

- ima i izjava nekog lika arhitekte koji je projektovao 30-ak bolnica širom Evrope i koji tvrdi da je italijanski projekat užasan i da bi njegovom realizacijom KCS bio uništen, a pare bačene. Ne objašnjava zašto.

- zaključak je manje-više da je rekonstrukcija KCS i dalje vrlo neizvesna i da je pitanje da li će početi u nekoj bliskoj budućnosti
 
Седам спратова КЦС-а напуштено 26 година

POLITIKA

Већи део зграде од 120.000 квадрата се не користи, а питање је да ли се кула може обновити. – Реконструкција требало да буде одавно завршена, а није ни почела

ddk.jpg

У болницама нема места а огроман простор у центру Београда није завршен готово три деценије (Фото Д. Јевремовић)

Ишчупане инсталације, „голи” зидови, мрак, слика је која се дуго памти после обиласка седам спратова Клиничког центра Србије (КЦС), који од изградње, 1976. године, никада нису усељени. Без обезбеђења кретање по спратовима делује као немогућа мисија, а главни реквизит за обилазак је – батеријска лампа. Већ 26 година највећи део ове огромне зграде је сабласно празан, а осим обезбеђења нико нема приступ напуштеним нивоима.

Кула од 12 спратова почела је да се гради 1974. године, радови су трајали неколико година, али никада није довршено комплетно унутрашње уређење. Лекарима и сестрама, али и пацијентима је лакнуло када су 2006. године чули да ће почети реконструкција болнице, да ће ови спратови бити усељени и да ће бити више места за све, а не као што је случај сада, да се због пребукираности болесници смештају и на душеке на поду. Али реконструкција, која је давних дана требало да буде завршена – није ни почела. Процењује се да би њени трошкови износили око 75 милиона евра.

Министарка здравља проф. др Славица Ђукић-Дејановић каже за „Политику” да ово питање треба поставити бившем, садашњем и будућем менаџменту КЦС-а, јер је за функционалност и коришћење простора, опрему и кадрове одговорно управо руководство једне установе.

– Ја још нисам успела да видим који је простор како коришћен. Али, на сусретима са директорима молим их да функционалност, простор и опрему посебно ставе у фокус пажње и о томе поведу рачуна. Четири клиничка центра већ неколико година чекају реконструкцију због тога што још нису готови пројекти и било би лепо да сте питали моје претходнике о томе. Ја сам се врло организовала и мислим да ће најпре кренути са реконструкцијом у Нишу, јер је у припреми пројектне документације најдаље „отишао” – рекла је за „Политику” Ђукић-Дејановић.

На наше питање да ли је неодговорност руководиоца у претходне три деценије разлог зашто КЦС није у потпуности оспособљен, министарска здравља каже да се ту не може говорити о неодговорности, већ о преиспитивању одговорности којом треба да се баве други надлежни.

Тренутно се у великој згради КЦС, која има 120.000 квадратних метара, користи пет спратова.

– Изнад другог нивоа све је празно, односно седам спратова. Веома јасно се види, од новобеоградске стране, да једна страна КЦС-а није изграђена. Пројектом реконструкције предвиђено је да се у ову зграду сместе све клинике, а да се иселе из околних зграда. Мислим да би требало уредити ову зграду, али никако не одустати од осталих објеката, јер се капацитети КЦС-а стално повећавају – каже професор др Синиша Павловић, директор Поликлинике КЦС-а,

Наш саговорник истиче да је зграда КЦС-а почела да ради пре 26 година, када је он добио запослење у овој установи, а разлог за то што нису оспособљени сви спратови за рад он види у томе што није било новца, али ни воље да се то уради.

– Питање је шта је на тим спратовима остало од оног што је некада било, а ми ни не знамо шта је све било. После изјаве бившег министра здравља др Зорана Станковића да би услед земљотреса могло да дође до урушавања болнице, додатно је питање да ли, будући да се КЦС налази на падини, сређивање овог дела и доградњу још једног крила болнице (друга кула) може да „држи” постојећа конструкција – додао је др Павловић.

Архитекта Миро Урошевић, који је пројектовао неколико болница у Европи, каже да је сређивање куле део пројекта санације КЦС-а, али да је покушај да се та зграда уреди по пројекту италијанских архитеката стопроцентни промашај који никада неће бити реализован.

– Уколико дође до реализације реконструкције по том пројекту, установа неће имати функцију какву треба да има јер је реч о лоше урађеном пројекту. Треба жалити за парама које су до сада утрошене у овај промашен пројекат, као и у некадашњу реконструкцију 20 болница у Србији. Проблем је што нико у српском здравству није одговаран за глупости које је правио, што је добар сигнал за појединце да могу да се понашају како хоће без последица – нагласио је Урошевић.

Како је објаснила проф. др Драгана Јовановић, из невладине организације „Доктори против корупције”, реконструкција КЦС-а је под великим знаком питања, јер нема никаквих реалних показатеља који говоре да је направљен адекватан пројекат за решавање овог проблема.

– После готово 30 година неусељени спратови КЦС-а представљају једну руину, у којој нема ни основних инсталација. Зато је илузорно говорити о коришћењу тог простора који је у таквом стању. Здравствене власти су наследиле ово стање, па је велика одговорност на Влади Србије шта ће урадити о питању пројекта реконструкције – истакла је др Јовановић.

-------------------------------------------------------------------------

Слично и у Нишу

Председник Одбора за здравље и породицу Скупштине Србије др Душан Милисављевић каже да и у Нишу, на потезу између КЦ „Ниш” и Војне болнице, постоји изграђен објекат који већ више од 30 година стоји празан.

– Ту је био предвиђен да буде Ургентни центар, а сад стоји празан, јер су покрадени инсталација, врата и остале ствари које су могле да се однесу. И овај објекат стоји запуштен и мислим да држава мора да обрати пажњу на већ постојеће капацитете које имамо и који су прављени од пара грађана Србије и да се одговорније понаша према њима – сматра др Милисављевић.
Данијела Давидов-Кесар
објављено: 30.11.2012.
 
OK, Fellowship je prošao, sad smo na Two towers, a valjda će uskoro i Return of the king...

Prof. dr Miljko Ristić: Gradićemo obe kule
B. RADIVOJEVIĆ | 25. januar 2013. 20:58 | Komentara: 7
Direktor Kliničkog centra Srbije o rekonstrukciji klinike, listama čekanja, manjku kadra. Oko 70 miliona evra dovoljno samo za građevinske radove na jednoj zgradi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dru-Prof-Miljko-Ristic.jpg

Prof. dr Miljko Ristić

ZA Klinički centar Srbije definitivno će morati da se grade dve kule. U prvoj, započetoj pre 35 godina, predviđeno je svega 500 postelja. To je za potrebe Srbije - malo. Ali za prvu kulu, iz kredita, obezbeđeno je 70 miliona evra, što je dovoljno samo za građevinske radove. Za drugu kulu nemamo novac ni za izgradnju, a kamoli za opremanje - kaže u intervjuu ”Novostima” profesor dr Miljko Ristić, kardiohirurg i direktor KCS.

Prvi čovek našeg najvećeg medicinskog centra čudi se što punih pet godina od kako se priča o rekonstrukciji kliničkih centara, za KCS još nije završeno ni idejno rešenje!

- Italijanski konzorcijum koji je dobio posao obećao je da će ono biti gotovo do sredine februara, a projekat za rekonstrukciju do jula. U tom slučaju, građevinski radovi bi mogli da počnu u decembru ili u januaru. Za izgradnju je potrebno dve godine.

* Od kojih para će se, onda, graditi?

- Samo za opremanje prve kule treba nam još 100-200 miliona evra, i to nije problem koji može da reši KCS. Dobra vest je da nam je ovih dana jedna švajcarska fondacija ponudila da finansira dve trećine ukupnih troškova izgradnje druge kule. Naša obaveza bi bila da pokrijemo ostatak troškova, i to kada sve bude završeno, po unapred utvrđenoj ceni, i bez kamate. Ali to je, ipak, nešto za šta Vlada Srbije mora da da garancije. Lično mislim da tu šansu ne bi trebalo ispustiti.

....


Izvor: Večernje novosti

Izdvojio sam samo deo koji se odnosi na rekonstrukciju KCS, ostatak intervjua možete naći na linku iznad.
 
Очекујем да се о овоме изјасни и урбанистички завод јер се ово коси са студијом високих објеката. :)
 








Стуб???

Тужна, претешка слика. Хиљаде судбина, тешких, жељних наде, а долазе овде где их дочекује немар, немаштина, општи колапс једног некада перспективног друштва.

Велики празни објекти, напуштене просторије, фонтане велике... Амбициозно планирано као одраз снаге дрштва, и данашња немоћ. А у суседној згради 27 седишта у чекаоници од 15 квадрата. Нема места сваки тешко оболели да седне, бар...
 
Koliko god da deluje nesredjeno, nezavrseno i nepotpuno to je u celoj prici najmanje bitno. Glavni problem Klinickog centra je uzasna neorganizacija rada, nemogucnost lecenja, prebukiranost, katastrofalno ponasanje osoblja.

I po mom misljenju jedan on najvecih propusta- neobelezenost. Gde je koja klinika kad dodjes tamo nemas pojma, hitno je potrebno novo obelezavanje i samih bolnica i postavljanje novih putokaza.

Sto se tice samih zgrada, horor film moze da se snima u mnogim, zao mi je sto nisam slikala salter na endokrinologiji. Sidje se u podrum, malter sa zida otpao do cigle, dusu dalo za Variola vera nastavak.

Probajte kad sledeci put budete isli u foto reportazu da svratite do uroloske (ako uspete da je nadjete) i slikate jos malo uzasa. Hirurske su plac majke bozje, ne dao Bog nikome. Bube setaju ko domace zivotinje. Sestre, da ne komentarisem. Ne znaju osnove svog posla, ljudi umiru od infekcije kao dobar dan jer su najgore neradnice.

Ovo je jedan od najvaznijih problema u gradu, bitniji i od metroa i svega. Kapiram da su na forumu svi mladi i zdravi (kuc kuc) pa i ne razmisljaju o Klinickom, ali verujte da je pitanje koje hitno mora da se resava, i to ne u smislu fasade i kruznog toka.
 
Кад завршимо овакве пројекте, дигнемо свест на ниво одговорности и елементарне људскости, тек ћемо се вратити на старо.
А за даље, боље, брже, удобније... далеко смо тренутно и чак не заслужујемо.
Људи нам умиру од не бриге, али на оваквим темама неће бити стотине страна, предлога...
Мало тога овако одрођени од бога и себе самих заслужујемо, можда нам је и овако превише добро...
 
Klinički centar se mora izgraditi nov, van centra grada, buke , zagadjenja i dr.
na postojećem mestu samo proširiti o osavremeni urgentni centar

Nema novca ni za renoviranje i jedne bolnice a kamoli za izgradnu novog KC
i sve što je normalno u tom kontekstu je trenutno nemoguce

Pre 20 god je bilo sa zdravstvenom knjižicom i uputom zakazivanje naj duže mesec dana
od tada nauka i tehnologija je mnogo napredovala pa sada umesto 1 meseca ljudi čekaju 6 meseci :rant:

Isti kapacitet a broj stanovnika se drastićno povećao, za posledicu ima i pojavu mita . . . :kum:
kako bi se vreme čekanja skratilo i tako. . . . redjanje ,ružnog do ružnijeg....

Izgradnja novog savremenog KC adekvatnog kapaciteta
rešilo bi mnoge probleme kao što spomenute ružne buba švabe, mitomani i dr.

A ovde nema ni predloga o projektu pa čak ni predloga o mogućoj lokaciji . . .
samo kuknjava. . . . :(
 
A nasta prva hirurska lisi strasno zadnji put kreceno u kraljevini izbrati po zelji koju a tek obiljezenost mapa nema nema niceg strasno
 
Ni psihijatrija im nije bolja...Neverovatno da klinicki centar izgleda tako lose,dok su Bezanijska kosa I polurapsadnuti KBC Zvezdara pojam za njega.
 
Боко и сам сам размишљао о измештању на периферију. Не знам каква је пракса по том питању али неко не тако скучено место које би било лакше доступно а са мање буке, смога. На доступност мислим да су паркинзи овде баш пребукирани. Превозом се може до Славије, К.Милоша, код храма Светог Саве, Карађорђев парк а све је то предалеко од објеката за старе и болесне и од станица има доста узбрдо са свих страна. На периферији би негде уз воз, бус у равници могао да буде, па би мање и аутомобила било мобилисано а и сам град мање закрчен.
А шта онда са овим објектима, греота је не завршити их бар за неке намене.

Преуредити их можда у неку врсту зоне за младе, са разним садржајима, журке, јефтин смештај. Нека добра инвестиција у туризам а приход за здравство.

Ово је неки хостел, бивши с.дом рекао бих у Прагу. Смештај не прелази 4-5 евра. Инвентар у соби је и много мање пара да даш. :D Поента је да много младих циркулише, долази повољно... Можда ми је и глупо све то али поента је да некако зарађује локација за здравство, а за само лечење није баш сретна .
 
Ne znam koliko je isplativo sve premestati na drugu lokaciju. Problem saobracaja bi mogao da se resi podzemnom metro stanicom i podzemnim garazama. KC je i usko povezan sa medicinskim fakultetom, mislim da bi ta ideja sa izmestanjem (svega) bila prekomplikovana. Eventualno neke klinike da se izmeste, da ostane poliklinika i hirurske, opet tesko izvodivo.

Najbolje bi bilo rasteretiti ga, izgradnjom novih centara, pre svega u unutrasnjosti.
 
Nema razloga za izmestanje.Klinicki centar je zapravo veoma blizu i Slavije i Prokopa,samo fali infrastruktura da se sagradi i jednog dana metro koji ce imati stanicu ispod Klinickog centra.
 
Od starosti se raspada ,
tolke pare nam otimaju a bolnice gore od veterinarskih stanica . . .
 
Иако је ова зграда стамбене намене, њена форма ме је подсетила на КЦС ... као млађи рођак ...

64232_673659059335579_938300351_n.jpg


Housing
Architects: Plarq arquitetura . architects
Location: Brazil
Architect In Charge: António Monteiro + Pedro Santos

Вреди се подсетити понекад колико је Београд архитектонски учмала средина ... Јесте да нас који желимо да живимо у 21 веку и да га видимо понегде у нашем граду оптужују да нам је Београд "досадан" ... па ... можда и јесте ... ужасно досадан ...
 
незванична информација са вееееликом резервом је да би изградња могла да почне до краја године...
 
Bez rezerve bih pre poverovao u njeno profunkcionisanje da su najavili ,,skracivanje,, zgrade :laugh:
 
drum1":3h5jbt03 je napisao(la):
незванична информација са вееееликом резервом је да би изградња могла да почне до краја године...

Ма каква резерва, нека си нам позитивно наслутио... са разочарењима смо већ научили да живимо :)

Него да није нека арапска медицина у плану за развој :D
 
drum1":1de8uho6 je napisao(la):
незванична информација са вееееликом резервом је да би изградња могла да почне до краја године...


i do kraja godine....
do kraja godine...
do kraja godine...
do kraja godine...
do kraja godine...
:kafa:
 
Vrh